Mamici de sept-oct 2006 (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana01 spune:

dragelor,

Revin si eu cu povestea mea. Nu stiu pe unde am ramas cu povesttul, caci ingerasul meu avea crampe mari si saracuta se chinuia sa faca un caculica. Sper ca de data aceasta reusesc sa imi termin povestea.

Va rog pe voi, cele care va pricepeti, adaugati la mine urmatoarele date: nascut in sapt 41, la ora 14:50.

nu pot exprima in cuvinte ceea ce traiesc de cateva zile. trec de la agonie la extaz. travaliul a fost infiorator, fiind indus a durat mai mult decat ar fi fost normal. In plus, uterul meu nu a colaborat deloc la nastere, asa ca moasele au presat la greu pe burta mea ca sa ma ajute. Dupa nastere aveam vanatai pe burta. Dar oricum, tot ce imi doream pe masa era sa-mi tin copilul in brate. Nimic nu mai conta, nici o durere nu era prea mare. mi s-a facut epifiziotomie (nu sunt sigura ca asa se spune, oricum, m-a taiat). Bebele a fost foarte mare, nimeni nu se astepta. Dupa masuratoarea craniului la eco trebuia sa aibe cam 3.800 si mi-am zis ca pot naste natural.

Dupa agonia travaliului si a nasterii, extazul copilului pus in bratele tale. Nu am picurat o lacrima in toate contractiile infernale, dar cand mi-am vazut odorul mi-au dat lacrimile. Mi-au luat-o destul de repede, dar deja eram in al noualea cer.

Dupa nastere era asa usurata si fericita! cand mi-au spus ce greutate are nu-mi venea sa cred! Si acum din nou trec la agonie. Mi-a spus sotul meu ca, din cauza ca a fost foarte mare, bebelina si-a fracurat clavicula cand a iesit. M-a traznit vestea asta si va dati seama ca o zi intraga am plans de nu stiau cum sa ma linisteasca. Dupa am aflat ca se reface foarte repede, ca este doar un cartilagiu si ca nu necesita imobilizare sau fizioterapie sau alt tratament. Am iesit a treia zi din spital si, pentru linistea mea, m-am dus si la ortopedie la Grigore Alexandrescu. Acolo am primit acelasi rasuns: nu e o problema majora, se reface singura, doar sa avem grija sa n-o bruscam, sa tinem cat mai mult imobilizata manuta stanga(este vorba de clavicula stanga) si in maxim 2 sapt se va reface clavicula. Intr-un fel ma simt vinovata ca i-am produs aceasta trauma, poate daca faceam cezariana nu se intampla. Oricum, poate si din acest sentiment de vina, maine vreau sa mai merg si la Budimex cu ea, sa iau si a treia parere de la un medic recomandat. Daca acelasi lucru imi va spune, ma voi linisti. Pana atunci, tot ma tem sa nu se sudez prost osul, sa nu fie umarul stang mai scurt sau tot felul de astfel de chestii.

Agonia a culminat sambata spre duminica noaptea, cand cocutza mea a fost constipata si a plans toata noaptea, iar eu am avut furia laptelui si am crezut ca efectiv imi explodeaza sanii. Dragelor, Nicoleta Luciu are sanii mici copii pe langa ce aveam eu in noaptea aia! erau efectiv 2 baloane fierbinti si extrem de dureroase. Inchipuiti-va: eu stateam in picioare cu daria la un san, incercand s-o fac sa suga, mulgandu-ma in acelasi timp la respectivul sa, iar sotul meu statea in spatele meu si ma mulgea la celalalt san. Durere in sensul adevarat al cuvantului!

Si trecem la extaz: mi-a trecut furia laptelui, Daria este o copila extraordinara, va dati seama ca este cea mai frumoasa, cea mai cuminte, cea mai ... Imi zambeste, face tot felul de grimase, o iubesc de nu mai pot. Mi-a implinit viata. Mi-am redescoperit sotul. Este absolut devotat mie si fetitei. Sambata noaptea umbla ca bezmeticul pe drumuri pe la 12 noaptea dupa pompa de san. Am folosit o pompa electrica de la Nuk. Foarte dureros, trebuie in acelasi timp sa te mulgi si tu, oricum. Dar a fost clar salvarea mea. Altfel cred ca ajungeam la cine stie ce complicatii.

s-a trezit cocutza. Plec. daca aveti mesaje, scrieti pe PM, ca n-am timp sa citesc din urma.

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

Buna seara, fetelor!

Felicitari tuturor mamicilor, sa va traiasca bebeii, sa fie sanatosi si mancaciosi!
Bafta tuturor gravidutelor care inca nu au nascut, sa aveti parte de o nastere usoara si sa va reveniti cat mai repede!

Vad ca aveati deja cunostinta de terminarea odiseei noastre, probabil v-au anuntat prietenele mele care mai bantuie pe DC.

Dar vin sa fac cateva adaugiri, pe care va rog, in masura in care mai are cineva timp, sa le treceti si in listuta: pe bebe il cheama Dorian Constantin, s-a nascut pe 09 septembrie la ora 7,00, la 38 saptamani, prin nastere spontana fara anestezie, la spit. CFR2, dr. Isreb Nayel. Bebe a avut 3750 g si 52 cm, apgar 9.

O sa va povestesc mai multe amanunte in zilele urmatoare, pentru ca abia azi am ajuns acasa si suntem inca in perioada de acomodare. Din fericire bebe are icter fiziologic, asa ca e mai somnoros, norocul meu.

