Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Da de Rhoneea ce ziceti?Ase citi roneia.Tatal meu mi l-a pus dintr-o carte de fapt in cartea respectiva era la masculin Rhoni si el a facut femininu
Mai sunt frumoase si Ilva,Aila,Charlotte,Amalia,Carmia...
Baieti-Patrick,Sami,Sebastien,Morgan,Charbel...

Irina lui Pierre-Sebastien



www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien
paginuta colorata
pozici sebastien

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malinka spune:

us subiect pe placul meu...

cand eram la liceu am cunoscut o fetita superba, se numea Francesca...era super hotarata sa pun acest nume viitorului meu copil...

in facultate, cativa ani, am cochetat cu numele Iulia-Manuela...iar era absolut sigura ca asta va fi numele...

...acum, cand ma pregatesc sa fiu mamica (adica sa raman insarcinata) sunt foarte hotarata pentru numele Alessia-Georgiana (Alessia pentru ca mereu am vrut un nume care sa inceapa cu litera A si Georgiana, pentru ca pe fratele sotului meu il cheama George si ei si-au dorit mereu o surioara si oricum, imi si place mult)...

dar cine stie ce mai nascocesc pana la urma...azi, din lista voastra de nume m-am oprit la Annelise...mi se pare dulce si interesant...

dar vedeti? spun doar nume de fetite? daca va fi baiat? habar n-am...nici macar un nume nu-mi vine in minte...atat sunt de obsedata de ideea de a avea fetita...:(

"Cerul instelat deasupra mea si legea morala in mine" (Kant)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa Ioana spune:

quote:
Originally posted by gonghy

quote:
iuliana_2007
Maya(pe fetita mea o cheama Maya Maria)



Iuliana si pe fetita mea o cheama Maya Maria.
Majoritatea persoanelor care ma intreaba cum o cheama pe fetita si le spun ca Maya,ma intreaba de la ce e prescurtarea.
Si le spun frumos ca nu e nici o prescurtare,pur si simplu o cheama Maya.
De la ce ar putea fi prescurtarea numele de Maya,ca am stat sa-mi storc creierii si nu a iesit nimic.
Mie mi se pare un nume rar,mi-a placut foarte mult si de aceea am hotarat sa-i punem acest nume Maya.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya




laura, pe maica'mea o cheama maia, iar in cazul ei prescurtarea vine de la mariana. cand era micuta, nu putea sa zica "mariana" si isi zicea "maia", si asa i'a ramas numele. marea majoritate a cunostintelor nici nu stiu ca in buletin nu e maia



alexa si mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ashera spune:

Ruxandra si Cezara, mi se par nume cu "personalitate". Poate si ptr ca le asociez si cu persoanele care au aceste nume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridmamara spune:

mi se pare ca este o fobie asta cu numele copiilor este foarte simplu acum iei google si pui ca motor de cautare nume de copii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Pe fetele mele le cheama Iasmina Timeea si Georgia Helia.
La fetite, mai imi plac: Maya, Maysa, Thaisa,Alessia, Parmida, Nadira
La baieti: Armin, Ayan, Kaveh, Rayan...
Precizez ca sotul meu este iranian, de origine, deci exista o oarecare influenta.

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

pe una din fetitele mele o cheama oona (se citeste UNA)

numele mi-a placut de cand eram in liceu si citeam eugene o'neill si din biografia lui am aflat ca avea o fata pe care o chema oona (casatorita cu charlie chaplin)
numele e de origine irlandeza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andriushca spune:

eu cred ca la alegerea prenumelui trebuie sa tinem cont si de nume, sa se potriveasca cele doua. degeaba ne caznim sa gasim un prenume rar si frumos sau numai deosebit, daca alaturarea de nume e un dezastru.
si eu votez pt. numele romanesti sau cu rezonanta mai romaneasca, chiar daca nu sunt asa de rare.
mie imi plac: Olivia, Lelia, Ana, Patricia, Clara, Ioana, Alexandra, Sonia, Mircea, Matei, Stefan, Alexandru, Ovidiu, Eugen, Florian, Dorian...
insa nu stiu pe care l-as alege daca as avea un copil.

ZOZOLINA

andreea

...daca viata ti-a dat lamai... fa limonada!...

COUNTING THE DAYS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Am mai descoperit un nume frumos:
Alia, m-am indragostit de el

Sint o imensitate de nume frumoase incit este enorm de greu sa alegi.
Mie imi plac numele scurte, sonore dar in acelasi timp si blinde si sa NU fie foarte des folosite/intilnite DAR nu imi ajunge sa fie frumos, trebuie sa aiba si o insemnatate.

-------
Alaptati cit de mult, incepeti diversificarea de la 6 luni si mare atentie la ce alimente dati copilului!
Nu va jucati, repercursiunile in timp pot sa fie iremediabile !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns YLARI spune:

Eu am un coleg pe a carui fetita o cheama Teea Tecla (ambele sunt prenume) Numele de familie e David. Imi plac foarte mult prenumele acestea doua. Mi se pare ca se potrivesc impreuna si sincera sa fiu de Tecla nu mai auzisem in viata mea. Si mai mult m-a uimit sa il vad intamplator in calendarul ortodox, deci e chiar nume de-al nostru, romanesc...

YLARI
http://tt.lilypie.com/sxWxp3.png

Mergi la inceput