VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, sa-ti traiasca pisicul si sa va bucurati de el!
multumesc , si eu ii iubesc tare pe pitici, desi cateodata sunt tare rai!!!
nu merg la mare ca e prea departe, numai la timisoara, la parinti, bunici, si rude ca ii am pe toti acolo!
succes la taratmentul cu Novitil si mult soare iti doresc!


Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Claudia, multumesc si eu, vacanta placuta in Romania!
Cu soarele e cam greu, cand vreau eu sa ies, seara ,(asa e si recomandabil, spre apus) de multe ori intra in nori, vremea e tare capricioasa, azi a fost tornada, in alta zi au fost 30 de grade si in ziua urmatoare 6...imi e cam peste mana pentru ca imi dau cu crema SPF pe locurile fara probleme si cu Novitil pe cele cu probleme dar ce sa fac, o incerc si pe asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

elena,multumesc mult pt raspuns.Dar tu de care lampa folosesti? Ca la 300$ as mai putea,dar cea de 600$cam ma ameteste.
Fetelor,cine folosea tinctura de telina? o mai folositi,va ajuta?
Ma gindesc sa fac si eu o tinctura poate,caci vad ca se inmultesc petele de pe mini la sot,iar el este asa de greu de convins pt tratamente,of.
Drum bun si vacanta placuta pt.Claudia,ce bine ca poti sa-i vizitezi pe cei de acasa.
la toate fetele.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_g spune:

Pt.Alincic

Scumpa...lampa este aceeasi doar ca la alt pret...depinde de unde o comanzi.Lampa este (dupa cum am spus)Dermalight 80 iar pretul intr-adevar difera...produsul si rezultatele fiid aceleasi..:).Maine voi posta link-ul de unde se poate comanda(licita de fapt)....nu e posibil insa din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Eu am folosit tinctura de telina cumparata,am dat pe doua pete sub cot si au disparut, acum doi ani si n-au mai aparut.Cica cea mai buna e cea de la Dacia Plant insa se duce repede, sticlutzele sunt mici si trebuie dat de 4-5 ori pe zi.oricum mi se pare mai simplu decat comprese, creme plus stat la soare etc asa ca ai putea incerca cu sotul.Am gasit si cum se prepara in casa tinctura


100 gr telina rasa sau tocata marnt,250 gr alcool de 60, se lasa la macerat intr-o sticla inchisa la culoare doua saptamani.Se tamponeaza de 4-5 ori pe zi.

100 gr radacina si frunze se pun intr-un litru de apa.Se pun comprese acoperite cu o folie de plastic

50 gr radacina de telina maruntita la 100 gr alcool de 40, se tine 2 saptamani la macerat,intr-o sticla inchisa la culoare, se strecoara intr-un borcael inchis la culoare si se tamponeaza de 4-5 ori pe zi.Se freaca locurile afectate cu patrnjel proaspat de 4-5 ori pe zi.


Eu am inceput sa dau din nou de curand, sper sa fie ok cu cea facuta de mine.dar fac si tratament cu Novitil si soare, ceea ce ma da peste cap ca trebuie sa ies seara sau dimineata la soare, sa dau cu Novitil in unele locuri si cu crema SPF in altele si e mai neplacut dar vreau sa iasa ceva ca daca nu le fac nimic isi fac ele de cap, e clar.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carona spune:

sunt noua pe site asa k nu stiu dak ai primit msg meu... te rugam in acel msg sa mai cumperi kteva cutii de melaoline din grecia si pt mine si mi le trimiti prin posta iar eu iti trimit banii....si iti maidadeam id-ul meu... carona_2001ro asta k sa vb ... te rog mult de tot help k nu am p cine sa rog sa mi le aduk din grecia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Buna Carona! Cui ai trimis mesajul, ca nu am inteles?Banuiesc ca nu mie,oricum nu am primit nimic si nici nu am vreo legatura cu Grecia sau cu tratamentul cu Melaoline.Si vad ca nici cele care faceau tratament cu melaoline nu au mai intrat pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florentza spune:

Buna.
Vreau sa va spun ca sunt alaturi de voi , de suferinta voastra, imi pare rau prin ce treceti, stiu cum este - am si eu vitiligo de 17 ani. Incercati sa fiti puternice si sa ignorati privirile unora, eu asa fac acum, la inceput ma consumam.
As vrea sa va spun ca am facut tratam aproape un an de zile cu B-uri tb. si Gerovital fi. - B1,B6,B12 - cate 9 tb pe zi plus injectia = mi-a stagnat o perioada dupa care a inceput sa apara iar. Apoi am facut tratam. cu Dermovate crema - 20 zile + 10 zile pauza = au inceput sa dispara sau sa se restranga, dar m-am expus la soare o zi si a fost de ajuns au reaparut.

