Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by daniela_b

E frumos sa-i spui fetei tale Tara, daca numele o cere ( Tara Reid, Tara Hensen) dar nu cred ca mi-ar placea sa aud de o Tara Popisteanu, nu suna bine...ma rog, e alegerea parintilor.




da, dar ce te faci cu faptul ca fata se marita - si cum sa previi sa devina din Tara Hensen, Tara Gheorghitza?!

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by Elise

quote:
Originally posted by daniela_b

E frumos sa-i spui fetei tale Tara, daca numele o cere ( Tara Reid, Tara Hensen) dar nu cred ca mi-ar placea sa aud de o Tara Popisteanu, nu suna bine...ma rog, e alegerea parintilor.




da, dar ce te faci cu faptul ca fata se marita - si cum sa previi sa devina din Tara Hensen, Tara Gheorghitza?!

Elise & BBLisa



Good point. Nu m-am gindit la asta. M-am gindit numai la cum se va numi pina se marita. Dupa aia e treaba ei sa-si tina numele "on the red thin interesting line" ...de altfel ai subliniat o chestie foarte importanta, daca se numeste Sara si se marita cu M'boutu, sau daca se numeste Iojitakee si se marita cu Smith??? Cum sa ne "protejam" numele, daca numele se leaga de imagine, trecut, mostenire, cind sintem femei si preluam numele de familie al sotilor?
Ati putea fi Angelina Jolie (fara Voight)si pe urma Pitt, si pe urma Popescu? E frumos sa te cheme Angelina Popescu? Si daca nu, poti sa-l obligi pe Popescu sa nu-ti impuna numele lui in acte? Si daca poti sa-l "obligi", cit de frumos e sa-i cheme pe copiii tai "Makadam Sebastian Albert-Jolie-Voight-Pitt-Popescu"? ori simplu " "Ion Popescu"...
Foarte very complicat!


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Mie-mi place f mult numele TORA,insa cum zicea si Daniela, este f important si de bun gust sa se potriveasca cu numele de familie, iar in al nostru caz se potriveste cam ca nuca-n perete...pacat!
Numele de famile e japonez, asa ca nu suna bine nici un nume de origine latina(care sa-mi si place de altfel)...
TORA Ishiy...suna ciudat, nu?
mai ma gandesc....



vacanta Filipine
vavanta Brasil
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viorica avram spune:

Pe fetita mea o cheama Carol SHALINI.CAROL L-AM ALES EU SI SPUNEAM CA ASA O S-O STRIGAM .IAR NUMELE DE ORIGINE INDIANA SHALINI I L-A ALES NANUTA EI CARE , CA SI MINE E INDRAGOSTITA DE CULTURA INDIANA. CAND A VENIT PE LUME AM INTELES IMEDIAT CA SHALINI I SE POTRIVESTE PERFECT. SI NU MAI ESTE IN ROMANIA NICI UN COPIL CU ACEST NUME.

Viorica
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hcclara spune:

Mie imi place pt baieti: Marc si Luca , mi se par cele mai frumoase nume, asa se numesc baietii mei.
Iar pt fetite imi plac mai multe: Iulia, Maria, Antonia, Estefania.Paula mi-ar fi placut, dar nu-i place sotului.
Daca as fi avut o fetita, i-as fi pus numele Clara Maria.


Claudia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainia spune:

Tea, Rares, Clara, Ariana, , Mihnea, Victor, Mara, Delia, Lidia


lavinia


http://new.photos.yahoo.com/lavigemeni/album/576460762389819178

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanya spune:

va dau si eu cateva nume care le-am auzit f rar, dar mie imi plac
fete Lucretia, Danina, Maria -Magdalena,Veronica,Roxana ,Daciana
baieti Dragos

lui fiimiu meu i-am pus Christian Ionut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

de Ovidiu ati mai auzit in ultimul timp? nu stiu daca s-a mai pomenit de el, da' eu nu am auzit de multa vreme numele asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Elias
Leandra

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian




Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Pt. fete:
Mara , Ruxandra , Ida , Teodora , Alexandrina ,Samira , Maram , Clara ,iulia acompaniate de un prenume de sfant , iar in engleza imi plac Madeline , Lilly.

Prietenul meu are nume de regiune de tara si eu de o tara(ex: romanu).I-am spus ca daca ne caatorim sa- tinem pe al meu ca e mai fain , dar nu vrea asa ca l-am 'amenintat" ca le pastram pe amandoua


Am vazut mai demult la stiri o manechina , Raluca Badea care atunci cand s-a casatorit a tinut mortis sa-si pastreze si numele ei de familie:
Raluca Badea Thompson

Mergi la inceput