Mamici de ianuarie-februarie 2007 (16)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

Ralu,
eu am lucrat la Spitalul Fundeni cca 6 ani, inainte sa-mi insotesc sotul in SUA. Mare diferenta intre sistemul nostru si al americanilor nu-i, procedurile medicale sunt aceleasi. Singura diferenta este ca oamenii sunt foarte amabili si nu se enerveaza, se poarta foarte frumos...
nu spun ca la mine pe clinica era altfel, avem o politica implemantata de noul profesor care a fost ales exact cand m-am angajat eu, toti pacientii erau tratati egal si cu respect.
Apoi am mai observat ca nu sunt innebuniti dupa examenul ecografic, prietenele din tara care sunt insarcinate, au facut din prima consulatie eco si la fiecare programare la dr pe acre au avut-o...eu in schimb prima consultatie am avut-o programata la 3 luni, a fost un examen intern si nonstress al fatului...adica mi-au luat secretii vaginale, pe care le-a examninat medicul in fata mea la microscop, inainte de a veni medicul sa ma consulte, m-a luat o asistenta, m-a dezbracat complet, m-a chestionat, mi-a facut anamneza...cu boli de copilarie...daca fumez, daca beau, daca ma stiu cu vreo boala cronica etc. Mi-a luat apoi sange si m-a rugat sa astept medicul care a venit in 10'.
A fost tare dragut, s-a prezentat, a ascultat intai inima bebicului cu un stetoscop doppler...a zis ca bate perfect...bine inainte m-a intrebat tot ce se intreaba vizavi de sarcina (ultimul ciclu, cum simt sanii etc). Apoi, examenul intern...mi-am facut si un PAP test si HIV-ul care il mai facusem la mine la spital si era (-)...
Mi-a explicat tot ce mi-a facut, rezultatele si ce vom face la urmatorul consult care urma peste o luna. Ca vrea sa ma consulte iar, ca-mi va lua sange iar sa determine eventualele defecte fetale si ca ma va programa in cel mult 2 saptamani pt un eco. Mi-a prescris vitamine si cam atat la prima vizita. AAA mai mi-a spus unde voi naste, mi-a rezervat deja o camera pentru my due date :)) o sa mergem sa vizitam spitalul sa vedem cum se naste acolo si cum sunt camerele..,apoi am fost si la a 2-a vizita, a facut testul non-stress iar, inima bebicului bate bine...a zis ca a mai crescut ca de la ultima vizita a ajuns la mijlocul distantei dintre osul pubian si ombilic si ca la a 3-a vizita va fi deja in drepul ombilicului, asta pe 19 Septembrie, abia astept...si apoi m-a programat la eco si asta a facut-o asistenta si a gasit o liber chiar in 2 zile si nu in 2 saptamni. La eco mai avem putin si plangeam ca il vedeam pe bebe cum se misca si cum se joaca cu manutele si ca doctorita care-mi facea eco, radea ca nu-l putea prinde sa-i faca masuratorile de rigoare, a zis ca-i nestamparat: he's a mover! exact asa a zis...:)) asta dupa ce i-a prins putica in poza si i-a si pozat-o...eu am sperat ca-i fetita ...
Inainte sa fac eco, dr m-a intrebat ce vreau sa am...i-am raspuns ca vreau fetita, apoi m-a intrebat ce simt ca este...i-am zis ca simt ca este baietel. El a raspuns spunad ca 75% din viitoarele mamici au capacitatea de a simtiti gender-ul fatului, de a prezice sexul bebelului.
Cam atat, v-am cam povestit tot...ipresia e buna, oamenii sunt tratati cu respect, dar va spun fetelor ca dau si mult pe luna pentru asigurarea medicala...300$

va sarut pe toate, sper ca nu v-am plictisit

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Aelita...nu burta in exterior ci in interiorul ei simt un soi de tensiune. Numai partea de sub burta o simt tare la pipait cand stau intinsa pe spate.
Voiam sa stiu daca voi aveti senzatii de astea.

Ah...si in procent de 99% este baietel. M-am trecut pe lista cu carucior albastru si am modificat cifra baieteilor.

Burtica

Eu si Noi
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Oana_bucur, este vorba de contractii ce ai tu. Cu asta ma lupt si eu si uneori nu cedeaza nici la NoSpa.
Mai tot timpul am si eu uterul tare, uneori doar in anumite parti e ca si cum as avea niste mingiute tari iar alteori e tot uterul intarit si i se simte perfect forma (mai ales cand stau in pat intinsa). Nu e bine deloc sa avem aceste contractii si trebuie tinute in frau caci altfel duc la scurtarea colului, la avort spontan sau la nastere prematura. La prima sarcina am avut astfel de contractii si le-am putut tine in frau doar pana la 8 luni cand am nascut.
Acum iar am contractii si sper sa le vin de hac.

Eu acum sunt in concediu medical acasa pana maine pt contractiile astea si coac peste pupaza o mai am si pe Alexutza bolnavioara cu febra de 2 zile.
Am mers si la medicul de familie si mi-a dat o adeverinta de scurtare a programului de lucru cu 2 h asa ca de luni voi avea un program mai scurt la serviciu.

E super ideea cu albumul si o sa pun si eu poze imediat ce o sa ma simt o idee mai bine.
Eu nici acum n-am scapat de vomitat asa ca sunt in continuare prietena cu buda....ufff, nu reusesc deloc sa ma bucur deloc cum trebuie nici de sarcina asta!

Pupici!


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IoanaN spune:

Ralu, tu cum te impaci cu sistemul de aici?

