Mamici de noiembrie - decembrie 2006(36)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ama.lia spune:

kokorina, ma bucur ca esti bine, si tu si copilasii tai, dupa asa o patanie si sperietura! bine ca traiesti intr-o lume civilizata unde esti respectata, ai mare mare grija de voi!

asteptam poze!

Amalia 27+ si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

of ca iar am sarit la un alt capitol - si nu mai stiu ce si cui trebuia sa raspund ... nu am timp de cautat - iar is in pauza de pranz ... mama ce stres e la noi la lucru ... deja stiu baietii ca vor face ore suplimentare si ca va trebui sa vina si maine.
Eu stau cuminte in banca mea si-mi bag MIG-ul meu ... numai sa termin pana la 5 ... ca in rest ... nu ma mai intere.

Fetelor - mersul pe cioburi l-as experimenta numai sa scap de starea in care sunt. Orice pas este un chin pentru mine. Sunt incordata cand merg si mi-e tare burtica, o simt pe Karina cum sa misca din ce in ce mai tare in burtica ... incerc sa ma relaxez ... si se intareste mai rau ... abia astept sa vina ora 5 si promit solemn ... aici cu voi de fatza ... ca ma bag in pat.
De ce nu ma pot relaxa? Of ...numai sa fie bine ... sa-i fie ei bine.
Declar repercursiunile saptamanii trecute: burtica intarita, contractii BH prea dese, stres cat casa si bube la gura.

Aseara m-am intalnit cu fetele timisorence + iubita Dia - Andreea - o tipa super faina si mi-ar fi placut sa avem timp mai mult de palavrageala despre ... dar eram intr-un grup de mamici ... si abia faceam fatza. Mai iesim noi ... nu Dia?
Pun deseara niste poze.
Ea are ceva probleme la servici si nu mai poate intra pe DC ... dar o asteptam de acasa.

Alex ma bucur ca nu esti suparata. Asteptam vesti numai de la fff bune in sus la analize. Nu sunt inca fericita ca stau acasa - sper sa nu devin o paranoia ... ca numai la scarbici imi sta gandul ... sper sa treaca repede ... si mai sper sa-mi revin ... ca burtica inca nu o simt in regula. Ceva vesti de la ANL?

adinazot sa fii sigura ca de la stres tii se trage. Incearca si tu sa te relaxezi ... ca nu-i a buna. Mi-e imi e din ce in ce mai greu cu atatea contractii.

ama.lia ma bucur ca ai sunat deja. Eu voi avea azi o discutie cu Dani-sotul si luni voi contacta si eu filiala din timisoara. Super fain e ca se poate plati si in rate astfel mi-am convins sotul ... ca la cate datorii avem acum .... nu stia saracul cum sa scoata camasa.
Despre concediu medical prea multe nu stiu sa-ti spun.
Mi-am luat la inceputul sarcinii un CM si atunci a trebuit sa merg cu el la medicul de familie - la inregistrat ... dar nu mi-a dat nimic la mana pentru servici - deci numai foaia de la dr. gineco am dus-o la servici.
Acum - primesc abia luni foaia de concediu.
i-am spus efectiv ca nu mai pot merge la lucru ... ca mi-am calculat prenatalul si concediu de odihna ramas si ca-mi lipsesc 2 saptamani. Vreau medical. Si s-a rezolvat.
Stai sa vedem ce mai spun si alte fete - poate mai avizate.
Sa ne tii la curent cu mersul dosarului pentru programul STEM.

asiza insanatosire grabnica - la fel stiu si eu - miere, lamaie si osccilo. sa te faci bine.

danita tu ma intrebai de celule - se pare ca vor avea filiale in mai multe orase. Ai site-ul - ii poti contacta si afla.
Tot tu m-ai intrebat ce a spus dr. mea de burtica mea intarita ... mi-a spus ca sunt conractii BH normale - dar sa fac bine sa ma relaxez si sa ma odihnesc ... ca nu depinde nici de ea si nici de mine cat sta BB la caldurica ... mi-a dat de inteles ca daca nu stau in banca mea - risc un bb prematur - ceea ce nu vreau in ruptul capului.

Cris incearca din rasputeri sa scoti verigheta pana nu se umfla mai tare. Nici eu nu am vrut sa renuntz ... dar cand m-am trezit cu degetul vânăt ... nu am mai stat pe ganduri.

Primit rezultatul de la lama - OK - citologie normala. Super.
Astept luni rezultatul de la cultura de col.

tre sa fug inapoi la lucru.
va pupicesc pe toate.


