Sport, dar cum?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

Sa ma duc in fiecare zi nu-mi permite timpul in primul rand si dupa aia finantele,din pacate.Oricum,intre sedinte ideal ar fi o zi de pauza,pentru ca dupa o sedinta din asta de-a mea lunga,muschii sunt gata de efort din nou cam dupa doua zile.Din pacate,cred ca si corpul s-a obisnuit deja cu efortul,dupa atata vreme,asa ca probabil caloriile pierdute la fiecare sedinta sunt mai putine acum decat erau la inceput.Am tot crescut greutatile,dar la un moment dat va trebui sa ma opresc,fiindca nu vreau totusi sa fac muschi.Acum incerc sa fac exercitiile cat mai repede,ca sa ard cat mai multe calorii.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

Daca nu-ti permiti sa te duci la sala in fiecare zi nu-i absolut nici un bai, si nici o scuza sa nu arzi calorii . Un mod excelent de a face exercitii cardio, si deci de a arde calorii, este jogging-ul sau power walking, adica marsul, plimbatul la pas saltaret, cam 1 ora, ca tu ai antrenamentul necesar. Asta se face pe racoare dimineata devreme sau seara si se poate face in zilele in care nu te duci la sala. Poti alterna joggingul si marsul, si chiar sprintul. Nu costa nimic, pui castile si la drum!

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Fetele, chiar ma speriati! Eu nu am facut miscare de ani de zile. Cum sa fac cite 2-3 ore pe zi? Nici nu am timp si as muri la datorie.
Eu mai mult de o ora nu ma vad facind sport. Dar as putea sa fac zilnic. O fi bine asa?
Multumesc Pitecantrop pentru sfaturi si succes in continuare. Nu am studiat Montignac, m-ai pus pe ginduri cu dieta asta. O sa ma interesez.
Larra, ca tine chiar n-as putea. Atitea ore...
Eu dupa 15 minute la stepper nu am mai putut decit 5 minute la bicicleta. De treadmill mi-e frica din cauza problemelor cu spatele. Nici pe afara n-as alerga, desi pe vremuri am facut si atletism niste ani. Asta e. In rest sint niste aparate la sala, greutati... fac dupa mintea mea. Am facut si gimnastica (si mai multi ani) si ma pricep.
Acasa am dvd cu pilates. E bun, dar nu pentru slabit neaparat. Modeleaza frumos (pe mine nu deocamdata, ca nu fac destul).
Mai am un dvd, ceva cu picioare mai subtiri in 8 minute. E excelent. Opt minute dar bune. In seria asta exista alte DVDs pentru abdomen, brate, fund. O sa mi le iau neaparat. Au website (nu l-am vizitat) www.beachbody.com
Tineti-mi pumnii sa intru si eu in program. Am si n-am vointa. Ieri am facut gogosi... Of!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prettysunshine spune:

quote:
Originally posted by scarmanus

Daca nu-ti permiti sa te duci la sala in fiecare zi nu-i absolut nici un bai, si nici o scuza sa nu arzi calorii . Un mod excelent de a face exercitii cardio, si deci de a arde calorii, este jogging-ul sau power walking, adica marsul, plimbatul la pas saltaret, cam 1 ora, ca tu ai antrenamentul necesar. Asta se face pe racoare dimineata devreme sau seara si se poate face in zilele in care nu te duci la sala. Poti alterna joggingul si marsul, si chiar sprintul. Nu costa nimic, pui castile si la drum!

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty







Sa stii ca asta mi-a fost gandul inainte sa merg la sala,dar a trebuit sa-l abandonez fiindca nu pot alerga chiar pe langa casa,cred ca s-ar uita lumea ca la urs la mine,toti golanasii din cartier s-ar lega de mine si probabil ca s-ar lua si toti cainii vagabonzi dupa mine.Deci ar trebui sa merg in alta parte sa alerg.Stiu ca prin alte tari poti alerga fara probleme pe langa casa,aici insa nu e asa.In plus,cand zic ca n-am timp in fiecare zi,sa stii ca asa si e.Adica as gasi o ora pentru exercitii,dar daca as putea sa le fac acasa,ca sa-mi supraveghez juniorul,deci ceea ce as dori sa am ar fi o banda acasa.Si inainte faceam exercitii acasa,dar ceea ce faceam eu acasa inainte e foarte putin solicitant acum cand mi-am obisnuit corpul cu efortul.Partea buna e ca mie chiar imi place sa merg la sala si chiar as face-o in fiecare zi daca mi-ar permite timpul.Dar si-asa in zilele cand merg la sala plec de dimineata la serviciu si de acolo direct la sala,asa ca ajung acasa seara.

Poze

One Stone is Enough to Break a Glass. One Sentence is Enough to Break a Heart.One Second is Enough to Fall in Love and One Misunderstanding is Sufficient to Break Friendship.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


Rosa,nici nu e nevoie sa faci exercitii zilnic 3 ore.Pentru a slabi si mentinere e suficient de 3-4 ori pe saptamana cate o ora si jumatate.
Chiar daca nu ai timp sa mergi la sala de atatea ori,incearca sa faci niste exercitii acasa.
In ceea ce priveste slabitul-nu neaparat trebuie sa fie prioritatea principala pentru care facem sport.


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns scarmanus spune:

quote:
Originally posted by Luna75

In ceea ce priveste slabitul-nu neaparat trebuie sa fie prioritatea principala pentru care facem sport.




Io nu cred ca cineva care are mai mult de 20 de kilograme peste norma poate face sport din placere si nu ca sa slabeasca in principal.

pisici, flori si jucarele


When the heart is full of love, the world is full of beauty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lgireada spune:

Bine spus, Scarmanus!
Si eu ma simt mult mai bine cand fac ceva miscare, alergatul insa te modeleaza cel mai frumos, parerea mea. Si nu ala de sala, ci ala prin parcuri.
Am mai folosit intr-o perioada bicicleta sa ma duc cu ea pana la facultate si pe unde mai aveam de mers prin oras, dar nu se compara deloc cu alergatul.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Intra si la Sport si dieta. Au pus fetele acolo niste site-uri tare bune cu fitness legate de alimentatie, ce exercitiii ar trebui sa faci.
Eu am dat 20 kg jos cu aerobic si pilates cate o ora in fiecare zi si cu dieta, in sensul ca nu am mancat paine, dulciuri, nu am baut bauturi carbogazoase. Mai bine zis legume si fructe in prostie. Eu iau si minerale si spirulina, ma ajuta sa mentin nivelul energetic optim. In ceea ce priveste cardio, merg pe jos foarte mult cu copilul la plimbare cica si sar coarda.
Mult succes.


Olga

When you're strange
Faces come out of the rain
When you're strange
No one remembers your name
-The Doors-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

quote:
Originally posted by lgireada

Bine spus, Scarmanus!
Si eu ma simt mult mai bine cand fac ceva miscare, alergatul insa te modeleaza cel mai frumos, parerea mea. Si nu ala de sala, ci ala prin parcuri.
Am mai folosit intr-o perioada bicicleta sa ma duc cu ea pana la facultate si pe unde mai aveam de mers prin oras, dar nu se compara deloc cu alergatul.

Liliana
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lgireada/my_photos

Salutari tuturor, se putea o sectiune dedicata sportului fara mine?
Sunt intru totul de acord ca alergatul e cel mai eficient in arderea caloriilor si nu numai, e benefic pentru fizic si psihic in acelasi timp. Daca il asociezi cu weight training, poate doar exercitiile lui Pillates sa modeleze corpul la fel de multumitor. Insa cardio e absolut necesar pentru sanatate, suntem facuti sa ne miscam, sa ne folosim membrele, nu sa acumulam straturi.
Insa e nevoie de multa vointa sa te-apuci si mai ales sa te tii de rutina asta. Putine persoane am intalnit cu adevarat dedicate.
In afara de asta, eu nu pot pricepe ce face o persoana care sustine ca petrece doua trei ore la sala...maxim o ora daca lucrezi cu cap e absolut suficient.

