El alcoolic, eu ce pot face?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns giani spune:

Din pacate o boala nevindecabila. Fostii alcoolici doar se abtin... primul paharel, si totul e ca inainte

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

tu ai dreptate...eu incercam doar sa o sustin pe prietena ei...odata de mult am trecut prin asta si ...am plecat,nu regret nimc decit "niste ani irositi"...nu stiu daca mai puteam face ceva,dar imi pare rau de un cuplu destramatat din cauza asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

trebuie sa ne dai mai multe date despre cazul prietenei tale... altfel exista solutii dar nu stii care se portiveste la cazul ei, in functie de datele problemei se pot spune multe...


Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

sunt niste picaturi la farmacia de plante eu asa mi l-am vindecat pe tatal meu , au fost zile cand se imbata si de 3 ori pe zi si nu gluma , era disperant , de 4 ani va fii acum in octombrie ca nu mai bea , mai rar cate un pahar de bere dar nu asa sa isi piarda mintile , nu mai stiu cum se numesc picaturile i-am pus in bautura si nu i-a stricat gustul nu a observat , azi asa maine asa si tot ii venea rau de cate ori a baut , ba stari de voma , ba durere de cap ba altceva , dar noi ne-am scapat imi pare rau ca nu am stiut mai demult de acest remediu , aveam si eu o copilarie linistita si imi era viata mai frumoasa
Pa si numai bine

evi , Eric 14.06.2000

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buburutza spune:

Sunt o fosta sotie a unui alcoolic, 13 ani a durat cosmarul meu.
Sfatul meu este sa faca ce e mai bine pentru ea, sa tina cont de faptul ca nu exista leac pentru cei ce au boala asta si sa fie constienta ca vine o zi in care va fi victima lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

am citit si eu in formula as despre aceste picaturi Antialcool,parca se numesc la plafar ,se pun si fara sa stie persoana .plecand de la ideea ca poate femeia nu are unde sa plece sau ca toti barbatii sunt la fel ar fii bine sa incerce sa-l repare pe al ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anyella spune:

si eu cred ca se mai poate repara ceva,daca ne da detalii...la mine a fost pasul care mi-a dat multa putere in viata! acum sint fericita,desi atunci poate ca...nu aveam unde sa ma duc...imi era jena de familie,de prieteni de toti cei care imi voiau binele! dar eram atit de tinara...nu cunosteam viata cu bune si rele! eram doar un copil rasfatat...treptat copilul s-a maturizat,a invatat ce inseamna greutatile,a invatat ca iubirea nu inseamna umilinta si a plecat de acolo...unde a vazut cu ochii(parintii nu te lasa niciodata intr-o situatie critica),ideea de baza e sa te poti rupe odata din locul acela...si scuze pt. primele "invataminte"...fiecare femeie are viata si soarta ei!
recitind mesajul vad ca ma contrazic singura pe undeva...ideea e ca nu regret nimic dar imi pare rau de fetele in situatia asta...exista multe sanse in viata dar trebuie sa vrei sa le cauti...sa auzim de bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renisor spune:

Fostul meu sot( de fapt inca nu suntm divortati) este tot alcoolic.Avem o fetita de 3 ani jumate.Cind m-am casatrit cu el am sperat ca voi reusi sa-l schimb.Venirea pe lume a fetitei noastre mi-a mai dat un motiv sa sper.Dar in zadar.
alcoolemia este o boala si trebuie tratata ( si nici atunci nu exista o certitudine ca " s-a lecuit"Anul trecut mi-am luat inima in dinti,mi-am luat copilul si am fugit de acasa intr-un centru de femei ( din pacate nu cred ca exista in Romania asa ceva)Singura cu un copil,intr-o lume straina cu o imba straina.A fost foarte greu!!!! Dar a trecut.Mi-am gasit o lcuinta ,mi-am pus la puct limba germana si intr-un final mi-a gasit si de lucru.
Cum a recationat sotul meu? la inceput telefoane,amenintari.Dupa s-a imblinzit si imi ofereea totul pe tava.A facut chiar o cura de dezalcolizare de 6 saptamini intr-un spital.Ma bucur ca am ramas tare si num-am intors la el.Iar acum a reinceput sa bea si amenintari.
Si sunt fericita mi-am redobandit echilibrul si am pur si simplu chef sa traiesc si sa ma ocup de fetita mea .Si in plus mi-am gasit pecineva care ma iubeste si o iubeste si pe fiica mea.
Sa se gindeasca bine prietena ta.
toate cele bune

renata & vanessa

http://community.webshots.com/user/bizau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ken spune:

NU STIU DACA CINEVA ESTE IN MASURA SA DEA VRE-UN SFAT CONCRET{va rog nu ma intelegeti gresit}.Totul depinde de la caz la caz .INSA in cele mai multe rinduri cind aceasta se transforma intr-o boala ....vindecarea este fff.grea.CIND creierul este inbibat de alcool nu se mai poate face nimic.LA mine in familie am un caz concret....de 30 de ani bea.A FOST DE EN ORI la dezalcolizare.DE en ori in coma alcoolica.ORGANELE VITALE sint...varza...nimic nu mai functioneaza bine.SI cu toate astea....alcoolul este singurul medicament.PT PARTENERI CELOR CU ASEMANEA PROBELEME....SEPARAREA este singura solutie. NU va faceti iluzi daca cei implicati promit marea cu sarea...nu va fi asa iar viata va continua sa va fie un cosmar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ken spune:

SINT zile cind regret ziua cind m-au nascut.TREAZ SAU BEAT... REZULTATUL ESTE ACELASI .regret neputinta mamie mele si lasitatea ei ca sa complacut in aceasta situatie si ne-a facut si pe noi partasi la ea.De aceea va spun cu mina pe inima daca aveti curajul sa va desprindeti de aceea persoana[alcoolica} nu ezitati sa o faceti,<<,.MIINE POATE FI PREA TIRZIU.>>

Mergi la inceput