Ajutor! Imi amortesc si ma dor tare mainile

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aska spune:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Intre timp situatia a evoluat, in sensul ca acum imi sunt amortite incontinuu si cateodata ma ard degetul inelar si mijlociul de la ambele maini. Noaptea este cel mai rau pentru ca am dureri si senzatia de arsura in tot antebratul, la fel ca atunci cand te lovesti in cot.
Am mai ajuns la un medic care m-a diagnosticat cu acel sindrom de tunel carpian...atata doar ca din ce am citit pe internet, in cazul acestui sindrom ar fi afectate degetul mare, aratatorul si mijlociul...la mine e doar mijlociul si in plus inelarul...
Am cumparat ieri un fel de protectie pentru incheietura mainii, ca un fel de atela, care imobilizeaza incheietura. Am folosit-o peste noapte si parca m-am putut odihni mai bine.
Din ce am mai citit pe internet, ar trebui sa stau cu incheietura mainii si cu cotul imobilizate (pentru amorteala inelarului ar fi vorba de nervul cubital care trece pe la cot)...ceea ce este imposibil in cazul meu, cu o fetita de 15 luni.
Am scris totul mai detaliat, poate aceste informatii ii vor fi de ajutor si altei viitoare mamici care trece prin asa ceva.
Toate cele bune tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Si eu am patit-o, cam de prin luna a 6-a, si m-a tinut cam vreo 2 luni dupa ce am nascut ... am pus si eu intrebarea pe forum, cred ca subiectul se chema "Amorteala mainior in sarcina", vezi poate-l gasesti in arhiva.

Tot noaptea imi amorteau, ma dureau incheieturile degetelor si chiar ma trezeam de durere, si nu-mi simteam buricele degetlor deloc. La nastere nici nu am putut sa simt bine pielicica bebelinei, pt ca practic nu puteam sa simt cu degetele ... Tin minte o faza, cand am fost cu sotul la cumparaturi, l-am apucat de sapca pe care o tinea in mana, convinsa fiind ca e mana lui ... deci iti dai seama cam ce simteam :)

Remediul ... n-a existat, doctorul mi-a spus ca e din cauza sarcinii si o sa treaca ... a trecut, dar dupa vreo 2 luni ... Acum bb are 4 luni, si tocmai am observat azi dimineata ca-mi revin simptomele ... Sper sa nu am surprize ...

Boghi

poze Goanga
si alte poze

Mergi la inceput