Tiroida

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by clyo

anca2207, uite ce mi s-a spus:
eu iau LThyroxin in fiecare zi, iar in timpul sarcinii dr mi-a recomandat sa cresc doza.
plus, in timpul sarcinii, am vazut la tv o emisiune medicala despre afectiunile tiroidei, un renumit medic de la Parhon (nu-mi amintesc numele) sugera tinerelor mame (care au probleme cu tiroida) sa le faca bebelusilor teste de sange la cateva zile de la nastere.
si dr. meu a fost de aceeasi parere, deci fetieti mele i s-a luat sange pt analize cand avea 3 zile.

Andra, si eu aveam atacuri de panica, probleme cu respiratia, senzatia de gheara in gat.






tu ai hipo sau hiper?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

uff...se pare ca e o afectiune destul de raspandita...o fi vreun factor extern care influenteaza chestia asta?

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

hipo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Anca, multumesc pentru raspuns.Nu am luat tratament pe timpul sarcinii, pentru ca l-am intrerupt acum 2 sau 3 ani(nici nu mai stiu exact).Fetitei mele i-au facut analizele pentru tiroida(la cererea mea, altfel nu cred ca i le-ar fi facut)la 4 zile de la nastere si i-au iesit bune.Nu stiu la cat timp trebuie repatate.Stii cumva?
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by DanielaAB

Anca, multumesc pentru raspuns.Nu am luat tratament pe timpul sarcinii, pentru ca l-am intrerupt acum 2 sau 3 ani(nici nu mai stiu exact).Fetitei mele i-au facut analizele pentru tiroida(la cererea mea, altfel nu cred ca i le-ar fi facut)la 4 zile de la nastere si i-au iesit bune.Nu stiu la cat timp trebuie repatate.Stii cumva?
Daniela



Si baietelului meu i s-au facut imediat dupa nastere, si mi s-a spus ca nu trebuiesc repetate daca au iesit in regula.
Ce mi-a explicat mie endocrinoloaga este ca daca luam Euthyrox in sarcina ar fi stimulat pe langa tiroida mea si tiroida copilului, sau, ma rog sistemul lui endocrin si ar fi fost ricul ca eu avand hipo el sa se nasca cu hiper..
Pot sa-ti spun ca am vazut la endocrinologie un baietel care avea hiper tocmai din cauza asta, mamei lui nu-i spusese nimeni sa intrerupa tratamentul in timpul sarcinii, nici ea n-a dat importanta.
Oricum e bine sa mai intrebi, chiar o sa intreb si eu cand ma duc data viitoare la control.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc pt raspunsuri fetelor.
Voi ce alte simptome ati avut inainte de a trata tiroida?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Fetelor, intrebarea mea este care sunt simptomele pt hipo si care pentru hiper? Dar vreau sa stiu simptomele pe care le-ati experimentat voi nu neaparat cele din carti. Asa pe scurt, cele mai raspandite dintre simptme.

Vreau sa vad daca ma inscriu si eu printre voi. Eu am facut doar un TSH acu vreun an si med de fam a zis ca e ok, era spre limita de jos (nu mai stiu exact valoarea). Ea a zis ca e bine dar ca ar fi bine sa ma duc cu analiza si la endocrinolog si sa fac si o eco eventual. Bineinteles ca nu am mai ajuns.

Hai totusi sa va spun cam ce probleme am eu:
- nu reusesc sa ma ingras nicicum
- am probleme cu pilozitatea excesiva
- mainile reci mai tot timpul chiar daca e canicula
- uneori am senzatia ca nu pot respira, ca ma tine ceva in piept
- ameteli
Cam astea ar fi. E posibil sa fie ceva de la tiroida?
Ce analize se fac? Ce trebuie sa cer? Ca daca ma duc la med de fam zice ca-s nebuna, sa nu ma mai gandesc la prostii si as vrea sa le fac de la mine putere.

multumesc!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by Crinutz

Fetelor, intrebarea mea este care sunt simptomele pt hipo si care pentru hiper? Dar vreau sa stiu simptomele pe care le-ati experimentat voi nu neaparat cele din carti. Asa pe scurt, cele mai raspandite dintre simptme.

Vreau sa vad daca ma inscriu si eu printre voi. Eu am facut doar un TSH acu vreun an si med de fam a zis ca e ok, era spre limita de jos (nu mai stiu exact valoarea). Ea a zis ca e bine dar ca ar fi bine sa ma duc cu analiza si la endocrinolog si sa fac si o eco eventual. Bineinteles ca nu am mai ajuns.

Hai totusi sa va spun cam ce probleme am eu:
- nu reusesc sa ma ingras nicicum
- am probleme cu pilozitatea excesiva
- mainile reci mai tot timpul chiar daca e canicula
- uneori am senzatia ca nu pot respira, ca ma tine ceva in piept
- ameteli
Cam astea ar fi. E posibil sa fie ceva de la tiroida?
Ce analize se fac? Ce trebuie sa cer? Ca daca ma duc la med de fam zice ca-s nebuna, sa nu ma mai gandesc la prostii si as vrea sa le fac de la mine putere.

multumesc!

"Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"



Medicul de familie nu trebuiie sa-ti dea el analize pentru tiroida, cere-i o trimitere la endocrinolog.
TSH este hormonul de stimulare tiroidiana, secretat de hipofiza din cate stiu eu.
Asa ca hipofiza poate sa lucreze absolut OK iar tiroida sa aiba o problemuta, simptomele tale par de hiper-tiroidism.

Eu fac intotdeauna T3, T4, free T4 si TSH, plus ecografie de tiroida.
Insa atunci cind mi s-a diagnosticat am facut ceva mai multe analize endocrine, si testosteron, si nu stiu ce hormon ovarian, si un hormon de la suprarenala, pentru ca glandele endocrine lucreaza in stransa legatura una cu alta iar daca una e bolnava celelate incearca "sa compenseze". Un endocrinolog bun studiaza toate rezultatele astea si "se prinde" care dintre glande e cauza si care este "efectul".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Postasem eu simptomele pnetru hipertiroidism pe prima pagina a subiectului dar vad ca nu le-a bagat nimeni in seama...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by joker

Postasem eu simptomele pnetru hipertiroidism pe prima pagina a subiectului dar vad ca nu le-a bagat nimeni in seama...

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos



Nu chiar nimeni, dar cred ca multe fete s-au speriat de lungimea mesajului...



Mergi la inceput