Mamici de sept-oct 2006 (63)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Cpetrut de acord cu tine. Un copil trebuie sa primeasca mai ales dragostea si atentia parintilor, apoi confortul material e oarecum relativ. Din pacate in Romania foarte multe cupluri care isi doresc copii ar trebui sa amane la nesfarsit momentul din ratiuni financiare, niciodata n-ar fi pregatiti.

Nicolstoy multumim pt info. De ce naiba trebe' D1, D2 si D3 daca toate se depun in acelasi loc? Nu se mai satura astia de hartii... mii de hartii... ar trebui indopatzi cu hartii ca-n torturile medievale, sa le ajunga odata!

Lakioana felicitari pt aniversare!


Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Not quite so aspersor zici...

Eloise 31+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Buna fetele!

Noi suntem bine, doar ca n-am avut net o saptamana.
Merg sa lecturez din urma si sper sa revin.

Carmen(34+) siIustin (5.06.2004)
Album Iustin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Daca am programa copilul dpdv financiar sau cariera, distractii sau orice alt motiv inseamna ca nu ne dorim cu adevarat BB, ci doar trebuie sa avem si un BB la un moment dat, ca asa ne este menirea.......Mie mi se pare aiurea....Dreptul la maternitate il are orice femeie, indiferent de avere, scoala si cultura.

Sandra 32+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katia spune:

Eloise, ai perfecta drepatate cu dosarele si hartiile. Citind mesajul tau mi-am amintit de cea mai mare dovada de "insetare de hartii" daca pot sa zic asa. Eu am stat la camin la familisti la ASE 2 ani si cand imi depuneam cererea la RECTOR (de retinut) pentru ca sa primesc camera trebuia sa aduc si o adeverinta de la biroul petru straini din cadrul ASE in care sa scrie ca sunt bursiera, adeverinta care mi se elibera in 2 zile, atentie!!!!!, pentru ca trebuia sa fie semnata de RECTOR.......Ce zici de asta?????

Pe mine ma ingrozeste chestia asta, cozile la care tre sa stai de \multe ori ca un animal (ma gandesc la oile de la stana cand stau la muls) pentru ceva ce ti se cuvine. Si cand mai dai de functionari lipsiti de profesionalism iti vine sa renunti pe bune!


35+ cu bb Katia

Pozici cu noi


Numai acela poate construi castele de nisip pe malul marii, care crede ca valurile pot fi imblanzite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katia spune:

Sandra da' femei care sa nu faca copii pentru ca nu sunt capabile sa renunte la salariu de mii de euro (chiar si in cazul unor soti care sa castige la fel de bine) ai auzit? Eu am cunoscut atatea si pe bune ca nu le inteleg cand zic ca nu sunt pregatite!!! Si eu cred ca un copil are nevoie in primul rand de dragoste si ca partea financiara e relativa.


35+ cu bb Katia

Pozici cu noi


Numai acela poate construi castele de nisip pe malul marii, care crede ca valurile pot fi imblanzite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Un copil nu trebuie programat dupa buget in nici un caz. Se intampla uneori sa-ti doresti un copil, sa fii ok din punct de vedere financiar si profesional, dar...sa te chinui ani de zile sa-l ai. Cred ca asta e cea mai mare pedeapsa pe care o poate indura o familie. Daca s-ar fi programat copiii in functie de nivelul financiar, poate ca dintre noi ar mai fi postat acum pe forum vreo 10-15. Si spun asta pt ca noi ne-am nascut in vremurile acelea in care famiile noastre plateau rate la casa, poate lucra numai tatal si aparitia copiilor nu a fost vazuta ca o povara. Ne-au crescut cu dragoste si ne-au oferit totul din putinul pe care-l aveau.
Noi nu suntem o familie cu bani. Lucram amandoi, nu avem casa noastra deocamdata, nu avem masina, dar ne iubim, suntem alaturi la bine si la greu si ne-am dorit cu toata fiinta un copil. Am considerat ca este de ajuns pt a aparea copilul nostru si multumesc lui Dumnezeu, ni s-a implinit dorinta. Nu pot spune ca traim cu grja zilei de maine sau ca vom fi nevoiti sa imprumutam lucruri pt ca bebelusul nostru sa aiba strictul necesar, dar nici nu facem parte din varfurile societatii, insa dragostea pt copilul nostru este mai importanta.

putzuruca 33+ cu Andreea-Iuliana

poze cu dragoste






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Exact ce ziceam si eu Katia, femei care nu-si doresc cu adevarat sa fie mame. Ciudate sunt caile Domnului.......

Sandra 32+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Putzuruca, cred ca mai mult de 10-15 nu ar mai posta...sau doar 10-15 ar mai posta, acum nu vreau sa exagerez dar cred ca o sa-mi dati dreptate...Dragostea nu poate fi inlocuita cu euroi ...

Sandra 32+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

aramona te asteptam mai des cu sfaturile tale de mamica (deja). De fapt, asteptam sfaturi de la toate mamicile...
katia ai grija cu "calaritul" !, iar cu somnicul: foarte bine ca poti sa te odihnesti, eu in schimb parca am macarici la talpi, nu pot sta locului, desi uneori simt ca imi cade burtica jos
nicolstoy multumim de informatiile legate de dosare, dar eu nu inteleg ceva: cum sa punem actele originale in toate 3 dosarele, ca le avem doar intr-un singur exemplar? sau se ppun doar intr-un dosar si se predau toate 3 in acelasi timp, la aceiasi persoana?.
putzuruca, microbu si katia sunt de acord cu voi in ceea ce priveste bugetul familiei, copilul si dragostea. Un copil are nevoie in primul rand de dragoste. Nu zic, sunt destule familii care fac copii din greseala (ca sa nu zic prostie) si pe banda rulanta, fara a se gandi cat de cat la ce viitor iiasteapta pe aceicopiiDar stiu si copii din familii foarte instarite, care nu au ajuns foarte bine, practic cu tot binele oferit de parinti au ajuns niste oameni fara personalitate, fara puterea de a se descurca vreodata singuri si in a fi intretinuti de parinti pana tarziuuuuu
lakioana multi multi ani fericiti si minunati alaturi de sotul tau, de bebe care mai are un pic si de ce nu, alaturi de ceilati bebici care vor urma!!!
pupici

34+

mai avem un pic...

Mergi la inceput