VITILIGO (3)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

buna fetelor, intamplator am dat de subiectul acesta...
mie cam la 2 luni dupa ce l-am nascut pe al doilea bebita, mi-a aparut pe mana dreapta o pata mai deschisa la culoare, sub degetul mic. m-am dus la dr de piele, mi-a facut analize sa vada daca nu vine de la tiroida, si a zis ca e rezutat de la sarcina. mi-a zis ca dupa ce-l intarc pe bebe, imi da tratament.l-am intarcat pe bebita dupa 5 luni, timp in care nu s-a extins pata slava d-lui,si nici altele noi nu mi-au aparut, m-am uitat in internet si m-am documentat cat am putut despre vitiligo...
am primit protopic 0,1% si am folosit-o din iulie anul trecut pana prin ianuarie, odata pe zi seara iar apoi puneam o folie peste, sa ramana asa peste noapte.cert e ca pata s-a repigmenat, se mai vede putin dar in iarna si mainile sunt mai aspre decat in vara, insa doctorul a fost multumit si mi-a zis ca in mod normal la vitiligo petele sunt mult mai albe decat a fost a mea, acum eu am noroc ca nu sunt o fire mai deschisa la culoare.
sanatate tuturor, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, multumesc pentru raspuns,ma bucur ca a fost doar atat...deci la tine chiar a debutat dupa nastere...Iti doresc numai bine si sa ai grija primavara-vara sa nu te prinda soarele prea mult :)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Salut fetele.Pupici arinna.Am lipsit o mare perioada si mereu eram cu gandul la tine.Stiu ca ai grija de tine si ma asteptam sa revii si tu dupa perioada asta mare cu vesti bune sa ne dai.Chiar nu esti satisfacuta de tratamentul cel din urma?Te rog spune`ne daca e vre`o schimbare spre bine.La mine nimic nou.Dar a revenit vara si imi zambesc din nou acele perle ale micutului meu.Nu stiu unde sa o apuc si ce sa mai incerc.Nimeni nu ne poate ajuta decat noi intre noi, cu experiente.Te rog raspunde`mi.Pupici si numai bine tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

buna fetele!
am vitiligo de cand aveam 10 ani ...deci de 22 ani...
pe scurt, pobvestea mea: boala a evoluat f repede si mult in primii ani, am incercat multe tratamente (cele care erau la moda pe vremea respectiva)...erau vagi ameliorari si pe urma reapareau toate petele la loc...
din fericire, de catziva ani buni boala a stopat...petele sunt acolo dar altele noi nu a mai reaparut...
Nu am mai facut nici un tratament nou de ani buni de zile...sincera sa fiu m-am obisnuit sa traiesc cu vitiligo, sotzul meu nu e deloc deranjat, am avut de cand ma stiu o gramada de prietenei, nimieni nu a parut niciodata deranjat ca as ava asa ceva...
de fapt, sa trec la esentzial : cum mi-a disparut mie pata mare si alba :-) din barba: am frecat-o de 5- 6 ori pe zi cu usturoi...pur si simplu...tratamentu e de durata...si e simplu...dar atentzie: doar se freaca locul pana se inroseste un pic, nu se tzine usturoiul pe pata , pt ca arde pielea! si atentzi, catzelul de usturoi se taie cand nu mai iese sucul din el(ideea este sa ajunga sucul ala in piele).
stiu ca vi se pare un pic naiv ce v-am zis, dar asa a fost la mine..
Pata mea din barba era mare, vizlibila si nasoala si poate asta m-a determinat si incurajat sa ma tzin de tratament...
si sincera sa fiu, am mai obsevat o usoara ameliorare cand am luat capsule de usturoi (le luam pt sinuzita cronica).
in rest, num-a ajutat altceva...
din pacate sunt prea lenesa ca sa fac tratamentul si in alte locuri...
si din experientza mea personala...f rau imi face soarele ...la cea mai mica expunere la soare imi dau cu crema de protectie cu factor 30 minim..




        mamica de David rupe lemne(1 dec. 04)

"Ia-ma Doamne si ma pune unde-i palinca de prune..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fulguletz spune:

quote:
Originally posted by arinna

Ce stiti despre vitiligo si sarcina ? Am auzit ca se inrautateste ,se extinde dupa nastere .Aveti experienta in acest sens?




experientza mea este una pozitiva...
in timpul sarcinii mi -a disparut una de pe spate...
de aparut, nu mi-a mai aparut nimic nou...

numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Ma bucur ca ati mai scris aici ....

Magnolia, eu nu prea ma mai tin de tratament...decat tincturile interne.Cu externe nu mai reusesc sa dau si sa stau 15 minute de 3 ori pe zi, pur si simplu nu mai pot desi aveam rezultate bunicele-pete estompate sau disparute.In rest au aparut f putine, una pe antebrat si una pe mana.Tot incerc sa dau cu telina si sa beau dar am atatea pe cap acum aici-am intrat in ritm-incat nu reusesc mereu Adevarul e ca tratamentele naturiste pot fi eficiente insa sunt greu de urmat
N-am mai scris, te-am vazut asa fara speranta in ultimul mesaj, credeam ca nu mai vrei sa stii de vitiligo :), am ramas fara replica

Parerea mea e sa-l feresti pe cel mic de soare,cu creme, in primul rand.Nu mai e nici contrastul asa mare si eviti extinderea rapida sau aparitia altora noi.

Fulguletz, ai dreptate, si mie imi face foarte rau soarele, fara SPF 50 nu ies,ai grija ca atat e recomandat in vit., nu mai putin, si ochelari de soare cu protectie mare, uva si uvb si preferabil 400(poate afecta si ochii )te cred cu usturoiul,am auzit de aceasta metoda dar lumea se fereste ca mirose, asa si eu am scapat de 2 pete mici cu tinctura de telina Acum incerc sa fac zilnic suc si sa aplic, e lipicios si ramane acolo, nu trebuie sa tii comprese la la tratamentul pe care il urmam eu dar am cedat dupa aproape un an , pete nu am multe se intind f greu dar apar la soare (acum doi ani in 3 zile au aparut pe maini cateva si de atunci ma feresc cat pot, fara spf nu ies din casa mai ales din iarna asta )Am inceput sa caut bluzitze cu maneca lunga pt vara sa ma protejez de soare sa nu dau prea multa crema- e si scumpa si e totusi plina de chimicale.
Nu esti lenesa, e f greu de obtinut rezultat in aceasta afectiune :)
Multumim pentru incurajari!

Eu m-am gandesc sa folosesc farduri speciale, rezistente daca va fi cazul.Pana atunci, nu soare,iau ce pot din naturiste -ex ulei de in (capsule),coenzima Q10, acid folic, ceai verde,ceai urzica-toate sunt bune si pt vit, boli de piele si boli autoimune, inflamatorii( poliartrita, vitiligo etc)



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

salut fetele, ce mai faceti? am mai intrat si eu pe aici, dar voi n-ati mai scris nici care cam demultisor.eu m-am pus sa va mai scriu sa vad cum va merge, dar apoi ma gandeam, ce sa vin eu sa ma plang ca am o pata, exista cazuri unde sunt mult mai multe, asa ca m-am lasat pagubasa de fiecare data.
pata mea de pe mana e iar vizibila, in iarna a fost bine, dar de cand a dat soarele pe la noi, s-a reimprospatat si pata mea.
cine poate sa-mi spuna si mie, cand apar petele sunt de la inceput mai mari, sau apar dintr-un punct si se maresc? ca mie mi se pare ca pe cealalta mana mai am cateva punctulete mai albe, si nu stiu ce sa fac, sa-mi dau cu crema si acolo, sau alea nu sunt?
mie mi-a zis dr ca ele au asa marginile zdrentuite cand apar, dar acum habar n-am...
magnolia, asa e, ai dreptate, sa ne pazeasca d-zeu ca asta chiar nu e nimica pe langa alte boli ce exista pe lumea asta...
va doresc toate cele bune si sa ne mai auzim, claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Clara, nu-i nici o o regula: pot sa apara si instantaneu, peste noapte, si mici, care apoi se extind......la mine a debutat cu dpua mici dar in timp s-au mai estompat sau au disparut dar au aparut altele care s-au intins putin( instantaneu, de la soare)Apoi altele, aparute peste noapte pur si simplu dupa ce am stat in soare. Doua mici pe umar au disparut cu tincturile mele si doua mici pe cot au disparut total cu tinctura de telina (data de cate va ori pe zi cateva luni, doar turnat si lasat sase usuce) Si eu am una pe mana care s-a albit mai bine si s-a intins dar asta iarna .Azi am facut suc de telina si ma tin de ea, mereu zic dar nu am reusit pt ca am avut un program f incarcat.Fac suc de telina si o parte beau o parte pun in sticlutza si dau de 3 ori pe zi.Nici eu nu-s in Romania si aici nu e tinctura de telina asa ca pun suc.O fi la magazine cu produse europene dar nu in zona mea.

Mai vin-o sa povestim,ce daca e numai un pic de zis,asa capatam experientasi ne mai incurajam.

Eu am numai una mai evidenta, altele exista dar abia se vad.Trebuie sa-i fac ceva asteia s-o tin in frau dar si eu sunt de vina ca nu m-am ocupat

Am de gand sa comand Novitil de la Dermabest, mereu am zis dar acum sunt hotarata pt ca nu am cum sa aduc mereu tratament din tara si vreau sa incerc si cu asta pt ca nu e nociv

E adevarat eu am si multe alte probleme de sanatate,care chiar se potrivesc cu vit. dar nici cine are doar vitiligo nu e prea fericit :) Si in general cam insoteste alte afectiuni, de la mai simple mai complicate.dar se poate si Vitiligo si- atat.

De ex apare la persoane cu diabet, tiroidita autoimuna,alopecie areata, poliartrita reumatoida....Eu am probl cu tiroida(autimuna, noduli)si articulatiile( suspectez ca inca nu e sigur, poliartrita reumatoida, ceea ce e rau si am dureri mari), plus vit care e autoimuna deci 3 dintr-un foc), se pare ca azi multe boli sunt considerate cu origine autoimuna nu numai cele f grave.

va pup



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia__ spune:

Buna.arinna sa inteleg scumpa, ca esti ?Daca da,te felicit si ai grija de tine.Sa aud vesti frumoase de la tine.pupilici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arinna spune:

Nu sunt, Magnolia,as vrea eu, intrebarea am pus-o preventiv fiindca auzisem de mai multe cazuri in care vit s-a extins tare in sarcina sau imediat dupa nastere....Multumesc oricum pentru urari...

Mergi la inceput