Mamici de sept-oct 2006 (60)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

buna fetelor!

in primul rand multumesc ileana, lexi, martha pt "bafta!".

am fost la eco, bebelina e ok, maricica, arata de 35 sapt, dar se pare ca din ce mi-a zis si dr doar arata! in sensul ca mai mult ca sigur adevarata ei varsta ar fi cea de la prima eco! calculata la zi, normal! adica ar avea vreo 33! ideea e, ca e pregatita de nastere, ne-a zis ca e o lungana ca are femurul lung! e clar, o sa fie mult mai inalta ca ma-sa! eu am decat 1.60m! si are 2.500 kg! deci e bine! eu la nastere am avut 2.900 iar sotu' 3.100! deci are cu cine semana micutza! la nastere, ca acum suntem amandoi niste elefantzei! (vezi poze)

problema e cu mine! situatia mea nu e deloc roz! e problema cu tensiunea! abia astept sa vina dr din concediu sa vb f serios cu ea! nu inteleg de ce ia in considerare nasterea naturala, cand problema mea e chiar grava! sunt tare deprimata! nu ma pot gandi la altceva! credeti-ma ca am inceput cu tot felul de prostii de genul:"dacanu o sa mai fiu eu...voi sa faceti cutare lucru!"innebuneste sotu' cand ma aude! incearca sa ma faca sa rad, sa-mi distraga atentia...
poate vi se pare ca exagerez, dar credeti-ma ca am citit mult in leg cu hta in sarcina si consecintele sunt groaznice la nastere! mai ales daca nasterea se face pe cale naturala! nu stiu ce sa mai cred! nu ma mai pronunt pana nu ajung sa vb cu dr!

deocamdata mai fac niste analize: fund de ochi (sa vad sigur daca hta e preexistenta sau indusa de sarcina), si ekg. apropos, ileana, tu ai facut asa ceva?

hai ca v-am umplut de optimism...! dar simteam nevoia sa vb cu cineva, ca sotu' nu ma lasa sa vb despre acest sub! cica, nu te mai gandi, o sa fie bine! dar cum as putea sa nu ma gandesc?



raluca 35+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Eu nu stiu ce se intampla,imi curge sanul drept ca la nebuni,nu se mai opreste.Ce sa-i fac?A-ti patit asa ceva?
Vad ca am ramas singurica,unde sunteti?

IO32+Matteo


http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Ralu bine ai venit.Felicitari ptr bebita scumpa si sanatoasa.Nu-ti mai face probleme,ai sa vezi ca totul o sa fie ok.Spune-i doctoritei ca nu vrei sa risti si sa nasti natural si nu cred ca te va forta,mai ales daca e in dezavantajul tau,eu una asa vad situatia.


IO32+Matteo

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

quote:
Originally posted by inni

Aa..pai va zic eu cam ce va trebuie :

- algocalmin fiole
- supoz cu glicerina
- supoz hemorzon
- ergomet
- spirt



Sa ma traduc
Algocalminul pt. dureri
Glicerina pt. constipatie. De ce sa se continue constipatia ? Nu stiu. Dar se poate intampla. Mai ales cine a avut probleme. Nu cred ca se rezolva imediat cum ati nascut. Pana se regleaza din nou tranzitul mai trec niste zile si voi trebuie sa papati (si eu la fel) ca sa aveti laptic.
Hemorzonul..daca faceti hemoroizi (mai ales cele care vor naste natural). Si daca se intampla asta o sa fie greu sa mai faceti kk fara ajutor. Pt. a preveni constipatia..repede un supoz cu glicerina.
Ergometul se fol in caz de hemoragie (si injectabil si oral..adica se bea)..poate nu au in spital. Ca nu m-ar mira.Cand stiu ca nici macar vata de rigoare nu ti-o asigura ce sa mai vorbesc de alte medicamente.
Spirtul...pt. dezinfectarea salonului ca tot vorbeau fetele de la "toaletele din hoteluri". Am glumit. Sa fie acolo. Ca iar nu se stie. Nu mergeti cu tot sticlontul. Puneti si voi intr-o sticluta mai mica.


Poze

Inni 36+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Am pus si eu la burtici niste poze cu rochia care i-am luat-o mamei ptr nunta.

Gata nu mai stau ca vad ca a-ti disparut,si m-a duc si eu la nana ca ora 5 e aproape

Io32+Matteo

http://it.pg.photos.yahoo.com/ph/angelsro2002/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inni spune:

Lullabay atunci daca mataluta ai beneficiat de 2 randuri de cursuri Lamaze te rog frumos descrie-mi si mie tehnicile de respiratie in travaliu. Ca eu am puricat netul pe toate partile si e mare secret cu Lamaze asta. Nimeni nu spune mai nimic. Toti te trimt sa faci cursurile.Ca sa dai bani, presupun. Sa nu-mi spui si tu ca mai bine inveti de acolo ca stiu asta, dar nu am putut sa ajung, desi mi-as fi dorit. Trebuie sa stii sa descrii ce ai invatat

Cat despre programari pt. cezariana...sa stii ca si in Ro tot in sapt 38 se fac.

Sephora nu sunt contraindicate ceaiurile alea. Bea.


Poze

Inni 36+ cu ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna seara, burtici!

Abia acum am si eu internet, de vineri...Ati scris asa de muuult, nu-mi face si mie cineva un rezumat ? Glumesc, bineinteles....

Pana citesc eu tot, vreau sa va intreb neaparat ceva legat de botez (am probleme grave la cap, recunosc macar ). Nasii de cununie nu vor fi si nasi de botez din "n" motive. In schimb s-au oferit mai multi sa ne boteze: un cuplu casatorit, prieteni apropiati si un alt prieten f apropiat noua, necasatorit. Acum eu nu pot, nu stiu, nu as vrea sa refuz pe nimeni. As vrea sa-i impac pe toti, imi sunt dragi in aceeasi masura. Insa si de-o parte si de alta nu prea ar vrea sa boteze asa "in grup", cum sa zic...Fiecare vrea ca el sa fie piua intai la botez. Sfatuiti-ma cum sa-i impac pe toti, mai ales ca am gasit si nasa pt cel necasatorit, defapt singura persoana aleasa de mine; de suflet pot spune pt ca e vorba de sora mea, care este singura si necasatorita. Ar fi deci 2 perechi de nasi, care mai de care mai mandri, mai cu mot. CE MA FAC?
A doua intrebare ar fi: la ce varsta v-ati botezat BB1 (pt mamici) si la varsta veti boteza BB din burtik?

Va pup


Sandra 31+ burtik + poze

inca un pic
mare si munte
BB 28sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

sandra, pai si eu sunt cam tot in situatia ta! mai exact: noi am avut doua perechi de nasi la nunta din aceleasi motive ( fiecare se suparau daca nu-i puneam pe ei nasi, asa ca i-am ales si pe unii si pe ceilalti), iar acum, tot asa, si-au facut "rezervare" din timp!) asa ca la noi vor fi doua perechi, dar spre deosebire de tine vor fi chiar nasii de cununie! care la noi sunt si rude apropiate! nasii de botez ai mei ( de fapt fiul nasilor de botez impreuna cu sotia, ca adevaratii nasi au murit amandoi ingrozitor de tineri!), respectiv ai sotului. si coincidenta merge mai departe! nasii mei de botez au fost matusa din partea tatalui cu sotul, si nasii de botez ai sotului sunt matusa lui din partea mamei cu sotul!

cred ca te-am lamurit bustean, cu familionul meu...

aaaa, si pe bb intentionez s-o botez dupa 6 sapt ca sa pot intra si eu in biserica! stii tu regulile intens discutate capitolele trecute! ca n-am chef sa-mi bage popa copilul in cazan, cine-stie-cum! tre' sa fiu acolo sa-i dau indicatii pretioase!



raluca 35+
cu alexia-maria
pozishoare
...vinealexutza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Buna seara gravidute !
A trecut mult timp de cand n-am mai scris. Si mi-a luat f. mult timp sa citesc o mica parte din ce ati scris voi. ( waw ce ritm aveti ). De doua saptamani am in sfarsit din nou net acasa ( asta dupa o pauza de cateva luni cat a durat "pregatirea" casei pentru venirea bebelinei ). Asa ca sper ca de acum incolo sa fiu prezenta.
Vad ca deja unele dintre voi stiti cu precizie data nasterii ( ma refer la cezariene ). Si eu tot prin cezariana voi naste, dar cand nu se stie inca. Planul initial era sa o programam la inceputul saptamanii 38, dar pentru ca deja am contractii ( si sunt in saptamana 30 )ma voi considera fericita sa ajung in saptamana 36. Cum si pe Ruty am nascut-o tot la 36 de saptamani nu sunt foarte ingrijorata.
Ce ma ingrijoreaza este tensiunea. In zilele caniculare am avut 150/75, acum de cand s-a mai racorit putin 120/60. A mai patit-o cineva ?




"Poti fi increzator in ziua de maine daca umbli astazi cu Dumnezeu!"
Alexxia 29+ si Ruty 4,11 ani
POZE : http://photos.yahoo.com/alexxia_oana_bunea
JURNAL http://forum.desprecopii.com/forum/log.asp?member=1865

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lullabay spune:

Inni o sa raspund pe scurt in seara asta ca maine la 8 la munca!!!!!!!
dar revin cu detalii.
exista trei tipuri de respiratie care pot fi folosite in prima faza a travaliului (dilatarea colului uterin):inceata,usoara (accelerata)si variabila(tranzitie).Se poate alege oricare din respiratii fct de intensitatea travaliului si de preferinte.
respiratia inceata:primul nivel al respiratiei regulate-cand contractiile sunt suficinet de intense incat sa nu mai puteti merge sau vorbi fara sa faceti pauze.inspirati profund cand contractia incepe-eliberati toata tensiunea pe masura ce expirati;inspirati incet pe nas si expirati pe gura lasand sa iasa tot aerul-respirati de aproximativ sase pana la 10 ori pe minut(in mod normal fercventa respiratorie este de 16-18 resp/min)=inspirati in liniste dar expirati zgomotos ca un oftat.
respiratia usoara (accelerata):al doilea tip de respiratie regulata-se foloseste cand respiratia inceata nu mai ajuta-inspirati pe nas si expirati rapid pe gura=cam o respiratie pe secunda(este eficienta cand rata respiratiilor este intre 5 si 10 resp in 10 secunde).este o respiratie superficiala si usoara-daca intensitatea contractiei creste incet puteti combina respiratia usoara cu cea inceata:incepeti sa respirati incet cand incepe contractia ,apoi accelerati ritmulsi incepeti sa respirati mai superficial pe masura ce contrctia se intensifica pana la pnctul culminant.pe masura ce intensitatea contractiei scade ritmul respiratie incetineste devenind mai profunda.Este o respiratie mai dificila,mai greu de stapanit-seamana cu respiratia pt inotul in stil crawl-cine stie eu una habar nu am sa inot!
respiratia variabila sau de tranzitie=al treilea tip de respiratie regulata este de fapt o varietate a respiratiei usoare-respiratai "hi =hi=hu"-hi hi=inspir...hu=expir;incepe cu un inspir rapid dar profund urmata de un expir rapid si usor-dupa doua sau cinci astfel de respiratii expirati prelung si reluati de la capat.


35+

Mergi la inceput