Cum e la a doua nastere ?

Cum e la a doua nastere ? | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Ma adresez, evident, mamicilor care au mai mult decat un puiut si care m-ar putea lamuri in chestiunea asta. La prima nastere mi-a fost mai greu cu expulzia, in rest, nu au fost probleme, am nascut relativ repede in 7 ore, nastere naturala. Ma tot gandesc oare cum o fi la a doua, ca in toate cartile pe care le-am citit scrie ca e mai usoara si ca dureaza mai putin decat prima. Doamne da ! Povestiti-mi, va rog, fetelor, experientele voastre! Pupici !

Mamica lui Rares si gravidutza cu al doilea bb.

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Si pe mine ma preocupa taaaaaare mult la momentul respectiv problema asta si cand am citit mesajul tau mi-am amintit zambind ce disperata eram! Intre nasteri eu am avut 1 an si 9 luni si pot sa-ti spun ca a doua nastere a fost fffff usoara, neasteptat de rapida, cred ca am avut 20 de contractii cu totul...si Mara a iesit ca pe topogan (fara anestezie peridurala) desi a avut 4.300 kg.

Am cautat si uite ce iti ofer spre lecturare: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57147
succes!

Claudia, mamica de baietel 2 ani si 9 luni si de fetita 1 an

Poze Mara si Matei
Poze Praga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Ce sa zic, depinde.La mine la a doua nastere a fost super in juma de ora am nascut desi la prima a durat multmai mult decit la tine.
Nu stiu insa cum se masoara durata nasterii in Romania:aici se calculeaza de la primele contractii pe care le-ai simtit.
La al treilea cupil am dat kix:cezariana.

Soacra mea a nascut natural 5 copii sanatosi si maricei si mi-a zis ca la ultimul a fost ce mai greu.
In general perioada de expulzare se considera in medie cam 30 de minute la prima sarcina si 15 minute la a doua,dar nu e regula.

numai bine si nastere usoara


Mariana 15+
mama de Monica, Matei si Markus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pico spune:

Si la mine a doua nastere a fost mai ....rapida.Nasterile au fost foarte diferite una de alta.La prima nastere contractile au inceput incet-incet de dimineata si la ora 0.00 eram la maternitate .La 4 si 50 de minute s-a nascut Ioana.La Maria,contractiile au incepurt brusc si foarte puternic si in 2 ore am nascut.
Acum parca il vreau si pe bb3...dar mai incolo.

Nastere usoara!

Raluca , Ioana Carrina(09.04.2003) si Maria Carolina( 26.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Multumesc fetelor, acum m-am mai linistit. Oricum nu mi-era frica, nici la prima nastere nu mi-a fost, probabil de aceea a si durat atat de putin pentru ca, de regula, la primipare, prima nastere dureaza 12 ore. Mariana 1976, a durat 7 ore de la primele contractii, asa cum ai spus si tu ca se calculeaza la voi durata. Va pusilesc pe toate !




Mamica lui Rares si gravidutza cu al doilea bb.

Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanina_a spune:

la mine prima nastere a durat aprox 9 ore, expulzia rapida. sa vad acum ce o sa fie...mi-as dori sa nasc cat mai repede !
nastere usoara tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns porumbita80 spune:

Buna fetelor, si la mine prima nastere a mers ok sigur cu epidurala sa vedem la a doua sunt in 33saptamani mai e un pic, sper sa fie ca la prima, nastere usoara la totate si bebiti sanatotsi. Va pup pe toate

stela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

ma-nscriu si eu .. Sapt 38 si primul travaliu 15 ore. Nastere normala. Dupa, viu sa va povestesc :P



, mami de ( 13oct04 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

La prima nastere (indusa dupa ruperea apei) am nascut dupa 9 ore jumate. Am impins vreo doua ore jumate si pana la urma medicul a recurs la ventuza ca sa ajute bble sa iasa.
La a doua nastere (indusa si asta ca uitasem sa mai nasc) am scapat in trei ore. Am impins 50 de min. si puiul s-a nascut tot cu ventuza.
Nu stiu unde oi fi gresit (eu dau vina pe epidurala ca nu prea stiam cand sa imping. O faceam la indemnul doctorei), dar chiar sa-i nasc pe amandoi cu ventuza???
Revenind la intrebare, a doua nastere a fost mult mai rapida, dar contractiile foarte dureroase.
Prietena mea a zis ca din cele trei nasteri pe care le-a avut, a doua a fost cea mai usoara, iar a treia cea mai grea.
Numai bine si nastere usoara!

Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

M-am produs si a doua oara.. Dar n-am mai depasit termenul ca prima sarcina (42 sapt nastere normala) ci am nascut la 39 sapt, tot nastere normala. Mi s-au rupt membranele pe la 11 vineri si contractiile "rele" au durat cam o ora maxim.. De fapt, de la 4-5 cm dilatatie am ajuns la expulzie in 20min.. A fost un pic mai grea expulzia pt ca pierdusem cam tot lichidul si nu a mai alunecat.. Dar altfel.... se poate spune c-a fost o nastere mai usoara (mai rapida).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

Kittie, felicitari! Sa fiti sanatosi si sa te bucure copilasii multi ani inainte!

Mergi la inceput