Tiroida

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Uutza spune:

quote:
Originally posted by vourvourou

Este un medic bun, dar din pacate la mine acest tratament cu thyrozol asociat cu levotiroxina m-a cam adus iar in starea de hiper.

Da, exact de asta se temea dr meu. Mi-a zis ca, din mom ce tratamentul meu actual da rezultate bune, nu vede de ce am schimba ceva. La mine toate analizele au revenit la normal acum, si ma astept ca la urmatoarea programare sa imi reduca doza medicamentelor (sa nu dau in hipo).

Propylthiouracil nu are un nume de firma (de ex, Thyrazol este methimazole). Nu stiu daca e si in Ro. Dar stiu ca exista carbimazole, despre care am auzit ca este mai indicat decit methimazole in sarcina. Oricum, cel mai important lucru pentru sanatatea copilului este ca tiroida mamei sa fie sub control la momentul conceptiei si in timpul sarcinii (cu sau fara medicamente).

Ginecologul tau are si nu are dreptate cu malformatiile: adica, da, daca tu esti hiper, copilul va avea probleme; dar, pe de alta parte, este destul de improbabil ca vei ramine insarcinata fara sa-ti aduci tiroida la normal.














quote:
Originally posted by Uutza
Si un raspuns pt Vourvourou: este ok sa ramii insarcinata luind ATDs (antithyroid drugs, nu stiu cum sa le zic in romana). Dr. meu mi-a explicat ca riscurile ar fi mai mici decit dupa operatie sau iod radioactiv, pt ca ATDs tin in friu autoanticorpii (operatia iti rezolva hipertiroidismul, dar nu elimina neaparat autoanticorpii, care, transferati la bebelus, pot ridica probleme). Mi-a mai zis ca medicamentul preferat in sarcina este propylthiouracil (pe asta sint eu acum), nu methimazole (pe asta esti tu acum). Si Levothyroxine este ok in sarcina, cred. Tratamentul asta de mentinere cu methimazole si levothyroxine este foarte interesant pt mine; din pacate, dr meu nu crede in el. Ideea este ca, dind tiroidei atit antithyroid drug cit si suplimentare de hormon, ii permiti sa stea intr-o stare de inactivitate si sa se refaca mai repede si mai sigur. La ce doctor mergi tu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Uutza spune:

Mda, prima mea incercare de quote: nereusita, dupa cum se poate vedea! Raspunsul in afara quote-ului era:

Da, exact de asta se temea dr meu. Mi-a zis ca, din mom ce tratamentul meu actual da rezultate bune, nu vede de ce am schimba ceva. La mine toate analizele au revenit la normal acum, si ma astept ca la urmatoarea programare sa imi reduca doza medicamentelor (sa nu dau in hipo).

Propylthiouracil nu are un nume de firma (de ex, Thyrazol este methimazole). Nu stiu daca e si in Ro. Dar stiu ca exista carbimazole, despre care am auzit ca este mai indicat decit methimazole in sarcina. Oricum, cel mai important lucru pentru sanatatea copilului este ca tiroida mamei sa fie sub control la momentul conceptiei si in timpul sarcinii (cu sau fara medicamente).

Ginecologul tau are si nu are dreptate cu malformatiile: adica, da, daca tu esti hiper, copilul va avea probleme; dar, pe de alta parte, este destul de improbabil ca vei ramine insarcinata fara sa-ti aduci tiroida la normal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CrisaS spune:

quote:
Originally posted by clyo

hop si io
hipotiroidie de 5 ani, am avut stari groaznice, imi venea sa ma urc pe pereti.
acum imi iau pastiluta in fiecare dimineata, plus cure de calciu,magneziu si vit D3, ma simt ok dar nu prea rezist la efort fizic.
am ramas insarcinata, cu toate ca de 7 ani toti ginecologii si endocrinologii la care am fost mi-au zis ca nu am nicio sansa sa fac copii.
sarcina a fost ok, am nascut natural.


Ce pastiluta iei clyo?Novothyral sau Euthirox?Si mie mi-a dat am luat cam 4 ani si l-am intrerupt de la mine putere , nu am mai suportat ideea ca tre sa fiu dependenta de acea pastila in fiecare dimineata.
Numai bine,
Crisa


Lucrurile cele mai importante pentru a te face sa fii fericit sint: sa ai ceva de facut, pe cineva sa iubesti si ceva la care sa speri!!
http://tt.lilypie.com/Wb2Nm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo2007 spune:

Buna fetelor,

Mi-am facut analizele pentru tiroida , pentru ca mi s-a parut mie ca ar fi ceva in neregula.
Am rugamintea sa-mi spuneti daca rezultatele sunt ok.Ele se incadreaza in valorile biologice de referinta, dar pana merg la medic vreau sa ma linistesc un pic.
Rezultatele sunt urmatoarele:
ATPO 0.3
FREE T3 2.6
FREE T4 1.3
T4 9
TOTAL T3 91.7
TSH 2.72

Astept cu nerabdare raspunsurile voastre.

Pupici,

Ramo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Yagmur spune:

Kiny32, eu am fost operata de tiroida in 2000. Aveam hipertiroidie dar simptomele erau combinate...adica eu m-am ingras cu 15 kile
Dupa operatie m-am simtit mult mai bine, nu am prea reusit sa slabesc, iau eurotyrox 150/zi si mi s-a spus ca nu sint sanse sa fac copii (dupa multe analize). Si totusi am un bebe minunat...
In timpul sarcinii am redus la 100/zi, iar acum trebuie sa ajung sa imi refac analizele...
Asta e povestea mea pe scurt.... daca vrei mai multe detalii imi poti da PMYagmur - mami de Luca (19 decembrie 2006)

www.geocities.com/mami_nov_dec_06/" target="_blank">fulgi de nea
slide Luca
varsta Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

v.as ruga o parere, daca se pricepe cineva...
dupa nastere am fost hiper apoi am trecut pe hipo. mi s.a dat tratament cu eutirox 50 si ieri am fost la medic si mi.a zis ca valorile s.au normalizat, dar voi continua sa iau pastiluta toata viata, mai ales daca raman gravida

ce ma intreb este , daca dupa hiper am trecut pe hipo, putea organismul sa revina singur la normal, daca intrerup acum tratamentul, va fi bine? oare a fost doar o dereglare dupa sarcina si nastere...

yagmurchiar ma intrebam cum esti

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush_77 spune:

Buna fetelor, si eu am aceiasi problema TIROIDA. Anul trecut am descoperit ca am HIPOTIROIDISM, ma ingrasasem mult si am facut o serie de analize.La inceput am luat Eutirox de 50 mg si din februarie am crescut sambata si duminica 75mg. Parerea mea este ca Tiroida este foarte importanta de tratat, si ca ar trebuii sa o luati pastilele alea care vi-au fost prescrise chiar daca pt toata viata . Eu am incercat sa fac un bebe dar din pacate am pierdut deja 2 sarcini dar nu o sa renunt.Din cauza HIPO.. trebuie sa fac tratament in timpul si dupa sarcina ,pt ca este f f f f important sa o am sub control pt a face un bebe sanatos.

DECI FETELOR LUATI TRATAMENTUL CA ESTE FOARTE IMPORTANT, cu ce va deranjeaza daca trebuie luata pastiluta ?
V-am pupat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

iti spun eu - ca si eu fac parte din club: desi am o memorie fffbuna, de multe ori luandu-ma cu alte treburi mai importante ... uit sa o iau (asta dupa ce a venit bebe si acum dimineata, trezeste-l, imbraca-l, du-l la gradinita, fa-i bagajul, etc, etc.. ) Apoi ti se face foame .. nu mai stiu pe unde sa le pun sa nu le uit. Si daca esti mai stresata din fire, te streseaza ca orice alt lucru pe care stii ca tb sa il faci . In momentul in care ai toata tiroida scoasa, stie cineva ce analize tb facute sa vezi ca totul este ok ? Merci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

Buna ariel_7000

Am citit raspunsurile tale si as vrea sa aflu adresa doctorului homeopat de care ai pomenit. Mentionez ca eu am hipertiroida Basedow-Graves si imi doresc foarte mult un copil. Nu reusesc sa-mi stabilizez boala asa ca sunt foarte interesata de medicul tau.
Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinush_77 spune:

Banuiesc ca singura persoana care stie ce analize trebuie sa faci este endocrinologul, doar el te poate indruma. Credema ca si mie imi este mintea in alta parte si eu sunt la fel de agitata , o mai uit si eu sa o iau ,dar important este sa o iei dimineata inainte de a manca(cel putin asa mi-a spus doctorita). La inceput mi-a fost foarte greu sa imi amintesc sa iau doctoria, dar stiind ca este importanta o lasam la indemana. Pentru precautie am o folie in poseta si una acasa.


Mergi la inceput