prichindei martie-aprilie 2005 (108)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonela spune:

Ciao!

Mamacita, pisicuta, connie, raresionut, ligia va multumim ca v-ati interesat de soarta noastra!

Am fost la doctorita aceea renumita de la Medlife si avind un program foarte incarcat (avea consultatii programate din 10 in 10 minute) ne-a cam expediat, dar ne-a spus sa ii facem analize de intoleranta la lactoza si gluten,sa o tin la regim si sa-i dau entrerol si biotics (din nou). Ne-au costat "doar" 650.000 lei cele 5 minute de consultatie...ceea ce nici n-ar fi asa grav daca ne-ar rezolva o data pentru totdeauna...

Azi am fost sa ii luam singe - a fost foaaarte cuminte Andrada, ptiu, sa n-o deochi, a stat cuminte, i-a dat degetelul la tanti sa-i ia singe, nici pis n-a zis, si i-a luat de 4 ori la interval de 30 minute !! Ne-a zis pe loc ca, intr-adevar, are intoleranta la lactoza si urmeaza ca pentru gluten sa primim rezultatul luni. Vom merge luni seara iar la doctorita pediatru sa ne spuna ce si cum sa facem...Vom vedea ce va mai fi, dar tare mi-e mila de puiutul meu ca e asa slabuta, parca nici asa vesela nu mai e, ce mai...se vede ca nu-i merge bine! Sa dea Domnul sa rezolvam problema cit mai curind!

Mamacita, te felicit pentru oferta de promovare pe care ai primit-o! Si iti doresc calm, rabdare si intelepciune in luarea celei mai bune decizii! Imi pare rau, insa, ca bona nu s-a dovedit a fi ceea ce parea, o persoana de incredere si un prieten de joaca pentru Alex! Iti urez succes daca vei cauta pe altcineva, in cazul in care cu tipa asta nu merge si nu merge treaba...Week-end-ul asta trebuie sa ne decidem si noi in privinta bonei. Am avut de ales dintre 8 persoane, au ramas 4 pe care le vad si eu si apoi luam o hotarire - sper sa fie cea mai buna! Apropo de Mary Poppins, cei de la agentia cu acelasi nume mi-au spus ca au cautat pentru noi bone dar la conditiile noastre (9 ore/zi) nu vine nimeni pentru mai putin de 7 milioane! Sigur ca agentiile au tot interesul ca salariul bonei sa fie cit mai mare, pentru ca de asta depinde comisionul lor. Le-am spus: nu, multimim, noi am gasit si cu 4,5-5 milioane/luna. Nu cred ca ale lor erau mai instruite sau aveau multe calitati in plus, desi cereau cu 2 milioane mai mult. Stiu ca nu trebuie sa te zgircesti in situatii din astea, cind e vorba de copilul tau, dar incepem cu un salariu si, daca suntem multumiti toti, putem renegocia pe parcurs si putem mari suma, nu?

Ligia, iti doresc insanatosire grabnica! Eu i-as da Andradei ceva vitamine, preventiv, din toamna, (anul trecut nu i-am dat nimic)dar inca nu stiu ce. Voi vorbi cu doctorita noastra sa vedem ce ne recomanda.

Ana, bine ai revenit! Condoleante pentru bunica ta! Stiu ca sentimentul pierderii cuiva drag exista in suflet chiar daca persoana respectiva era bolnava sau batrina... E frumos cind se reunesc verisorii si se joaca impreuna...Din pacate, verisorii nostri nu sunt in Bucuresti si ne vedem foarte rar unii cu altii...

Danuta_t, ce mai faceti? Nu mai ziceti nimic?? Ati revenit din concediu? Cum a fost? Sper te-ai simtit bine si Mihai si Vali la fel! Vrem poze! Va pupam!

Un week-end placut va doresc tuturor!

