CIRESE de mai-iunie 2006 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Ciudat meniu,nici eu nu sunt deacort cu asa ceva.
Carmina cum mai mananca Mihnea,tot asa greu?La noi e un chin,numar zilele pana la 4 luni,sa incepem diversificarea,fiecare masa e un chin,dar ma tin de el si papa tot,acum ii fac laptele cu apa mai racoroasa,la temperatura camerei,si parca mananca mai bine,adica numai azi,maine sa vedem cu o fi.Ii dau pe limbuta tot timpul cu glicelina boraxata ca sa nu faca ciuperca,sa nu aiba motive sa nu manance.
Am pus poze din luna a 4 a.
Marilena si Robert (2 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Buna dimineata!!!

Raportam si noi dupa controlul de 3 luni: 6 kg fix si 62 cm. Am luat in fiecare luna pana acum cate 1 kg.
M-am dus la Choy plina de intrebari si m-am intors tare derutata. Evident intrebari legate de diversificare..Eu am vazut la astia in market tot felul de supe si alimente pentru bebelusi incepand cu luna a-3-a, si am fotografiat tot..am printat..si am mers cu ele la Choy sa-mi zica care sunt mai bune, cu ce sa incep..si de cand. Am tot sperat eu..ca pot scapa de pregatitul acasa.....dar m-am inselat.
S-a suparat rau de tot ca m-am putut gandi la asa ceva.. Si raspunsul..El ca pediatru nu recomanda o mancare la cutie, el a tot facut plangeri pe la ministerul sanatatii sa le interzica comercializarea etc etc.....ca vinovati suntem noi parintii..ca el nu intelege de ce toata lumea e fixata pe acele supe..si mi-a vorbit juma de ora...de abia asteptam sa plec.
In concluzie...mi-a spus asa...dupa ce implineste 5 luni..nicidecum mai devreme..sa-i dau supa facuta doar din orez..sa am grija in primele 2 sapt.sa fie putin mai groasa decat e laptele praf...iar consistenta sa-i creasca trepatat pana la 6 luni. Mi-a dat o luna s-o invat sa inghita..cu aceasta supa..Dupa ce implineste 6 luni..sa incep sa-i dau si boabele de orez.."fierte foarte bine", nu mai mult de cateva lingurile pe zi..si in continuare sa-i dau si supa de orez. Pe la 6 luni si jumatate sa ma duc la el..sa-mi recomande si alte alimente. Abia atunci considera el momentul potrivit pentru introducerea fructelor.
Asa imi garanteaza el un copil care va avea un stomac sanatos.
Ce sa fac..ca m-a bagat in ceata cu totul??? Sa-i urmez saftul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Amonar - esti o dulce. Apropo de ochi..si Luana are niste ochi verzi..si ma tot intreb daca or sa-i ramana asa.

Gicuta - m-a incurajat mesajul tau. Sunt de acord cu tine, nu conteza locul, ci conteaza mentalitatea ficaruia. Adevarat ca daca nu eram aici, nu avem de unde sa vad toate astea..si chiar daca le-as fi citit pe forum, probabil ca le-as fi privit cu multe retineri. Astazi i-am facut micutei poze pentru titlul de calatorie si cand am iesit de la fotograf..incepuse furtuna ( noi asteptam un taifun aici, care va lovi direct insula noastra). NU mi-a fost teama de vantul in sine care sufla foarte tare ( ea fiind doar in maieu si-n pampers), dar i-a suflat in fata praf si alele...si s-a pus draga de ea pe un plans ca nicodata. Am lasat carutul la fotagraf si am venit cu ea in brate..pe un o furtuna de nedescris. ACum suntem acasa..la fel de vesele ca inainte...n=a patit nimic. Eu sper sa fie si ea la fel de rezistenta ca ceilalti copii din jurul ei..care din cate am inteles...nu racesc...si ei saracii dorm pe jos de cand se nasc..nu in pat ca noi.

Marilena - am vazut fotografiile..Ai un bebe tare frumos..si trendy. Deja purtam bratarica.....cool!!!

Ina - N-am vazut poze pe forum si stiu ca ai facutam zarit eu una undeva intr-un format mic.... Ai doua papusi superbe...nu vrei sa le vedem si noi????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

virgiliko acusi ma pregatesc de doctor si nu stiu dece da parca vaz ca iar are vaccin azip...copilu, evident. azi abordam si noi diversificarea cu pediatra. sunt muci de suparata ca lapte cam nada....nimik nu merge sa marim productia care a scazut la un bibe pe zi. imi vine sa innebunesc ca si ala e muls cu mare chin. de-acuma o pun la san pin n-om mai putea desi mi-a zis moasa ca din pacate se pare ca a secat izvorul (nu va puteti imagina cate incercari de resuscitare facuram si ce nu facuram).
la catrina am inceput cu supika de legume si in cateva zile piure de legume. apoi la alte cateva zile si o fasie de carne in supa. mielu a fost innebunita dupa zeama de la supa cu carne (in speta piept de curcan ca asta gasesc bio).
va pup. imi pare rau ca mai mult nu/s pe aici dar mi-e soata in concediu si nu suntem pe-acasa defel.




Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Papa - bafta la doctor...te asteptam cu noutati despre diversificare.
Eu mai stau o luna cumintica....va citesc pe voi..si apoi o sa iau o decizie, ca parca n-as tine-o pe orez pana la 6 luni jumate.

Sa inteleg ca e distractie mare la voi..toata familia-n concediu. Spre Romania nu calatoriti?????
celor doua printese.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

are liber numa 7 zile ca restu il pastram sa mergem de Paste in .ro si apoi si la vara ailalta. momentan ne distram in casa ca ploua ca un c*r. si nu de azi dimineata. a plouat toata saptamana. da mocaneste, nu asa. in schimb vad ca pina acum nu am avut nici un uragan ceea ce e de bine parca vad ca se da drumu' la teava cu furtuni cand o incepe el serviciul.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Mama ei de vreme..si noi stam in casa azi...cu forta..Mi-e si frica sa deschis usa la terasa..
Eu tare as fi vrut in drum spre casa sa ne oprim 2 zile la Frankfurt..dar nu are Luana pasaport si trebuie sa stam ca fraierii in aeroport...cateva ore bune. La la urmatoarea venire...acolo ne oprim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

MAGDA SI INAIOANA:Scuze insistenta...dar vroiam sa stiu daca a reusit sa-mi puneti wrapul la posta....ca pana azi n-a venit...poate vine azi..Tot azi il trimit pe sot la banca ca nu am reusit pana acum sa ajungem..mii de scuze...
Va pup si va urmaresc cu interes discutiile despre diversificare chiar daca nioi suntem de-abia la laptic si alte cele..(Avem o luna si o saptamana!).
VA multumesc mult de tot.

crissa71 http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;19/st/20060718/dt/7/k/d8cf/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Marry, Mihnea mananca mai bine mai ales de cand am fost in vacanta la cota 2000 . CA sa fiu sincera de cand i-am schimbat laptele si am trecut la asta fara lactoza a inceput bietul de el sa manance si o face cu placere. In cazul nostru este sigur ca de la lapte nu manca pt. ca acum o face, plus ca i-am schimbat si biberoanele. Inainte manca cu Nuk iar acum am trecut la Bfree, despre care am doar cuvinte de lauda. Bebe suge constant, tetina este din silicon moale cu "gatul" lung si subtire, mai lung decat la Chicco sau avent, ceea ce face ca limbutza lui sa se muleze perfect pe tetina. Eu zic sa incerci cu un biberon din asta. Ce poate sa te coste? Doar 320 000 pretul lui . (e un pic cam scump dar am inteles ca este cel mai bun de pe piatza....cica Chicco s scos anul asta un super biberon pentru care a luat si premiu si se pare ca a detronat Befreeul, dar deocamdata la noi pe piata nu a ajuns si cine stie cat o sa coste)

[poze carmina
www.dropshots.com/carminabulina" target="_blank">filmuletze Mihnea

www.youngnutrition.net/member/tickers/38751/ticker1.png" target="_blank">Uite cum cresc

www.youngnutrition.net/member/tickers/38753/ticker4.png" target="_blank">Sau asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magghyc spune:

Mirage, adelapop, arleena, stelutza, crisa71, maria2mami,
wrapurile le-am pus demult la posta dar NU vor ajunge pana marti cel devreme
O sa incerc sa nu comentez nimik la adresa postei romane...cred ca stau langa cel mai de kk_o oficiu postal posibil...Oricum, vestea buna e ca vor ajungeam ajuns sa am 'sursele' mele la Posta, ca SRI-istii....Poate ma vad cu dosar de colaborare dat la TV!
Mai tre sa ma vad cu bee, bibi, rosisialexia, luc2, anileda si ralucis. Ne vedem, daaaaaa??


Magda, mama de Nichita (9 mai 2006)

poze cu noi:
http://pg.photos.yahoo.com/ph/magghyc/my_photos
povestea nasterii unui pitic luptator:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77586

Mergi la inceput