Nume rare ...si frumoase(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pe fetita mea o cheama Ada-Sofia

:)



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia



Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

Mirona

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

e, Brenda e un nume frumos
Mie imi place mult, pe langa Silvia, Evelyn.


Ioana

Pentru BARBYE - una dintre noi. Trebuie sa ajuti!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alba spune:

Romanitza

Alba,mami de Darian (6 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aiska spune:

Cind am ales numele baietelului m-am gindit sa nu fie cu R sau S ca uneori se intimpla sa nu poata pronunta literele respective pina la o anumita virsta(4-5 ani chiar)si vor ride de el la gradi.Cunosc un Samu si un Roni care s-au prezentat multi ani de-a rindul PAMU si LONI iar ceilalti copii mereu ii imitau si faceau haz de chestia asta.

E adevarat ca numele intra si ies in /din moda in functie de generatie.Un nume rar poate crea probleme de citire,scriere sau chiar pronuntare.Pe de alta parte e ceva deosebit sa nu ai un prenume foarte obisnuit si esti greu de confundat.

Imi plac numele care se intilnesc doar in Romania fiindca inseamna ca sint rare in lume.
Printre preferate ar fi Codrin,Cosmina,Mircea,Stejara,Brindusa,Costin,Dalia.

Sabina 20+
mamica lui Aleksi Joel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizza spune:

Eu cred ca numele Dana este un nume tareee frumos dar nu mai etse chiar asa de folosit acum sau nu mai este la ''moda'',ca in anii 70' 80' erau multe fete cu numele asta,dara cum nu am prea auzit de bebeluse cu numele Dana
Adela este iar un nume frumos(numele bunicii mele)
pt baieteii imi place Stefan

Luizza& Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Am tot cautat subiectul asta si abia l-am gasit .....

Vroiam sa-l aduc in actualitate si sa zic ca numele mele preferate,
Mara si Ilinca sint tot mai des intilnite acum. Sint nume vechi, in generatia mea nu existau, nu am cunoscut pe nimeni numit asa.

La bebe 3 i-as pune Mara ca numele Ilinca si numele de familie da cacofonie...
desi...mai nou imi place Petra, inainte mi se parea asa un nume masculin acum dimpotriva, mi se pare simplu si frumos.

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

pe fetita mea o cheama Parascheva -Ioana ........chiar nu am mai auzit de mult numele asta la fetite . Multi zic ca e un nume matur...dar mie mi-a placut ca e mai rar. Pe mine ma cheama Davia .....si numele meu este rar
multi pupici!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns soarelemeu spune:

LA MULTI ANI!
GABI GABRIELA GABRIEL
MIHAELA si MIHAI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freya spune:

Ce ziceti de Amaya, Mara, Freya, Iris?
Rares, Patrick imi plac la baieti...

"Le-as dovedi oamenilor cat gresesc gandind ca inceteaza sa iubeasca atunci cand imbatranesc, fara sa stie ca imbatranesc numai cand inceteaza sa iubeasca." Gabriel Garcia Marquez

Mergi la inceput