Mamici de septembrie-octombrie 2006 (66)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

fetelor va multumesc!

sandra, multumesc mult ca te-ai interesat pt mine! si eu stau pe acest site de cateva ore, si am gasit si eu info date de tine, insa dupa cum vezi si tu, nimic concret, in sensul ca nu prea scrie nicaieri ca-ti poti lua direct acest stimulent! fara cic, si mai ales fara cele 42 zile de p[ostnatal! nu7 stiu, mi se pare o situatie absolut banala, care insa nu e clar prezentata nicaieri! ti-am zis, aia de la primarie se uita la noi aproape cu mila...i se parea ca vorbim noi limbi straine! noi ii ziceam situatia, iar ea zicea : "haideti sa ne intelegem! puteti depune dosar pt indemnizatia de crestere a copilului de 8 mil, si pt indemnizatie de nastere care e in jur de 3 mil. nu stiu despre ce 3 mil lunar vb! nu exista!" na, mai zi ceva! o sa vad cum rezolv!

ramo, nu se poate sa aplicam solutia respectiva in cazul nostru, oricat de intelegatori ar fi sefii! pt ca el lucreaza intr-un magazin, unde tot timpul sunt controale de tot felul, si itit dai seama ca nu poate lucra acolo fara acte in regula, mai ales ca el este sef de magazin si e primul care e verificat!



raluca 36+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisnemes spune:

Fetelor daca mai povestiti de specialitati de ciocolata cred ca trebuie sa fugiti din calea mea. De 2 zile mananc doar ciocolata.

Totusi nu sunt asa de rea si o sa va scutesc de bataita daca nu mai pove de dulciuri.


Mexxa- trebuie sa fii optimista acum esti bine si nu lasa trecutul sa te afecteze.

Am citit si eu despre Naty- hai sa vedem cum o putem ajuta.

Aseara a fost medicul meu de fam la mine sa-mi vada piciorul si cand mi-a vazut burtica m-a avertizat sa ma pregatesc de nastere ca a coborat foarte mult.M-a sfatuit sa iau No- spa sa stea bb cat mai mult in burtica si sa se vindece cat mai mult piciorul.

Am vazut listuza cu nou venitii pe lume. E frumoasa. Am o rugaminte nu puneti zilele de nastere pe 2 coloane?

Am pus si 2 poze cu mine si burtica in albumul de pe yahoo.

Cristina siDragos (31.01.2004)+Victor
Poze
POZE YAHOO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

quote:
Originally posted by bb ralukutza

fetelor va multumesc!

sandra, multumesc mult ca te-ai interesat pt mine! si eu stau pe acest site de cateva ore, si am gasit si eu info date de tine, insa dupa cum vezi si tu, nimic concret, in sensul ca nu prea scrie nicaieri ca-ti poti lua direct acest stimulent! fara cic, si mai ales fara cele 42 zile de p[ostnatal! nu7 stiu, mi se pare o situatie absolut banala, care insa nu e clar prezentata nicaieri! ti-am zis, aia de la primarie se uita la noi aproape cu mila...i se parea ca vorbim noi limbi straine! noi ii ziceam situatia, iar ea zicea : "haideti sa ne intelegem! puteti depune dosar pt indemnizatia de crestere a copilului de 8 mil, si pt indemnizatie de nastere care e in jur de 3 mil. nu stiu despre ce 3 mil lunar vb! nu exista!" na, mai zi ceva! o sa vad cum rezolv!




Ralu, am tot urmarit emisiunea de pe B1tv si secr. de stat in Min.Muncii Maria Muga a spus de aceste stimulent, ca nu e obligtoriu sa depui dosar CIC sau sa efectuezi 42zile postantal si ca trebuie sa te adresezi primarie sau directiei de munca de care apartii. Si tot la aceste institutii exista si niste brosuri tiparite cu informatii pt noi. Ai sunat la directia de munca? Sau da un mail chiar la min.muncii, sau la emisiunea asta de pe B1tv si-ti va raspunde miercurea viitoare la ora 11.
Chiar azi ma gandeam sa merg si eu sa iau brosura asta, ca prea sunt in ceata cu actele astea...


Sandra 33+ burtik + poze

inca un pic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Salutare burtici...pt noi mai bine zis buna dimineata ca pe la 12,30 am facut ochi.
Cata foarte impresionanata povestea ta...esti o adevarata luptatoare.
Mexxa lasa amintirile urate in spate si priveste in fata...la multi ani pt duminica!
Crisnemes si eu ma uit toata ziua in oglinda sa vad daca a coborat burtica..dar nimic..cu piciorul e mai bine?
BB ralukutza si microbu eu intru si mai tare in ceata cu nebuneala asta de acte!!Si pt ca nu inteleg nimic parca vad ca o sa plang dupa ca nu mi-am facut dosarele la timp.
Daca tot ma laudam ca pe mine nu ma doare nimic ,ieri am avut niste arsuri...ziceam ca mai degraba as chema pompierii!!!Plus o portie asa buna de plans..fara motiv..adica da un motiv era ca pe mine nu ma ajuta nimeni ,ca eu le fac singura pe toate...dar gata a trecut!!!
Ionica ce camera frumoasa..te invidiez..noi in camera bebeului care va fi si camera noastra avem doar o saltea(a noastra)..
Eloise e sportiv nevoie mare sotul...tenis,fotbal...joaca in disperare in ultimul timp...cred ca realizeaza ca nu o sa mai aiba prea mult timp in curand...a fost asa de simpatic acum cateva zile...eu ma plangeam ca ne va fi greu..si el imi spune ei lasa 3 zile te descurci tu in spital si eu singur acasa...si l-am intrebat: bine dar restul vietii?ca doar nu las bebele in spital?:))))))


37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Inni, uite reteta de cornulete, am primit-o si eu de la cineva de pe forum:
350 gr faina
25 gr drojdie
5 linguri ulei
aprox 150 ml lapte
1 ou
putin zahar
1 lingurita sare
1 ou batut cu putina apa pt uns
200 gr sunca
un pachet de branza topita feliata cu cascaval

Se freaca drojdia cu o parte din laptele caldut si cu putin zahar. Se toarna peste faina si se lasa putin sa creasca. Se adauga oul, uleiul, sarea si restul de lapte si se framanta. Se lasa la crescut 30 de min. Se imparte aluatul in 3. Fiecare bila se intinde cu sucitorul, se taie in segmente de cerc se pune pe fiecare segment de cerc o fasie de sunca si una de cascaval, se ruleaza si se pun in tava cu hartie pergament. Se ung cu un ou batut. Deasupra se pune chimen, susan sau mac, dupa gust.
Pofta buna!


36+ cu Maria Cornelia
Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

lullabay si pe mine au inceput sa ma doara sanii mai mult ca inainte, mai ales de cand au aparut si primele picaturi.

mexxa parerea mea este ca ar trebui sa mergi la un control chiar daca nu e dr. tau, ei cand sunt in concediu lasa pe cineva in loc. Dureri intre picioare am si eu zilnic, dar nu-mi dau seama daca sunt de la oase sau de la col.

Raluca din cate stiu eu si am citit, nu poti lua stimulentul pana nu intrerupi CIC-ul (stimulentul este un venit care sa stimuleze mamicile sa se intoarca la serviciu), deci intai trebuie sa intri in CIC ca sa-l poti intrerupe. SI ca sa intri in CIC trebuie sa astepti sa treaca cele 42 zile de postnatal. Poate gresesc dar eu asa am inteles din lege. Ar fi bine totusi sa-ti raspunda cineva avizat.

Fetelor voi v-ati cumparat ceaiuri pt. stimularea lactatiei? Stiu ca ne trebuie in primele zile dupa ce nastem, face bine pt. laptic. Cele care facem cezariana e f. bine sa ne aduca de acasa in prima zi cand nu ai voie altceva. Eu stiu ca sunt bune cele de anason, chimen, fenicul si marar. Voi ce stiti despre asta?

Mirabela sapt. 35 POZE
Doar sufletul mamei poate sa multiplice iubirea si nu sa o imparta intre copii ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Fetelor, de Georox mai stiti ceva? M-am trezit de dimineata cu gandul la ea...

36+ cu Maria Cornelia
Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Mirabela eu picaturi nu am..iar dureri de sani de cateva zile...ma gandeam poate intra la semne prevestitoare?dar nu cred daca tu spui ca le ai si la tine mai este timp.
Azi dimineata m-am speriat ca nu am mai simtit bebeul de 10 ore ..ultima oara aseara la 2 cand sughita....si am inceput sa il gadil si s ail imping...saracul cred ca dormea...o fi zicand ca sunt nebuna..acum misca incetisor..dar misca...ma ingrozeste ideea sa nu pateasca ceva acum cat mai e asa putin timp.
Oanacn...nastere cat mai usoara maine,recuperare rapida!!!!!!!!!
Maine intentionez sa plec la un drum de 2ore dus si sa ma intorc in aceeasi zi...sper sa nu am surprize pe drum!!!

37+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nokia spune:

Ramomar, lexi si Crisnemes va multumesc din suflet ca nu ati trecut cu vederea postarea mea.
Daca Naty ne citeste, poate s-a gandit ea la o solutie prin care sa o putem ajuta. Uff, eu ma gandesc neincetat la suferinta ei, ptr ca stiu cum e sa nu ai

Sper sa se mobilizeze mai multe fete si sa putem aduce un strop de bucurie in sufletul unei mamici singure

Va multumesc mult inca o data



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Nokia ma inscriu si eu la ajutor..cu ce se poate..cat de putin si cred ca tot e un mic ajutor.

37+

Mergi la inceput