Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (73)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lavi, pai asta e problema ca vrea in sezut si-n scoica nu poate decat culcat si lui nu-i place. priceput? ii place numai sus si in fund

PRAJITURI

Veronica si bebe Stefan Peter (07.11.2005)
Poze la 8 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Mneatza mamicutze si bebelaci! Ce ma bucur ca am avut ce sa citesc de dimineatza! Ceva ction pe forum, nu multa, e drept, dar ceva, acolo tot fuse!

Lavi- de raspunsri. Dragutza ca de obicei. Sa stii ca Si Sarah e la fel cu frica de intunericul de afara. in casa, idem, n-are nici o treaba cu el.

Ina- ce misto ca v-ati apucat de innot. Aicea preturile la sportul asta pentru bebelaci sunt destul d epiperate si putine locuri unde se practica, deci io una zic pas! pe moment. dar astept cu sufletul la gura sa treaca 2 sapt ca vreau din nou la mare si mai tragem acolo cateva reprize de balaceala in apica! Asa daca e vreme buna, Doamne ajuta!

Dordia- wwwwwwoow, pana la Cruce ai mers? Mie traseele montane mi se par imposibile, iar asta e de-a dreptul SF pentru mine. Banuiesc ca ai fost fara pitic, desi nu m-ar mira sa-mi zici ca l-ai pus in spate, dragul de el. M-ai speriat cu vomitatul in jet si samantza. Mie mi-e si frica sa ma gandesc cate pescuieste fii-mea de jos - scame, fire de par.... Stau tot timpul atenta nu cumva sa fi picat cate ceva parchet, mai sub canapea si sa-l gaseasca si sa-l inghita. Adila are o manie cu marutisul de cate 1.000 de lei si 5.000 lei in buzunare si cand ii intorc pantalonii invers cad stive de monezi, iar io-s tot timpul stresata daca le-am cules pe toate sau nu.

Fetelor, amu intrebare: cine a gat supa cu galuste la bebelaci, ca stiu ca e voie si ca le place la nebunie. Cum faceti galustele? Ca se fac si cu albus de ou? sau nu are importantza cantitatea aia asa de mica de albush?

Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Banuiesc ca v-ati prins deja ca asta e ora la care Adila nu e acasa, iar fii-mea doarme - nu si in dimineatza asta - dar sta cuminte la ea in camera, asa ca io bantui pe aicea....

Asa ca sa va mai zic de noi: azi de dimineatza a papat fii-mea ca si cum nu ar fi fost niciodata vreo tragedie la masa, aproape un castron plin de branza de vaci + para + necatrina + jumate de banana. I-a placut mult, ca para a inmuiat bine branzica de vaci si a iesit ceva mai siropoasa, cum ii place ei. Deci, saru-mana de incurajari!







Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona dragusin spune:

Buna fetelor.
Noki eu i-am facut supa cu galusti Patriciei.Dar nu asa clara (sau chioara!)cum o fac pt noi .
Am fiert si ceva legume(morcov,dovlecel,pastirnac)tocmai in ideea de a nu-i da numai galusti.
Mi-au iesit dintr-un ou vreo 7 galusti si ei i-am dat 2 deci cantitatea de albus cred ca nu a fost mare.

SIMONA si PATRICIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

Ieri micuta mea a dormit mai bine ca niciodata 3 ore(ziua),bucuria mea,am avut timp sa mai fac cate ceva prin casa.Am iesit la plimbare pe la 16,30 si-a mai dormit vreo jumate de ora in carucior.Toate bune si frumoase,dar azi noapte...un cosmar.M-am chinuit sa o adorm si de abia la 22,45 am reusit sa o culc.Toata noaptea s-a fatait in patut si n-am dormit decat vreo 2 ore.A marait in somn mai mult ca niciodata,oare sa fie vina AR?L-a facut vineri,nu a avut febra,in schimb i-a aparut in regiunea lombara o eruptie cutanata,niste bubitze rosii,urate.Am dat-o cu nidoflor si nici un rezultat,am apelat la neopreol si vad ca e parca mai bine.
Poate e din cauza caldurii...
Vom merge la buni mai tarziu si o voi lasa cu funduletul gol,sigur ii va face bine.

Papa cam putin lapte(praf),260ml.pe zi,ii dau iaurt din comert nu facut de mine ca nu-i place,cei drept parca e mai bun de la alimentara cam.200ml.papa.
Am terminat de aranjat camera ei,asa ca ziua doarme in patut,iar noaptea o i-au in camera cu noi,intr-un alt patut.Si azi e tare maraita or fii dintisorii de vina?
A!!!Am uitat sa va povestesc ca Alice are 2 dintisori si ne mandrim la culme cu ei.
Mai nou a invatat sa faca "bravo",si mi-a spus acum cateva zile "mama",cred ca din gresala caci nu a mai repetat cuvantul de atunci.Spune cu placere cuvantul "papa",azi de dimineata dupa ce a papat am pus-o pe olitza,tati era langa noi si Alice la privit cu niste ochi mari si i-a spus clar "PA-PA".Ne-am bucurat nevoie mare.
-Gata,cam atat cu laudatul.Sunt atat de multe lucruri de spus despre evolutie bebeilor nostrii si despre nazbatiile pe care le fac acum,dar peste cateva luni cand vor incepe sa mearga singuri, nesustinuti?

A adormit Alice in sfarsit dupa atatea maraieli,ma duc sa ma aranjez si sa pregatesc bagajelul sa mergem la buni cand se trezeste.
Pupici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alondra25.2006 spune:

I-am facut supa cu galusti,am folosit doar galbenusul la prepararea lor dar nu s-a dat in vant dupa ele.
Ce fel de branza dati bebeilor,ca micuta mea nu-i pace cea care o fac eu,in nici ocombinatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

bau si eu
intreba cineva de scaun de masina, da nu stiu nici cine, si nici ce intreba, ca mi-a scapat si nu gasesc acum. da io-s documentata in materie, asa ca, daca mai pune cineva intrebarea, ii raspund
bulucel, iaurt de casa nu fac, ii dau din comert.
inuta, nbine ai reintrat, ca mi-era dor de tine
dordia, bine ai venit din munti
in alta ordine de idei, vineri am fost la acquamagic sau cum s-o chema - super naspa - tobogane putine, mizerie destula, umbrelele nu mai intrau in suport, asa ca trebuia sa le tii cu mana sa nu zboare, in bazin te trezeai cu umbrele in cap etc. nu mai mergem niciodata
in we am stat singurei acasa, l-am trimis colet pe andrei la bunica-sa, ca simteam nevoia sa ma odihnesc si sa dorm fara grija, eram facuta cam franjuri.
bineinteles ca sambata seara nu m-am putut abtine sa nu-i fac o vizita, dar pe andsamblu a fost foarte bine si ma simt alt om.
azi s-a prins ai andrei cum e cu mersul de-a busilea, asa ca mai marcam un punct pe tabelas
pupici la mamici cuminti



c & andrei-ardei
14 noiembrie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Noki_Lara spune:

Eu branza de vaci i-o dau numai facuta de mine: la 250 ml de lapte + 1 pastila de Ca lactic + 2 linguri de iaurt. Pentru o portie.

Iaurtul il cumpar, nu l-am facut niciodata in casa si e vorba de Campina. Iau o bultelcutza de 475 ml si-i dau in 2 zile din el. Noua asta ne place si nu mai fac experientze. De curand am citit undeva pe forum - la Parinti parca - aa...da, subiectul cu smantana - ca Napolactul ar avea amidon, care nu e chiar fff indicat, deci am zis pas! si la Napolact.

Poze cu mami si Sarah
www.dropshots.com/noki_lara" target="_blank">Filmuletze poznase
Varsta Sarah

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Noki, si restul fetelor care intreaba de albusul din galusti. Mie doctora mi-a zis ca pot sa-i fac orice cu oul intreg, preparate care numai asa se leaga, adica: galusti, budinci, perisoare... Mi-a zis ca e altfel preparat termic decat cel fiert si ca asa merge. Nu faceti omleta!

Ina, stii tu de ce, ca mi-esti draga!

In rest, ar fi fff multe de spus si de laudat, multe progrese de toate felurile, insa ne gasiti pe alte meleaguri! Am bebe mare!Sanatate la toti bebicii si mamicile, mai noi si mai vechi!

Gandacel si Bogdanel (14.11.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

Ilinca a mancat cu pofta borcanel cu jambon, morcovi si orez! Si culmea, e de la Nestle!

Revin cu raspunsuri imediat, ca pana acum am robotit

Felicia si Ilinca Teodora (15 noiembrie 2005)

Mergi la inceput