Tiroida

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danavasile spune:

Se poate sa ai palpitatii de la tiroida, dar intai mergi si fa-ti toate analizele si cele de biochimie ( hormonale) tsh, atpo etc. Si din pacate nu se pot vindeca afectiunile tiroidei , ci doar trata. Doctora mea endocrinolog de la institutul Parhon mi-a explicat tot pe indelete si am decis sa iau o pastile zilnic pt tot restul vietii decat sa am complicatii mult mai mari.
Sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

quote:
Originally posted by DanielaAB

Adriana, si eu am hipertiroidism de aproape 10 ani.Am fost la mai multi doctori, am facut analize peste analize, am fost internata(picam din picioare pe strada de rau- palpitatii, oboseala, nervi,etc)in spital.Am urmat tratament cativa ani dupa care dr mi l-a intrerupt, pentru ca ma simteam bine iar analizele au iesit in limite normale.De atunci nu am mai luat nici un tratament si este ok.
Iti doresc numai bine.
Daniela



Si eu la fel. Mi s a intrerupt tratamentul si totul e ok!!!

corinadana mama Ralucai
The mother's heart is the child's schoolroom.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Eu am avut hipertiroidism si noduli care s-au resorbit cu un simplu tratament cu calciu,mg si D3 acum 3 ani....acum am doar structura marita la tiroida si palpitatii la inima de vreo 2 saptamani...Am si sindromul ovarelor polichistice,ovarele mele sunt ''goale'' si uter retrovers...oare am vreo sansa sa fac un bebe?...''incerc'' de 3 luni si nimic...s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?...am doar 26 ani si sper in continuare...

Adriana



Cu incercatul de "proiectat" bebe nu trebuie sa te ingrijorezi dupa numai 3 luni, in general se spune ca se suspecteaza o problema de fertilitate dupa un an de contact sexual neprotejat.
Daca stii ca ai ovare polichistice ar fi bine sa te duci la un ginecolog bun, pentru ca am inteles eu ca si pentru asta exista solutii (am auzit de la o colega cu aceeasi problema ca vorbea de o procedura numita "decorticarea ovarelor", nu stiu ce inseamna dar ea zicea ca e eficienta).

Sa-ti spun de o prietena de-a mea care dupa un an de incercari a zis sa ia o pauza, era deja deprimata ca nu ramanea, si in timpul asta sa se mai ocupe de aspectul ei fizic.
Zis si facut, se duce la un salon de remodelare, ii ia un abonament de electrostimulare, unul de impachetari cu nu stiu ce argila si unul de masaj parca.
Nu apuca sa termine bine abonamentele si descopera ca e insarcinata, ea e convinsa ca sarcina are legatura tratamentele respective...
Eu am fost sceptica, si intr-o doara ii povestesc doctoritei de la salonul unde merg si ce crezi ca-mi spune? Ca a avut si ea cateva cazuri care au ramas insarcinate dupa tratamente (in general cele termice combinate cu electrostimulare) si ca ar exista o explicatie medicala....
Asta asa, ca o paranteza....sotul ei glumeste "cat m-am chinuit eu si pana la urma te-au "rezolvat" fetele alea de la salonul de slabire".



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Danavasile, ce doctora ai la Parhon?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Adriana, si mie mi-au spus doctorii ca voi ramane greu insarcinata si poate voi avea probleme, dar nu a fost asa, ci chiar din contra.Acum am o fetita de 11 luni.
In perioada in care ma facut tratamentul pentru tiroida am luat in fiecare zi cate o pastila de tyrozol(cred ca am scris bine), cu dozaj diferit, in functie de cum imi ieseau analizele(TSH,FT4).Sper numai sa nu se transmita genetic boala.Stie cineva daca se poate asa ceva?
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by DanielaAB

Adriana, si mie mi-au spus doctorii ca voi ramane greu insarcinata si poate voi avea probleme, dar nu a fost asa, ci chiar din contra.Acum am o fetita de 11 luni.
In perioada in care ma facut tratamentul pentru tiroida am luat in fiecare zi cate o pastila de tyrozol(cred ca am scris bine), cu dozaj diferit, in functie de cum imi ieseau analizele(TSH,FT4).Sper numai sa nu se transmita genetic boala.Stie cineva daca se poate asa ceva?
Daniela




Nu se transmite genetic, singurul risc sa afectezi tiroida copilului este daca faci tratament in timpul sarcinii, mie mi-a interzis endocrinologul sa iau Euthyrox cat am fost insarcinata.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Buna, fetelor!
Ma alatur si eu voua desi nu am un diagnostic. La mine pe scurt situatia sta cam asa.
M-am ingrasat destul de tare intr-un timp f scurt, m-am trezit intr-o dimineata plina de bubite pe brate si spate, in urma unei supararai, bubite diagnosticate acnee si un CM tare neregulat. Un dr dermatolog in .ro mi-a bagat in cap ideea ca poate fi o tiroida prea activa, dar nu am avut timp sa imi fac si analize in acest sens.

Aici, aseara am ajuns la urgente cu ambulanta caci nu mai puteam respira (si nici acum nu sunt f bine). Dupa radiografie la plamani, electrocardiograma si varii teste de sange nu a iesit nimic in neregula si dr a zis ca a fost atac de panica.
Mi-a zis ca mi-ar da sedative dar ca-s prea tanara si ca mai bine sa umblu cu o punga dupa mine si cand ma mai apuca sa suflu in ea pana ametesc. Plus de asta m-a trimis la psihoterapeut.

Azi am cautat pe net informatii despre atacurile de panica si am gasit legaturi cu tiroida. Sunt din ce in ce mai speriata, maine merg la dr de familie sa discutam despre asta desi sunt din ce in ce mai convinsa ca hipertiroida trebuie sa fie.

Voi ati avut asa probleme? Simt o presiune puternica in piept, am senzatia ca nu intra nici un pic de aer in plamani si ma sufoc.



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

anca2207, uite ce mi s-a spus:
eu iau LThyroxin in fiecare zi, iar in timpul sarcinii dr mi-a recomandat sa cresc doza.
plus, in timpul sarcinii, am vazut la tv o emisiune medicala despre afectiunile tiroidei, un renumit medic de la Parhon (nu-mi amintesc numele) sugera tinerelor mame (care au probleme cu tiroida) sa le faca bebelusilor teste de sange la cateva zile de la nastere.
si dr. meu a fost de aceeasi parere, deci fetieti mele i s-a luat sange pt analize cand avea 3 zile.

Andra, si eu aveam atacuri de panica, probleme cu respiratia, senzatia de gheara in gat.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Motanik, cunosc starile pe care le descrii. Si eu am fost speriata la inceput, dar sa stii ca in mare parte au disparut de cind iau tratament (50 mg L-Tyrox).

Ce era cel mai de nesuportat- ma sculam noaptea f fierbinte, nu puteam inghiti, ma gidila pe git, panica totala ca mor. Imi faceam repede un ceai de musetel si trecea! Sau daca ma prinde prin oras am la mine bomboane de supt cu lamiie pt git. Ma ajuta f mult sa imi controlez panica. Incearca sa respiri adinc, cu tot stomcaul. Daca esti acasa fa-ti un ceai si intinde-te, puneti muzica favorita (da ceva mai calma sa fie, ok?).

Aaaaa, si eu am facut 2 EKG si nu a iesit nimic...ca la inceput si eu credeam ca am ceva cu inima.

--------

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Daca e hipotiroidie, in timpul sarcinii in general se dubleaza doza de euthyrox pentru ca si nevoile organismului mamei cresc. Iar daca e hipotiroidie Hashimoto se transmite genetic. Copiii unei persoane care are asa ceva pot dezvolta si ei in timp asa ceva, dar nu e obligatoriu. La mine si mama si eu avem. Fratele meu nu pare sa aiba, dar tot va trebui sa faca un control. Iar fiicei mele va trebui sa ii fac un control cand ajunge la adolescenta. In acest caz tratamentul e pe viata.

In Franta se face controlul tiroidei tuturor bebelusilor la 3 zile dupa nastere pentru a depista hipotiroidia care la copiii poate duce la nanism si retard mental.

Daca e hipertiroidie, cred ca nu se ia tratament in timpul sarcinii, dar oricum trebuie vazut cu doctorul. Se poate declansa in urma unui soc si in cazul acesta nu se transmite genetic si nu dureaza toata viata. Am o matusa care a facut o hipertiroidie la revolutie pentru ca s-a speriat. Dar cu tratamentul adecvat i-a trecut.

Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput