Mamici de noiembrie - decembrie 2006(39)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Eu sunt optimista in legatura cu greutatea, bazandu-ma pe experienta anterioara. In sarcina trecuta am pus pe mine 22 kilograme si dupa 2 luni de la nastere pierdusem deja 17 kile, in conditiile in care am alaptat si m-am hranit corespunzator. Dar imi disparuse pofta aia de mancare ingrozitoare pe care am avut-o in ultimele luni de sarcina, caci eu mancasem, nu gluma. Iar ultimele 5 kile s-au dus nu stiu cand, ca in cateva luni incapeam din nou in toate hainele mele.
Sper ca va fi si acum la fel.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Iulia, de-abia acum am vazut ca locuiesti in Canada. Am inteles ca acolo nu prea se practica cezariana si ca se insista pe nasterea naturala, ai avut probleme la prima sarcina?

Eu n-am nimic cu data de 13, in schimb am o maaaaaare problema cu ziua de marti. Cand m-a programat cu Ana, doctorita-mi spusese ca ma interneaza de vineri sa-mi faca tratament (aveam picioarele butuci, ca acum) si operatia luni sau marti, la care eu i-am spus ca nu marti, eventual miercuri, numai marti nu. Bineinteles ca a-nceput sa rada si a ramas luni. Probabil ca s-a mai intalnit cu de-astea, cu pasarele la cap.

Mai fetelor, acum ca am venit cu chef de vorba nu mai sunteti niciuna pe-aici?

Alexandra, unde-ai pomenit de pizza ? Cum de n-am remarcat
Si da, mi-a dat furosemid sa iau 3 pastile, cate una la 2 zile.(Sper ca m-am exprimat bine)Stai ca mai ma uit pe reteta, dar parca furosemid scrie, oricum, mi-a spus sa nu iau mai multe ptr ca odata cu apa se elimina si alte substante nu stiu de care.

Roxana29+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

danita, am vazut monitorul din albumul tau. Eu tot stau pe ganduri, nu stiu daca sa cumpar doar audio sau si video. Ca de cumparat sigur voi cumpara, ca bebe va dormi la etaj in timp ce eu voi mai avea treaba si la parter.
"Z" de pe hainute vine de la Zorro?
Nu pui si tu o poza cu tine sa vad daca te recunosc de pe la vreo coada?

Ktrinel, tu ai conspectat piata pentru monitoare? Eu am apucat sa arunc un ochi doar la Walmart, dar parca erau doar audio.

Roxana, ma bucur ca te-ai linstiti cu cezariana. Ce anestezie o sa ai data viitoare, ca parca ai avut generala inainte, nu?

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Fetelor, sunt fericita, permiteti-mi sa raportez: Am facut si eu primele cumparaturi pentru bb, impreuna cu tati!!!...Asadar, noi detinem momentam: saltea Relaxa - am gasit-o la oferta la Metro 1.100.000, lenjerie de patut cu aparatori, pilota, cearsaf, pernuta, similara cu cea a lui Miro, pe galben, pompita de nas cu varf de silicon de la Nuk, iar pentru mine am luat doua prosopele mici pentru alaptare in spital...Plus ca, am uita sa va spun, am primit de la surioara mea hainutele care-i sunt mici lui bb ei...Asa ca mai avem si noi una alta...ce frumos si ciudat sentiment cand te plimbi prin magazine cu gandul la bb si faci cumparaturi pentru acesta!!!



Oana 25+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

donia, eu am studiat un pic ala Angel Care, care se pune sub saltea (ca o placa moale) si e doar audio...nu sun convinsa ca as sta tot timpul cu ochii pe un monitor,...asa audio ii mai vad rostul...dar inca nu sunt convinsa nici de asta...
am vazut si eu in mai multe locuri, preturi asa si asa...nu stiu inca ce sa zic.




Ktrinel si Ana Julia 30sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Am logoree dupa cate vad.

Iulia, daca se intampla sa-ti vina nascarea mai inainte? Doamne fereste, ca de asta ma tem si eu, dar totusi daca se intampla, ce faci? Iar in legatura cu bebe nr 3, stai linistita ca nici mie nu-mi trecea prin cap ca-l voi face, si uite-ma , mai am un pic. Ca sa nu mai spun ca acum am mustrari de constiinta ca nu l-am vrut la inceput, (iar acum de-abia-l astept.)
Fetelor, sa va spun ca parca as fi copil si urmeaza sa primesc o papusa (vie), asa ma simt? Ca sa nu mai spun ca am un stres pe mine cat casa poporului, parca n-am avut asa in celelalte sarcini, decat la Oana, dar acolo eram motivata.