Am citit intr-un ziar despre efectul benefic al ness-ului pt. vitiligo - facut concentrat, fara zahar, ness + putina apa si unse petele ... am facut pe o pata (care era pe frunte) si sa stiti ca mi-a disparut si nu a reaparut, sunt ani buni de atunci. Merita incercat ... as mai incerca si eu pe maini ...sa ma dau seara si dimineata sa ma spal...parca nici acum nu-mi vine sa cred ca a disparut de la ness , a avut puterea sa coloreze pana a disparut.

Am facut si raze ...dar mi se parea ca apar mici puncte albe care apoi se mareau (la soare) si in plus, devenisera f evidente datorita contrastului ... si atunci am intrerupt.
Sunt ani de cand mi-am pierdut speranta si de cand nu mai fac nimic ... incerc doar sa ma feresc de soare si suparari cat pot de mult.
As vrea sa va intreb daca Melaoline este tot una cu Meladinine sol.?
Mi-a fost recomandat si mie Meladinine sol. insa nu am putut face rost si atunci am renuntat.



" Femeia se realizeaza prin casnicie si devine fericita prin maternitate ".

Florentza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Arinna,multumesc de recetele cu telina.Le-am adaugat la favorite si miine ziua mi le notez.Dar tinctura aia gata facuta,doar din RO o poti lua? Mersi mult inca odata
Elena,multumesc mult pt ca imi raspunzi de fiecare data
Florenta,buna idee cu nessul,cred ca voi incerca si eu.
Imi pare rau,ca suferi atitia ani.
Dupa cum imi dadea un medic niste sfaturi,zicea ca e foarte important sa nu te stresezi,caci degeaba mai faci celelalte tratamente.
Ah da,si e bine de pastrat suprafetele afectate,adica sa nu aiba contact cu tot felul de (chimice,solutii puternic mirositoare)
Am vazut problema la sotul meu.Decind lucreaza la constructie,si lucreaza cu tot felul de chestii cu miinile goale,i-au aparut multe pete albe,mai mici.Si plus la toate a tinut mina in apa sarata(din cauza unii fracturi).
Cred ca e bine de stiut si asta.
Sotul meu mai glumeste si el,zice ca bine ca a reusit sa se insoare .Ca oricum eu il iubesc asa cum este.
Va spun la toti multa sanatate,si cit mai multe succese la tratamente.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Florenta, se pare ca melaoline si meladinine au aceeasi substanta de baza, methoxsalen.

Uite aici discutii si pe un alt forum despre asta , m-am uitat pe google

http://www.culinar.ro/forum/index.php?act=Print&client=printer&f=7&t=12060

melaoline se gaseste la pret mic in Grecia.De meladinine nu prea stiu multe, e doar solutie care se aplica local se pare, nu stiu de unde se poate proura.Melaoline sunt tablete,dar destul de toxice pentru organism,(ficat) macar sa fi avut rezultate spectaculoase dar vad ca fetele care faceau tratament nu mai spun nimic.

Cand ai facut tratamentul cu ness ? :) cat se tine aplicat?
Multumim pentru sfaturi

Alincic,eu in Canada nu am gasit tinctura decat la magazine europene-(polonezi de ex), dar nu era in termen si nu am luat, apoi nu m-am mai uitat ca stau in orasel mic deocamdata si aici nu este. E foarte bine sa fie si bauta, nu mai stiu exact cat, cred ca o lingurita la un pahar mare de apa puneam .Daca te intereseaza o sa caut.Sau telina in salate, ori suc, se poate face usor, tulpinile, de ex sunt foarte zemoase...

Elena, multumim pentru raspuns,intr-adevar la 695 cum e pe un site e cam mult, daca e aceeasi e o veste buna...am auzit insa ca nu e recomandata pentru pete mici dar nu stiu de ce.Eu am inceput tratament cu Novitil si am nevoie de ceva lumina zilnic- e vreo probleme daca pica razele si pe zona neafectata de vit, il poate provoca?

Mergi la inceput