CIRESE de mai-iunie 2006 (6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

ma tot gandeam citind p-aci....cum faceti voi sa mergeti in excursii, concedii fara bebei???
eu la fiu-mio ii dau numai san...si ff rar papa din biberon laptic de-al meu cand sunt plecata cu treburi prin oras, dar repet....ff rar.
oferta luanei e mai mult decat tentanta la pretul ala , beton zic eu.....noi am zis ca amanam concediul pt luna feb cand in 14 sarbatorim si aniversarea casatoriei noastre si copilasul va avea 9 luni si am vrea sa mergem in tenerife cu totii.
eu si de angelica ma tot minunez cum reuseste sa-i dea numai laptic de-al ei(cel putin asa am inteles eu?!?!)la servici iti duci pompa cu tine?sau cate ore stai??eu am fost la o nunta si inainte sa plec fiu-mio a supt f bine si m-am si muls...si dupa 4 ore a trebuit sa revin acasa ca imi plesneau sanii de atata lapte....ironia sortii, sa ajung acum cateva zile sa am cu tzaraita...dar veste buna....mi-am revenit, ca m-am alimentat mai corespunzator.....totusi nu e o idee buna sa incerci sa slabesti in timp ce alaptezi....cel putin la minesi partea naspa e ca m-am ingrasat de o luna 2,5 kg...si asta ca m-a sfatuit medicul sa iau vitamine(supradyn), ca arat rau si obosita si-ncercanata
noi acum suntem la oradea la ai mei, ca a trebuit sa venim de la cluj personal....(sa ne putem certa cu tampitele de la priamrie)sa depunem actele pt alocatie, indemnizatia de nastere, sa ne scoatem livret de familie ca nu ne-o dat cand ne-am casatorit acu 2 ani .....asta e....abia astept sa ma cert maine cu alea
l-am trimis pe tata cu actele si au tot gasit alea nod in papura ca o fi c-o patzii si ca tre sa venim personal(la cluj poa'sa depuna oricine actele)
...am mai facut reclamatie si cand ne-am pus dosarul sa ne casatorim si vad ca istoria se repeta, dar am ac de cojocul lor

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
POZE
www.dropshots.com/arleena" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana79 spune:

CAMIM LA MULTI ANI!!! SA FI SANATOASA SI TOT BINELE DIN LUME.
Fetelor va multumesc pt aprecierile facute la adresa lui Nicole. Virgi . Am vazut-o pe fetitza ta ce mare s-a facut.

Noi de maine adica joi ne mutam la casa noua. Abia asteptam ne va sosi si mobila noua, si pe de-asupra e si ziua sotului meu.

Nu prea am apucat sa citesc ce ati scris pt ca sunt extrem de ocupata cu impachetatul.

Am si eu o intrebare. Nicole trebuie sa faca vaccinul de 2 luni, pe 22 aug. Cum este e dureros??? Aici se fac in ambele picioruse. Offf tare mila mi-e de ea. Nici nu merg la medic o trimit pe mami cu sotul meu, ca eu nu as rezista.

Numai bine tuturor.




Diana de Nicole Evelyn (13 Iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Angelica, cu mare placere1 Oferta de acum cu 350.000 este pentru wrapuri din alt material decat cel pe care il ai tu, care este mai scump. Am avut pt o perioada din ambele (la 240.000 si la 350.000), acum avem numai din asta mai scump. Asa ca ai trimis bine 300.000 pentru wrap de 240.000 + taxe postale+hartie de imachetat+sfoara bej!

Criss, daca esti din Bucuresti e suficient sa ne spui ce culoare vrei si cand e gata, te anuntam si te vezi cu mine sau Magda sa il iei. Din cate stiu mai avem portocaliu-caramiziu pe stoc, poate si alta culoare...dar azi ma vad cu Magda si aflu exact ce si cum si te anunt ca sa-ti poti alege culoarea. Daca nu esti din Buc, iti putem trimite prin posta si o sa-ti dam un nr de cont unde sa depui banii.

Anileda,
Problema este ca lumea nu prea sta sa citeasca link-urile pe care le dam, prefera mult mai degraba sa ia in considerare discutii si explicatii in romaneste. Eu dau link-urile de multe ori ca sursa sau ca explicatii mai detaliate decat ce spun. As putea sa dau numai link-uri dar..n-ar mai citi nimeni nimic!
Sunt foarte multe site-uri foarte bine documentate despre diversificare si totusi peste jumatate dintre membrii forumului (care traiesc in Ro) au diversificat dupa schema romaneasca si foarte devreme. Femei cu acces la internet si cunostinte de a-l folosi (ca altfel cum ar fi descoperit chiar acest forum?). adica...publicul este ciudat, daca vrei sa schimbi ceva, trebuie sa gasesti metoda prin care se si digere ceea ce oferi!
Acum fug sa studiez link-ul de la tine!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissa71 spune:

INAIOANA:Saru mana...astept sa vad ce culori aveti....Am un baietel...nu stiu ce culori s-or potrivi..vedem ce aveti.Nu, nu sunt din Bucuresti.. sunt din Rm.valcea.Sa-mi spui cand ai timp cum procedam.pupici.

crissa71 http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;19/st/20060718/dt/7/k/d8cf/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:


Fetelor gasiti aici materiale interesante despre diversificare, inclusiv filmulete cu introducerea alimentelor in alimentatie. Mi s-a parut interesant: http://www. babycenter.com/baby/babyfeeding/index#startsolidsBkmk

**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikolett2445 spune:

angelica lapte nu am avut decat in primele saptamani,acum folosesc apa plata pt bb .
la analize am fost din proprie initiativa pt ca bb nu prezenta semne ca ar avea ceva,decat scaune f moi iar doctora a zis ca se le modificam un pic cu mucilagiu de orez,asta a durat o saptamana ,bb trebuia sa aiba febra si sa vomite ,dar nu s-a intamplat ,m-am dus singura la analize si cand am venit cu rezultatul a spus doctora,vezi,m-am gandit eu ca are ceva,analizele au costat 220 mi lei care trebuiau sa fi fost gratuite,daca imi dadea bilet de trimitere,si daca mai asteptam dupa bilet cred ca internam copilul.a fost penibil cu doctora cand mi-a spus ca ar fi stiut ea ca are ceva,dar nu stiu ce astepta,apoi mi-a scris reteta cu siropul de amoxacilina pe o reteta galbena care a scris-o fffff greu cu incetinitorul si melcul merge mai repede ,eu nimik,nu ma prinsesem de faza ca ar fi fost reteta pt medicamente gratuite,le aveam pe ale mele in cap,iau retetz si plec nu intelegeam de ce s-a schimbat la fata si nu mai era amabila doamna doctor,ajung la farmacie si ma pune sa completez datele de pe buletin ma uit mai bine si reteta era gratuita,fac legatura cu supararea doctoritei.cum o sa ma mai prezint data viitoare,ca nu i-am dat nimik,m-o mai baga in seama?

NIKOL si bb DAVID (15 MAI 2006) http://photos.yahoo.com/nikolett2445

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Nikolett, de ce sa-i dai ceva? Ma enerveaza la culme chestia asta.Daca vrei ii dai daca nu , de ce sa se astepte la ceva. doctorita mea mi-a zis ca se supara daca mai incerc sa-i ceva. Si desi e din oraselul nostru mic e pusa la punct cu noutatile, chestie care nu se gaseste peste tot.



Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

quote:
Originally posted by nikolett2445

.a fost penibil cu doctora cand mi-a spus ca ar fi stiut ea ca are ceva,dar nu stiu ce astepta,apoi mi-a scris reteta cu siropul de amoxacilina pe o reteta galbena care a scris-o fffff greu cu incetinitorul si melcul merge mai repede ,eu nimik,nu ma prinsesem de faza ca ar fi fost reteta pt medicamente gratuite,le aveam pe ale mele in cap,iau retetz si plec nu intelegeam de ce s-a schimbat la fata si nu mai era amabila doamna doctor,ajung la farmacie si ma pune sa completez datele de pe buletin ma uit mai bine si reteta era gratuita,fac legatura cu supararea doctoritei.cum o sa ma mai prezint data viitoare,ca nu i-am dat nimik,m-o mai baga in seama?

NIKOL si bb DAVID (15 MAI 2006) http://photos.yahoo.com/nikolett2445



Incredibil ce nenorocita! Sincer, merita sa-i faci un flagrant! Sa nu mai faca asmenea magarii si altora. Platim taxe cu varf si indesat, (chiar ma uitam ieri intamplator pe fluturasul de la serviciu de la sotul meu, sunt cateva milioane pe luna care merg la sanatate, nu mi-a venit sa cred!) tocmai pentru a beneficia de anumite gratuitati si pentru a plati salariile acestor medici. Esti asigurata pentru ca platesti asigurare de sanatate.Cum isi permite sa astepte bani ca sa elibereze reteta gratuita care e DREPTUL COPILULUI TAU!!!! Nesimtita!
Fa-i un flagrant, du-te la politie sa-ti scrie pe bani cu chestie d-aia fluorescenta "spaga" si apoi da-i ei! Este PENAL ce face!
Una e sa dai la nastere sau in alte momente dr dupa ce s-a purtat super si alta e sa lase un bebelus sa se chinuie si sa dea in alte alea pentru ca nu a primit spaga, cu toate ca bebe are dreptul la gratuitate! Serios...mi se pare incalificabila!


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

In cazul in care nu ati apucat sa vedeti link-ul de pe pagina cealalta mai pun unul aici :
http://www. babycenter.com/refcap/baby/babyfeeding/113.html

Spor la studiat!

**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia.t spune:

Si avem poze noi cu papanasul!

http://community.webshots.com/myphotos?action=viewAllPhotos&albumID=552425654&security=POtJrW

**********************************************************
adela si piticii Fineas (28 oct 2001) si Andrei (24 mai 2006)

Baieteii lui mami AICI
Varsta Fineas

Varsta Andrei


Mergi la inceput