Simona si Andrada (28.04.2005)

http://community.webshots.com/user/Simonela28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Multumesc tuturor,de pe ambele topicuri,ptr.sustinere.decizia este dificila,intotdeauna am avut o aversiune ptr.postul de sef in ceea ce ma priveste -chiar daca altii m-au simtit ca atare.Ca de obicei,exista tabere pro si contra,nu asta e problema si nu ma afecteaza,intotdeauna,oriunde si in orice problema apar multumiti si nemultumiti.Problema este noua lege a spitalelor,care nu-ti da bani,nu te stimuleaza in nici un fel ptr.rezultate de exceptie,solicita performanta [din nimicul cu care te doteaza!!!!],iar daca n-o obtii [vorba ceea cu biciul care mai si plezneste cred ca o stiti toate]raspunzi penal si material!Va place cum suna?Mie nu prea,desi provin dintr-un popor de"sefi",toata lumea vrea sa fie SEF,ca suna bine

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacita spune:

Simonela,bafta!Am vrut sa-ti scriu pm,dar vad ca nu e activat si nu consider un secret faptul ca ii dau 6 miliane pe luna ptr.6 ore/zi,care mi se pare imens,de banii astia sa te tot"plictisesti"!Deocamdata treaba merge binisor...

Alexandru,soarele nostru
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;10724;307/st/20050425/n/Alexutu%27/dt/7/k/6333/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rp spune:

Ana, . Ce ti-e si cu telepatia asta! Chiar dimineata ma gindeam la voi, daca sinteti sanatosi si daca te-ai apucat de condus. Tu deja imi raspunsesei.

Eu sint dezamagita si nitel mirata de conflictele ce s-au declansat aici. Imi pare rau ca niste neintelegeri s-au transformat in resentimente fata de Rrox si Ligia, doua dintre fetele care imi sint foarte dragi si pe care le apreciez mult. Cit despre decizia atit de transanta de deschidere a unui nou subiect, dragi prietene, eu ce pot sa zic: fiecare e liber sa faca ce crede ca e mai bine pentru el. Si eu m-am simtit ingnorata uneori, dar nu am facut din asta o drama, pentru ca nu exista o discrepanta foarte mare intre asteptarile mele vis-à-vis de acest forum si ce este el de fapt. Ce mi-am reprosat uneori e ca nu am reusit sa-mi fac timp sa raspund de cite ori as fi vrut si ca multe ginduri frumoase au ramas neexprimate.Va rog sa nu luati in nume de rau ce am scris.Eu va astept sa va intoarceti aici, sa ne dati vesti despre voi (eu nu am timp sa citesc alte topicuri, nu ma inscriu nici la mamici de martie-aprilie 2007 din acelasi motiv, si-mi va fi dor de voi si de puii vostri).

In alta ordine de idei, sa va povestesc despre noi. Eu sint super obosita, mi-e greata tot timpul, in special noaptea. Mara, mititica de ea, o duce mai prost decit mine. Are dermatita atopica, care se manifesta printr-un fel de urticarie care o deranjeaza foarte tare, a avut citeva zile diaree si ii ies doi premolari. Asa ca nici nu mai stiu de ce nu doarme noaptea si e nervoasa ziua :o maninca bubitele, o dor dintii , burtica sau simte ca sint insarcinata si ca vine concurenta tare din spate.

Va pup pe toate si incerc sa mai scriu in seara asta.

Marutza, iubirea noastra

roxana si marutza (22.03.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:





Nu dau navala, dar apar si eu
In seara asta am avut program de plimbat (ca turistii) prin centrul Brasovului, baut cocktaiuluri la terasa si alergat dupa Raducu . Am plimbat niste amici si cu ocazia asta am luat si noi aer.
Acu doarme neintors.

mamacita, wow da ce scor are bona care se plictiseste . CAt despre sefie ce sa zic. Tu sti mai bine! Eu iti tin pumnii , orice decizie ai lua sa nu o regreti apoi.

rp, bine ai revenit. Imi pare rau sa aud ca aveti probleme. Mara are dermatita atopica de mult? (ca in poze nu se vedea nimica si parca nu-mi amintesc sa ne fi spus asha ceva).
la amandoua!

