Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (77)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

FETELOR, MULTUMESC TUTUROR DE RASPUNSURI!!! Si eu sunt 99.9% sigura ca e vba de dependenta sau de dintisorii de sus. Nu cred ca un copil atat de cuminte devine brusc asa agitat si de nestapanit fara un motiv serios. Am studiat-o bine, n-a schimbat nimeni copila cu alta asemanatoare fizic :))
Am avut o noua seara de cosmar, adik de la 9 pana la 0.30 ne-a tinut Ana in sah. O energie pe ea de necrezut, si noi lati de oboseala si stres. Of, sper sa treaca. Am decis ca de azi o obosesc mult mai mult, sa cada instant in somn dupa baita si lapte. Ziua e inger, de pe la 18.00 nu mai ai cu cine discuta, nu mai sta singurica, unul dintre noi e musai sa-i cante in struna.
Ce nu i-am facut azi-noapte: masaj la piciorute, la manute, numa nu i-am descantat. Ne-a jucat ca pe caii ai breji. O puneam in patul ei, ea sus in picioare si vocalize, veselie, chiuituri.... ca la nunta era. Nu stiam dc sa radem sau sa plangem. I-am mutat salteaua in tarc, ca mi-a fost teama sa nu bage niste cucuie de la patut, ea hop in picioare si intins saliva pe marginea aia de musama sau ce-o fi a tarcului si apoi suflat sa vedem ce sunete putem scoate. Ne-a apucat un ras isteric, nu ne putea opri. Intr-un final a lovit-o o oboseala din aia mare-mare langa mine in pat, si-a adormit bagata in mine si tinandu-ma de degete. Eu am adormit nici nu stiu cand si cum, tinand strans in pumn un colt de la saculet, de frica sa n-o ia la drum prin pat si apoi sa cada. La 1 jumate am mutat-o in tarc si l-am cules si pe tati din birou, ca el renuntase sa mai stea s-adoarma Ana, si-a gasit de lucru.
Asa o tinem de joi deja.... astept sa treaca cu rabdare si mult tutun. Nu are sens sa ma enervez, doar ca incep sa resimt oboseala in mod cumplit, am si enorm de lucru la birou, e doar luni dimineata si eu zici ca-s somnambula.
Painica si Ana mai gusta, ii place fte mult. Ea de cand cu borcanelele din germania e fan total spaghete. Mai este un model de borcanel cu boabe de porumb, asa le mesteca pe gingii si pe dintii de jos (de fapt ai doi pe care-i are) ca o babutza. De fapt fte interesant e ca toate borcanelele (fie Hipp sau Nestle) de la 8 luni in sus au mancarea cubulete mai mici sau mai mari (inclusiv cele cu fructe) si vad ca Ana le mesteca fte bine fara nazuri. Borcanelele de la noi sunt tot cu maglavais si eventual putin orez intreg, in rest pasta. Ceea ce mi se pare aiurea.
Va pup si va doresc zile linistite si bebei cuminti :))Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

LAVI, MULTA SANATATE SILVIUCAI!!!
Eu zic ca nu e nimic de speriat, nu cred ca toti cei care au consultat-o nu au dat importanta suflului care e ceva normal la copiii pana in 4-5 ani. Tu fa analizele, sa stai linistita, du-o la cardio, insa nu-ti fa pb, e totul ok.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza si de la noi!

la noi nimik nou, toae bune, am lasat-o ieri cu mama si au fost in herastrau impreuna, iar io Adila la Piratii din caraibe2 - mi-a placut mult, desi e un film de-ala...indoielnic.

Ripley- ooof...sigur e de la dintosi! Nu poate fi altceva. Stiu cum e sa ai bb cuminte care face nani toata noaptea si din senin sa faca fitze. Si la noi a fost o perioada de 2-3 zile cu sculat des, acum vreo 2 luni. Deja eram in depresie. A crescut ugurele dentar, dar uite ca dintii de sus tot nu s-au aratat. Off..multa rabdare! Si pentru puiul mic!

Lavi si Monet- sa va traisca printelee, sa se faca domnisoare mari, frumoase, destepte si sanatoase!

Catutza- hi hi hi, felicitari pentru oferta de papa a Biancai. suuuper faza. face si sarah asa, de mult timp. imi tot ofera papa de la ea - iaurt - si chiar si suzeta, semn de maaare dragoste.

Camelia- io-i dau dim si la masa de 18 cereale cu lapte in ele, de la Milupa, Musli - adica cu bucatele, ca sa mestece - si seara in bibe orez tot de la Milupa. - asta e fara lapte.

Roxi- felicitari pentru dintos! Super pozele, foarte expresiva micutza, ti-am mai zis io, mai demult.Si ce bine se vad dintosii de sus. Noi NU mai papam lapte decat seara - a20-130 ml si dimineatza 200-240 ml. In rest, nu.

Chiar, oare nu e prea putin lapte, maxim 350 ml pe zi? io stiu ca da, dar ce sa fac, ca nu vrea nicium seara mai mult de 120-130 ml. Si doarme tun pana dimineatza la 7 cand o scol tot IO ca sa-i dau bibele, deci nu cere singura...

Ma duc sa am o tentativa de pus la nani. Sa vedem daca vrea...

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Haide sa va mai spun povesti din clubul copiilor "cazatori" ... am luat 2 cazaturi sambata !!! Si amandoua din cauza lui tati ! Am zis ca innebunesc!
1. Prima data eram afara pe bulevard, pe o bancuta. Tati o tinea pe Daria de manutze, ea stand in picioare cu bibele in mana; la un moment dat a scapat bibele si tati l-a luat de jos. Vrand sa-l scuture, si-a dat seama ca are nevoie de ambele maini, drept pentru care a dat drumul copilului !!! Doamne, am zis ca mor !
2. Seara, dupa baitza, dupa masaj - l-am rugat pe tati sa aiba grija de ea, pentru ca aveam nevoie de un pampers (pachet nou nedesfacut=mai mult timp)... eeee, n-a durat 3 secunde ca aud un "bum" si urletele Dariei! Bineinteles ca i-am tras o "ciorba de limba" de numa ! Iar el imi spune ca e copil, ca asa cad copii, sa nu ma mai atac atat!
Am crezut ca o sa-l iau la bataie!
Dar, gata, a trecut! Sa speram ca n-o sa se mai repete.



Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

quote:
Originally posted by Noki_Lara

Mneatza si de la noi!

Camelia- io-i dau dim si la masa de 18 cereale cu lapte in ele, de la Milupa, Musli - adica cu bucatele, ca sa mestece - si seara in bibe orez tot de la Milupa. - asta e fara lapte.


Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah



Noki, multumesc de raspuns
Eu am vazut de la Nestle "grau cu miere" (pentru constipatia de care va spuneam) ...mierea din ele, o fi buna oare pentru Dariuca mea care este "usor alergica" la diverse? Nu are dermatita atopica, insa are pielea foarte sensibila si imediatii apar bubitze de la ceea ce nu-i priieste. Chiar nu stiu ...
Sau sa incerc Bebelac - grau cu fructe?


Camy & Daria
POZE DE LA MARE
Varsta Dariucai
Poze Camelia si Alexandra Daria (02.01.2006)
"A day without laughter is a day wasted!" ~ Charlie Chaplin ~

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Camelia- io stiu din pliantele lor ca produsele Milupa si nestle care au in continut fructe si chestii alergizante de obicei sunt ok, ca in cadrul procesului de fabricatie se pierde cumva caracterul alergizant. Deci sunt safe. Numai uita-te de la ce varsta se dau alea cu miere. sa nu fie totusi de la un an in sus. io nu i-am dat pana acuma de-alea. Dar sunt si altfel de cereale care nu au lapte: alea cu 3 feluri de cereale: porumb, tapioca si orez.
intre Milupa si bebelac as alege totusi Milupa. Parerea mea.

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

Buna ziua fetelor!!!

M-am intors si eu de la mare ieri seara si..inca sunt bukversata si incerc sa recuperez din urma dar....probabil ca o sa imi ia o zi intreaga asa ca...mai la noapte o sa citesc si din urma.

Acum tb sa plec la mama la masa asa ca...o sa va povestesc diseara mai mult si...abia astept sa pun poze. In 2 cuvinte a fost suuuuuperok! Apa i-a placut dar nu din prima. Facea cate 4 bai pe zi cu cap la fund cu tot. Mancator de nisip, mucuri de tzigari si alte chestii gasite pe plaja; A mancat porumb asa din cocean si i-a placut teribil mai ales sa muste. Ne-au dat inca 2 dintzi etc. restul va mai spun diseara ca.....tb sa plec si nu stiu cand revin. Nici bagajele nu le-am desfacut!