Prinzchenmutter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Buna, fetelor !

va rog, am si eu niste intrebari pt voi:

1. Larra, la ce sala mergi ? ma intereseaza

2. De fapt, ce inseamna cardio (pt o profana) ?

3. MonaB, ce inseamna weight training ? e un concept sau cum ? adica un stil de viata "sport + dieta" pt mentinerea greutatii ?

4. Pitecantrop, ce-i cu carnitina si shake-ul de proteine ? sunt numai pt performeri sau crezi ca ar putea fi utilizate si de catre amatori (a se citi persoane sedentare care nu au facut sport nici macar la orele de educatie fizica din scoala, care vor sa-nceapa sa faca putina miscare si sa tina o dieta) ? sau nu sunt indicate pt inceput ? te-ntreb pt ca ai spus ca se pare ca ajuta la arderea grasimilor si orice ajutor in acest scop pare binevenit ...

5. am mai intrat si pe la "sport + dieta", dar ... nu ma pot tine de exercitii; mi-am luat un stepper, l-am folosit vreo 2 zile si-apoi l-am abandonat ... previzibil de altfel, caci niciodata n-am fost o sportiva si sincer nu prea cred ca o sa ma loveasca pasiunea la virsta mea (aproape 36); ati mai vazut minuni d-astea ? credeti, totusi, ca ar fi posibil nu sa ma indragostesc de sport, ar fi prea mult si eu prea mincacioasa, da' macar sa reusesc sa suport sa fac miscare in fiecare zi ? nu am mult de slabit, vreo 5 kg la virsta mea ar fi de ajuns, dar mai mult as vrea sa-mi tonific putin corpul ...

fetele care va pricepeti si faceti sport, puteti sta de vorba si cu niste nepricepute in domeniu (in speta io, n-as vrea sa bag si alte fete in aceeasi oala cu mine) ? cind va citesc pe-aici pe la rubricile voastre ... imi vine sa ma duc la sala (in realitate n-am fost niciodata, cel mai departe am mers ca mi-am facut un abonament undeva la 200 m de serviciul meu, dar ... bineinteles ca n-am ajuns niciodata, m-am impotmolit la cumpararea echipamentului ... doar nu puteam sa ma duc imbracata oricum, nu ?! Doamne, parca-as fi Bridget Jones ... adevarul e ca n-aveam nici macar o pereche de pantaloni de trening ... si nici acum n-am )

asa, ziceam ca tare ma inspirati, da' ... doar atit; cind e vb sa trec la fapte ....

cred ca unul din motivele pt care nu reusesc este tocmai asta, ca ma entuziasmez repede si abandonez la fel de repede pt ca eu m-astept ca, dupa ani de zile in care n-am facut nimic, dintr-o data sa ma transform intr-o adevarata ... Mary Winsor (parca asa o cheama) sau Cindy Crawford sau Jane Fonda sau mai stiu eu care vedeta sportiva ...

cu toate ca-s f nerabdatoare (a se citi repezita) din fire, cred ca ar trebui s-o iau mai incet: deocamdata am in casa un stepper, doar atit; cite minute sa "merg" pe el zilnic ca sa nu cad in nas si ca sa-ncep un soi de educatie sportiva ?

sper ca nu v-am plicitisit, plizzz ma poate si pe mine consilia/antrena cineva on-line ? nu pot sa promit rezultate, da' ma gindesc ca daca combat cu cineva care se pricepe sau cu cineva aflat in aceeasi situatie de incepator poate am mai multe rezultate ...

va multumesc !




Mergi la inceput