Ana, Simonela, mamacita,raresionut multumesc frumos de urarile de sanatate

Simonela, chiar sa fie intoleranta la lactoza descoperita asha tarziu?! Personal nu ma pricep, doar ma mir! Doamne ajuta sa fie bine!

mamacita, am vazut ca la listutza ai lasat : Initial creeata de rrox3. Ti-a fost frica de rrox, asha-i? (glumesc desigur)





Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

pisicutza, visul meu pentru RAducu nu este neaparat sa devina programator, dar vaaai cat mai e pana atunci!

Multumesc tuturor referitor la raspunsul legat de imunizarea copiilor pe timp de iarna.
Dintre ce ati spus, de Pikovit nuci macar nu auzisem.
O sa ma consult si eu cu doctoritza ca sa vedem ce ne spune.
Eu ma gandisem la oscilococcinum, 1 doza pe saptamana, dar desi e homeopat parca mi se pare aiurea sa-i dau toata iarna .. (poate sunt doar pitici).Sigur o sa-i dau echinaceea cu catina si propolis ca tare bine mi s-a parut ca s-a simtit cand i-am dat!

Fug sa dorm ca pic pe jos!

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

connie, intrebai de sarea in bucate
Radu, in zilele in care facem ciorba de legume, de pui, de vitel, maninca din aceeasi oala cu noi, unde punem un strop de sare, dar putina. In general soacra-mea gateste special pt el, fara sare, zahar, piper, vegeta...
La mare a mincat la restaurant, mancarea era moderat sarata, sau chiar nesarata. Tot la mare am descoperit ce cuminte e daca ii dau vreo 10 sticsuri, se juca cu ele, mai si manca, numa bine sa maninc si eu linistita.
MAi maninca din cand in cand mamaliga cu brinza de burduf, dar f putina!


Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicuta si matei spune:

Rp scuze ca ma bag ,dar esti sigura ca e dermatita atopica? La subiectul cu alergi pe care l-am deschis este o persoana care timp de mai bine de 1 an jumate a crezut ca are copilul dermatita atopica si acum a descoperit ca de fapt are alergie si de la asta este urticaria.Si nu este singurul caz,am mai vazut aici pe forum cateva mamici cu aceasi problema.Multa santate si las' ca trec si greturile

Simonela imi amintesc ca la Alexandrescu care lucreaza cu Synovate radeau de metoda de testare legat de intoleranta la lactoza a celor de la Medlife.Noua cand ne-au facut testul de sange pentru anticorpii la gluten a durat o luna,voi ce teste ati facut de este gata asa repede? Oricum eu cred ca este plauzibila intoleranta la lactoza si de asta sa aiba diaree cronica.

Noi am inceput de doua zile procesul de invata a manca singur.M-am apucat sa citesc intr-o carte de psihologia copilului si ziceau ca intre 12-16 luni copii vor sa manance singuri si sa nu le infranam dorinta ca apoi vor manca mai greu si eu m-am simtit asa o mama denaturata,ca fix in ziua respectiva(adica alalteieri) am inceput procesul.E tare comic cum se chinuie sa ia in furculita si uneori ia pe partea din spate si ridica sa duca la gura si evident ca totul cade pe jos.Dar trebuie sa imi infranez nervii.Asa ca azi deja se vad oarecare progrese.

Daria,Gegea(te-am vazut logata de mai multe ori),Carmenduta,Caramella,Cenia pe unde sunteti,ne-ati parasit

Pozici cu noi
"Cronometrul" lunilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Micaela spune:

Ligia, multa sanatate! Multumim pentru cuvintele frumoase.

Anca Micaela, mama Emei Ioana

Poze Ema
Poze Ema2
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/2;0;125/st/20050317/n/Ema+Ioana/dt/7/k/c848/age.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

La Multi Ani Mamanati, tuturor Adrianelor / Adrianilor (Ana71, sa-ti traiasca sotul!) si mai ales.... strumful meu drag, Nati!

nu e o sarbatoare asa mare, dar e speciala pt mine ...

Iri si Nati

Mergi la inceput