Mamici de sept-oct 2006 (62)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Am vrut sa scriu mai multe dar s-a blocat tastatura...a adus sotul un mouse si o tastatura wirelees si e les in toate nu numai in cabluri...se blocheaza toata ziua..
Vroiam sa ma mai plang putin ,cred ca de aia s-a blocat...pe langa faptul ca tb s aplec de acasa nu avem nici apa de dimineata!!!M-am spalat cu apa plata de la frigider..parca era la munte...si cred ca am si racit putin ca ma ustura nasul si ochii.Na ca m-am plans de toate..


36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Lullabay bine ai revenit acasa. Ai dreptate cu spitalele, nu e chiar o feerie. Ai grija cu secretia aceea. Poate anunta ceva...

Sandraasa o sa fac



Eloise 30+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Eloise ..lasa ca acum sunt o multime de calmante pt. "dupa cezariana" si durerile oricum nu se compara cu cele ale nasterii naturale. Inconvenientul e ca refacerea e mai greoaie ca la nasterea naturala..desi si aici ..cum iti e norocul...am o prietena care o luna jumate dupa ce a nascut natural a stat pe la usa doctorului pt. ca a avut 4 rupturi in timpul expulziei ...saraca ce s-a mai chinuit.
Putzuruca sa te intorci cu vesti bune de la eco.
Lexi....abia astept sa te intorci maine de la Iosup. La ce ora te duci ?


Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Fetelor, de cand cu discutia despe eliminarea dopului (acum cateva capitole), sunt stresata rau si eu. Dar tot stresul se materializeaza in "verificarea" wc-ului dupa ... si pana acum nu am vazut nimic ciudat, slava domnului ...
Am o senzatie ciudata de cateva zile, pe langa faptul ca nu prea mai pot respira, simt ca s-a cam lasat burtica. Adica pana acum era f bombata in partea de sus, sub sani si acum e aproape o palma mai jos. E normal sau trebuie sa-mi fac probleme? Oricum maine dupa 18 merg la ecografie. Si tot in zona aceea simt o mica durere, mai mult ca un disconfort mai ales cand stau intinsa si ma intorc de pe o parte pe alta. Voi ce spuneti? Poate manac eu prea putin si m-o durea stomacul defapt?

De Roxana01 mai stie cineva ceva?

Sandra 32fix burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Fetelor care era concluzia cu sughitul? Bebele meu are zile in care ma dispera... cate 5-6 reprize luuuungi de sughitat. Ma tot gandesc sa nu indice ceva... Sper ca se antreneaza pt respirat si atat!

Eloise 30+ cu
EU
Virsta bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madaluta spune:

Salutare burticute mari! Eu sunt o burticuta ceva mai mica (de nov-dec 06)si va rog sa imi explcati si mie cum se calculeaza concediul prenatal si postnatal, caci voi deja sunteti in el si stiti mai bine. La noi la mamici de nov-dec mai mult se da cu presupusul.
Eu am DPN 14 dec si as vrea sa imi iau cat pot de mult concediu inainte, dar nu stiu cum si cat sa calculez.Ma induce in eroare si faptul k nasterea poate interveni intre 23 nov -25 dec.Eu de cand calculez atunci si cat?
Multumesc anticipat pt raspuns si va doresc o sarcina usoara in continuare, dar si nastere si mai usoara. Va pupic!
Aaaaa si inca ceva...Dc la voi s-a discutat ceva despre amenajarea camerei lui BB...poate imi sugerati si mie cateva linkuri utile, sau ceva poze...k sunt in mare criza de inspiratie si vrem sa zugravim camera bebicului...

Madalina 22+
cuburtika aferenta,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

MICROBU, stai linistita, e normal ca bebe sa coboare, si te doare acolo pentru ca apasa el cu capul, adica os pe os. Numai ai grija si nu ridica nimik, menajeaza-te cat poti.

35+RADU ANDREI

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dori_ch/album?.dir=62d5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Madaluta..pai care ti-e DPN-ul pana la urma : 14 dec sau undeva intre 23-25 dec.??
Sunt 126 zile de concediu pre si postnatal...poti sa le iei cum vrei tu, dar mai devreme de 63 zile inainte de DPN nu iti da nimeni...prenatal. Eventual iti poti lua concediu de odihna, apoi cel prenatal.


Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Eloise..din cate am retinut eu nu e periculos sughitul. Totusi cand bb a mea sughite, daca vad ca tine mai mult, imi schimb pozitia, eventual ma ridic din pat (daca ma prinde in pat)..si a mers smecheria de fiecare data. Chiar daca stiu ca nu-i face rau, mie mi se face mila de ea si ma rog sa se opreasca.

Poze

Inni 37+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

quote:
Originally posted by inni

Lexi....abia astept sa te intorci maine de la Iosup. La ce ora te duci ?

Poze

Inni 37+ cu ....



La 11. Asa ca dimineata n-o sa intru pe forum, intru abia dupa ce vin cu vestile
Madaluta[/b], asa cum zicea si Inni, concediul pre-si postnatal e de 126 de zile calendaristice Tu poti sa-ti iei cat prenatal vrei, dar esti obligata sa-ti pastrezi minimum 42 de zile de concediu postnatal. Astfel, daca tu ai DPN pana cel tarziu pe 25 decembrie, eu in locul tau as calcula concediul raportat la acea data pentru ca nu se stie cat de grabit sau nu e bebele tau. Eu de exemplu am DPN pe 14 sept, dar la eco morfo mi-a zis ca DPN-ul ar fi totusi pe 22, asa ca eu, ca sa fiu sigura, mi-am calculat concediul pre- si postnatal in functie de aceasta data si nu in functie de DPNul initial. Si ca sa fiu si mai sigura ca nu voi avea probleme daca intarzie bebe prea mult, am intrat in prenatal abia de la 1 august desi, teoretic, puteam sa intru din 21 iulie. Sper ca am reusit sa te lamuresc cat de cat.

35+ I wish I were an angel...
Poze diverse
Poze cu bebe si burtica
http://tickers.baby-gaga.com/p/dev256pr_.png

Mergi la inceput