Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

quote:
Originally posted by Babee

Pe baiatul meu il cheama Phillip Damian, iar pe fetita Rebecca Maria.

Mi-au placut mult si Zandra, Sophie si Marc, Mihnea.Poate..folosim unul din nume la urmatorul copil

-----------------------------

Gabriela, Rebecca si Phillip




Foarte frumoase numele copiilor tai.








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

CLAUDIA/U - in forma latina CLAUDIUS si semnifica "schiop".

CRISTINA - de origine greaca CRITOS, si semnifica "mesia".Cu acest nume au fost numiti multi regi si sfinti.



DAMIANA/N - de origine greaca DAMIANS si semnifica "descendent din DAMIA.

DANIELA/L - de origine ebraica si semnifica " judecator divin, alesul lui D-zeu".

DARIA/O - de origine persiana si semnifica " mentzine binele"

DAVIDE - de origine ebraica DAWIDH si semnifica " iubit, ales". Persoanele cele mai cunoscute cu numele DAVID sunt : DAVID impotriva lui GOLIA; DAVID profetul, din familia lui Giuseppe , tatal lui Isus.

DEBORA - de origine greaca DEBORAH si semnifica " albina" .

DIANA - de origine greaca DIOS si semnifica "albastru, luminos, divin".

DIEGO - nume spaniol dar de origine greaca si semnifica "instruit"

DORA - de origine greaca DORON si semnifica "dar".



EDUARDO - semnifica " aparator al propriului teritoriu"

ELEONORA - deriva de la numele Hellionor si semnifica "creatura care are mila" .

ELISA - de origine ebraica El si Ischa si semnifica " D-zeu e sanatate".

ELISABETTA - de origine armeana Elischeba si semnifica "cea care jura pentru D-zeu".Acest nume are multe derivate: Isa, Betty, Betta.

EMILIA - de origine latina si semnifica "politicos"

EMMA - de origine germana si semnifica " alimentatoare".

EVELINA - de origine germana si semnifica " dreptate, lege".








POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

chiva (de pa paraschiva)

vanessa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Eu sunt Francesca Eliza iar cea mica Patricia Annelise. Dintr-un motiv necunoscut cei care nu-si aminteau numele meu imi ziceau...Patricia. Legatura mi-a scapat intotdeauna, dar asa am ajuns sa aleg numele copilului. In privinta celuilalt nume- am vrut sa avem o zi comuna de aniversat (Sf. Elisabeta), fara ca numele noastre sa sune la fel. Nu stiu daca l-am ales foarte bine-unii il citesc [aneliz] iar altii [anelise], corect fiind in ambele moduri, depinde de limba aleasa...
Mi-ar fi placut si Ingrid, dar m-am gandit mereu ca se potriveste unei blonde. Cum eu si sotul suntem bruneti a iesit din discutie. Dar cea mica e blondutza

Fran si Patricia Annelise (05.05.05)
Iepurete mititel
Iepurete a crescut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilse spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Originally posted by daniela_b

E frumos sa-i spui fetei tale Tara, daca numele o cere ( Tara Reid, Tara Hensen) dar nu cred ca mi-ar placea sa aud de o Tara Popisteanu, nu suna bine...ma rog, e alegerea parintilor.




da, dar ce te faci cu faptul ca fata se marita - si cum sa previi sa devina din Tara Hensen, Tara Gheorghitza?!

Elise & BBLisa



In Olanda femeile isi pastreaza numele de familie si in unele cazuri il adauga si pe cel al sotului deci se poate sa ramana toata viata ilse de lange, e un exemplu, e chiar o cantareata care imi place mie si dupa care mi-am botezat fetita.

ca atare si pe mine ma cheama doar cu numele si prenumele romanesc, desi ambii copii au nume si prenume olandeze dupa tata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris2002 spune:

quote:

In Olanda femeile isi pastreaza numele de familie si in unele cazuri il adauga si pe cel al sotului deci se poate sa ramana toata viata ilse de lange, e un exemplu, e chiar o cantareata care imi place mie si dupa care mi-am botezat fetita.

ca atare si pe mine ma cheama doar cu numele si prenumele romanesc, desi ambii copii au nume si prenume olandeze dupa tata.



Off topic: Ilse, si eu sunt fan Ilse de Lange. E nemaipomenita, presupun ca ai fost si la concerte la ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remiclea spune:

stiu si eu 2 nume de fetite rare si frumoase
MORENA
DAMARIS


7+
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Mie imi place Natalia,
Natasha,
Samira,
Sofia,
Luana,
Maya(pe fetita mea o cheama Maya Maria)
Viviana
Astea sunt nume mai rare ca asa imi pac mai multe:P

Si de baieti:
Sasha,
Tiberiu,
Edward,
Gratian,
Aurelian,
Cezar,
Rares,
etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morney76 spune:


Frumoase nume, frumoase... care mai de care mai rare si mai frumoase!
Eu, pentru ca sunt putin mai departe de primul "ACASA", i-am oferit sotului meu doua optiuni pentru primul nume al fetitei noastre - nume romanesti bineinteles! Al doilea am hotarat sa sune tot pe aproape de casa caci al treilea era deja nume american ... asa ca dragutza noastra se numeste ILINCA SYLVIANA McMULLEN. Daca si cand om avea un baietel il vom numi GREGORY SILVIU.
Ilinca are o buna prietena aici pe nume Bianca Nicole-combinatie care suna frumos mi se pare mie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

quote:
iuliana_2007
Maya(pe fetita mea o cheama Maya Maria)



Iuliana si pe fetita mea o cheama Maya Maria.
Majoritatea persoanelor care ma intreaba cum o cheama pe fetita si le spun ca Maya,ma intreaba de la ce e prescurtarea.
Si le spun frumos ca nu e nici o prescurtare,pur si simplu o cheama Maya.
De la ce ar putea fi prescurtarea numele de Maya,ca am stat sa-mi storc creierii si nu a iesit nimic.
Mie mi se pare un nume rar,mi-a placut foarte mult si de aceea am hotarat sa-i punem acest nume Maya.

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93574
Povestea fetitei noastre
http://community.webshots.com/user/gonghy
Poze cu noi
Laura si bebe Maya

Mergi la inceput