de ce insala barbatii?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alyssa spune:

De ce inseala barbatii?... Uite asa, ca vrea sula lor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

In al doilea mesaj am scris ca propun sa extindem legea si asupra reprobabilului adulter ca e clar ca legea se referea la viol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexiaaa23 spune:

De ce insala barbatii?Buna intrebare.Cred ca de prea mult bine fetelor!Deci vina ne apartine ca ii dadacim prea mult si le oferim totul pe tava!
Dar sa nu uitam ca barbatii ne insala cu "alte femei"!Sa le judecam sau sa le gasim ca scuza ca sunt prea credule!??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

De ce insala barbatii? pentru ca le place adrenalina, pentru ca stiu ca asta le enerveaza la culme pe partenerele lor, pentru ca se simt mandrii cand vad ca alearga femeile dupa ei, chiar daca au aflat ca le-au fost infideli.

Pe scurt, vorbim de FRUCTUL OPRIT! asa ca...... daca nu ar insela, probabil ca ar fi foaaaaaaaaaaaarte frustati.......



Cat despre ce se intampla la 1504, nu cred ca are rost sa discutam. Astazi, adulterul este scos din codul penal. Asa ca.....

P.S. Dispretuiesc barbatii care isi bat jos de sentimentele partenerei, dar sa fim seriosi, cati masculi isi tin salamul la pastrare doar pentru o singura femeie???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by serendipindity


P.S. Dispretuiesc barbatii care isi bat jos de sentimentele partenerei, dar sa fim seriosi, cati masculi isi tin salamul la pastrare doar pentru o singura femeie???

Mara


"Salamul"? Pai daca ma gindesc la el ca la un posesor de "salam", deja a scazut in ochii mei cu 1000 de puncte.
Hai sa vorbim concret, sint casatorita de niste ani, la inceput eram geloasa si nu vedeam neam cum sa-l iert daca m-ar insela...

Totusi, anii au trecut peste mine, am mai citit si studiat si eu pe ici pe colo, mi-am format o parere clara despre familie si importanta utilizarii "salamului" ( ma scuzati dar nu ma pot abtine sa nu folosesc cuvintul, e nostim!) in scopuri diverse de la entertainment, alungarea plictiselii, chemarea singelui turbat pina la ADN, poligamia stramosilor si genele aferente.

Asa ca azi, l-as intelege si l-as ierta, pur si simplu cred ca nu ne putem pune impotriva "destinului" genetic.
In loc sa-l vad ca pe un misel de porc, il vad ca pe un barbat capabil si rivnit, o provocare pentru femeia care sint (ca sa-l pastrez) in competitie cu celelalte care si l-ar dori pentru ca e deosebit si are gene sanatoase.
Bineinteles ca pare o timpenie, cu toate astea ma simt linistita in ce ne priveste si orice catastrofa ne-ar pindi, nu ne-ar putea dobori de tot fiindca am zis ca sintem "si la bine, si la greu" iar uneori "la greu" inseamna si ca exista slabiciuni in cuplu, fie ele si momente in care ne simtim atrasi de o alta/un altul.
Oare m-am facut inteleasa?


Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Cred ca fiecare caz de infidelitate masculina are particularitatzile lui, femeile obishnuiesc sa-i puna pe atare "porci" (eu nu cred ca sunt porci) in aceeashi oala.

Nevoia de partener, satisfacerea sexualitatzii, curiozitatzii si a implinirii afective (congruente mai mult sau mai putzin) cred ca stau invariabil la baza adulterului, sau infidelitatzii. Asta pot sa o intzeleg. Ce nu intzeleg este de ce se insahala (tradeaza increderea pe care o are gratuit, doar datorita dragostei pe care i-o purtam), de ce se minte, de ce se ascunde si de ce se neaga, atunci cand este evident ca o face, plus ca nu intzeleg de ce sunt lashi si nu ishi asuma responsabilitatea faptelor lor.
Cel mai tare ma ataca explicatzia: nu te mai iubesc de mult, dar mi-a fost mila de tine si nu am putut sa-ti zic, ca stiam ca fara mine esti un om terminat"... Pai daca este asha milos, de ce imi darama un univers intreg si ma abandoneaza pentru alta. Un fel de...te-am lasat sa investeshti intr-o iluzie, pana la exasperare, apoi cand te-ai perpelit mai tare sa salvezi ce oricum era sortit pieirii ti-am dat si eu cu nenorocirea peste ochi, si dupa ce ai investit timp, dragoste si energie, eu am terminat-o cu mila si te-am chinuit ca pe hotzii de cai ca-ti dai seama ca tu esti dusmanul meu ca nu ma lashi sa fiu fericit alaturi de noua mea, sau vechea, cine stie, achizitzie



diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianaintruder spune:

Oricum mai cred ca barbatzii inshala pentru ca nu au gashit ceea ce cauta, iar la un moment dat vor sa se autodepasheasca, sa aiba femei din ce in ce mai bune, ca-l vede pe costica ca are una mai frumoasa, sau pe gigel ca e cu una cu care face bani sau cu una cu tzitzi mari sau cu una mai asha si pedincolo, si intervine eternul mascuni, orgoliul si un mic "dar ce eu nu sunt capabil ?"

Cred ca barbatzii mai inshala cand ishi dau seama ca persoana pe care au ales-o e departe de ce ishi imaginau ei ca este si intr-un fel sau altul i-a dezamagit, cateodata femeia e chiar ideala, nu are ce sa-i reprosheze, dar ceva scartzaie, nici el nu stie, sau alta data cred ca pur si simplu e ceva mai presus de ratziune, cred ca e parfumul acela emis de glande care ne face sa ne indragostim nebuneshte, care ne orbeshte... altzii inshala ca nu gasesc intzelegeresi cauta refugiu la femeile disponibile a-l oferi, altzii cred ca din principiu, nu stiu...depinde.
Cert este ca o fac, si ishi gasesc si scuze pentru asta si sacrifica, zic eu prea multe pentru ca nu sunt destul de constientzi de ce dezastru lasa in urma, sau poate nu le pasa.

Treaba este ca in urma tututror explicatziilor infantile pe care le-am auzit de-a lungul pateticei mele existentze, am tras urmatoarea concluzie: avea de ales, si a ales... restul nu conteaza: De ce a facut-o, cum a facut-o, sau de cand?

Intzeleg ca vor sa aiba multiple partenere, dar de ce vor neaparat sa le aiba concomitent?
Daca eu am expirat si nu sunt ce ti-ai dorit sau nu mai sunt ce ti-ai dorit, du-te tare.ro, dar nu ma pacali pentru nu stiu ce motiv nerelevant

Problema la cei inshelati nu cred ca se pune atat in ceea ce priveshte infidelitatea cat in ceea ce priveshte loialitatea in cuplu fatza de partener. E mizerabil un barbat care se duce si te barfeshte la amanta sau care te loveshte pentru ca ai descoperit, sau cel care te umileshte sa-ti demonstreze ce buna e cealalta.

Acum o intreb pe Ymcar care sustzine parerea lui In_trecere, unde s-a mai pomenit, si cat de masochist sa fii sa intzelegi nevoia de implinire afectiva a unui om care te paraseshte sau itzi face mizerie din cauza ca e in gena lui sa inshele? Cum potzi sa mai admiri si sa mai iubesh un om care te cu gandul la tzitzi amantei care sunt mai frumoshi, eventual sa te mai strige si pe alte nume feminine? Pe mine ma depasheshte. Dar daca altzii pot... jos palaria.

O sa spui ca am posibilitatea sa aleg, daca aflu, sa aleg sa-l parasesc, sa-mi vad de drum. Si daca nu am cum ce te faci? O sa zici pai aaaa... e imposibil sa nu potzi sa pleci, doar sa nu vrei...
Iata ca sunt si situatzii cand chiar nu potzi sau totul e posibilin timp si-ti mai trec catziva ani din viatza, apoi te obishnuieshti sa inghitzi.

diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

diana,

quote:
sa spui ca am posibilitatea sa aleg, daca aflu, sa aleg sa-l parasesc, sa-mi vad de drum. Si daca nu am cum ce te faci? O sa zici pai aaaa... e imposibil sa nu potzi sa pleci, doar sa nu vrei...
Iata ca sunt si situatzii cand chiar nu potzi sau totul e posibilin timp si-ti mai trec catziva ani din viatza, apoi te obishnuieshti sa inghitzi.


In situatia in care ai fi atit de revoltata, chiar nu vad DE CE sa nu poti sa pleci. As pleca si daca m-ar tine incuiata in casa si legata de piciorul patului, tot as gasi o solutie. Macar ca pentru asta arr trebui sa-mi incep noua viata muncind ca zilier.

Cit stau cu el, stau ca ASA VREAU.
Justificarile astea - pai n-am bani, n-am unde, cu ce traiesc in continuare? - denota faptul ca in fond si armonia asta a relatiei e o tranzactie care poate fi pusa in balanta cu confortul propriu sau altceva. Si atunci, intr-adevar, ai de ales.

Altfel, chiar nu sint de acord cu "dezastrul lasat in urma" descris de tine atunci cind dumnealuipleaca. Sint lucruri mult mai rele in viata decit sa te paraseasca un barbat. Si de multe ori iti face mult mai mult rau daca sta, nu daca pleaca. Un barbat e doar un alt barbat, daca tragem linie si uitam sperantele anterioare. Si nimeni pe lumea asta nu e de neinlocuit.
Consider ca, atita timp cit relatia merge - tiris grapish dar merge - e ok sa stea. Daca nu mai merge deloc, si el vrea altceva, e un gest de bun simtz sa isi ia jucariile si sa se duca.

Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

Se poate sa nu poti

Decat ca ... de obicei cand nu poti sa faci un lucru este o cauza externa care te impiedica. Si ai un fel de scuza. In aceste cazuri insa, tb sa fii constienta ca este in tine cauza respectiva, oricum ar fi nu te poti considera fortzata. Tb sa realizezi ca e un fel de nu potzi pt ca nu vrei ... pt ca preferi sa infruntzi pt moment aceasta stare de kko decat cealalta.

Am avut si eu ani in care nu am "putut" sa plec. Dar stiam ca daca nu plec este vina si alegerea mea, nu il detestam pe celalalt pt tot ce face, ajunsesem chiar sa nu-l mai judec pentru ca stiam ca aleg sa infrunt asta pt ca momentan mi-e mai teama de altceva.

De ce inseala barbatzii?
- pentru ca au nevoie de placerea de a cuceri, de a vedea o femeie care cedeaza
- pentru ca iubesc altfel decat noi, iubesc "fizic", le place sa simta un corp nou, o piele noua, alta textura. Sunt puternic atrasi de "a gusta". Pentru noi este un consum de energie sa gustam ceva nou, sa ne obisnuim cu asta.
- pentru ca ... femeile sunt frumoase iar barbatzii nu. Barbatzii sunt doar interesanti, puternici, blanzi, etc. Femeile sunt frumoase, parfumate, au pielea fina, picioare lungi, solduri, sani, ochi albastri, par lung carliontzat ... te potzi aseza la o masa si sa privesti ca intr-o gradina de flori. Si nu se pot abtine sa nu mai culeaga din cand in cand.

Cu toate astea ... ei pot iubi una si ... culege mai multe. La ei dragostea si sexul sunt foarte diferite.De aia se zice ca e mult mai grav atunci cand inseala o femeie. Pt ca noi inselam din motive mult mai profunde. Nu ca asta ar fi o scuza (chiar se zice ca e mai nashpa).

Am studiat problema . Ne place sau nu ... cred ca asta e realitatea care nu s-a schimbat de cand a aparut barbatul pe pamant. Si nu putem sa-i impuscam.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

G.B Shaw a zis-o parca -nu gasesc acum citatul- dar asa suna (aproximativ): un barbat inseala nu pentru ca amanta este neaparat mai frumoasa sau mai desteapta decat sotia, ci pentru ca e alta.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput