Cand se fac vizite?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Este foarte trist ceea ce povestesti. Eu zic ca sotul este cel care trebuie sa vorbeasca cu ei si sa-i faca sa inteleaga ca gresesc. Macar sa iti respecte dreptul la odihna. Sotul n-ar trebui sa se lase santajat. Oricum am impresia ca nu ar rezista ei departe, fara sa stie ce faceti. Si daca intradevar se tin de cuvant nu pierdeti mare lucru avand in vedere ca sunt niste bunici care se rusineaza de nepotii lor. Explica-i lucrul asta sotului tau.
Mult succes! Si multi pupici pentru tine, Alexandra si Paul!



Andreea, mami de Tudor - 10.08.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LindaZ spune:

Uau, ce soacra ai, Paula! Mai citesc din cand in cand mesajele tale,dar nu stiam de ea. Am citit subiectul si apoi m-am culcat ... am visat numai asta. Nu stiu ce as face in locul tau. Eu sunt calma de felul meu, dar m-am enervat numai citind despre ei. Nu inteleg de ce au ei cheie de la casa voastra? Si noi dam cheia unor prieteni atunci cand plecam din oras, sa fie in caz ca se intampla ceva (ca n-au flori de udat), dar parintii n-au avut cheie nici macar cand am avut un apartament cumparat de ei pe numele lor. Cred ca in primul rand le-as cere cheia inapoi sau as schimba yala. Sau as incuia si camera in care culc copiii si m-as inchide cu ei acolo daca e ora de culcare. Si da, nu-i respect pe ei, dar imi respect copiii si programul lor ! N-au decat sa bata in usa la 12 noaptea daca atat isi respecta ei nepotii. As pune un anunt si pe usa de la intrare cu orele de vizita, macar sa fie citit de vecini si sa le fie lor rusine daca vin si incep sa bata in usa ca voi nu raspundeti ...na!. Oricum noi nu avem multi prieteni care sa vina in vizita, am avut doar problema telefoanelor date dupa-masa si dupa ce am spus fara efect sa sune in alte ore, n-am mai raspuns la telefon deloc. Si s-au invatat si prietenii ... si mama mea. Cred ca le-as spune socrilor noile reguli, intre ce ore se vine si pana la cat se sta, amandoi si eu si sotul in acelasi timp, facand apel la binele copiilor pe care presupun ca l-ar lua si ei in calcul. Asa si-a crescut si ea copiii, servind musafirii si culcandu-i dupa 12 noaptea??? Si dupa ce i-as anunta noile reguli, n-as mai da drumul la usa si n-as mai raspunde la telefon sau interfon in acele ore, dar amandoi si sotul inclusiv. Cu prietenii e mai usor ca daca risti sa se termine relatia de tot, asta e, dar cu rudele e mai greu ca oricum relatia exista. Doar ca risti sa devina foarte proasta. Daca as trai asa o situatie insa as prefera sa nu mai am nici o relatie cu socrii daca ei se poarta asa si nu inteleg ce e mai bine pentru copii. Cat or sa continue la fel daca nu faci nimic?? Pana cresc copiii mari?? Explica-i si sotului tau ca nu e normal, poate el inclina sa creada ca asa e fiind crescut de ei si fiind acum la mijloc. Dar nu e normal ca parintii sa fie asa intruzivi. In schimb cred ca oamenii nu se schimba daca nu pui piciorul in prag, ei probabil sunt ferm convinsi ca ei au dreptate si tu esti cea exagerata . Iar incep sa ma enervez numai cand imi imaginez asa o situatie... daca as fi mai tupeista cred ca as umbla goala prin casa ca doar e casa mea si fac ce vreau... na, asta o sa-i convina??? Nu stiu, exista ceva de care ei ar tine cont? Exista o alta persoana care sa aiba autoritate asupra lor, sa le fie rusine, sa conteze ce spune ...si care sa le spuna ca doar oamenii nesimtiti fac asa ceva? Le-as arata formulare de emigrare in Canada, SUA ca nu mai putem trai asa cu unii si altii pe cap si vrem sa fim singuri si departe ... poate or intelege ceva. Le-as spune ca lumea vorbeste ca nu au ce face acasa si vin mereu la voi fiindca... un motiv care sa nu le convina deloc, poate inceteaza. As vorbi cu un vecin sa vina pe la 22-23 sa faca scandal ca nu poate dormi ca la voi e galagie, poate se simt si ei si pleaca... Sa-i anunte cineva ca au inundatie, incendiu, ceva la ei acasa si sa plece urgent sa nu mai iasa noaptea de frica... Uff, i-as face nu stiu cum sa le fie rusine de acest comportament al lor si sa il inceteze singuri. Si cum adica voi sa nu mergeti la ei ca le e rusine cu Alexandra???? Adica si intre copiii vostri fac diferente?? Atunci de ce vin la voi, pentru copii sau sa va tina sub control??? Insa repet cred ca pentru orice ai pune in practica e bine sa fiti de acord amandoi.
Sincer, eu nu inteleg cum rezisti, dar te admir mult, de mult. Succes!
Mihaela si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Acum ne-a adus niste vase(un set de farfurii). Mai mult eu am insistal sa mi-l dea(nu am nevoie ca am, dar daca a spus ca l-a cumparat pentru sotu...de ce sa nu mi-l dea). Am si sarit la ea(dupa ce mi l-a dat) De ce nu mi l-a dat la timp, cand ne-am casatorit? A si sarit ca aveam de la bunica si nu aveam nevoie. Am crezut ca mor. Mai mult l-am vrut ca nu ne-a dat nimic la cununie si la nunta nu mai spun ce ne-a facut cu darul...
Am inceput sa ma obisnuiesc cu ei, sa fiu inteleapta cat pot si sa nu mai pun la suflet. Mai ma enervez dar imi trece. Ce sa mai fac? La urma urmei nu cu ei sunt maritata si sotu ma iubeste mult si ne intelegem bine. Asta este cel mai important.
Cheia a fost un santaj la cumpararea casei...ce am mai patit si atunci..mai bine nu-mi amintesc. A ramas la ei si nu pot sa o cer, poate cand vor creste copii sa o cer ca nu am alta si asa sa nu mai aiba. Usa nu pot sa o schimb.
Pe copiii mei nu are sa-i iubesca niciodata (sunt ai nurori). Asta stiu si de multe ori le bat apropouri ca nu-i iubesc(nu treg copii le ei si se supara), ca nu le cumpara nimic(nici o jucarie, un fruct..) parca as vorbi cu pereti. Nici asta nu le mai spun. Cine a citit povestea Alexei stie si ca la aproape 2 luni soacra mea ce-a draga i-a pus o perna pe fata. Noroc ca atunci am intrat pe usa si am vazut. Nu am lipsit decat cateva minute, cat m-am dus dupa un pempars.
Va pup si multumesc de raspunsuri.