Va pup pe toate

Bedrosmart lui Dorian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cecilia C spune:

Mai fetelor, hai ca va dau si eu din rabdarea mea, asa ca cine vrea sa faca bine sa ceara

Pufy , anul asta cred ca e primul an in care nu fac chef, de obicei facem tambalau mare dar acum nu am avut chef de pregateli si alea alea, mancare si altele si nu-mi place sa cumpar ca nu se compara cu ce faci tu in casa, asa ca....ieri au fost niste prieteni pe la noi si am stat la o poveste, maine in familie cu burtica, Ovi si Alexia si cam atata....maine dimineata cred ca merg un pic pe la mall sa fac o plimbare si poate-mi gasesc si ceva frumos, ha, ha..in 2004 am fost gravida cu Alexia in 6 luni si am facut un chef, mama, mama si ce-am mai dansat.....dar acum ma uit la pozele de-atunci, ha ha

Salutari de la Cricor, cred ca ne vedem saptamana asta, va pupa pe toate

Pupici pe burtici si la bebelusi

39+sapt

Cici si Alexia ( 22.12.2004)
Poze
poze bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilona_m spune:

Giuliella,am citit randurile tale dintr-o suflare....
Cum nu mai gasisem printre cunostintele mele, care au facut cezariana, situati asemanatoare,am inceput sa am indoieli in ceea ce priveste aceste injectii.
Desi sotul meu ,incearca de doua zile sa ma convinga ca trebuie sa avem incredere in doctorul meu(care pana acum s-a ocupat ff bine de mine,este chiar responsabil de sarcinile cu risc in spitalul respectiv)...eu tot incerc sa caut marturii...
Ce ma nelinistea pe mine este perioada avansata la care trebuie sa fac aceste injectii,la 38 de saptamani...cum spui si tu se pare ca e o masura preventiva!!!
Felicitari pentru steluta!!!Eu abia astazi am facut primii pasi pe acest forum...

O seara placuta la toate burticilemai mici sau mai mari!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giuliella spune:

Ilona merci.
Cred ca nu ar trebui sa iti faci probleme de saptamana inaintata de sarcina la care poti face injectiile. Exact cum ti-am spus in ultima perioada de viata intrauterina la bebe nu se mai dezvolta decat stratul de grasime care il face sa lupte cu temperatura schimbata fata de locul de unde vine si plamanii care se maturizeaza. Decizia de a face injectiile e clar ca iti apartin, dar daca ar trebui acum sa faci ceva care stii sigur ca i-ar face bine la bebe si nicidecum rau nu-i asa ca ai face? In momentul cand copilul se naste natural prin efortul care il face la iesire isi umple treptat plamanii cu aer. In momentul in care se face cezariana plamanii lui se umfla brusc atunci cand ia contact cu aerul. Mie chiar mi s-a explicat ca de multe ori la cezariana la rece copilul e exact ca si un om care il trezesti brusc si ii ia ceva ca sa se trezeasca la realitate. Asa e si cu plamanii - se umfla brusc si le ia ceva pana sa se adapteze situatiei. La tine daca ar incepe contractiile s-ar intelege ca bebele e apt de a iesi si de a respira fara probleme, dar cum nu ai voie sa ai si contractii si sa iti inceapa travaliul..e mai bine sa se intervina la rece. O sa ii vina bebelului mai greu la inceput dar pana la urma o sa arate cat de puternic este. Deci in concluzie sunt pro injectie.

CAMERA BEBE
POZE YAHOO
Iulia si Albert Iustin 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

Vreau sa sesizez o inexactitate din listuta, poate vreo mamica are timp sa faca modificarea. Fetita lui Gabitzica e nascuta pe 11, dar e trecuta in listuta pe 10.

Sanatate la mamici si bebici!
Lili sapt 35 cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_so06 spune:

Multumim MamiLili. S-a reparat greseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna fetelor,

Felicitari mamiclor!

Noi am fost la control: totul este ok, bb are 2,600gr, asezat cu capulin jos. Toate masuratorile ok, asa incat ma duc din nou la control peste 2saptamani. Nu am discutat inca concret despre nastere, dar se pare ca va fi naturala cu epidurala

Adriana 36+
Pozici

Varsta bebe
Evolutie bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

quote:
Originally posted by Adriana mica

Buna fetelor,

Felicitari mamiclor!

Noi am fost la control: totul este ok, bb are 2,600gr, asezat cu capul in jos. Toate masuratorile ok, asa incat ma duc din nou la control peste 2saptamani. Nu am discutat inca concret despre nastere, dar se pare ca va fi naturala cu epidurala

Adriana 36+
Pozici

Varsta bebe
Evolutie bebe






Adriana 36+
Pozici

Varsta bebe
Evolutie bebe


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Iata ce mesaj am primit chiar acum:

"IN ACESTA SEARA, LA ORA 21 FIX, A VENIT PE LUME COPILASUL MEU.ARE NOTA 9 SPRE 10 SI 2KG900. GRIPO"


Felicitari GRIPO pentru puiut! Sa reveniti curand acasa sanatosi!

Fetelor daca mai naste cineva adresati-va mie cu incredere! Devin informatoare oficiala nu numai pt Iasi, ci pt toata tzara. Primesc si sms-uri internationale


Eloise 34+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput