N-am curaj sa conduc (4)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jollyies spune:


Briantis draga, nu esti singura, stai linistita.
Eu nu am mai scris ca mi-e rusine ca nu am avansat cu nimic in comparatie cu alte fete aici.
Al meu zice: Conduci tu azi? Eu zic: Nu stiu si el e fericit. Ma enervez pe el ca ar trebui sa ma impinga sa conduc si nu o face. Apoi el se enerveaza ca eu nu stiu ce vreau si uite tot asa.
Eu raman pe aici si chiar daca nu scriu tot va citesc si sunt alaturi de voi.
Drum bun Giul si ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

fetelor,doar n-am plecat in america ,sunt aici cu ochii pe voi doar ,doar o mai scrie cineva .azi am fost la carrefour colentina si am luat un sampon pentru masina "PREVENT"unguresc,100 000 lei are ceva ceara ?ca ramane lucioasa dupa ce o speli ,nici n-am mai sters-o.asta sigur daca va spalati singure masina .faptul ca am ajuns sa nu mai ma tem de masina a fost pentru ca sunt singura pers din casa care are carnet si chiar daca nu m-a fortat sotul am fost cam nevoita sa -mi infrang teama .dar mi-a fost de mare ajutor sa scriu si sa citesc la acest subiect .am inceput cand ma duc la cora ,etc,sa nu mai fiu stresata de anunturile care se fac prin statie despre masini .vineri m-am dus pana la politie ca mi s-a expirat pasaportul,fara masina ,ca circa 8 e pe st cel mare si e aglomerat ,m-am dus aproape pe jos ,cunosteam toate stradutele si as fi gasit loc de parcare.cand m-am intors m-am impiedicat sa-mi rup gatul.ieri am fost cu pisica tot prin zona de mai sus si a trebuit sa ma invart putin sa gasesc un loc .faptul ca nu ma mai culc seara stresata cu gandul ca maine daca am vre-un drum,inseamna mult pentru mine .am ajuns ,cum spune Aissa ,sa ridic din umeri daca mi se opreste motorul ,sa ma bufneasca rasul la cate o injuratura ,sa-mi placa multumirile celorlalti soferi,e chiar placut si e chiar o fericire sa ai masina ta .chiar daca sunt multe masini ,sunt foarte multi oameni care nu-si pot permite .acuma ar trebui sa-mi gasesc si un serviciu sa plec mereu cu ea .sunt langa voi, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Ieri am mai condus putin ,dupa cearta de rigoare bineinteles .Nu am putut sa scot masina din parcare ,de acasa ,l-am intrebat pe barbata-miu cum sa fac ,eram cu masina perpendicular intre 2 borduri si nu stiam cum sa fac s-o intorc fara sa ma urc pe bordura ,nu a vrut sa-mi zica nic si m-a dat jos de la volan ,ca deh daca nu scot masina din drum nu mai conduc .Buuun ,m-am dat jos si i-am zis ca o sa fie sofer permanent ca io una nu mai pun mana pe masina ,daca asa intelege el sa ma ajute .Eram un car de neeeervi!M-am ofticat si mai rau cand am vazut ce libera era soseaua de centura (mergeam la carrefour in Militari ) .
In fine ,la magazin si-a revenit in "simtiri" si am condus inapoi ,max cu 60km la ora si tot am luat clacsoane en gros .Eu nu am facut scoala pe masina cu servodirectie ,a noastra are .ma sperie cum semisca masina daca misti putin volanul .Nu sunt obisnuita .
A ,si mi-au taiat doi calea ,eu eram pe drumul principal era unul care facea stg ,cel ce venea din sens opus si unul care iesea din drumul lateral ei si a trebuit sa pun o frana serioasa ,noroc ca am fost pe faza .Barbata-miu s-a speriat ,mi-a zis dupa aia ,ca ,credea ca nu opresc la timp.
Cam asa a fost ieri .Voi ce mai ziceti?

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Briantis, nu mai astepta ajutor de la sotul tau, ca n-ai sa-l vezi. Eu cand sunt singura parchez masina fara probleme, iar cand sunt cu sotul e dezastru. Fiecare percepe miscarea in felul lui, nu te lua decat dupa instinctele tale. Al meu sot a lovit masina de 2 ori pana acum ( pe cea veche, pe cea noua nu se urca) si abia atunci mi-am dat seama ca el nu apreciaza corect distanta laterala. Nu-ti spun ce certuri am avut pe tema asta, a distantei laterale.
Asculta la mine, nu te lua dupa sotul tau, incearca sa aprciezi singura distantele. Sambata, cand am venit din oras, m-am luat dupa el si m-am catarat pe bordura.
Tin sa va anunt ca de azi voi fi sofer zi de zi si ca am de parcurs o distanta considerabila.
Tot azi am avut curaj sa merg din Dr. Taberei pana in Timpuri Noi, fara sa cunosc drumul, si m-am descurcat admirabil. Era si ora de varf.
Asa ca.......se poate, incercati sa faceti numai manevrele de care sunteti sigure, nu va luati dupa claxoane. Sunt multi imbecili care iti fac semn sa treci fara sa ai loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

fetelor,ieri am fost cu o cunostiinta pana la deta ,e o localitate la 44 km de timisoara .cand ne-am intors nu aveam decat cu ia-ma nene ,ca sa prindem trenul.ne-a luat cineva care se ocupa cu acest tip de transport.din prima clipa am crezut ca vreau sa cobor ,masina,o dacie veche ,scartaia din toate incheieturle,nu vazuse in viata ei centuri,etc,si peste toate inconstienta soferului -barbat,cam 50 de ani .dupa ce ca masina cred ca nu auzise de multi ani de itp,soferul vorbea cu o mana pe telefon si cealalta era pe geam ,pe marginea drumului numai pietris ,pe celalalt sens ,tot felul de masini ca e loc.la vre-o 15 km de frontiera si masina aia tragea spre dreapta .nu va mai spun ca i-a cazut un fel de suport de telefon si s-a aplecat sa-l caute pe sub bord ,in mers.de asigurare cand schimba benzile nu auzise in viata lui,ca-l claxonau alte masini,si ce daca?.pai eu cu putina mea experienta de condus si n-as fi condus asa de prost si inconstient ca ala .curaj ,fetelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Bey ce aglomeratie e seara! Eu daca conduc numai la ore lejere si in week-end nici nu realizam ce trafic infernal e seara. Ieri nu am facut decat 2 boacane. Prima, la City Mall stiam ca trebuie sa o iau prin dreapta dar nu eram sigura pe ce banda trebuie sa stau asa ca am intrat pe cea care arata dreapta, dar era pentru intors (sper ca ati inteles ce am vrut sa zic). Cand mi-am dat seama am facut si eu ca shmecherii: m-am bagat pe linia de tramvai. Asa am ajuns inaintea multora.
Si nr. 2: pe aproape de casa banda 1 pe care mergeam eu devenise banda de parcat (asta apropo de ce nu le place incepatorilor sa mearga pe banda 1) asa ca m-am bagat incet pe banda 2. Faza e ca nu mai tin minte cat de bine m-am asigurat (cred ca am facut-o dar cum am ramas putin pe dreapta a venit unul mai in viteza si a zis ca trece) si m-a claxonat ala. Pe asta sper sa nu o mai repet.

Treaba e ca nu mai imi e frica sa conduc. Mi-e teama doar ca nu cunosc bine Bucurestiul si sa nu ma bag pe o banda gresit de sa ajung in cu totul alta parte decat vreau. Cam atat.

Succes incepatoarelor!



Andreea, mami de Shurubar - 10.08.2005
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

Marci,nu intri sa ne spui cum te-ai descurcat astazi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Mai, nu ma claxoneaza nimeni, sunt mai relaxata, dar nu am ajuns sa ma infig. Uneori am reactii mai incetinite, tb sa gandesc inainte de a actiona.
Oricum, zilele astea am mai invatat cate ceva: cum sa ma bag, cum sa ma strecor, dar am si momente cand gandesc in reluare.
Am fost mandra de mine cand am reusit sa ajung la destinatie, acum cateva zile, fara sa cunosc zona.
Acum doua luni nu ma bagam nici moarta pe drumuri necunoscute.
Azi am invatat cum sa-i contracarez pe nesimtitii care se baga pe prima banda la semafor, desi nu au cum sa inainteze pt ca au banda ocupata. Ma duc binisor mai in fata si calc bine acceleratia, altfel mi-o iau inainte si ma obliga fie sa stau pe loc, fie sa intru pe banda cealalta.
Mai am multe de invatat, dar ma bucur ca prind orele de varf, cel putin dimineata la ora 8. La ora 12-13 cand ma intorc e mai liber, dar nu ca sambata si duminica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giul spune:

fetelor sunt cam cu inima la gat,azi am fost prin oras,pana in biserica armeneasca am facut la dreapta,o straduta ingusta si cu cate o masina parcata pe fiecare parte,din ,fata venea o dacie m-am bagat cat mai pe dr incet ,aproape s-au atins oglinzile cu un jeep parcat,trecand prea aproape a inceput alarma ,am stat m-am uitat nu era nici o urma pe nici-una dintre masini si am plecat ca trebuia sa-mi rezolv ceva dar va spun ca parca asteptam sa urle cineva dupa mine.la mine oricat de puternice ar fi emotiile de moment nu reusesc sa -mi diminueze atentia ,dar pe urma ,acasa ...la fel nici eu nu las decat daca vreau sa-mi treaca cineva inainte ,am niste reflexe si sunt si foarte atenta .dimineata am trecut celebra bariera peste 6 linii de cale ferata(le-am numarat),bariera pusa,coada de masini,a2-a masina din fata mea din care coboara o duduie ,a trecut strada ,a luat o cola,s-a intors ,iti dai seama Marci?,si eu eram pregatita cu viteza 1-a cu ambreiajul apasat...totusi am incercat si la semafor las maneta de viteze in 0 si nu se opreste motorul ,iar cand vad ca se misca ceva in fata am timp sa bag 1-a .nu credeam ca voi ajunge sa -mi placa la volan .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marci spune:

Nu pot sa spun ca-mi place la volan, mai ales ca fac o ora pana la serviciu. Nu stiu daca o sa-mi placa sa conduc, tare as vrea sa se intample si asta.
Eu m-as simti mai bine in dreapta, dar ce sa fac?

Mergi la inceput