VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Cu orice poti manca telina,daca poti...mie nu prea imi place si ma baloneaza.

despre urzica - din pacate aici nu se gaseste chiar deloc-decat ceai.

URZICA O FARMACIE INTR-O PLANTA

Unul dintre cele mai eficiente ajutoare medicale pe care il pune natura la dispozitia noastra il reprezinta urzica. Putine sunt plantele care se pot lauda cu atatea virtuti terapeutice ca ea si, in plus, se gaseste pe toate drumurile.

Daca vreti sa intineriti cu cinci ani si sa va curatati organismul de toate toxinele acumulate, faceti la inceputul primaverii o cura de urzici.



INTERN

Urzica este recunoscuta pentru proprietatile ei depurative si diuretice. La nivelul sistemului sanguin este un excelent hipotensor, hemostatic si vaso-constrictor. Ea este benefica in cazul unei insuficiente hepatice sau a unei litiaze biliare si in cazul tuturor starilor inflamatorii ale organismului. O cura de urzici este recomandata in caz de edeme (retinerea apei in tesuturi), exces ponderal, celulita, dar si reumatism articular sau artroza. Mamelor care alapteaza nu trebuie sa le lipseasca, deoarece stimuleaza producerea laptelui. Urzica este un antianemic si un remineralizant recomandat in caz de anemie, lipsa de vitamine, oboseala cronica, dar si in perioda cresterii accelerate, la pubertate sau adolescenta.



EXTERN

Folosita extern, decoctul va scapa de afectiunile gurii si gatului, precum herpes, afte, stomatite sau depunerile albicioase de pe limba (candidoza bucala). Intareste gingiile sensibile si lupta cu paradontoza, din cauza careia va pierdeti dintii.
Cei carora le cade parul sau se lupta de mult timp cu matreata, badijonarile zilnice cu suc de urzici le fac un par des si stralucitor. Afectiunile pielii ca eczema, acneea, psoriazisul si vitiligo (depigmentarea pielii) pot fi vindecate daca, timp de o luna, beti zilnic jumatate de litru de suc de urzici si, totodata, va tamponati regiunea bolnava cu fiertura de urzici.


REUMATISM

Un leac infailibil contra reumatismului, a artritei sau a spondilozei anchilozante este folosit din vechime de locuitorii satelor. Acestia umplu un cearsaf plic cu frunze de urzici si dorm pe el timp de o saptamana, intorcandu-l in fiecare zi pe cealalta parte si aerisindu-l zilnic. Daca repetati procedeul timp de o luna, veti scapa tot anul de durerile si imobilizarea incheieturilor datorate acestor boli.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Buna la toata lumea!!!!!!!!
Vad ca mai sun si alte "bufnite",ca nici eu nu dorm la ora asta,desi ar fi timpul.
Am o intrebare !!!!!!!! se merita sa cumperi aceasta lampa? chiar are efect????.Caci se pare ca eu am posibilitatea(fiind in SUA),dar as vrea sa stiu daca ajuta,caci pretul nu e mic(pt noi la momentul actual).
Si ma tot tin dupa sot sa-i aduc aminte sa se unga,dar daca incep cu tincturile,nu stiu cit va tinea la el.De asata intreb de lampa,poate va avea efectul??????????
SANATATE LA TOTI SI NUMAI BINE


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_g spune:

PT.ALINCIC

Da..lampa este foarte buna..eficienta....eu o am de pe 19 aprilei si pana azi aproape ca am rezolvat tot ce aveam la fata(am zis aproape..mai este dar nu mult).V-o recomand tuturor celor ce aveti posibilitatea sa o achizitionati.Fata si gatul raspund extraordinar de bine..la maini(am auzit ca si la picioare)este nevoie de ceva mai multa rabdare.Bafta multa si sanatate .....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Alincic,(bufnicutza 2 ) si eu ma intrebam acelasi lucru, am auzit ca e mai putin eficienta pt maini dar am luat Novitil si azi nu e soare, ieri am zis ca ies si iar n-a mai fost,imi bat joc de tratament, ma tot gandesc la o lampa.Dupa cum spuneam in pagina precedenta,alte persoane o iau pe cea de 595 USD http://www.homephototherapyexpert.com/ ( handisol NB),Elena, spune ca o are pe cea de aici http://cgi.ebay.co.uk/Dermalight-80-UV-Phototherapy-311-nm-Psoriasis-Vitiligo_W0QQitemZ330104741067QQcategoryZ67589QQrdZ1QQssPageNameZWD2VQQcmdZViewItem si costa mai putin, oricum sunt doua pe acest site si au preturi diferite,, n-am inteles care e diferenta dintre ele, Elena, poate poti sa ne spui mai exact pe care o ai tu si ce pret a avut exact?
La cea de 595 am auzit ca nu se mai adauga nici o taxa si nici transportul

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Salutare fetele, ce faceti?
arinna, interesant ce ne-ai postat, multumim...
si eu cred ca e buna lampa, in cazul in care imi apar si mie pe fata, gat, am sa-mi cumpar si eu. si asa zic si doctorii, ca cu ajutorul ei, mai repede trec de pe fata , gat, decat de pe maini.
parca a zis dr asta la care am fost eu luni ca se recomanda sa te ungi cu o crema (dar nu mai stiu care) iar apoi sub lampa cateva minute...eu nu am dat inca prea mare importanta la asta, dar e bine de stiut.

o seara placuta tuturor!

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara,Poate Novitil sau Vitix?Alte creme care sa necesite soare/lampa nu stiu, sau nu-mi dau seama acum ca-s obosit tare noaptea asta
Dermovate si Advantan nu cred,Elidel si Protopic in nici un caz, e contraindicat.
Am o tona de info despre vit.insa mai arat si eu ce cred ca e mai putin nociv si nu greu de "digerat"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

arinna, iar esti treaza la ora asta?
vitix precis, fiindca imi aduc aminte acum vreo cativa ani, am fost la dermatolog si am intrebat de crema pt unchiul meu (el era pe atunci in ro) si respectivul dr mi-a zis de vitix, si de solar....iar apoi cand am fost eu pt mine la dr la care merg acum, mi-a dat protopic si a zis sa nu cumva sa stau in soare...

arinna, asa imi place sa vorbesc cu tine, fiindca stii mai multe decat doctorii.. imi pare bine ca te-am cunoscut...cine stie poate o sa te cunosc si personal daca ajung prin imprejurimi


Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Claudia, multumesc, esti tare dragutza , ma bucur ca iti face placere sa facem schimb de informatii.Sigur, daca vii la Toronto ne putem vedea, cum sa nu.Stam la osi un


Iar sunt treaza- e mai devreme dar o sa fac baie asa ca mai trece o ora pe putinDeci tot acolo ajung.

Weekend placut si... spor la tratament,n-o lasa,asa vei sti in caz ca mai apare ceva, la ce anume reactioneaza pata...numai incercand, din pacate, tratamente scumpe si de durata.
Ma gandeam ca poate e totusi vit. segmentar la tine, fiind doar acolo,localizat...poate celalate puncte albe sunt , cum a zis medicul, alt gen de depigmentare( daca ai vazut la femeile mai in varsta de ex, si nu numai, apar puncte albe rotunde pe antebrate si brate fara sa fie vitiligo, sau chiar pete mai mari pentru ca se produce mai putina melanina la anumite persoane sau de la o anumita varsta).Daca nu ti s-a marit in timp si nu ai in alte locuri ar putea fi segmentar, care nu se intinde,apare numai in anumite locuri(nu simetric si evolutiv, ca in restul cazurilor)

Te pup!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

salutare! ce mai faceti? cam slabuta activitatea pe aici...cum va merg tratamentele?
arinna, cum iti merge? eu plec in ro peste 2 saptamani cu copii, singurica, fara sotul meu ca el nu poate acum, si mi-e cam groaza si de avion si de stresul de acolo, ca astia 2 pitici sunt numai dupa mine...

intr-o zi mergand in oras cu cel mic al meu, asteptam tramvaiul si langa mine erau 2 babe batrane bine, asa cam pe la 75 ani, si aveau pe fata pete negre de batranete, ele erau albe dar petele negricioase, si ma gandeam la noi peste vreo 40 ani, atunci vom zice "ajutor, ne innegrim..."parca tot mai bine e alb decat negru...
a mea pata stagneaza, nimica nou...
plec sa-l bag pe marc la culcus!
seara placuta tuturor

Claudia
Poze




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clau, asa-i pe aici, cam liniste si pace.Eu ma stresez ca am inceput tratamentul cu Novitil si cere ceva soare si de doua zile nu am mai prins asa ca-s suparata-ma tot gandesc la lampa nb UVB dar inca nu-s documentata bine si decisa.40 de ani???As vrea eu sa prind 80si cu o culoare uniforma sa speram.Daca nu, ma vopsesc
Continui cu Novitil oricum-da are un miros tare urat dupa ce dai-asta e, ce sa mai zic.Scrie ca poti sta la soare si mai putin de 30 de min, in f de tipul pielii si varsta dar mai multe detalii despre asta nu.
La mine numai doua pete se vad mai bine, doua nu,nu-s foarte albe.
ca nouatati- ne-am luat pisic-o minune!Mai am si in Romania 3 dar nu am adus nici una de teama ca nu suporta avionul si tot plang dupa una din ele-restul nici vorba sa poata fi transportate.Bine ca ai de mers putin cu avionul, eu am vreo 10 ore numai peste ocean-ce plictiseala!Apoi escala si alte 1-2 ore pana in Ro.Intr-adevar, nu o sa-ti fie prea usor singura si cu baieteii (am vazut pozele, tare mai sunt simpatici si le sta bine impreuna!)Unde mergeti in Romania, la mare parca spuneai ?


Mergi la inceput