Oana si fetele care mai au contractii, nu va nelinistiti, o sa nasteti copii care ii visati...totul e sa stai relaxate si cand va doare burtica sa luati NO-spa. Aici la TV sunt clipuri pt gravidute, unul in care te invata in cazul in care ai dureri de burtica sa lasi tot ce faci si sa te intinzi in pat pe partea stanga si sa stai asa pana te linistesti si nu mai doare burtica, in caz contrar daca dupa 2-3 ore de stat in pat durerile nu inceteaza sa-ti suni medicul sau sa te prezinti la cel mai apropiat spital. De mult eori burtica doare si din motivul care l-am tot discutat si e normal, dar daca doare si durerea persita o zi intreaga NO-SPA-ul trebuie luat oricum...si stat in pat. Si eu ma sperii de multe ori, nu ma doare zile intregi burtica...m-a durut ieri dimineata dar mi-a trecut, m-am si suparat si cred ca asta a fost motivul...dar daca am vreo jena abdominala imi trece repede...si nu ma doare mereu, am zile si zile. la eco nu a gasit nimic anormal...e normal sa ne facem griji din orice, dar vom fi bine si noi si bebicii
De multe ori cautam raspunsuri care le avem deja si asta numai din panica...suntem mamici si e normal sa ne facem griji.

va sarut

ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela73 spune:

Fetelor,
acum 2 zile mi-am sunat ginecoloaga pt. ca aceste intariri de burtica pe care le acuzati voi le experimentez de ceva timp si eu. La mine nu dureaza o intarire decat apx 10-15 secunde.Acum 2 zile insa apareau cam la jumatate de ora si am zis ca nu-i de gluma. Ea s-a impacientat destul de tare (e si "copilul ei" desi e sarcina obtinuta natural dupa o inseminare nereusita) si mi-a spus sa stau in pat si sa iau Gynipral 1/12 ore. Asa ca eu care eram super activa m-am vazut tintuita la pat.

Astazi am fost la control si pot sa va spun urmatoarele: voi lua tratament cu Gynipral in continuare o sapt. 2/zi si apoi 1 sapt 1/zi. Pot sa fac miscare normal (fara sex si fara cofeina)astea 2 saptamani. Intaririle sunt cat de cat normale, nu trebuie sa ne panicam, dar nu trebuie sa fie dureroase. Asta mie mi se pare ciudat pentru ca pe mine nu madoare doar am o stare de disconfort. Chestie de interpretare.


In rest: fetitza mea are 580 grame are toate cele in grafic (chiar un picutz mai mare) a fost super agitata (nu a stat o clipa de ma intreba ginecoloaga daca am baut cafea ori eu nu beau de fel).Pentru cine vrea sa compare masuratorile vi le pot scrie. Colul inchis asa ca sunt super fericita.

plec la Stufstock in Vama!!!
Mirela23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_bucur spune:

Roandre...parca nici nu-mi vine sa cred. Nu luasem in calcul ca intarirea partii de sub burtica poate insemna contractii...mai ales ca nu am simtit cand s-a intamplat asta si apoi asa a fost in permanenta(de vreo 2 saptamani). Ma gandeam la contractii ca intarire a burtii...asa cum intelesesem de la fete...intarire pe care o simti atunci cand se intampla... Macar lungimea uterului e ok 3,3...nu-i asa!?
De o ora am luat un no-spa si parca e mai moale in josul burtii...sper ca nu mi se pare. Eu sunt mai nesimtitoare de felul meu.
Ufaaa...speram sa nu fiu nevoita sa iau medicamente de nici un fel in sarcina...Asta este...ne conformam.

Burtica

Eu si Noi
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu74 spune:

Sunt ingrijorata, de aseara nu ma lasa durerile, sunt ele surde si la fiecare cateva minute, dar sunt dureri de parca sta sa imi vina ciclu, azi mi-am facut programare de urgenta la medic.
Numai la prostii ma gandesc si imi vine sa plang......cred ca exagerez, as vrea sa cred ca exagerez si ca nu e nimic serios.

Sa imi tineti pumnii va rog

Ralu 21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Ralu, iti tinem pumnii!!

Vad ca e perioada contractiilor. Eu sper sa va treaca la toate si sa nu mai fie probleme. Gynipralul e groanic, brrrr!!! Si lipsa de Mg poate duce la contractii. eu iau pe langa antispastice si Mg B6.

Va pup

18 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anis spune:

Fetele intarirea burtii fara dureri e vb de acele contractii Braxon Hicks, care nu sunt periculoase ,sunt contractii de pregatire a muschilor uterului.Se ia un no spa, se sta linistita si atat.
Dupa luna a 8-a ele sunt f frecvente, eu ii ziceam sotului ca nasc in fiecare zi, dar cand vin alea adevarate nu ai cum sa le confunzi, alea adevarate de nastere sunt dureroase rau si nu trec cu antispastice.
Daca devin dureroase atunic repede pe telf la dr!




AniS 19+
si Ingrid-Alexia *** ingerashul ce mi l-a trimis Dumnezeu *** (2 august 2005)***INGRID
"Happiness is like perfume,you can't pour on others without getting a few drops on yourself."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu74 spune:

Va rog sa imi spuneti daca cumva stiti, am incercat sa citesc din urma sa caut raspunsul dar nu prea am rabdare mai ales acum. Exista vreo legatura intre infectia urinara si contractii? Pot produce infectiile urinare contractii, sau ma rog daca din cauza lor au loc contractii???

Ralu 21

http://pg.photos.yahoo.com/ph/ralucadascalu/my_photos

Mergi la inceput