FIV 83

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

La ce farmacie ai gasit menogon la pretul asta, Gabi? E un pret bun, din cate am vazut la giulesti e cam 360 mii si la o farmacie am vazut la 355 mii.

Am actualizat putin lista de preturi, vad ca tendinta este de scadere a preturilor, ceea ce este foarte bine pt buzunarele noastre.

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Avalon faci dipherelin de 0.1? Menogon ti-ai luat de la Giulesti? Vineri eu am intrebat si mi-a zis 350 000lei/fiola. Eu incep tratamentul cam dupa 26.09(atunci termin AC), deci pe la sf lunii. Cam pe 10.10 vin la echo si apo de pe 20.10stau la buc pana la hcg. Sper sa faci cinste ca pana atunci stii si rezultatul FIV-ului.
Kitta -protocolul lung se face din Z21 cu dipherekin de 3.75, doza unica pt inhibare si apoi stimulare
-protocolul scurt se face din Z2 cu dipherelin de 0.1 si din Z3 concomitent cu dipherelinul de 0.1 se face stimulare cu menogon, puregon, gonal (depinde de ce zice dr)
-prtocolul lungo-scurt se incepe cu dipherelin de 0.1 din Z2, 10-13 zile dupa care se continua ca la protocolul scurt dipherelin de 0.1 cu menogon , puregon, gonal(dozele de stimulare le stabileste medicul).
cristinici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Cristinici, da, diphereline de 0,1 din ziua 21 a c.m. timp de 13 zile dupa care incep menogonul si continui cu 1/2 fiola diphereline/zi, si am inteles ca e protocolul lung. Sincera sa fiu mi-era cam teama sa nu-mi dea diphereline 3,75 doza unica, am inteles ca da niste stari cam nashpa, de menopauza... si asa m-am lasat greu sa iau si ACO, sunt 'in pauza' cam de la mijlocul lunii august, nu-mi mai simt ovarele cam de mult...
Daca menogonul s-a ieftinit la giulesti atunci il cumpar de acolo, nu m-am grabit sa cumpar inca pt ca am vrut sa vad si alte preturi, mai am si carduri de reducere la unele farmacii.

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

avalon, am luat de la farmacia soacra-mii, dar eu sunt din Tulcea si nu va ajuta. Insa v-am spus ca sa stiti cat e pretul la distribuitor, puteti lua si de acolo. Eu nu platesc medicamentele pe care le iau de la ea dar preturile le stiu.
Mi se pare rezonabil la Giulesti. Inca nu stiu daca se pot compensa si in provincie, dar ma interesez.


gabi

http://pg.photos.yahoo.com/ph/bunica164/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Fetelor am mai scris despre asta,sa stiti ca o compensare se poate obtine.Pe mine per total,tratamentul m-a dus la vreo 20 mil. in loc de 30,stiu ca mi-a zis farmacista mea ca am salvat 9 mil.Trebuie sa ai un medic de familie dispus sa ti le compenseze,pentru ca stiti ca plafonul e de 3 mil pe luna pentru un pacient.
Va tin pumnii tuturor celor care ati luat startul si va astept cu vesti cat mai bune,ca poate asa ma mai impulsionez si eu.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Dar numai gonalul si puregonul am vazut ca se afla pe lista medicamentelor compensate 50%, menogonul nu. E adevarat, sau a obtinut cineva compensare pt menogon?

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

fetelor nici nu mai pot umbla de durere...acuma am luat un calmant,m-a lasat un pic...de vineri parca m-am blocat...nici la wc pt treaba mare nu mai pot,plus am aere parca care nu ies..si daca ies cu greu,ies cu durere...pe medicul din atena il vad azi la unu,dar cu medicul de pe insula vb zilnic...el spune ca ,ori mi-a ramas ceva lichid in burta de la punctie si trebuie tratat cu cortizon,ori mi-au iritat intestinul de la punctie...mi-a recomandat o clisma pe care am s-o fac imediat ce vine sotu' de la farmacie...voi ati mai auzit de asa simtome???mi-e groaza ca daca asa de umflata cu dureri ,cum am sa fac maine dimineata ET?v-am zis??DIN 15,...8 FOLICULI MERG F BINE...aseara am visat ca am nascut o mindrete de fata...si visam cum o schimbam,o plimbam,ii faceam baita...ce real a fost visul acesta!!!hai sa revin cu picioarele pe pamint si sa ma pregatesc de clisma...m-au mai lasat durerile de la calmant...am sa va scriu dupa intilnirea cu medicul...va pup pe toate

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by steliana04

Buna!
Imi spuneti si mie cat Pregnyl ati primit voi inainte de punctie?
Va multumesc!

steliana eu am facut doar o doza de 5000...cutia contine 10.000

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Originally posted by karula

zouzounaki, scuze ca ma amestec din senin, dar am trecut printr-o hiperstimulare (simptome descrise de tine) si ma gandesc sa-ti aduc aminte ce se recomanda: oua fierte cat mai moi si cat mai multe (4 pe zi) si muuuuuuuuuuulta apa, cat de multa poti. Ajuta. Apoi, daca inca nu urli de durere, si vad ca nu, slava Domnului, nu te ingrijora prea tare, o sa treaca fara necazuri.
Bafta multa luni si mai ales de luni incolo!

Raluca

karula,multumesc de raspuns...am sa-mi comand azi oua ...de obicei beau f multa apa...am sa va scriu dupa ce ma vede azi medicul...of si l-am chemat de la o nunta

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

no,am venit de la doctor...mi s-a umflat foarte tare intestinul,si am si un flegmon...apoi inca cotinua organismul sa faca ovule,dar alea vor fi absorbite de organism...mi-a dat medicul sa iau cortizon si inca ceva medicament...acuma stau in pat,nu ma prea pot misca,durerile is ff mari,dar vor trece...sper ca maine la ET sa fiu mai bine....va tin eu la curent...fug in pat ...va pup pe toate

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput