Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (33)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

pupici la somnambula Marcelina.

apare inca o buhă - si eu inca pe net ... ca mi-a lipsit nu gluma.

am o idee - despre nr. de tel.

sa postezi un mail in maiul comun pe care sa-l actualizezi saptamanal ... functie de noi inscrieri pe lista. Il stergi pe cel vechi si trimiti altul cu noua lista. E doar o propunere.
Asteptam si alte idei.

Ma bucur ca ai net home ... asa esti mult mai aproape de noi.


Miro28+ cu
am o nepotică talentată, si o BB-lină zbenguită

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

saryta inca o intrebare....dar pana atunci nu stiai sa are malformatie la inima, nu ti-ai facut eco morfologica fetala?malformatia a fost cauza nasterii la 27 de saptamani...dar copilul era format sau cum arata? imi cer scuze ca-ti pun atatea intrebari..dar uneori zic ca abia astept sa ajung la 7 luni, sa trec de perioada critica...sica de atunci pot naste oricand ca supravietuieste..daca nu vrei sa-mi rapsunzi te inteleg si nu ma supar..te pup si iti multumesc

miro..se pare ca ne bantuie, chiar ma intrebam cine a scapat de moderare si acum e iar moderata..hm...sper sa fie asa cum ai sfatuit-o si tu sa stii ca in momentul ala nu putut reactiona..parca nu eram eu..parca nu puteam tipa sau vorbi...cand m-am dus in camera l-am trezit doar sa facem schimb de locuri in pat..eu sa trec la perete si el la margine...dar aaseara cand a ajuns acasa i-am povestit tot plangand pentru ca am realizat prin ce am trecut...si nu ma mai puteam opri

donia din pacate la mine nu a fost nici curentul si nici o alta lumin acre sa se reflecte in geam..stiu doar ca am vazut ceva, nu-mi pot explica ce, m-a luat durerea de inima si bebe se agita rau...m-am tot rugat, am adormit tare greu...sper sa treaca pentru ca nu-mi place ca frica sa puna stapanire pe mine cum deja cred ca a facut-o. sotul meu asta a incercat sa faca...am reconstituit totul ca sa-mi arate ca nu e nimic.m-a dus in toate camerele..a zis ca suntem oamnei care nu am comis pacate si de aceea nu are ce sa fie...nu stiu..de cate ori ma gandesc mi se face pielea gaina...

in ce situatii esti roxana c.....aceea de a da info nu tocmai placute..imi pare rau...e greu

marcelac cu siguranta ca si mie o sa-mi treaca dar pentru asta am nevoie de timp nu? voi ati depasit in aceeasi zi situatia?? e foarte dificil ca o persoana care crede in Dumnezeu...sa incerce din rasputeri sa se convinga ca nu are ce sa fie...rugandu-ma sa depasesc starea respectiva mai ales in situatia in care eu sunt insarcinata si probabil ca emotiile sunt mult mai puternice...nu-mi alimentez aceasta stare dar nici nu ma pot arunca cu capul inainte dupa spaima pe care am tras-o ...ca a fost sau nu ceva.crede-ma ca e tare neplacut sa-ti fie teama sa te duci si la toaleta asa cum mi-a fost mie azi-noapte..si cum de altfel cum mi-a plecat sotul la birou cum hop pe calculator..asta e....va sa nu va suparati ca m-am descarcat la voi sau imi cer scuze daca v-am speriat



dolores 25+David Cristian
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Uneori, gandurile noastre sunt mai rele decat suntem noi ca persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dolores spune:

interesant:

Cum se poate induce travaliul
Daca ai depasit termenul, medicul va fi nevoit sa-ti grabeasca nasterea. Citeste acest articol si vei afla "cum" se poate provoca travaliul!

Oxitocina
Este cea mai eficienta si, de aceea, cea mai folosita in inducerea travaliului. Acest hormon este administrat in perfuzie (efect mai rapid si totodata un control mai bun al concentratiei in sange), dar poate fi dat si oral (Syntocinon - comprimate orale, Sandopart - comprimate bucale). Contractiile pe care le determina sunt foarte puternice si, de aceea, sunt si mai dureroase.

Prostaglandinele
Ajuta atat la inia o pauzarea colului, cat si la stimularea travaliului. Frecvent se folosesc supozitoare de Prostaglandine E2 (Dinoproston) care se introduc in vagin sau chiar in cervix. Mai rar, prostaglandinele sunt administrate in perfuzie.

Excitarea zonei cervicosegmentare
Se face folosind laminarii (cilindri sterili din alge marine) care se introduc in canalul cervical cu 24 de ore inainte de declansarea travaliului cu oxitocina. Ele atrag apa si se dilata ca si tampoanele intravaginale, stimuland zona cervicosegmentara si, implicit, travaliul.

Ruperea artificiala a membranelor
Stimuleaza sinteza si secretia de prostaglandine, facilitand declansarea travaliului. Folosita insa ca metoda unica, nu este foarte eficienta.



dolores 25+David Cristian
www.dropshots.com/dolores" target="_blank">BB cumintzel
poze


Uneori, gandurile noastre sunt mai rele decat suntem noi ca persoane.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

buna dimineata tuturor

sper sa fie si a mea asa, azi se pare ca vom pune termopanul , partea proasta e ca nu stiu ora, macar sa vina ei.
intr-un sfert de ora vine si parchetarul si diseara cica soseste si instalatorul.
casa mea e intr-o stare jalnica, trebuie eliberata si de aceea e totul in saci mari si in saci foarte mari, nu mai sunt covoare, cade tencuiala din peretii odata albi, acum albi cu pete mari galbene, perdele ioc, mobila e o parte mutata, biblioteca golita...eu acum nu ma plang, stiu ca sunt alte fete care o duc mult mai rau la capitolul locuinta, ci sper doar sa termine astia cand au promis, sa nu ma eternizez mai mult de o luna pe la socrii, ca deja stiti ce sursa inepuizabila de stres reprezinta si bebe nu are nevoie de asa ceva.

marcela cpe aici nu am vazut asemenea bureti, e drept, nici nu am cautat anume, dar voi intreba. ca solutii aveam de ales intre cadita aceea cu chestii in mijloc sa nu plece bebe, sau am mai vazut la carrefout niste suporti din schelet metalic, cu prosop pe ele, facuti ca o rampa, sa il tina pe bebe departe de apa si nici sa nu alunece pe ea. si, desigur, asa cum mi s-a facut si mie baita, un capat al caditei inclinat pe niste carti si prosoape sub funduletul lui bebe.

chris 24+ alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

Buna dimineata,

Laura, am vorbit si cu al meu, dar e bine sa vorbesti si cu dana noastra care e de specialitate: daca esti proprietar pur si simplu poti sa te duci la politie sa spui ca ala eliberase casa cu o zi in urma si acum s-a intors si s-a mutat inapoi pe motiv ca nu are unde sa stea si ai nevoie sa il evacuezi si sa te muti in casa....imposibil sa fie nevoie de 4 luni sa il scoti afara..si la o adica poti sa ii spargi usa, schimbi yala si daca zice ca avea bani acolo si i-ai furat e problema lui..de ce isi lasa banii pe proprietatea altuia? casa numai e a lui asa ca il priveste ce bunuri isi lasa acolo.. tu ai fi absolvita de vina oricum...asa ca da-l afara cu incredere nu mai cheltui cu avocati si judecatori..parerea mea

emacarli, bine ai revenit, sper ca esti ok si tu si bebe!

in legatura cu inducerea nasterii, sunt de acord cu fetele care spun ca in nici un caz nu ar accepta sa li se provoace sarcina doar ca sa faca agenda medicului, ci doar daca e necesar pentru bebe sau pentru mine

va doresc sa aveti o zi buna

desiree 24+



"Intr-o lume a minciunii universale, a spune adevarul este un act revolutionar"9George Orwell)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danita spune:

salut fetelor ,

noi zicem ca nu acceptam inducerea nasterii .....dar de fapt ...puse in fatza faptului trebuie sa o acceptam intr-un fel sau altul . Daca medicul tau e plecat si ramai pe mana unui anumit X poate sa fie super ok sau poate sa fie ...... rau de tot ..... atunci, sunt cateva momente cand trebuie sa te hotarasti alba sau neagra :)
speram sa nu ajungem in situatia asta ...dar trebuie sa o luam in calcul .

am pus in albumul meu din emailul comun sg obiect care il avem ptr bebe :) sper sa fie o idee si ptr voi :)

pupiciiiii
D

BeBelusca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:

'Neata fetele.

Sunt cam nauca, am dormit putin din cauza arsurilor de stomac. Am incercat paharul cu lapte impotriva carceilor...si m-a ars stomacul toata noaptea. E adevarat, nu am avut carcei. Cred ca ma las definitiv de baut lapte, vad ca de fiecare data cand ma incumet o patesc.

dolores super interesant articolul legat de metode de inducere a nasterii. Am o cunostinta care urmeaza sa nasca in septembrie aici, si chiar sambata spunea ca poate vorbeste cu medicul ei sa ii induca nasterea mai devreme (a ei mama soacra s-a autoinvitat la nastere, si ea sarmana nu stie cum sa scape), o sa o intreb ce au discutat si ce i-a spus dottore.
Nu-ti mai fa griji de experienta de ieri noapte. Poate ar fi bine sa te duci la biserica, sa aprinzi o lumanare pentru sufletele raposatilor. Si gata.Daca ai inima impacata nu ai de ce sa-ti fie frica,te cred ca nu e chiar placut sa vezi chestii ciudate noaptea in casa, dar incearca sa te concentrezi pe minunea din burtica

marcelac nu-ti fa probleme, pe mine mai mult m-a distrat reactia lor. erau plictisiti nevoie mare, numai eu si porcul printre carucioarele lor. 339 era Graco al tau pe net cu toate cele, fara smecherii nu l-am gasit. 160 in state???? jdiu. Da' daca pui pe cineva sa ti-l trimita de acolo precis platesti o tona posta!
Eu ma uit cand ma duc prin oras,ok, si iti spun cat costa in magazine pe aici.

saryta imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva! Dar uite ca Dumnezeu ti-a dat copii sanatosi si frumosi, asta e important acum.

roxana c. ai pus degetul pe rana inainte sa incep eu sa scobesc! Am deschis calcu hotarata azi sa va fac cunostinta cu noul meu pitic, listeria. Ma viziteaza de vreo saptamana, dar ieri noapte am avut destul timp la dispozitie sa disec piticul.
Am priceput ca daca se despistaza e tardiv. Am citit ca exista o varianta de tratament cu antibiotice, dar daca se incepe prea tarziu e afectat deja bebelul si e degeaba. Am citit ca in Ger sunt aprox. 200 de cazuri pe an, din care 30,40 la femei insarcinate.
A, si ca simptomele sunt cele ale unei simple raceli.
Voi ce spuneti?

Miro asa zici cu desenul facut de nepotica ta. Totusi frumos,chiar daca a avut nevoie de putin ajutor! Spor la munca.

Am scris cearceaful de dimineata, ma duc si eu sa muncesc.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

dolores,mi-a stat si mie inima.imi inchipui prin ce ai trecut! ce sa zic,real nu are cum sa fie,deci nu trebuie sa iti mai fie frica..usor de zis..stiu !! si pe mien cand ma apuca la vrerun zgomot sau senzatia ca e cineva ain casa,parca simt respiratia altuia...si nu imi trece cu una cu doua...
lasa lumini aprinse in casa.deschide tv-ul cand te ridici din pat,eu asa fac.
seara,cand intarzie sotul,la fel,dai tv-ul tare,vorbesti la telefon cu lumea .luminile aprinse in toata casa .sa nu fie nici liniste nici colturi intunecoase !
eu las pe hol,si cand dorm.si cand plec de-acasa.
eu stiu ca nu ti-ai imaginat..si stiu ca e diferit,cand vezi sau simti asa ceva,de alte sperieturi.simti interior ca e diferit.
alexandra,imi pare rau ca ai nopti asa grele,si te trezesti asa dimineata .sper sa te simti mai bine !
desiree,cu ovulul scapi repede,alta data sa nu te mai panichezi din asta,e incomod si greu de suportat,dar nu e nimci grav.Bine ca te-ai linistit!
veronici,bine ca le-ai luat pe amandoua,ca altfel nu ai mai fi gasit acelasi model,aceeasi culoare..Sa ne pui poze! Si eu am camera goala,mai bine zis plina de cateva tampenii aruncate pe jos ca tiganii,am zugravit-o acum 4 luni si am tot pus acolo una alta,car enu are legatura cu bebele,trebuie sa le scot si sa pun ceea ce voi cumpara .
Mirona,woooooooow,ce frumos a pictat burtica! e cea mai frumoas apictura de la funny !!!Dar cati ani are Adnana de picteaza asa frumos??
Laura
,imi pare rau de vestile proaste cu amanarea mutarii in casa noua!! vai ce rai sunt oamenii ! si nesimtiti. nu dispera,nu te lasa ,cand vine seara,dusa de ganduri negre,incearca sa alungi si sa te gandesti la bebe,la ceva frumos,ca sa dormi bine.Lasa grijile sa ramana dincolo de dormitor.Gandeste-te ca dac te enervezi nu rezolvi nimic!
nu e o regula sa dureze 4 luni,dar se taraganeaza,pana se da dreptul de la tribunal,apoi executorul..apoi sa il gasesti acasa sa il instiintezi,si el nu va deschide usa...El ,cred ca va fi obligat sa va dea o chirie,cat se considera ,dar la fel,dupa judecati...E greu sa il dai afara,asta asa e!
Nu avem ce face,asta e riscul !Pana la urma il zboara!
Nuu ,nu pt ca e in Romania! In alte tari sunt si mai si protejati astia!! Chiar am vazut un film cu un chirias care nu mai paltea chiria,facea dezastru in casa si nu puteau sa il mai dea afara,si le-au facut viata amara rau de tot cu diverse.
Legea ii protejeaza pe ei,si nu ii poti da afara din casa ta!
Si mie mi s-a intamplat,defapt alor mei,acum multi ani.Nu ne puteam muta pt ca nu voia sa plece cine locuia acolo.Si a trebuit sa asteptam..ea a stat gratis.
Sper doar sa nu va faca mai rele probleme,nesimtitul ala care are si tupeu sa zica ceva,macar nu face si el pe amaratul...
Mare e gradina,Doamne!
Laura,poate ai noroc sa se rezolve repede,depinde si de politie,si cine te ajuta ! Poate ca daca te vad graviduta actioneaza si ei mai repede!Afla tot ce e de facut.Dar,din pacate,sa spargi tu usa nu poti !!!! chiar daca legal esti proprietar.el nu are inca un ordin de parasire de domiciliu.si tu nu ai un ordin de intrare.nu te arunca fara sa ai ceva legal.dreptul de proprietar nu iti da dreptul sa intri peste el in casa,deocamdata.ciudat,dar asa e legea!
asiza,fiecare face cum vrea,dar eu nu as apela la inducere,daca nu e cazul.Oricum e un pic traumatizanta pt bebe,dar daca e nevoie,nu ai ce sa ii faci.Cat despre medicii in concediu,eu nu m-as lega de un singur medic.Pleaca in concediu,nu poate fi unicul din lume.Sunt destui buni. Eu oricum am alt sistem acolo unde am sa nasc,asa ca am sa nasc cu cine va fi de garda atunci cand va dori bebelusul.Sper doar sa imi induca nasterea in caz ca e nevoie,si sa nu ma lase sa se intample ceva!! asta da! mai mult de asta imi e frica,de neglijente de genul asta.
chinico nu vrea el deloc deloc sa se arate ?? o sa va faca surpriza pana la final ,atunci :)
saryta,e greu de imaginat prin ce ai trecut tu...dar esti tare ca ai trecut peste si ca gandesti asa de pozitiv!!! intr-adevar,toate au un sens! sa iti traiasca fetitele!



21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Salutare fetelor!
Ati avut spor nu gluma in week-end.
Ieri n-am mai apucat sa raspund la tema zilei dar o fac azi.
Mie prima nastere mi-a fost indusa deoarece intrasem in sapt. 42 si bb nu avea de gand sa vina. Si am fost f.multumita, mai ales ca primul dr. vroia sa-mi faca cezariana. Am facut niste injectii acasa (nu mai stiu cum se numeau) cu o zi inainte de nastere, la fel si in spital, pe urma mi-a rupt membranele si in final m-a bagat la perfuzii. Si am scapat relativ repede. Deci la mine a fost o solutie f. buna, cu toate ca sper ca acum la bb2 sa nu mai fie nevoie.
Legat de epiziotomie, Marcelac pe aici in Constanta se obinuieste sa se faca mai mult preventiv. Din cate am citit e mai rau sa te rupi decat sa te taie dr. Te refaci mai usor dc esti taiata si cusuta decat dc te-ai rupt necontrolat. Cred ca depinde si de constitutia mamei, dar si de cat de mare e bb. Nu e placut intr-adevar, dar eu am mai folosit colacul si m-am descurcat destul de bine.
Legat de bureti, m-ar interesa si pe mine cu toate ca pe aici nu am vazut. Dar am si niste retineri legate de intretinerea, igiena lor. Marcelac cum ii speli, cum ii mentii curati? Mie nici burete mic de baie nu mi se pare f. igienic si desi eu folosesc pt Diana nu am curajul sa folosesc inca.
Saryta se vede ca iubesti mult copii, esti o mamica adevarata. DD a avut grija de tine si te-a ajutat sa depasesti momentul neplacut rasplatindu-te cu inca 2 minuni. Iar bb acum e ingeras si are grija de voi. Sa-ti traiasca fetele si sa va aduca numai bucurii. De fapt, stii de ce iti scriu? Diana a fost conceputa pe 1 martie 2003.
Mirona bine ai revenit printre noi cu forte proaspete. Imi place numele printesei tale - Karina. La numele asta ma gandisem si eu la bb1 (Diana) dar nu m-am inteles cu sotul. Au fost adevarate lupte pana am ales numele Diana-Andreea ca sa fim multumiti amandoi. Pt bb 2 nici nu ne-am apucat inca sa ne gandim, dar mai avem timp. Trebuie facuta intai lista si pe urma ....
Laura imi pare rau de situatia neplacuta prin care treci. Nu stiu dc politia se baga, dar poti intr-adevar sa-l ameninti ca iti iei cel mai tare avocat si cel mai bun executor judecatoresc pe care pana la urma tot fostul proprietar va trebui sa-i plateasca deoarece nu are cum sa castige procesul. Intr-adevar stressul e mare si numai de asta nu ai nevoie acum. In loc sa stai sa pregatesti camera lui bb sa stai prin tribunale nu e tocmai placut. Dar trebuie pui piciorul in prag si situatia tb rezolvata intr-un fel. Bafta multa si o rezolvare cat mai rapida.


Pupici la burtici


Luly 24s cu si Diana (04.12.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Salut fetele!
Multumesc din suflet pentru incurajari si sfaturi!
Am vorbit cu Daniela, mamica noastra avocat din Iasi, care un pic m-a mai linistit. Avand in vedere ca eu stau cu chirie de pe 15 iulie se poate demonstra ca este o urgenta si sunt mai multe sanse sa se accepte ordonanta prezidentiala. Partea proasta este ca trebuie sa stau cumintica pana pe 1 sept, sa fie clar ca el nu se muta si abia dupa aceea pot sa ma apuc de treaba. Ne rugam sa ne dea DD rabdare si calm si sanatate si vom trece noi si peste asta.
Cat despre tema de ieri, eu stiu doar cazul nasei mele, care era de acum in 42 sapt, fetita nu avea nici un gand sa coboare si i-au indus nasterea, a fost la tratament (adica perfuzii, nu si pastile) vreo 3-4 zile si dupa aceea i-au facut cezariana pentru fetita coborase cu capul "deplasat" (in lipsa de un termen mai bun, adica nu era dreapta pe pozitia de iesire).
Va pupic pe toate si va multumesc din suflet, inca o data, pentru incurajari. Ce m-as face fara voi??!!

Laura si bebe strumf 27+

Mergi la inceput