Prima sarcina,cezariana,acum daca incepe travaliu?

Prima sarcina,cezariana,acum daca incepe travaliu? | Autor: alipiticot

Link direct la acest mesaj

Buna seara!
Sunt in 37 saptamani si cu o cezariana la activ,acum 1an si 7 luni.
Nasterea atunci s-a declansat singura,nu a fost cezariana la rece, in saptamana 38 s-a rupt apa.Atunci am asteptat,fiindca mancasem,erau si alte urgente si dr a venit tarziu,cam 7-8 ore de la ruperea apei.....
Intreb acum daca patesc la fel,se rupe apa,sau incep contractiile, si medicul meu nu este,e plecat am inteles acum pt cateva zile,ok,ma trimite la alt medic,dar tot dureaza pana ajung pe masa de operatie,ce riscuri sunt?Mi-e cam frica si as vrea sa stiu daca mai sunt mamici care au stat in travaliu dupa o cezariana....si cum a fost....am inteles ca totusi sunt cazuri de nasteri naturale dupa eczariana,dar nu crde la perioade asa mici...si cazuri de rupturi uterine,daca sunt contractii pe un uter cicatricial....
Asa ca mi-a frica.....uneori am contractii multe dar nedureroase,uneori dureri de burta....ma apropii de termen si dr mea nu vrea cezariana la rece...a zis sa asteptam pana la termen....si daca atunci e noapte,sau nu e disponibila...ce fac?



Paula 36 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Paula, buna intrebare, eu tot frica asta o am, sa nu se declanseze nasterea inainte de ziua programata ptr cezariana. Vorbeste cu doctorita ta clar, intreab-o ce vei face in cazul asta, si eu stiu ca uterul e mai sensibil dupa o taietura , eu macar am 2 cezariene si urmeaza a 3-a, la 4 ani si 9luni de la ultima. Doctorita mea programeaza cezariana dupa implinirea a 38 sapt, dar mi-e frica tare sa nu m-apuce nascarea mai inainte si sa nu fie in spital. Joi ma duc la consult si vreau sa lamuresc problema .
Sfatul meu este sa vorbesti clar cu doctorita ta si eventual sa-ti lase un nr de telefon sa o poti suna in caz de urgenta.



Roxana29+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Eu am nr ei,dar nu am sunat niciodata dupa 9 seara,mi-e frica daca e mijlocul noaptii si e inchis,sau nu raspunde...etc.
Joi ma duc si eu la control,maine intru in 38 sapt.Sa speram ca pana joi nu se intampla nimic si poate ma lamureste ea....
dar vroiam sa stiu daca sunt mame care au prins travaliu dupa o cezariana.si ce se poate intampla....totusi eu cred ca rupturile uterine nu sunt asa frecvente....si nu i-mi mai raspunde nimeni

Paula 36 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu tot doua cezariene am la "activ" dar dr-ul meu a vrut cezariana la rece si spre norocul meu(si al lui) asa a fost de fiecare data am ajuns la termenul stabilit de el(cu o zi sau 2 inainte de dpn)...insa mi-a spus asa de fiecare data" la orice ora din zi si din noapte daca observi ceva ciudat imi dai telefon si-mi spui NU cum te cheama ca poate sunt somnoros si nu stiu despre cine este vorba ci ca trebuie sa nasti prin cezariana...si eu vin imediat la spital, ok?" ...si eu aveam aceeasi temere ca si tine si l-am intrebat daca-l pot suna noaptea daca nu-l deranjez...si el mi-a spus ca daca m-a luat sub observatie atunci este dr-ul meu si ziua si noaptea
iti doresc nastere usoara, refacere rapida dupa cezariana si bb sanatos

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Paula, hai sa-ti povestesc o faza, eu am fost internata in spital de 6 ori sarcina asta si am vazut multe...
Era o tipa care avea 3 cezariene, 2 le-a vrut, una i s-a intamplat si a aflat tarziu si la operatia a 3-a si-a legat si trompele. Buun!
Dupa cativa ani a ramas din nou gravida... cu trompele legate...
La fel nu stiut si nici nu a crezut ca se mai poate, si eu am intalnit-o in spital la 33 sapt. cu contractii mari, o tineau in perfuzii non-stop, si asa a dus-o pana la 36 sapt., nasterea fiind prin cezariana, fireste.
Deci se poate sa fii in travaliu la a 4-a cezariana si sa nu faci ruptura de uter, a tinut-o asa 3 sapt.. Eu zic sa nu-ti faci griji ca nu e cazul.
Nici dr. mea nu vrea sa-mi faca cez. la rece, dar ma tine in spital de luni incolo, pana se declanseaza nasterea.


Mirabela sapt. 39 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

aahhhh...lesina ramas cu trompele legate...auzisem eu ca se poate(chiar dr-ul meu mi-a spus cand mi-a facut a doua cezariana mi-a legat si trompele si mi-a spus ca nimik nu e sigur 100/100...) dar ma gandeam ca sunt doar povesti
macar sa fie acum repede sa nu-mi ies din mana

monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alipiticot spune:

Multumesc Mirabela,parca m-am mai linistit putin.Si eu sper sa fie bine,si daca ea a spus sa stau linistita stie ce zice si am incredere in ea ca medic.
Eu eram curioasa daac sunt mame pe forum care au ajuns in travaliu la bb2 dupa o cezariana si cum a fost,cat au stat asa..etc,dar se pare ca aproape toata lumea a facut cezariana 2 la rece,cum se zice.

Paula 36 sapt si minunea Stefana Raisa(d.n. 11.02.2005)

poze noi
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paula_paduraru/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Monica, nu lesina, eu tot asa l-am conceput pe bebe de acum.
Am avut soc cand am aflat, dar acum de-abia-l astept, nici eu nu credeam sa se intample, si mai ales NU MIE, dar iote ca s-a intamplat. Toti doctorii la care am fost pana acum(3 ecografisti, ginecologul si medicul de familie) au spus ca stiu si ei ca se poate intampla, dar ca n-au intalnit niciun caz- pana la mine- iar ginecoloaga care mi-a legat si trompele si cu care voi naste si acum, la ultima consultatie chiar a glumit, a spus ca am un sot cu cu cap vidia

Roxana30+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Alipiticot, eu cred ca la consultatie un medic isi da seama daca mai dureaza sau nu pana la nastere dupa cat de deschis e colul, sper sa nu spun prostii, dar asa cred eu, ca de multe ori iti spune ca mai dureaza, alteori ca intr-o zi- doua gata, vine. Si nu cred ca da in carti sa afle

Si cunosc pe cineva care a nascut normal dupa 8 ani de la cezariana, nu ca a vrut, ci ptr ca sta in Campina, iar pana la Bucuresti unde era medicul ei, era sa nasca pe drum, deci se poate.Rar dar totu-i posibil.

Roxana30+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns creola132001 spune:

Am o intrebare pentru mamicile care au 2 cezariene... sau mai multe. Operatia cum e facuta? Daca prima taietura e la orizontala, localizata cat mai jos; a doua unde va fi?
Mariana
Silviu 3.1 ani si burtica 21 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

la mine aproape ca sunt in acelasi loc, f mica distanta, in unele locuri parca este chiar pe aceeasi "taietura"
roxana, Dumnezeu a vrut sa ai si un baiat...eu inainte sa-i am pe astia mici imi doream gemeni dar intre timp mi-am revizuit atitudineasper sa-si aduca aminte Dumnezeu
sarcina usora si bb sanatos
numai bine

monica

Mergi la inceput