Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Daca o sa mai am o fetita o sa o cheme Tania.
Mi se pare foarte frumos si rar intalnit in Rom.

Primei fetite am vrut sa-i pun un nume rar, dar barbatu-miu s-a opus la toate ideile mele, printre care: Eva, Ela, Tatiana, Sabina, Caterina, Raisa.

(pana la urma am botezat-o Ioana - Alexandra si oriunde ma duc mai sunt inca 3-4 fetite numite Ioana, Alexandra sau Alexia)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Naty spune:

Apropos de nume rare pe bunicile mele le chema Haritina si Aristia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Nu am mai auzit de mult la fetitze numele de
AURA & AURORA,STELA,FELICIA.
Pacat sunt nume f.frumoase.


Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian




Cine este bogat in Dumnezeu este darnic cu cei din jurul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by liris

frumoase inteleg, dar de ce trebuie sa fie rare?





Rare - adica nu foarte des intalnite. Cand am deschis subiectul asta mai era unul cu topul numelor de baietei si fetite din Romania - deci cu numele cele mai folosite la noi in ziua de azi.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Pentru fetite, nu stiu daca a mai scris cineva: Damaris, Herais, Nectaria, Teodosia, Ecaterina, si cel mai frumos dupa parerea mea, Anastasia. Pentru baieti, Cezar, Anton, Dinu, Dimitrie, Antim, Demian, Iustinian, Pavel, David, etc. Astea mi se par nume cu rezonanta, mai rar intalnite, cel putin de mine.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Poze cu Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

mie una imi suna placut in auz Ana, Teodora, Ioana, Ileana, Silvia, Irina, Catalina
Rares, Stefan, Luca, Matei, Vlad, Damian
Nu stiu cit sint de rare...

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
2006
2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiuras spune:

Fete:' Baieti:
Voichita Aaron
Ozana Nechita
Simina David
Iulia Dragos
Lelia Cazimir
Mira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Prenumele trebuie sa se potriveasca cu numele. Si cu felul oamenilor de a fi.
Aveam o colega de liceu pe care o cheama complet " Giliola Ana-Maria Buzamurga" si se prezenta doar Giliola fiindca i se parea ca e mai "fensi" si i-am zis de mai multe ori: sa stii ca mai bine vine Ana cu Buzamurga decit Giliola ( nume care vine de la giglio- crin, gigliola -un fel de Crina).
Eu cred ca daca numele de familie ti-e ceva mai complicat, gen " Gheorghitescu", prenumele trebuie sa fie mai simplu si in niciun caz foarte spumos.
Daca esti baiat si te numesti " Ion Gheorghitescu" e o treaba dar daca iti scrie in buletin " Ronan Decebal Gheorghitescu" e alta treaba.
Sa nu uitam ca e foarte important sa avem un nume reprezentativ, in spatiul in care locuim. E ca lumea sa te cheme Patrick daca urmeaza O'brien, dar nu e ca lumea daca dupa Patrick vine Straulete sau Basescu (poftim!).
E frumos sa-i spui fetei tale Tara, daca numele o cere ( Tara Reid, Tara Hensen) dar nu cred ca mi-ar placea sa aud de o Tara Popisteanu, nu suna bine...ma rog, e alegerea parintilor.
Sint cam off-topic, nu?



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_p spune:

Mie la fete imi place Sara, Ileana
De baieti imi place Patrick, chiar daca nu e prea romanesc...

Cristina P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Cand am ales numele pentru fata noastra sotul meu mi-a spus ca se potriveste foarte bine cu numele de familie.

Si cat o sa se potriveasca? Pana se marita si atat. (in principiu)

Oricum in alegerea numelui trebuie sa tinem cont ca daca este un nume rar copilul, poate, nu se va simti bine cu el.

Fata mea mi-a declarat ca nu ii place numele ei.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput