CIRESE de mai-iunie 2006 (5)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Mirage bine ai venit,foarte dragalasi copii ai,ma bucur ca ma e cineva din Iasi.
Robert la 3 luni are 6500gr.si 65 cm.
E un chin cand vine ora mesei,nu vrea sa manance,trebuie sa-l pacalesc,medicul a zis ca nu are de ce sa nu manance,probabil nu-i mai place laptele,dar pana la 4 luni ne vom chinui asa,in schimb mananca mult,150 ml.la 4 ore,e foarte greu pana incepe,dureaza uneori si cate o ora.Am inceput sa-i dam suc de fructe si parca are colici din nou.
Marilena si Robert(2 mai 2006)



-

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Multumesc Gabi si Papa de raspuns
Poimaine cica botezam copchilu'. Am vazut un topic"ce cadou facem nasilor la botez" Exista acest obicei? Ca eu n-am auzit! Pana una-alta nasa i-a adus lucrusoarele de imbracat, atat la botez cat si dupa baia de mir. O minunatzie. Acu' cica tre' sa fac rost de niste kestii care se pun in baia de mir. Petale de trandafir, ban de argint, grau etc. very interesting ... nu scria nimik de niste vin spre exemplu ... nu mai stiu nici ce gust are. nu ca ash fi alcoholica ma stiu doar de workoholica... A! am zis ca beau o sticla de cola pe nerasuflate cand am terminat cu alaptatul


Lacri si Alexandru 30 mai 2006
Album Mocutza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrycalu spune:

Ildi25 multumim la fel,e un scump David,la al meu ia cazut parul si sa facut si blond,avea un par mare si negru la nastere,dar nu ma eimi placea brunet,dar nu prea avea cu cine samana.
Marilena si Robert (2 mai 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Barbatu-meu zicea ca sa bagam si laptopul in caditza... ca poate p-ala puna mana copchilu prima data... sau cum se face? i se pun la indemana o carte, bani si nu mai stiu ce obiecte, sa se stie preferintele astuia mik de pe acum!

Lacri si Alexandru 30 mai 2006
Album Mocutza


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anileda spune:

Lacri, saru-mana! Si tie sa-ti traiasca, si tuturor mamicilor. Numai ca este baietel ! Am mai patit asta, ultima data o tiganca ne-a urat toate cele, sa aiba noroc de bani si de baieti frumosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi25 spune:

LACRI sa iti spun cu a fost la botez la Daria.....i-au luat nasii hainutele si lumanarea si au platit preotul. La baita i-am rupt petale de trandafir de la lumanare....ca nu aveam alte flori in casa, a pus bijuterii, banuti marunti in cadita si chei de la masina si de la apartament pe cadita (unde se pune sapunul), bani mari sub cadita......dupa ce a spalat-o a luat in gura zahar si o crenguta de busuioc sfintit si a suflat prin busuioc la talpile ei, la rusinica, la fundulet, subsuoara, la urechiuse si in gurita.....ca sa miroase intotdeauna frumos.....si apoi a scos-o pe un prosop cumparat tot de ei. Cam atat.....si noi nu le-am cumparat nimic ca nu stiam de asta.

Oameni buni cred ca trebuie in curand sa-mi iau alt carucior.....si nu e carutul asta de vina ci ce fac eu cu el.....incarcat zilnic si daca ati vedea pe ce drumuri il transport pana la casa....deja scartaie din toate incheieturile si nu stiu cat mai tin rotile. Daca auziti pe cineva ca da un carut (second) de ala cu 3 roti bune cu suspensie va rog din suflet sa strigati la mine

www.youngnutrition.net/member/tickers/31540/ticker4.png[/img][/url]" target="_blank">Evolutie Daria
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vivighe spune:

Mei...suntetzi prea "vorbaretze" pt cum are chef netu meu sa mearga in ultimul timp.De cate ori am dat si io fuga la calculator zilele astea m-am trezit ca nu merge...asa ca azi mi-a luat vo ora si ceva sa citesc ce ati scris.

Eu vin cu vesti oarecum proaste...adik se pare ca sunt prima care capituleaza...gata...am renuntzat la alaptat...si nu pt ca nu am lapte destul...am chiar din belshug,dar copilashul meu nu mai vrea sa pape...Fiecare masa devenise un chin...sugea ce sugea si apoi incepea frichineala...Ca sa n-o las nemancata(ca mai mult de 40-50 ml nu sugea precis) ma mulgeam si-i dadeam cu biberonul...si papa de n-avea treaba...da nu in pozitia in care suge din tzatza...ci cu fundul pe burta mea si sprijinita de picioarele mele(ca daca ar fi stat ca la tzatza poate ca incercam s-o pacalesc...dar nu mai e chip sa manance ca toti bebelusi...vrea pe "scaunel".Ea oricum papa o masa de lapte praf.Sambata am fost la; o nunta...am lasat-o cu mama si i-a dat lapte praf si noaptea si dimineata,desi io ii lasasem in frigider...da lu' maica-mea i s-a parut prea chior si a zis ca precis nu se satura copilul...plus ca i se pare ei ca nu-i mai place laptele meu....I-a mai bagat si sotzului in cap ca daca vomita vomita ca i le amestec ...ca ii dau cand de la mine cand praf...si peste toate astea frichinelile ei care ma terminau de nervi(o masa dura si o ora)...si gata...am renuntzat.Mi-a parut rau...nu eram pregatita s-o fac...si chiar am incercat sa mai insist...dar cand am vazut ca plange de foame...am incercat s-o pun la san si a inceput sa urle mai rau,iar biberonul l-a insfacat rapid n-am mai rezistat...asta e...Ziua are doar 24 ore si nu pot sa stau sa ma rog de ea mereu...sau sa stau numai cu pompa in mana.Sunt foarte obosita...nu reusesc deloc sa ma odihnesc si de bine ce ma laudam pana acum ca pe mine nu m-au apucat depresiile...uite ca m-au apucat acush cand altora le trec.
Acum ma lupt cu tona de lapte...sa se opreasca...am tot citit de diverse metode de intzarcare.Deocamdata am apelat la ceaiul de salvie.Sper sa dea rezultate ca n-am chef sa iau pastile.

In rest...ea e foarte fericita...azi a ras in hohote prima data...a inceput sa-si admire si picioarele,gangureste din ce in ce mai mult.Sapt. viitoare mergem la doc sa o mai masoare sa vedem cat a mai crescut...oricum e o lungana.Nici ei nu-i placea deloc sa ste pe burtica,dar intr-o zi am avut surpriza sa o pun pe burtica si ea sa ridice capul sus,sus si sa-l tina asa vo 5 min...ca am avut timp sa iau si aparatul sa-i fac poza...asa ca Adi...mai incercati...io am avut o surpriza tare placuta in ziua aceea.

Bun venit noilor fete...ma bucur ca cercul nostru se largeste pe zi ce trece.

A...am dat de Dolcebaby la un alt subiect...la "alaptare" parca...i-am trimis un Pm...dar nu mi-a raspuns...nu stiu de ce a plecat de la noi.


poze http://pg.photos.yahoo.com/ph/vivighe/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiM spune:

Salutare ciresele!!
uite ca mai intram si noi sa dam ziua buna, sau ma rog noapte buna dupa cum e cazul..

Noi suntem bine raportam la aproape 3 luni 4,920 kg si 57,5cm. Nu suntem prea mari dar suntem tare zambareti si in general cumnitele foc!! Azi am fost pt o serie noua de vaccinuri ( de fapt partea a doua de la 2 luni si primul din cele care se fac la 4 luni).
Ne este tare dor de voi si va citim mereu chiar daca nu si scriem. Suntem gelosi pe operatiunea "Wrapul"!!! Vrem si noi intalniri..
Oricum am vazut o groaza de poze .. suuuper copilasi ciresei!!

Virgi ti-am furat ideea cu pisica balon si acum tati are comanda sa nu vina acasa fara un balon frumos cu care sa ma joc sa mai faca si mami treaba prin casa ca de..se impune.. Imi pare rau pentru telina ta..( ceva asemanator am patit eu cu icrele care sunt cam raritate)te inteleg perfect, mie imi place tare mult telina in salata dar aici astia folosesc mai mult tulpinile si mai rar gasesc radacina dar si cand gasesc !!

La noi e nebunie mare ca se pare ca ne mutam in Philadelphia din Septembrie asa ca acum sutem in cautare de casa si firma care sa ne mute si organizam botez pentru 26 august si uite asa de

pentru toate ciresele mai noi sau mai vechi!!

Cami & Sofia
poze Sofia



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adib spune:

buna dimineata

ieri vorbeam de veselie. ei, am avut o zi plina. cu ris si plins din plin. am sporovait mai mult ca niciodata. dar am si plins aseara mai mult ca niciodata. plins pentru ca nu ne mai saturam de papa. dupa portia obisnuita la cina, am mai vrut, iar mami era disperata de urlete in timp ce tati racea lapticul din biberon portie dupa portie. total mincat la ora 22 vreo 220 ml. pina la urma a adormit, dar mami si tati erau lac de apa.

vivighe
Raluca nu mai vrea sa suga de vreo luna si ceva. deja cind vede sinii lui mami incepe sa plinga. daca vede biberon se calmeaza instantaneu.

vreau si eu film!!! nu-l gasesc pe mailul comun.

numai bine.

Ela si Adi, mamica si taticul lui Raluca Alexandra
Varsta Raluca
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salutare

Noi suntem in hotel la Seoul....asteptam sa se mai duca soarele asta puternic sa putem iesi din casa si sa vizitam un parc ca de asta am plecat de acasa. Am calatorit pana aici cu autobuzul...un mijloc de transport ideal pt. bb. Loc suficient sa o pot schimba, mult mai confortabil de hranit si ajutor din partea lui tati. A fost si un inconveninet..frigul..( am inghetat bocna toti trei ), dar nu pot fi toate perfecte.

Va multumesc pentru compatimire...asa e Adib..cu barbatii nu faci treaba la bucatarie..dar nici cu mine nu mi-e rusine..nu sunt prea departe.

Vivighe - nu renunta la alaptat daca ai lapte..eu folosesc numai pompa cam de 4 sau 5 ori pe zi...si ma simt bine ca-i pot da si lapte de mami...o iau cu mine peste tot....chiar ma gandesc sa o folosesc si in avion daca voi gasi intelegere si spatiu. Si eu ii dau combinat...ceva mai multa formula....ca al meu nu-i mai ajunge.Pai tu asculti ce spun altii...crezi tu ca stie mama ta ce-i mai bine pt. copilul tau??? Zi ca ea si fa ca tine..nu renunta la laptele tau..ai sa regreti.
Ieri l-am surprins pe sotul meu citind despre alaptat pe net,...ocazional si el m-a surprins pe mine cu cate o tigara..si a vrut sa se convinga ca nu e foarte periculos...in final a concluzionat ca 2 - 3 tigari pe zi...nu-i bai, desi acolo scria de 10. Pentru asta l-am iertat ca mi-a aruncat telina..si i-am spus printre altele, asa fara legatura cu subiectul.." ca-l iubesc la nebunie"
Nu stiu daca e adevarat dar peste tot ( reviste de specialitate )scrie " copii alaptati la san cel putin 6 luni sunt foarte sanatosi", asa ca lasa tu sfaturile altora si gandeste-te la copilul tau..ca el merita totul.

CamiM - chiar ma intrebam de ce nu ne mai vizitezi...Daca angajati o firma sa va mute..treaba e ca si rezolvata. Si pe noi ne-au mutat tot unii..care au dat buzna peste mine intr-o zi cand nu-i asteptam ( ca eu nu eram pregatita cu toate)..si in 30 de min...au pus totul in cutii..au scos din sifonier..cu tot cu umerase..iar cand am ajuns in noua casa erau toaee aranjate asa cum le-au gasit in vechea casa.Profesionisti
Sa stii ca cu balonul ala..am facut o afacere tare buna. I-am cumparat foarte multe jucarii..care mai de care...nici nu vrea sa le vada...singura ei jucarie e acel balon minune. E umflat cu un gaz usor..ca sta numai pe sus..iar ea cand trage de el, ii ridica si mana,... cand mananca trebuie sa-l ascund, ca e tot cu ochii dupa el.
Pupici micutei printese..nu mai stiu daca te-am felicitat la momentul cand ti-am vazut pozele, daca nu o fac acum...e superba micuta ta.


Eu jucarii ii comand de pe internet, si anume de aici: http://www.kskids.com/, intreba o mamica de jucarii, dar nu mai stiu cine

Gata...plecam in parc...Zi buna!!!

Mergi la inceput