Sarbatoriti de aug-sept-oct 2004 (119)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anielas spune:

Herra-super pozele..imi place mult cea in care a pus buzitza Vlad

Si eu am acelashi chef de servici..oricum sunt ff fericita ca Ini mi-a facut o vizita inopinanta la servici..si a fascinat pe toata lumea..a vb cu totzi...s- aprezentat frumos si a spus cati ani are si apoi le-a dat la plecare.
Cu burtica e un pic mai bine..

Ania & Inutza (23 oct 2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=59135" target="_blank">Inutza-sufletzelul nostru minunat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna fetelor va salut si eu de aici de la Piatra -Neamt noi suntem in concediu prelungit . Dupa mare am venit direct catre munte si nu va imaginati ce bine ii e a inceput sa manance de nu o mai pot opri tot ce prinde rade. Inca nu am apucat sa va citesc dar o sa recuperez cred cu greu cand vin in Bucuresti. Dienutza a inceput sa vb multe cuvinte, repeta dupa noi aproape orice si acum le leaga intre ele e o dulce cand o auzim.

Avem poze multe din toate partile sper sa reusesc sa le pun si sa le vad si eu pe ale voastre.


Atat deocamdata am vrut sa dau si eu un semn de viata cu povestiri cu peripetii cand ma intorc adica luni.

Pupicesc mamicile toate si copilasii.

La Multi Ani celor care au facut deja 2 anisori si pt Lorema

Danina Diana - strengarita familiei
PAULA-DIANA *** Raza de soarePoze 2006DIDIUTZA
[red]PETRCERE PAULA DIANA 1 ANISOR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nature spune:

Herra, Aniela- ce copii frumosi!

http://pg.photos.yahoo.com/ph/nature474/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor mare dreptate aveti, pentru binele copilului trebuie sa inghitim diverse, inclusiv soacre nesarate.
Am inceput sa caut diverse piste in ideea sa nu scot copilul din casa la ore turbate (eu intrand destul de devreme la serviciu). Am niste telefoane, dar in prima faza vreau sa am o discutie cu socrella. Eu oricum aveam de gand sa ii ofer ceva bani, dar (la ideile altora), cica sa nu o "jignesc", nu i-am zis nimic, vroiam sa fac cumva la finalul unei luni sa o recompensez, fie in bonuri de masa, fie in bani cash. Ce ma intarata si mai tare este ca la noi nici nu e asa o problema, practic cam 2-3 zile pe saptamana sunt descoperita, zile care variaza, ca al meu sot lucreaza in ture de 24 de ore cu 3 libere dupa. Deci in liberele lui se ocupa el de fata, numai ziua cand e la serviciu imi trebuie cineva pana la 3 jumate si a doua zi numai pana pe la 9 cand ajunge el acasa. Trebuie sa fac o impletitura de programe ca sa imi iasa pasenta Am luat in calcul inca o chestie, sa vorbesc cu sefa mea si sa o rog ca pentru un an sa imi accepte sa imi iau cate o zi fara plata in zilele in care nu e Tony acasa ca eu oricum imi fac treaba in mai putin timp decat programul de lucru.
Iesim noi la liman.

Herra in cat timp ti-a sosit comanda? Eu am un gust amar cu Quelle cand in primavara am comandat niste rochite (3 fete, 3 rochii la fel) care mi-au venit in 3 etape si pe care le-am returnat pentru ca erau de o calitate execrabila. Dar cel mai important era faptul ca a durat cca 3 luni si una din fete comandase rochita pentru turta fetei ei...care trecuse de mult cand a sosit prima parte a comenzii.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

aissa, alea 2 zile ai putea sa angajezi pe cineva.

Daca lucrezi la stat, dar cred ca si la privat la fel, nu poti sa faci asa, adica fara plata, numai verbal si asta implica o sefa draguta care sa vrea. Plus ca iti dai seama ce balamuc ar fi sa calculezi zile lucrate, zile nelucrate.

O alta alternativa ar fi sa faci ore suplimentare, platite.
danina, ma bcur ca vii cu vesti!
herra, super masuta dar si Vladutu e un scump, sa fie sanatos sa se bucure de ea
Lasa ca trece ea si burtica, sanatate multa.
va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

Aissa, inseamna ca eu sunt un caz fericit: am primit masuta comandata in mai putin de 3 saptamani; am mai citit si eu, la forumul despre produsele lor, ca se mai intampla "accidente"...

si intrebare: sotul tau cand ajunge de la munca la 9 dimineata mai are energie sa se ocupe de Ale?


Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Herra sa stii ca da, uite azi a venit de la munca, a plecat la ore de sofat, a venit acasa si acum a plecat la banca. Daca va avea program cu Ale, vine acasa, o plimba putin si la pranz se culca in timp ce doarme si ea.
Mada nu e durere sa calculez zilele lucrate si alelalte cu fara plata (ca io o sa le fac), programul nostru de salarii, cum banuiesc ca sunt toate, e foarte simplu de utilizat, bagi pontajul (20 zile prezente, 2 fara plata sa zicem) si face calculul. Practic nu calculez nimic de mana, decat pentru verificare. Nu lucrez la stat, iar sefa este si nu este intelegatoare, probabil as gasi la ea intelegere dar nu si la ...of, cati oi jigni acum?.... la cei din sectia de productie. Nu am experienta la alt loc de munca, dar la noi aia din TESA sunt priviti ca niste trantori de muncitori si daca as mai si lipsi fara sa iau CFS (si asa nu stiu cati ar crede ca chiar nu ma platesc) m-ar comenta pana la luna si inapoi. Miunca mea, de contabilitate, e legata de termene, lucrarile trebuie depuse la termenele legale, salariile date la data stabilita, asa ca logic activitatea mi-o fac astfel incat sa respect termenele chiar daca lipsesc o zi sau doua, dar trebuie si putina intelegere.

Cristina si ghighiloi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns herra spune:

hihi, cred ca nicaieri nu se prea inteleg economistii cu cei din TESA; nici la noi, dar nici nu au acces, fiind o societate cu multi angajati, la informatii de genul asta.
la noi totul e, cel putin oficial, "confidential".
numai ca eu am altfel de probleme/si nu numai eu; daca i-as spune sefei ca imi rezolv treburile in 6 ore in loc de 8 (eu nu stiu cum ma voi invata sa vin la munca de la 8, ca pana la doi ani ai baiatului vin de la 9), mi-ar mai da ceva de facut - eventual ar propune sa mai restructuram pe cineva (ale carui sarcini sa le redistribuie), sa ia bonus pt economii la cheltuiala cu salariile.

e ceea ce noi numim "pedeapsa competentei".
asa ca-ti trece tot cheful sa te afirmi, ca oricum compania nu poate acorda bonusuri sau mariri de salariu.
na, ca v-am plictisit si eu cu ale mele of-uri...

Never underestimate the power of human stupidity. - A. Einstein

Cristina si Vlad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andora spune:

Herra, Aissa, facem cheta, ne facem propria afacere in buc cu filiala la Iesi si o rezolvam si cu copiii . Aissa, hai ca poate se sensibilizeaza socrella daca barbatul are asa programul...
Herra am vazut barbatelul, mai mie-mi place poza asta de mor.
Danina sa veniti sanatosi si la buzunarul cu poze grosi!
Noi suntem zapaciti cu nesomnul acum de pilda uca doarme de o ora si ecva, o rtezim si fugim afara, ne-a venit si apa, diseara dam bairam in baie


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Aissa, imi pare tare rau pentru problema cu soacra. A mea soacra din contra, ar fi tare fericita sa stea cu ea. E in stare sa stea si in cap daca i-o cere Amelia. Mie mi-e frica sa nu o rasfete prea mult. De bunic nici nu mai zic, ca pentru el nu exista interzis Ameliei. La el are voie tot ce vrea si oricand. Acuma sincer, mie nici extrema asta nu imi place asa mult.
Cat despre crese de stat, sa stii ca eu am sunat in iulie la o cresa care imi place mie si am fost suprinsa cand directoarea mi-a spus la telefon ca daca vreau pot chiar de a doua zi sa o duc pe Amelia la cresa. Pana in toamna sa stea numai pana la somnul de pranz, iar toamna program complet. Din pacate Amelia inca nu are voie la cresa ca as fi dus-o imediat si nu ar fi fost nici o pila si nici o spaga. Cu siguranta cresele particulare sunt mai dotate si poate mai frumoase( desi nu e neaparat). De cele mai multe ori insa, preturile sunt exagerate. Parerea mea. Dar iti spun cu mana pe inima, ca daca as avea banii as da-o la particulara. Dar cum nu ii am nici pe aproape, o sa caut de stat totusi cand o sa pot sa o duc pe Amelia. Acasa nu vreau nici intr-un caz sa creasca. Am eu asa niste pitici ca bunica sau bona nu o sa o invete ceea ce poate invata la cresa.
Mada, inteleg perfect ce vrei sa zici ca e mai bine o bona sau la cresa. Cel putin acolo poti spune in fata si chiar sa faci scandal daca nu iti place cum se comporta cu copilul tau.
Patricia( Nature) imi pare rau pentru dintisorul Ilincai. Sper sa se rezolve cat mai favorabil si sa nu aiba nici o urmare pentru dintii definitivi. Unde aveti cununia religioasa ?
Andora, imi pare rau ca Ucai nu ii trece problema cu burtica. Intrebai de mancare. Eu ii mai faceam Ameliei ardei umpluti cu orez, piept de pui si morcov. Ardeiul ala dadea alt gust si mai reuseam sa ii bag cate putin Ameliei. Cel putin Amelia adora laptele fara lactoza. Ne-a falimentat in perioada aia, ca bea o cutie la cel mult doua zile. Sper ca problema cu plomba sa fie ultimul necaz.
Danyce, super ca acuma o puteti da pe Alma 5 zile la cresa.
Bozo, sa stii ca eu ma aflu in aceeasi situatie ca si tine. Sunt cetatean strain in Romania, fara cetatenie romana. In fiecare an imi prelungesc dreptul de sedere aici. Pentru angajare am nevoie de permis de munca. Am lucrat pana acuma fara acte, dar nu mai vreau. Si oricum, la firme serioase sau iti fac permis de munca sau te refuza. La negru ei nu accepta si mi se pare corect. Asa ca inca tot mai aplic si mai caut de zor. Sper ca intr-o zi sa gasesc pe cineva care sa imi ofere si posibilitatea permisului de munca si in acelas timp si un salariu cat de cat decent.
Anielas, imi pare rau de Inuta si sper sa isi revina cat mai repede.
Danina, dar aveti vacanta ca lumea nu asa, super !
Poze inca nu am vazut la nimeni. Mai tarziu, mai tarziu.. astept netul…

Fetelor, eu imi cer scuze daca uneori raspund cu intarziere. Pentru ca nu am net, imi scot seara paginile noi aparute. Le citesc a doua zi si in timpul zilei scriu raspunsul. Asa iese, ca pana trimit eu, apar alte pagini scrise de voi si tot asa…Deh, asa e cand e fara net.

Amelia azi mi-a dat palpitatii de inima. De cateva zile ii arat ca din pat nu se coboara cu capul inainte ci sa se intoarca pe burta si sa se impinga usor. Toate bune, numai ca patul fiind inalt, ea maraia si noi o ajutam sa ajunga pana la podea. Azi insa, am lasat-o doua minute pe pat si am fugit pana in bucatarie si mai sa fac infarct cand o aud la spatele meu : « mamaaa, pena( perna) e cam mica ». venise sa se planga ca nu stiu ce i se nazarise ca nu ii incape papusa pe perna. Se pare ca nu ii mai e frica sa coboare singura. Bine macar ca a invatat acuma sa stea in picioare la pat, deci nu sare direct pe burta ca la strand.


Lilia si printesa ei AMELIA din 26.09.2004 ( adica cat are? )


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput