Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (34)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

nu a folosit nimeni pana acum incalzitor pt biberon? imi fac lista de cumparaturi, si tare mi-as dori sa stiu daca e intr-adevar util.

chris 24+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_n-d_06 spune:

Patris si alexandra - v-am pus carucioarele albastre in listutza
Patris - te ashteptam mai des cu veshti despre tine si bb.

desiree - nu are cum sa faca figuri cu concediul medical ca nu e decizia lui sa il accepte sau nu. Tu nu mergi la servici, il anuntzi ca eshti bolnava si trimitzi hartiutza sau o duci personal si la sfarshitul perioadei te prezintzi la munca. Fara nici un drept de apel si mai ales fara intrebari. Ce poate face el, legal? sa te treaca absenta nemotivata pe zilele pe care lipseshti dar asta sta in picioare numai daca tu nu ai anuntza (scris sau cu martori) motivul absentzei si nu ai facut in asha fel incat hartia de Concediu Medical sa ajunga la el in cel mult 3 zile de la eliberare. Daca eshti ferma nu se risca sa itzi faca shicane adevarate ca in caz de proces eshti acoperita si cashtigi (oricum, 99% din litigiile de munca le cashtiga angajatzii). Shefii fac uneori pe durii, dar legal este extrem de greu de dovedit ca un angajat a fost nedisciplinat sau alte cele. Si inca ceva, daca tu ai anuntat ca eshti insarcinata (in scris) atunci eshti de 1000 de ori mai bine protejata decat orice alt salariat. Nu rishti decat rahaturi, shicane, stres shi nervi, dar nimic real shi concret. Trebuie sa fi shi tu doar putzin atenta sa respecti procedurile ca sa itzi fie mai ushor shi lui cat mai greu.

la capitolul Intrebare-intrebatoare - voi luati cantar special de bb? de care? de unde?...?
Ca mi-am luat electronic pentru mine ca m-am gandit cu capu meu ca o sa fac asa cum faceam cu pisica la veterinar, adica ma cantaresc eu prima data si apoi cu pisica (respectiv bb in brate) si din diferenta aflu cat are bb. Doar ca acest cantar cat a fost el de shmecher are abatere de 100g (toate cele de adultzi au) si asta e mult prea mult pentru bb, mai ales atunci cand vrei sa afli cat a supt...... (radetzi linishtite ca shi eu am ras de comparatzia cu pisica, dar chiar asha m-am gandit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

scuze, ma logasem sa fac modificarile in listutza shi asha am ramas si raspuns , imi asum mesajul lui mami_n-d_06 de mai sus

marcela 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

chris - nu stiu ce sa zic de incalzitor de biberon... mie care o sa-mi car copilul incoace shi incolo cred ca mi-ar fi util, mai ales daca are si adaptor de mashina... deshi daca il alimentez la san nu e o problema, iar pentru lapte praf o prietena de-a mea de ex. are mereu apa fierbinte intr-un termos mic, de 2 biberoane, si ii face direct cald lapticul... shi asta ar putea fi o varianta, eu nu il pun pe prima lista cu cumparaturi, ci la cele cu semn de intrebare shi ramane sa vedem dupa ce vine bb daca se impune sau nu.

marcela 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Buna fetelor, ce ma enervez ca nu am timp sa barfesc cu voi offf.


Dar intru eu imediat in paine iar, problema e ca dupa ce ca am treaba la servici s-a mai inbolnavit si un catel din curtea firmei maidanez dar l-am crescut de mic si imi e tare mila si am spus sa ma duc cu el la dr in seara asta.


Miro nu te enerva, ca si eu ma feresc sa ma enervez sa nu imi agit bble, noi avem inchiriat spatiu la firma de la niste macaroane scarboase si dupa ce ca platim o gramada chiria nici nu functioneaza aerul conditionat, ieri era sa ii cada la un muncitor in cap o placa din tavan si uite asa azi l-am trimis pe al meu prieten sa se certe cu ei, ca vorba aia chiria pe 1 in fiecare luna o asteapta.Pupici si sa te calmezi!

Dolores cuscra ce mai faci? Sper ca esti bine. Eu trebuie sa ma duc la o nunta sambata si nu mai am ce imbraca,offfff ce ma fac ca nici nu mai vreau sa investesc in haine banii mai bine ii mai cumpar ceva lui bb.

In rest va pup pe toate si ma duc la citit



Cleo 26+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cleomoni spune:



Atudor, LA MULTI ANI sanatosi, banosi, norocosi si cu un bb voinic si frumos iti doresc din toata inima!

Mi-am schimbat si semnatura ca am crescut iar cu o sapt, nu mai e mult si vine bb in brate la mami ce fericire pe capul meu, al meu prieten spune ca abia asteapta sa faca baie cu bb.

Cleo 27+ saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

marcela c ce mai ai cu semn de intrebare? eu deocamdata am doar certitudini, si ma streseaza cumplit ca mai trebuie sa astept vreo luna pana sa plec la cumparaturi pt bebe, ca nu are nici un rost sa le iau si sa le inghesui la socrii mei pe perioada zugravitului, alaturi de mine si de jumatate din casa mea pe care am carat-o deja acolo.
nu rade de faza cu cantarit pisica, pt ca asa cantarim si noi iepurele.
mi-a promis fina mea cantarul ei, iar daca intervine ceva, vom lua unul digital-am vazut unul interesant la veterinar...glumeam, dar seamana teribil cu cele de bebe, era doar un pic mai mare cel al veterinarului.

chris 24+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

cat despre locul unde am vazut, erau la carrefour, de firma specializata, nu mai stiu exact daca erau chicco sau nuk, pe la vreo 5 milioane cele cu afisaj elecronic, si pe la vreo 3 altele mai simplutze.

chris 24+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marcelac spune:

chris - eu la semne de intrebare mai am pompa de san si sterilizator.

fetelor ia ziceti ce ai mai trecut pe listele voastre de cumparaturi? eu mai am asha:
- patutz+saltea, - coshuletz, ashetrnuturi cosh + patutz, - carucior, -mp3player cu radio, - caditza de baie cu suport(?), - termometru de camera, - o paturica groasa, - prosoape de baie, - finet (de facut ceva scutece, carpe de tot felul), - aspirator nazal, - forfecutza de unghii, - termometru bb, - cosmeticale (crema petrinii, ulei de corp, sapun, samponel, betzishoare speciale de urechi, apa distilata, fasha sterila, alcool sanitar incolor), - o sticla cu cea mai mica tetina, - 2 linguritze foarte mici, - pastile sau lichid de sterilizat.

marcela 25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

marcela c
spre deosebire de tine, eu am sterilizatorul la cele sigure. cu pompa stau in dubii, ca daca nu oi avea lapte e inutila. iar la mp3 nu m-am gandit

chris 24+ alexandra

Mergi la inceput