Mamici de ianuarie-februarie 2007 (16)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Ralu, chiar ma pregateam sa scriu cand ai pus tu intrebarea. DA exista legatura intre infectia urinara si contractii. Acum vreo luna cand am inceput eu sa am, dr mi-a dat sa fac din nou testul de urina si cand a vazut E-coli a zis ca se contracta vezica si antreneaza si restul. De asta trebuie rezolvata cat mai repede. Eu zic ca e cazul si de o analiza din asta. Sa stii ca si eu am avut dureri pe jos.
Hai stai linistita, va fi bine. Ai grija de tine la doctor!

Cata 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Dragele mele,

Am revenit si eu acasa, dupa o luna de stat la munte, la bunicii mei. Aer curat, liniste, iarba verde.... raiul pe pamant.
Ca sa va reamintiti de mine... am un baietel de trei ani (surata cu Gio si Salina), cerclaj si la prima si la sarcina asta. Intre ele am mai avut o sarcina pierduta.... fetita mamii mult dorita care acum s-a intors in burtica la mami, ca........... baietel. Cand am aflat ca va fi baietel, trebuie sa recunosc ca am fost un pic amarata. Nu ca nu o sa-l iubesc pe baietel ci ca nu o sa am si eu o fetita. Intr-o zi, doua, mi-au trecut gandurile astea si acum sper ca totul sa fiue bine si sa ii vad pe baietetii mei jucandu-se impreuna....

Voi sunteti asa de harnicute, ca nu poate tine omul pasul cu voi. Am vazut ca a fost si o perioada mai "neagra" pentru grupul nostru insa ma bucur ca suntem iar un grup care ne impartasim trairile si incercam sa invatam unele de la altele.

Si acum, cam proaspete in minte ultimele postari, MIRELA parerea mea ar fi sa nu te duci la Vama Veche. Daca ai contractii cel mai bine e sa stai acasa cumintica, la caldurica. Marea e excitanta de felul ei si acum e si foarte frig seara si dimineata. O raceala nu ti-ar prinde bine... .

GIO, vad ca ai probleme cu E-coli, ca si CATALINA. Bafta multa sa le veniti de hac.

RALU, bafta multa. Sa ne scrii cand vii de la doctor .

Pupa Crisa 18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

fetelor ziceti-mi si mie care e diferenta intre o eco normala in care se masoara fatul si se fac tot felul de masuratori ,si o ecografie morfologica unde se fac acelasi masuratori (mie cel putin ca si profana asa mi se pare : ca se fac aceleasi masuratori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

salutare fetelor!!!
Citesc ce ati scris voi si imi dau seama cat de fiericita sant. Nu am dureri de burta (scuip si eu si bat in lemn) chiar daca nu am analizele la urina chiar bune. M-a durut dar primele saptamani - poate din cauza ca eu asteptam ciclu si mi se parea ca ma doare stiind ca vine ca ceasul. Burta creste vazand cu ochii, la wc nu ma mai duc cum ma duceam inainte si pot dormi linistita. Rau e ca nu mai pot sa dorm pe burta - ca numai asa dormeam. Si acum ma cam sufoc de pe o parte pe alta. Beau chiar si cafea, diluata rau dar o beau pentru ca am tensiunea scazuta si peste zi ma doare capul. Cocutza mea da din picioare toata ziua. O singura problema - muschiul meu de la fund care ma doare doar daca fac treaba pe acasa- pentru ca ma aplec de multe ori. Aseara am fost si eu mai gospodina am facut o ciorba, o musaca cu cartofi si pana la urma aproape nu mai puteam merge din cauza durerii. Dar ma rog - nu e obligatoriu sa te scremi atata cu mancarea. Cautam ca cu lumanarea mai ales stiind ca cu asta se termina de fiecare data.
asa ca chiar sant fericita ca nu am grijile de care scriti voi, mai ales ca in cazul contractiilor cred ca m-asi panica de mama focului.
La fel va doresc si voua... cat mai putine griji si mai multe bucurii. Sant multe femei care se simt bine dupa cumparaturi - incercati si asta. Eu cunosc fete care in timpul sarcinii daca erau suparate, sau daca aveau alte probleme ... o rezolvau cu o tura prin magazine. Cica e un antistres eficient. Uiti de griji, te relaxezi , mai obosesti, dormi mai bine... asa ca incercati si voi. La mine nu merge pentru ca nu imi plac magazinele, stau prost de tot cu cumparaturile si ajung sa ma duc doar in ultima instanta.
Nu mai fiti suparate , ca daca la voi sant numai probleme - ma astept si la mine sa apara ... Ganditi pozitiv...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Din cate stiu eu la echo morfo fetala se uita la fiecare organ in parte si la dezvoltarea lui. Ma gandesc ca de aceea se numeste morfologica. Si verifica si placenta si fluxurile de sange si bataile inimii.
De dimineata si bebitza mea a datsemnale de prezenta in burtica. Abia se simt dar e asa de placut

