Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bmagdaro spune:

Mie cel mai rar si mai frumos mi se pare MAGDALENA, atat pentru semnificatia religioasa, cat si pentru ca suna bine, si Mihnea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amameda spune:

Neaparat cred ca trebuie cautata etimologia fiindca de exemplu Rares ( dupa o carte de specialitate ) ar insemna "cel cu parul rar".
Si mie imi placea mult acest nume inainte de a afla, dar acum nu prea.
Si atentie de asemeni la Raul, fiindca copilul va fi strigat de colegii rautaciosi raul.
MEDA

Lizuca
Thais
Tereza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurararo01 spune:

bun gasit fetele, de Africa ce ziceti? asa se numeste fetita unei prietene, si vorbind de nume ciudate si rare, asta le are pe amandoua;eu m-am obisnuit si nu mi se mai pare atat de ciudat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Narandra Maria si Ana Ricolda pentru fete iar pentru baieti Andru Cristian si Oroles Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Stefanna spune:

Buna seara tuturor. Dupa ce am citi cateva luni bune mai tot de pe aici, si mi-am fcaut curaj sa aduc pe lume o minune de fetita, m-am hotarat sa ma alatur sustinatoarelor mele... acum abia am si ocazia sa va multumesc.
Legat de nume rare... aici e ca si cu frumusetea, nu-i frumos ce-i frumos, ce e frumos ce-ti place, sau frumusetea sta in ochii privitorului.
Am vrut pt fetita mea ceva frumos, ceva suav, ceva rar. Nu stiu daca e la fel pt toata lumea, insa pt mine mereu Bianca-Nicola va suna ca ceva angelic.
Intre alte nume dragute ce m-am 'pendulat" am gasit
Calina
Clara
Raisa
pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

In Rusia se foloseste Asia ca nume de fetita.In finlandeza nu as putea sa-l pun deoarece inseamna lucru.

Maura este prenumele actritei care juca in ER in rolul lui Abby Lockhart.

Imi place de curind Vera.

Sabina 29+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilincalif spune:

aiska, eu stiu ca in rusa ASIA este diminutiv...

vorbim de nume rare si frumoase ? sau de ciudatenii ?

sint o multime de nume minunate, vechi, romanesti :
MIRUNA (asta imi place mie, dar nu cred ca e foarte vechi)
ZAMFIRA (Zamfir in romana veche inseamna safir)
SMARANDA(smarald)
RUXANDRA
ILINCA
CATINCA

la nume de baieti nu ma prea pricep, asteptind o bebelusa ne-am tot gindit la nume de fetite


Ioana si Zamfiruca, minunata mamei (7 02 2006)
http://photos.yahoo.com/irina_inm
"Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Fata:
Oltea, Clara, Claris, Anastasia, Anya, Antoanta sau Antoanela, Tereza, Flora, Rebeca, Amalia sau Amelia, Dobra, Ingrid, Felicia, Olivia, Melania, Simina, Ligia sau Eligia, Silvia, Crenguta, Carmina, Carola, Calina, Andrada, Natalia, Dalia sau Deliana, Emilia, Oriana, Neonila, Polixenia, Rada, Serena, Tudora, Zara, Xenia, Cosmina, Patricia, Genoveva, Adina, Atena, Ava, Catrinel, Renata, Erica, Eva, Francesca, Leah, Larisa, Lena, Mirabela, Norina, Sabina, Hermina sau Hermione, Estera, Clementina,

Baiat:Vlad sau Vladimir, Filip, Sebastian, Eusebiu, Tiberiu, Claudiu, Laurean, Petru, Damian, Silviu sau Silvian, Dobrin, Dezideriu, Gelu, Patrik, Fabian, Iancu, Ciprian, Iorgu, Petros, Mihnea, Radu, Horia, Horatiu, Hristea, Done, Darius, David, Narcis, Carol, Dimitrie, Eric, Ernest, Felix, Remus, Sabin, Virgil, Dinu,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by ilincalif


vorbim de nume rare si frumoase ? sau de ciudatenii ?

sint o multime de nume minunate, vechi, romanesti :
MIRUNA (asta imi place mie, dar nu cred ca e foarte vechi)
ZAMFIRA (Zamfir in romana veche inseamna safir)
SMARANDA(smarald)
RUXANDRA
ILINCA
CATINCA





De nume rare si frumoase, pe cat posibil- romanesti as vrea sa vorbim.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryna spune:

sunt insarcinata in 21 de saptamani.inca nu stiu ce va fi,dar daca va fii fetita se va numi yanina gabriela.pentru baietel mai cautam

Mergi la inceput