Paula & Alexa(13.12.2003) & Paul(03.01.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zlna spune:

Eu cred ca, treptat treptat oamenii care odata ce au facut o greseala persista in ea, daca le permiti. Si astfel, se tzese o poveste si o intriga de mama focului. Eu zic ca familia-casa, e ca o tzara. Ai granitze, ai vama, si deasemenea relatii internationale. Daca shtii in viata de familie, sa stabileshti aceste granitze, ba diplomat ba mai din topor, shtii sa fii conducator. Altfel.. eshti condus si supus pe limba si pe teritoriul tau.
p.s.: Am facut comparatia asta, pentru a evidentia cuvantul "granitze".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

zlna. Superba analogia ta dintre familie si state. Cred ca greu se putea descrie mai bine in cateva cuvinte GRANITA si POLITICA EXTERNA.
paula2003. De ce nu poti sa schimbi usa? Eu personal era primul lucru pe care-l faceam. Ca sa raman in registrul zln-ei tu traiesti intr-o tara fara granite. Si te mai miri ca vin peste tine bosimanii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Paula , am citit si nu-mi revin inca!Mai ales dupa faza cu perna !
Eu in cazul asta nu as mai avea ce discuta cu ei ,nu ar avea ce sa mai caute in casa mea .Iar pe sot l-as pune sa aleaga .Ori cu ei ,ori cu tine si copii vostri .

E inadmisibil ce se intampla ! Cum sa-i puna perna pe fata?Nu-mi revin...Nu pot sa cred ca exista oameni de felul asta .Inseamna ca soacra ta are o problema majora la etajul superior ( e nebuna) si nu are ce cauta langa copiii vostri.

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabibarta spune:

Paula, exact ca socri mei... noroc ca ei nu veneau zilnic si nu veneau seara... insa veneau la ora somnului de pranz. Daca incercam sa-i spun ca vreau sa-mi culc copiii, ea spunea copiilor ca nu tb sa faca ce spune mami, daca venea inainte de masa de pranz, de multe ori le dadea ciocolata, si alte minuni, sa nu mai vorbesc de prajituri facute de ea, de mai multe zile, nici nu stiam cum sa le arunc sa nu vada copiii. Daca sotul nu era acasa, nu le deschideam usa. Imi era mai simplu. Daca era si el acasa, ii lasam singuri si imi vedeam de treaba. Daca se puneau la bautura sotul cu socrul, mai tranteam observatii gen "haideti la buni (mama mea) ca doar nu veti dormi in carciuma" si i-am dus pe copii la mama. Pai daca ei sunt porci nesimtiti de ce trebuie sa fii doamna cu ei? Explica-i sotului ca ii iubesti parintii, insa ar face un bine sa-si respecte nepotii. Si cu asta basta. Daca tot inghiti, nu va fi mai usor, crede-ma.

Mergi la inceput