16+ si Alexia Ioana (24 mai 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

fetelelor care va ocupati cu listutza ,eu am anuntat baiat si am vazut ca si helenutza23 la fel: tot baiat
nu ne trece nimeni in lista caruciorul albastru?
17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALINATXA spune:

Ralu eu am spus ca da exista.EU SUNT PATITA ASHA CA ITI POT SPUNE CU MANA PE INIMA.Deci in momentul in care infectia urinara exista dupa o anumita perioada simptomele sunt ACELEASI CA LA CILCU,Poate ceva mai slabe dar aceasi senzatie.Dureri de spate asociate cu durerei de burta(crampe).
Intarirea burtii:sa nu facem vreo confuzie.Fetele care deja au bebeii trebuie sa stie.BURTA NU TREBUIE SA FIE CEVA MAI TARE?Doar nu trebuie sa fie moale ca inainte sa fim gravidute?

15+ http://pg.photos.yahoo.com/ph/naomi_creamy/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Fetele spuneti-mi si mie, daca am replicat unor persoane care m-au jignit pe mine si pe altele am fost catalogata ca scandalagioaica si merit ignorata? Cel putin eu am fost decenta si nu am jignit pe nimeni. Macar sa stiu si eu sa nu mai scriu degeaba daca tot nu intereseaza pe nimeni sau daca nimeni nu vrea sa-mi raspunda. Intrebasem si eu, spre sf. capitolului anterior, mamicile cu puiuti acasa, cum se descurca si cum impaca activitatile cu piticul/pitica si sarcina fara a se pune in pericol, dar absolut nimeni nu a raspuns.


Oana 16+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liuda spune:

vreau si eu sa apar in listuta si sa maresc randurile celor cu carucioare roz. Va rog mult cine stie cum introduceti-ma si pe mine cu UM 16.04.2006 DPN 18.01.2007 - si fetita. Apropo toate statisticele spun ca baietei se nasc mai multi. La 50 de fete cam 57 de baietei, numai ca pana la varsta de 12 ani se face 50/50 pentru ca mortalitatea e mai mare la baietei si la maturitate disproportia e mare 46 de baieti la 50 de fete. Poate asa se explica si disproportia din ziua de azi ca hai sa recunostem dar e creza de barbati. Si daca mai punem la socoteala ca unii sant in armata, o parte ( si nu chiar mica) in puscarii - atunci ce ne mai ramane noua, femeelor, care santem mai numerose,mai rezistente si sanatoase. Chiar si media de viata la femei e mai mare ca la barbati. Asa a facut genetica ca sexul slab tot mai puternic sa fie. De ce am scris toate astea? Listuta cu gravidute de mai sus arata mai putini baietei. Sau mamele de baietei nu se inregistreaza? Oricum este conventionala. va rog vreau si eu sa apar cu un carucior acolo..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Salina spune:

Draga Amaya, pt. ca am trecut si eu prin astfel de sentimente, iti raspund cu drag. Imi pare rau ca n-am facut-o pana acum, cred ca pur si simplu se numeste neglijenta (cel putin din partea mea).
Uite, eu am un baietel de 3 ani, David. In principiu cred ca sunt norocoasa pt. ca este un copil destul de cuminte, cu momentele lui de crize, specifice copiilor in general. Recunosc ca devine tot mai greu partea cu ridicatul in brate si pusul in patut sau la masuta la care mananca. Mai ales ca eu am cezariana si cam stau cu emotii. Cand se mai trezeste noaptea, la fel, trebuie luat in brate si cum numai eu reusesc sa-l linistesc atunci cand viseaza urat, il iau si ma asez pe marginea patului si parlamentam pana ii trece "supararea". Ah, la baita iar a devenit mai complicat dar aici beneficiem din plin de ajutorul lui tati. Eu ma ocup de spalatul pe cap si de sters + imbracat (ca deh, mi se pare ca eu ma pricep mai bine) Recunosc ca daca i-as face baita de la A la Z singura abia mi-as indrepta spatele.
Altfel, afara ne plimbam frumos, cand e cazul merge de mana, cand e in parc alearga dar vine atunci cand il strig si e intelegator daca i-am spus ca se da 1 singura data la masinute si 1 data la trenulet
Daaaar, sunt si momente cand amandoi avem o dispozitie mai proasta si marturisesc ca atunci imi este putin mai greu. Pe de-o parte ma simt vinovata pt. ca in astfel de momente nu-i acord destula atentie. Pe de alta, are si el momente cand se crizeaza gratuit si se rasfata. Dar cu un efort maret de rabdare (ca pana la urma asta e cheia) trecem si peste perioadele grele. Ajutor nu am, suntem eu si sotul, foarte rar ma pot baza pe sora mea.

Daca mai ai intrebari (poate mi-a scapat mie ceva) astept si promit sa-ti raspund. Mai ales ca-mi face mare placere sa vorbesc despre puiul meu scump. Numai ca nu era locul si momentul aici.

si nu mai fii suparata. Cred ca fiecareia i se pare la un moment dat ca nu este bagata in seama. Propun ca de-acum incolo sa scriem intrebarile cu rosu, ca sa sara in ochii

ALINA 22+

Mergi la inceput