VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

buna fetelor, ce mai faceti?
arinna, tinctura de telina, de unde se poate cumpara? eu ma duc in ro prin iulie si ma gandeam sa-mi cumpar sa vad si eu cum e. cred si eu ca sunt bune tratamentele naturiste daca te tii de ele.
stie cineva de crema asta ceva? Dermovate Creme. eu am primit-o de la o cunostiinta de-a noastra ce e dr de piele in elvetia , a zis sa o folosesc paralel cu protopic,dar cand l-am intrebat pe dr meu de ea, nu mai tin minte ce mi-a zis... pur si simplu imi storc creierii dar nu mai imi amintesc de ce a zis sa nu folosesc numai protopic...
am inceput sa-mi dau si eu cu crema pe punctele alea ce le vad eu,(cand il pun pe sotul meu sa se uite, nu vede nimica niciodata, ma cam scoate din sarite) la noi a fost ft cald in aprilie, am cam umblat cu maneca scurta si atunci au aparut...noroc ca sunt mici si nu inca albe, sper sa ramana asa...
de acum am sa-mi dau cu o crema de protectie impotriva soarelui,insa de cateva zile e frig la noi, ploua si innorat...
eu am un unchi caruia vitix ii da bune rezultate, a zis ca la el s-au repigmentat doua de pe mana, insa i-a mai aparut una, dar el e barbat, nici nu-l deranjeaza si se da cu crema numai cand are chef. am zis ca daca nu vad nici o imbunatatire de la protopicul asta, am sa-mi cumpar si eu vitix sa incerc...
trebuie sa inchei acum ca al meu cel mic face numai rele...
mai vorbim, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Claudia, se gaseste la plafar si cea mai buna e cea facuta de Dacia Plant daca gasesti.Eu incerc sa0mi fac singura ca nici pe aici nu gasesc , sunt in Canada , asa ca am gasit pe net retete si aveam ceva alcool de 90 adus la mine desicica trebuie de 60 dar am pus asa, plus ceva apa pana am acoperit telina rasa-cam 1/4 bucata -ma rog n-am avut cum sa respect exact camtitatile, daca vrei iti dau reteoele, se poate face si macerat si doar tamponezi de 4-5 ori pe zi- deci nu e greu Se tine 20 de zile in alcool, ieri am bagat-o la dulap la intuneric sa vedem ce-o iesi.Apoi se tine in sticla de culoare inchisa.

Trebuie sa iei mai multe sticlute ca sunt mici.

Probabil e mai eficient daca dai protopic si dermovate, multi medici recomanda creme in paralel.Oricum pt protopic se cere soare ca si la vitix -eu creme care cer soare nu as da din moment ce la soare imi apar altele, cred ca e greu sa dai cu protectie peste tot si cu protpcpic sau vitix pe 2-3 pete.O sa iau totusi Novitil daca are efecy si fara soare) in principiu se cere soare si la ea, nu e nociva, are chestii care hranesc pielea cica)



Te pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Multumesc arinna, esti o draguta...
vreau sa merg in ro in iulie si imi cumpar atunci de la plafar,(is prea comoda sa-mi fac singura) as pleca in iunie eu cu copii si apoi sotul sa vina prin iulie ca sa mergem si la mare...dar m-am uitat la biletele de avion pt ro si sunt mai scumpe decat pana in america!!! mai caut sa vad daca gasesc vreun zbor mai ieftin si direct pana in timisoara, fara sa trebuiasca sa schimb pe undeva...
cat despre creme, unii dr zic sa te feresti de soare, altii ca e bine...nici mie nu-mi place sa stau in soare, caut si eu sa ma feresc ...
te si mai vorbim, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_g spune:

Buna tuturor!Am o intrebare pt. Fulguletz avand in vedere ca are deja un bebica... zi-mi te rog daca iti mosteneste boala(sper din tot sufletul sa nu) sau daca te-ai interesat inainte ce sanse sunt ca ea se transmita la copilas?Stiu ca se transmite genetic....gandul asta ma omoara... trec peste faptul ca o am eu dar sa nu o mosteneasca puiul.....Mersi si sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Claudia, majoritatea spun sa nu stai la soare, mai putin Nedelcu de la noi( am citit multe articole) dar important e ceea ce vezi pe propriul organism...multora le apar pete noi sau se extind la soare.Nu stiu in cazul celor care iau melaoline...Mie in mod sigur imi face rau soarele si pe alte forumuri se plang multi ca primavara si vara le apar sau li se extind petele.Nici nu ma gandesc sa merg verodata la mare( de fapt aici am plaje multe dar nu mai calc decat la apus sa fac poze :) ) dar probabil ca nu vei sta mult in soare si la ore nepotrivite, fiind cu Eu nu ies nici pe vreme innorata fara SPF, chiar si pt alunite se recomada la orice iesire sa te protejezi caci radiatiile patrund oricum si prin nori.
Deci mai ai putin si pleci in Ro- drum bun si sa te simti bine !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by elena_g

Buna tuturor!Am o intrebare pt. Fulguletz avand in vedere ca are deja un bebica... zi-mi te rog daca iti mosteneste boala(sper din tot sufletul sa nu) sau daca te-ai interesat inainte ce sanse sunt ca ea se transmita la copilas?Stiu ca se transmite genetic....gandul asta ma omoara... trec peste faptul ca o am eu dar sa nu o mosteneasca puiul.....Mersi si sanatate multa!



uff...ce sa-ti zic, din fericire, pana acum nu am vazut la el nici urma de pata...sper sa nu o mosteneasca...
dar David are alta, si anume, dermatita atopica, acu e ok, e inactiva, abia de vad eu ceva, care stiu, dar in primul an de viatza a fost rau de tot...
nu stiu exact daca dermatita asta atopica are vre-o legatura cu vitiligo sau cu faptul ca eu am usoara alergie la lapte, oua, faina de grau si praf si s-a transmis si la el ceva din toate astea rezultand dermatita...El in primul an de viatza a baut lapte de soia

        mamica de David rupe lemne(1 dec. 04)
"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

hcclara, eu nu am avut experientze prea grozave cu dermovate (de fpat nu m-a ajutat deloc)...dar tie iti doresc succes!
offtopic: eu am cumparat de la tarom biletele de avion ...600 euro 2 maturi si david(2 ani juma)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_g spune:

La mine in familie boala asta s-a transmis intr-un mod ciudat dupa parerea mea,adica:are matusa mea(sora tatalui meu)si din nefericire am mostenit-o eu si...nepotul meu(baiatul fratelui meu ..petele i-au aparut pe la varsta de 14 ani ..boala a stagnat dar are abia 20 de ani...deci...).Nu stiu care e linia in care se transmite dar asa a fost la mine...de aceea v-am intrebat daca ati fost atente la asta si daca ati reusit sa stabiliti vreo legatura ....
Inca ceva...eu am inceput un tratament cu lampa nb uvb,petele au inceput sa se inroseasca destul de repede(semn bun in cazul acestui tratament) iar pe unele sa intre pigment...rezultate clare ar trebui sa se vada cam in 19 saptamani...cred ca va fi bine avand in vedere ca am doar o luna de cand il fac.Ar fi cam singurul tratament care a dat rezultate in cazul meu..cel putin asa pare deocamdata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

fulguletz, am gasit si eu tot la tarom, n-ar fi scump, 255 pt mine si fiiu-meu cel mare, ca cel mic nu are inca doi ani, dar ar trebui sa schimb in bucuresti si cu doi copii plus bagaje ...e complicat, iar direct timisoara sunt cam scumpe...cred ca ramanem la varianta iulie, cu masina...
elena_g, vitiligo nu se transmite neaparat din generatie in generatie, la mine in familie are un frate de-al mamei mele, si un frate al bunicii mele...si eu sper sa-mi pazeasca d-zeu copii...la mine a aparut dupa a doua nastere, la aproape 28 ani...
o zi buna tuturor, Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alincic spune:

Buna,fetelor.
Abia acuma am descoperit acest subiect si tin sa ma alatur si eu voua.
Voi avea foarte mult de recuperat(citit)....... si va rog sa ma iertati daca voi pune prea multe intrebari
Acum sa spun cum e la noi.
Doi ani in urma,sotul si baietelul meu au fost la Sovata,s-au scaldat in lacul cela sarat si au mai fost si in mina(noi fiind din Chisinau).Dupa o saptamina de concediu si ridicare a imunitatii(pt baiat)au sosit acasa frumusei si BRONZATI.
Sotul avea niste zgirieturi pe mina si pe frunte.Dupa un timp ce a cazut"corjita"au ramas niste semne rozove la care nu prea am atras atentia.Urmatoarea vara au aparut asemena semne rozove si imprejurul ochilor si pe miini la degete.Abia atunci ne-am dat seama ca ceva nu e in regula.Am mers la dermatolog care ne-a zis ca e VITILIGO.
Am dat analize de singe la infectii de tot soiul si pt ficat(nu prea ma pricep in medic).Si au iesit toate negative.Atunci medicul a zis ca nu prea are cu ce sa ne ajute,doar sa luam un medicament nou iesit pe piata care cica da rezultate ,in special la incepatori.
Medicamentul se num ViTiX.
Am putut sa-l procuram abia acuma,caci noi indata am plecat peste ocean si la moment nu iera in Chisinau.Dar trebuie urmat cursul 6 luni,noi avem doar pt 1 luna.
Am observat ca petele se maresc cu fiecare inceput de vara.
Si inca ceva,sotul si-a scrintit mina(nu fracturat,caci nu stiu cum sa-i zic in romina).Si avind dureri ne-am gindit s-o tina in apa cu sare(ii iera mai bine).Si la doua zile dupa asta,au aparut pete mici albe pe suprafata care a fost tinuta in apa.
Intrebarea care ma framinta mereu:
- Oare a fost de vina acea vara petrecuta in lacul sarat si la soare???????????????????????????????????????????????????????
Dupa o perioada de stres si grijuri la sevici.
Cineva zicea ca si stresul contribuie la Vitiligo.
Va multumesc din suflet ca ma-ti ascultat.
Si neaparat voi reveni aici.




Mergi la inceput