Miro30+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

AMALIA,sper ca toate disconforturile astea ce le simtim sa nu fie daunatoare,eu totusi sper sa fie fiziologice,ca doar creste o viata in noi si trebuie sa simtim cate ceva,dar totusi...nu pot sa nu ma panichez ori de cte ori simt vreo durere,scopul e sa ajungem la termen si sa fie bb bine.Doamne ajuta-ne pe toate!!!
KOKORINAchiar ma intrebam unde esti,de ce nu mai scrii,imi pare tare rau ca ai trecut prin toate astea,dar ce bine ca micutii sunt bine,asta e cel mai important.Ce ciudat cu vena aia care a cedat,cred ca te-ai speriat... draga de tine.Iti doresc numai bine,si bine ai venit in clubul celor care stam in pat!!!

Adina 29+Alessia

poze
Adina diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Pentru fetele care au spus ca simt un nod in gat: este o senzatie care vine de la sistemul neurovegetativ, sunteti poate prea stresate, o alta explicatie ar fi lipsa de Ca si Mg.
Asiza si Mirona: si eu am burtica tare, dar numai cand merg pe jos sau stau pe scaun mai mult. Eu stau acasa de-o luna si de astazi intgru in prenatal. Si eu am contractii BH, dar sunt normale. Mirona, de ce nu intri odata in concediu? E chiar prea mult ce faci tu...

Am si eu o intrebare la voi: azi dimimeata am baut lapte si apoi am mancat struguri (ca sa pot iesi la toaleta). M-au apucat imediat niste crampe f.nasoale si am fugit la WC. Oare din cauza crampelor, se poate intampla ceva? Sa se deschida colul sau doamne fereste altceva? Ca m-am speriat, si stiti ca la WC te mai scremi, asta este. Deci, e periculos? Ca eu sunt constipata si azi avand crampele (ca la diaree), m-am speriat.
Mi-au trecut atunci, dar...

Pupici la toate,

Zina 32 saptamani cu bebe Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

Fetelor,voua v-a recomandat dr ceva pt relaxare?Romergan pt copii ia cineva?mie initial mi+a dat diazepam cate o jumatate de pastila seara pt relaxare,dar sa iau numai la nevoie ca creaza dependenta,iar mai de curand a zis sa iau Romergan cate o lingurita,mi l-am cumparat dar nu am luat deloc.Nu stiu ce sa fac,dar as vrea sa nu mai am starea asta asa incordata.

Adina 29+Alessia

poze
Adina diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

O, acum am vazut ca in loc de Adinazot am trecut-o pe Asiza. Asiza incearca draga pt.raceala gargara cu apa si sare cum au spus si fetele si da-te cu porpolis direct pe amigdale.

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:

O, acum am vazut ca in loc de Adinazot am trecut-o pe Asiza. Asiza incearca draga pt.raceala gargara cu apa si sare cum au spus si fetele si da-te cu porpolis direct pe amigdale.

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adinazot spune:

ZINA,din cate stiu eu nu prea e bine sa avem diaree sau sa o provocam,pt ca muschii intestinali sunt tot muschi plati ca si uterul si provoaca contractii,asa mi-a zis dr meu ,si eu am mai avut probleme cu digestia si cu diareea,si mi-a zis sa am mare grija la ce mananc,sa am grija cu fructele ,chiar de ex cirese a zis sa nu mai maninc deloc.Eu zic sa maninci in fiecare zi cereale cu lapte pe stomacul gol,si digestia se va regla in cateva zile.

Adina 29+Alessia

poze
Adina diverse

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zina spune:


Adinazot, e prima data in sarcina cand am avut crampe ca la diaree (dar diaree tot nu am avut). Eu mananc dimineata lapte cu fulgi dar tot greu "ies", cam la 2 zile. Poate e o reactie si de la Fe, unele se constipa, altele au diaree. Of, sper sa nu-mi fi facut nimic rau aceste crampe, astazi...

Zina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns atudor spune:

Kokorina, bine ca n-a fost nimic grav...imi inchipui ce sperietura. Eu ma sperii si daca se incordeaza burtica putin mai rau decat de obicei
Adinazot, ce sa-ti spun...contractiile BH sunt la ordinea zilei si la mine..si nu una, doua, multe /zi. Cateodata il simt pe bebe cum se impinge si parca-mi iese prin piele. Mai nou, seara dupa o contractie de acest fel, cand stau intinsa in pat, se vede cum se misca dintr-o parte in cealalta, efectiv cum trece din stanga in dreapta sau invers. Ca sa nu mai vorbesc despre cum ma loveste in vezica...parca-mi taie respiratia. Asa o sa tot fie de acum incolo. Ce-ti veni cu calmantele? Nu-s periculoase? Nu mai bine bei un ceiut de tei?

Azi imi pune socrosenia castraveti la murat Abia astept sa se faca...as manca borcane intregi

Pupici si spor la treburi

Ana 31w cu

Mergi la inceput