Va pup si revin cu povestiri haioase ca am...o gramada! Si poze dar....mai maine asa!

Diana mamica de Stefan-Cristian
14.11.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

neata.

stiu ca sunt datoare cu partea a doua, credeti-ma ac am scris sambata o pagina intreaga - exagerez un pic - dar nu am apucat sa o trimit ca fugeam la bucatarie dupa 4-5 randuri si seara cand sa ma duc si eu la calc...cristi inchisese calc.....

duminica nu am putut dimineata si dupa amiaza am fost la grigore alex. cu piticu, cu febra 39.2...dupa o jumatate de novocalmin!!!
dupa asta mi-a facut 2 scaune moi....
aia de acolo ma trimiteau inapoi la budimex..de era sa ma iau cu ei de gat.
cica diareea acuta diagnostic, dar este si DISCRET ROSU IN GAT, care nu are nici in clin nici in maneca cu burtica.
asadar ne-a dat gentamicina si alte alea...dar tot nemultumita eram.

am ajuns acasa si mi-am adus aminte seara pe la 20.00 ca vazusem in spital foile cu garzile pe august si ca Stanciu era de garda, am sunat sa ma asigur si am zbughit-o la el.
tuta eu, ca nu mi-am dat seama mai devreme am plimbat copilul cu febra 39.2

Stanciu zice faringita - am uitat cum a zis si pe reteta nu inteleg - ori o aveam dinainte si nu a tratat-o cum trebuie in spital, ori am luat-o de pe acolo!!!!

chestia e ca 4 doctori si cu el 5 au vazut rosu in gat, cu pustule si mai stiu eu ce, dar nimeni nu a considerat ca trebuie tratat.
adica doar el.
acum suntem pe augmentin bis...el a pastrat si diagnosticul de enterocolita si ca atare suntem la regim....numai ca azi a facut 3 kk si al treilea cu mucisori si sange.
nu miroare deloc, dar are firisoare.
si nu stiu ce naiba sa fac.
sa-l sun sa-i zic...sa mai stau pana maine...

febra are in continuare cam 38
este marait. nu-i prea intri in voie.

Acum, recunosc ca nu am citit aproape nimic, doar prima pagina de aici si am vazut LAVI, ca ai prob cu SILVIUCA.
-ici multi de la noi si stai linistita, poate nu-i nimic.
al meu a avut DEFECT SEPTAL ATRIAL, nu a facut sport l ascoala, scutit de efort fizic, dar acum cativa ani cand am fost la control cu el, numai era nimic, se inchisese.
de fapt armata a facut-o, ca de atunci nu-l mai gasesera cu nimic anormal.

CAMELIA DANIELA...si nu i-ai dat vreo doua, asa de control sotului????
cred ca nu-l mai primeam acasa.
chiar daca-i casa alor lui, ii inchideam usa in nas.

fetele, bravo ca aveti copii buni si va dau sa mancati...

al meu vladone, stateam cu el si cu cristi in pat, ii dadusem bibele sa se joace si deodata se intoarce spre cristi, intinde mana cu bibele sa il dea si zice TATA TATA - DE PARCA IL CHEMA....sa se uite la el.
fetele imi dadusera lacrimile.
asa de clar si sigur i-a fost adresat cuvantul lui cristi..apoi il mangaia pe fata....
era asa dulce....

acum fug la treburi.

ELAAAAAA, SARUMANA DE TELEFOANE SA TRAIESTI MULT SI SA AI UKA SANATOASA!!!!!

joy si Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Morgano spune:

Cami si noi folosim grau cu miere cereale, sunt super-bune. De fapt am testat cam toate cerealele fara lapte. Si pt. Anda cu intarziere raspuns: eu bag cereale in fucte, dc mi-e lene sa zdrobesc biscuiti, si in iaurt. Niciodata nu in lapte.
Raman fan Milupa 7 cereale fara lapte. Mi se pare cel mai complex.

Ripley si Ana Ecaterina(10.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Joy- aoleu, cate probleme pe capul tau...io cred ca ramaneam fara fire de par in cap daca-mi facea fii-mea atatea...sanatate muuulta de tot lui Burticel si Doamne ajuta ca de data asta sa fie bun diagnosticul si tratamentul!

Poze cu Sarah si mami
Filmuletze poznase www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">1 si www.dropshots.com/saraly" target="_blank">2
Varsta Sarah

Mergi la inceput