Donia, pana acum am avut anestezie generala, nu stiu sa-ti spun de ce, dar nu m-a intrebat nimeni cum vreau, de care vreau. Acum am inteles ca se practica mai mult cea rahidiana, as vrea asa ca sa-l pot vedea imediat pe bebe, dar mi-e un picut teama sa nu simt ceva, sa nu aud ceva mai....aiurea. Am deschis un subiect cu tema asta, sa vad ce-mi vor spune fetele care au nascut cu rahidiana. Tu parca tot cu cezariana ai nascut, nu? Cu ce fel de anestezie?

Am inteles ca in momentul in care alaptezi scapi mult mai usor de kg in plus, e posibil sa fie asa ptr ca eu n-am alaptat-o pe niciuna, doar putin, o sapt- doua. Iar de pus, la prima sarcina am pus vreo 30 de kg, la a 2-a putin pana in 30, la a3-a vreo 25, iar acum....am deja 15, daca nu mai mult. Am zis ca daca pun pana in 20 de kg (adica sa nu sar de 100), fac chef si va invit si pe voi.




Roxana29+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Roxana, eu am avut o prima cezariana in Romania si la a doua mi s-a spus initial ca modul in care vreau sa nasc e optiunea mea. Medicul ginecolog care m-a vazut luna trecuta mi-a spus ca la istoricul meu nici n-ar incerca nastere vaginala, decat daca insist eu. Ceea ce eu n-o sa fac .
Dar in general este incurajata nasterea vaginala, insa daca insisti putin si daca ai un motiv (cat de cat) ai toate sansele sa convingi medicul si pentru cezariana.

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asiza spune:

Revin cu raspunsuri:

quote:
mie mi-a zis doctorita ca nu se mai intoarce numai 1% din cazuri pentru ca acum ia in greutate si e mai greu sa se miste...pererile difera...

Alex, probabil si parerea medicului meu ar fi fost la fel cu cea a medicului tau daca eram si eu in 30-31 de saptamani...insa eu is "micuta" deocamdata, am doar 25, deci bebica asta zburdalnic se mai poate intoarce inca ca are locsor...multumesc de raspunsul in legatura cu vitaminele...
Aoleuuuuu, Marcela, trebuie sa fug la magazin sa-mi iau si eu bureteii, ca daca ajungi tu inaintea mea, sigur le golesti stocul la astia......auzi, cand mergi sa cumperi asa multe bucati, cere reducere, sigur le va conveni si lor...
quote:
Eu nu as compara mestecatul mancarii pentru copil cu pusul laptelui pe san. In primul caz e vorba de microbi pe care ii treci copilului, in al doilea e vorba de o alternativa naturala la creme. Totul e sa fie eficienta metoda cu laptele pe mamelon. Iar sanul oricum este bine sa fie spalat inainte si dupa alaptare. Eu faceam asta chiar si cand foloseam Garmastan, mai putin in cazul in care nu eram acasa, ci in vreo vizita sau la iarba verde cu prieteni, ceea ce nu se intampla in majoritatea timpului.

Donia, aici sunt perfect de acord cu tine! Si eu stiu de Garmastan ca e extrem de bun si-l voi cumpara oricum, just in case; e si pe lista mea cu "Musai de cumparat"...
Dia, vreau neaparat sa-ti spun azi, desi e cam devreme, insa plec la tara maine dimineata si nu cred ca ma intorc pana duminica...Sa ai parte de tot ce-ti doresti in viata, fericire, multa sanatate si un bb frumos, sanatos, vioi si mancacios!!!
Iulia.P, ce "potriveala" frumoasa...si ce bine de tine ca stii cu exactitate cand se naste bb mic...

revin....


Oana 25+ cu Denis Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Fetelor am si eu o intrebare e ok sa mananci ustruoi in sarcina ca am o pofta de usturoi pe paine prajita cu ceai si am mancat si ieri

ktrinel Eu m-am gandit sa o tin cu mine in camera la inceput sa nu fac prea multe drumuri in alta camera, plus ca ma gandesc ca o sa fiu stresata la inceput sa nu i se intample ceva in somn. Asa ca o sa o pun intr-un cosulet langa patul meu. Apoi pe la 3 luni zic ca pot sa o mut in camera ei singura. Am inteles ca de la 4 luni sa incepi sa o inveti singura ca altfel mai tarziu e mai greu. La aparatul video de supravegheat m-am gandit si eu, mai ales ca eu sunt o stresata de felul meu. O sa o intreb si pe o amica care si-a luat unul pt bebii ei sa-mi spuna daca a ajutat-o.



Moni31+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Donia asa e nu am mai scris de mult dar asta pt ca eu acasa nu deschid calculatorul, pt ca sunt satula de la servici. Acum la servici am o tipa pe care o invat sa ramana in locul meu, iar in ultimul timp am cam lipsit, ca am o gramada de zile de concediu de luat. Cand intram pe site sa va scriu ceva trebuia sa citesc din urma si pe cand sa scriu trebuia sa plec acasa si uite tot asa. Abia azi am reusit sa ajung la zi citind asa prin scanare.


Moni31+ cu

Mergi la inceput