Tiroida

Tiroida | Autor: Adrriana

Link direct la acest mesaj

In urma unei ecografii,mi-a iesit ca am structura marita...doar atat,desi ma simteam rau,aveam senzatia ca ma strange cineva de gat,stare de panica...doctorita mi-a spus ca nu e grav,dar mi-a dat sa mai fac analize la TSH si tosteron plasmatic parca...intrebarea mea...tiroida se trateaza definitiv sau voi avea probleme toata viata? se poate sa-ti palpite inima de la tiroida?...sa creeze stare de neliniste?...poate stie cineva si imi raspunde se mie pana ajung la doctor...multumesc...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Initial creeata de Adrriana

In urma unei ecografii,mi-a iesit ca am structura marita...doar atat,desi ma simteam rau,aveam senzatia ca ma strange cineva de gat,stare de panica...doctorita mi-a spus ca nu e grav,dar mi-a dat sa mai fac analize la TSH si tosteron plasmatic parca...intrebarea mea...tiroida se trateaza definitiv sau voi avea probleme toata viata? se poate sa-ti palpite inima de la tiroida?...sa creeze stare de neliniste?...poate stie cineva si imi raspunde se mie pana ajung la doctor...multumesc...

Adriana


DAca se depisteaza o afectiune tiroidiana din pacate nu se vindeca, trebuie tratata toata viata dar asta nu inseamna ca daca ai un endocrinolog bun nu te vei simiti ca un om aboslut normal.
Starea de neliniste si palpitatiile pot fi manifestari ale unei boli tiroidiene, dar pot la fel de mult sa fie date de stressul prin care treci acum.
Sfatul meu, adica al unei persoane care are hipotiroidie de ani buni, este sa te duci la cel putin doi endocrinologi inainte sa te decizi sa incepi un tratament. Dezechilibrele hormonale sint f. delicate si nu e indicat sa incepi un tratament pana cand nu esti sigura de diagnostic.
Chiar si dupa ce se confirma diagnosticul ideal este sa verifici tratamentul cerand o a doua opinie.
Exista si tratamente altenrative, homeopate care dau rezultate in faze incipiente si n-ar fi rau sa le incerci.
Oricum ar fi, nu dispera, ai sa fi surprinsa sa afli cate femei au probleme cu tiroida si duc o viata normala, numai ca se duc periodic la medic si iau zilnic o pastiluta...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaAB spune:

Adriana, si eu am hipertiroidism de aproape 10 ani.Am fost la mai multi doctori, am facut analize peste analize, am fost internata(picam din picioare pe strada de rau- palpitatii, oboseala, nervi,etc)in spital.Am urmat tratament cativa ani dupa care dr mi l-a intrerupt, pentru ca ma simteam bine iar analizele au iesit in limite normale.De atunci nu am mai luat nici un tratament si este ok.
Iti doresc numai bine.
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Hipertiroidism mi s-a depistat si mie acum 3 ani si m-am tratat cu calciu,magneziu si vit D3...deci cei cu hipotiroidie iau o pastiluta toata viata...mi-am mai facut o analiza ,nu mai stiu cum se cheama,si mi-a spus ca e bine ca nu trebuie sa iau pastile toata viata...pe mine ma intereseaza daca pot ramane insarcinata...doctorita mea ginecolog mi-a spus dupa o ecografie la ovare ca raman greu insarcinata,chiar deloc...tiroida influenteaza?...se poate sa nu raman insarcinata de la tiroida?...a ramas cineva insarcinata fiind suferinda de tiroida?....multe intrebari...pana ajung eu la doctor mai dureaza ca trebuie sa fac tsh sau testosteron plasmatic in primele 5 zile ale ciclului...oare de ce?...astept si apoi ma duc la analize...multe intrebari mai am in cap...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca2207 spune:

quote:
Originally posted by Adrriana

Hipertiroidism mi s-a depistat si mie acum 3 ani si m-am tratat cu calciu,magneziu si vit D3...deci cei cu hipotiroidie iau o pastiluta toata viata...mi-am mai facut o analiza ,nu mai stiu cum se cheama,si mi-a spus ca e bine ca nu trebuie sa iau pastile toata viata...pe mine ma intereseaza daca pot ramane insarcinata...doctorita mea ginecolog mi-a spus dupa o ecografie la ovare ca raman greu insarcinata,chiar deloc...tiroida influenteaza?...se poate sa nu raman insarcinata de la tiroida?...a ramas cineva insarcinata fiind suferinda de tiroida?....multe intrebari...pana ajung eu la doctor mai dureaza ca trebuie sa fac tsh sau testosteron plasmatic in primele 5 zile ale ciclului...oare de ce?...astept si apoi ma duc la analize...multe intrebari mai am in cap...

Adriana



Si mie mi s-a spus ca o sa am probleme sa raman insarcinata si n-a fost asa...dimpotriva...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

hop si io
hipotiroidie de 5 ani, am avut stari groaznice, imi venea sa ma urc pe pereti.
acum imi iau pastiluta in fiecare dimineata, plus cure de calciu,magneziu si vit D3, ma simt ok dar nu prea rezist la efort fizic.
am ramas insarcinata, cu toate ca de 7 ani toti ginecologii si endocrinologii la care am fost mi-au zis ca nu am nicio sansa sa fac copii.
sarcina a fost ok, am nascut natural.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

Hipertiroidismul este consecinta producerii anormale de hormoni tiroidieni.
Etiopatogenie-Incidenta hipertiroidismului este mai ridicata in regiunile cu gusa endemica. Boala apare mai frecvent la femei decat la barbati. Numerosi factori pot determina aparitia bolii. Se cunosc imbolnaviri provocate de traume psihice. in astfel de cazuri, punctul de plecare al dereglarilor hormonale nu este tiroida, ci centrii nervosi din creier, care stimuleaza productia de hormon hipofizar tireotrop si acesta, la randul sau, incita glanda tiroida sa secrete cantitati mari de hormoni tiroidieni, creand astfel tabloul clinic al tireotoxicozei.
Forme si manifestari clinice: se cunosc trei aspecte ale hipertiroidismului: hi­pertiroidismul propriu-zis, caracterizat prin gusa si tireotoxicoza, boala Basedow, avand ca Simptome gusa, tireotoxicoza si exoftalmia (proeminenta globilor oculari) si adenomul toxic, in care exista nodului tiroidian si tireotoxicoza, fara modificari oculare. Debutul hipertiroidismului nu poate fi precizat in timp. Manifestarile de inceput - astenie, insomnie, nervozitate, scadere in greutate - nu sunt specifice bolii. Bolnavul este tratat deseori in mod gresit ca un nevrotic.
Date fiind manifestarile variate ale bolii, St. M. Milcu a descris mai multe etape in evolutia hipertiroidismului. Prima etapa, nevrotica, avand manifestarile mentionate, este urmata de o faza neuro-hormonala, caracterizata prin excesul de hormon. Faza a treia este dominata de hipersecretie de hormoni tiroidieni. in aceasta perioada apar semnele clinice de tireotoxicoza. Faza a patra - denumita si viscerala - se caracterizeaza prin suferinta diverselor organe (ficat, inima); faza ultima este cea casectica. In prezent, formele grave sunt rare, deoarece boala este tratata la timp.
Semnele legate de tireotoxicoza sunt comune celor trei Forme clinice - hiper-tiroidism, boala Basedow si adenomul toxic: pierderea in greutate este rapida si insemnata (10 - 20 kg in cateva luni), cu toate ca apetitul este exagerat. Scaunele sunt frecvente, diareice. Bolnavul are tremuraturi vizibile ale extremitatilor, care se accentueaza cand tine mainile intinse. Deseori tremura tot corpul. Pielea este calda si umeda, deoarece hipertiroidianul transpira necontenit. Caracteristice hipertiroidei sunt tulburari cardio-vasculare. Tahicardia este importanta, pulsul ajungand la 140 de batai si chiar mai mult/min. Subiectiv se manifesta prin palpitatii si respiratie dificila la efort. Tahicardia nu se modifica in repaus si nici la efort, ceea ce constituie un criteriu important de diagnostic. Pulsatiile vaselor periferice sunt puternice si vizibile la nivelul gusii - unde sunt insotite de suflu - si la nivelul aortei abdominale. Tulburarile cardiovasculare predomina la batrani. La acestia, fibrilatia atriala este deseori confundata cu o cardiopatie izolata si tratata ca atare. in tireotoxicoza, tensiunea arteriala creste la 180 mm. Hg, iar, valorile minime coboara la 40 - 60 mm Hg. in genere, ideatia este rapida. Bolnavul este intr-o continua stare de agitatie, cu toata starea de oboseala. Este anxios, emotiv si hipersensibil. Starile depresive, tulburarile schizoide sau paranqide sunt frecvent remarcate. Tulburarile nervoase (.predomina la tineri. Tulburarile musculare constituie un grup important de Simptome. Oboseala musculara este uneori extrema si poate fi insotita de paralizii trecatoare, satrofie grava sau, mai rar, de miastenie grava.
Gusa, (72) constituie unul dintre cele mai caracteristice semne ale bolii Basedow. Tiroida poate fi moale, difuza sau ferma, nodulara, in functie de vechi-tmea gusii. in adenomul toxic, gusa se dezvolta progresiv si este formata dintr-un jsingur nodul, de consistenta ferma, mai rar din mai multi noduli. La inceput, gusa Ieste dependenta de hormonul tireotrop, dar ulterior devine autonoma, secretand [cantitati apreciabile de hormoni tiroidieni. Se complica adesea cu insuficienta «cardiaca si fibrilatie atriala.
Exoftalmia este - impreuna cu gusa si tireotoxicoza - un simptom important in boala Basedow. Ea consta in proeminenta globilor oculari, cu deschiderea exage­rata a fantei palpebrale. Privirea este fixa, ochii lacrimeaza si vederea este dubla (diplopie). Exoftalmia poate evolua spre forma maligna. Tulburarile oculare se accentueaza si exista riscul de pierdere a vederii. Daca nu se intervine la timp in hiper­tiroidism, se pot ivi complicatii, unele destul de grave. Complicatia cea mai grava este criza de tireotoxicoza, care, din fericire, a devenit rara. Apare la bolnavii cu tireotoxicoza severa, mai ales daca acestia sunt supusi la diverse agresiuni (emotii, interventii chirurgicale, sur­menaj). Criza este provocata de tiroi-dectomie, in special, deoarece in timpul manevrelor pe tiroida se revarsa in sange cantitati mari de hormoni tiroidieni. Criza se manifesta clinic prin intensificarea fenomenelor de tireotoxicoza (tahicardie, hipertensiune, astenie extrema). in astfel de cazuri se instituie Tratament de urgenta cu sedative puternice, solutie Lugol si Tratament cu hemisuccinat de hidro cortizon in perfuzie sau cortizon acetat administrat i.m. Diagnosticul diferitelor forme de hipertiroidism se bazeaza pe semnele clinice descrise si pe o serie de probe de laborator, de valoare inegala. Metodele de investigare a functiei glandei tiroide cuprind: metabolismul bazai, iodemia, iodocaptarea si scintigrama tiroidiana. in hipertiroidism se utilizeaza, in plus, si anumite teste dinamice. ,
Pana nu demult, examinarea curenta a functiei tiroidiene se facea prin determi­narea metabolismului bazai. Aceasta proba masoara consumul de oxigen in con­ditii bazale. Hiperfunctia tiroidiana intensifica consumul de oxigen, crescand metabolismul bazai, pe cand hipofunctia tiroidei diminueaza metabolismul bazai. Pentru efectuarea acestui examen, bolnavul trebuie pregatit, astfel: cu o seara inainte sa stea linistit si sa nu consume proteine si grasimi. Metabolismul bazai se face dimineata pe nemancate. Metabolismul bazai arata valori crescute la hipertiroidieni, dar si la nevrotivi si anxiosi. De aceea se recomanda ca la nevrotici proba sa fie facuta dupa administrarea de sedative. O tehnica moderna si mai exacta de explorare functionala a tiroidei este determinarea in plasma a iodului legat de proteine (iodemia). Valorile normale sunt cuprinse intre 4 si 8 mg/100 ml. Personalul care recolteaza sangele bolnavului trebuie sa stie ca proba nu poate fi efectuata in cazul in care, cu o luna inainte, bolnavul a luat substante continand iod (Mexaform, Tiroida, Tiroton). Rezultatele pot fi influentate chiar de iodul continut in substantele de contrast, administrate cu ocazia unor examene radiologice (urografie, colecisto-grafie etc), chiar cu 1 an inainte. De asemenea, nu se va intrebuinta iod pentru curatarea seringilor sau la tampoanele pentru dezinfectarea pielii. Iodocaptarea utilizeaza testul captarii de catre tiroida a I3II sau i32I, substanta radioactiva fiind admi­nistrata pe cale orala. Exista mai multe variante ale acestui test. Cel mai utilizat este testul la 2 ore (valori normale = 19 ± 5%) si testul iodocaptarii la 24 de ore (normal = 45%). in hipertiroidism, valorile iodemiei si ale iodocaptarii sunt crescute. Ambele probe necesita o tehnica de lucru si o aparatura mai complicate, fapt pentru care nu pot fi efectuate decat in unitati spitalicesti special dotate. Una dintre cele mai utilizate investigatii in hipertiroidie este proba dinamica a inhibitiei cu triiodotironina (proba Werner). Se dau 100 mg triiodotironina/zi (preparatul Tiroton), timp de 5 zile sau, in alta varianta, timp de 10 zile. inainte si dupa terminarea probei se masoara iodocaptarea. in mod normal, excesul de hormoni tiroidieni administrati trebuie sa blocheze secretia de hormon tireotrop si, prin urmare, sa scada iodocaptarea. in boala Basedow, acest mecanism este dereglat si Tirotonul nu reuseste sa inhibe centrii nervosi si hipofiza. in consecinta, iodocaptarea nu se modifica.
Tratamentul hipertiroidismului este de trei feluri: medical, chirurgical si cu radioiod.
Tratamentul medical consta in administrarea de iod sub forma de solutie Lugol (amestec de iodura si potasiu si de iod) sau de antitiroidiene de sinteza, ca de exemplu preparatul romanesc Metiltiouracil. Acesta este larg utilizat in Tratamentul hiperti­roidismului si este indicat in special in formele usoare de tireotoxicoza si in gusile mici sau in cele difuze. Tratamentul cu antitiroidiene de sinteza are dezavantajul ca dureaza mult (1-2 ani) si ca poate produce reactii se sensibilizare (febra, leucopenie). Antitiroidienele scad sinteza de hormoni tiroidieni, dar totodata stimuleaza formarea in exces a hormonului tireotrop, existand riscul ca in cursul Tratamentului sa se produca marirea de volum a gusii.
Tratamentul chirurgical (tiroidectomia subtotala) se aplica in gusile mari si in cele vechi nodulare, care nu mai raspund la Tratament medical.
Tratamentul cu iod radioactiv se aplica in cazul gusilor care capteaza iodul. Este indicat indeosebi la hipertiroidienii varstnici. Dozele se dau in functie de marimea gusii. Se dau in medie cate 6-10 mCi in 1 - 3 reprize.
Deosebit de importanta este atitudinea anturajului fata de acesti bolnavi. Cei care-i ingrijesc trebuie sa tina seama ca hipersensibilitatea si susceptibilitatea cres­cute, la acesti bolnavi, sunt manifestari ale tireotoxicozei. De aceea ei trebuie me­najati, tratati cu blandete si rabdare si feriti de emotii puternice si de suparari. Asi­gurarea conditiilor de liniste si de odihna, impreuna cu un regim alimentar adecvat - constand din mese usoare.si dese - completeaza cu succes Tratamentul medical.


Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by clyo

hop si io
hipotiroidie de 5 ani, am avut stari groaznice, imi venea sa ma urc pe pereti.
acum imi iau pastiluta in fiecare dimineata, plus cure de calciu,magneziu si vit D3, ma simt ok dar nu prea rezist la efort fizic.



La ce folosesc curele cu calciu, magneziu si D3 la hipotiroidie ? Mie nu mi-a spus nici un medic de asa ceva desi sufar de hipotiroidie. Calciu si magneziu am mai luat din proprie initiativa pentru ca ma remonteaza, dar D3 la ce foloseste ?


Sanziana & Marina (03/10/2004) Cand s-a nascut Marina... Poze

Dragostea ne-a fost data ca sa invatam sa ne depasim egoismul, sa invatam sa ne pese mai mult de altcineva decat de propria fiinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joker spune:

hmm...eu stiam ca din contra, in hipotiroidism se administreaza cu precautie si in doze mici vitamina d3....

Joker...mama de ied zapacit

http://pg.photos.yahoo.com/ph/marin_a_i/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adrriana spune:

Eu am avut hipertiroidism si noduli care s-au resorbit cu un simplu tratament cu calciu,mg si D3 acum 3 ani....acum am doar structura marita la tiroida si palpitatii la inima de vreo 2 saptamani...Am si sindromul ovarelor polichistice,ovarele mele sunt ''goale'' si uter retrovers...oare am vreo sansa sa fac un bebe?...''incerc'' de 3 luni si nimic...s-a mai confruntat cineva cu asa ceva?...am doar 26 ani si sper in continuare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clyo spune:

vit D3 ajuta la fixarea calciului.
de 5 ani, toate analizele au aratat ca magneziul si calciul sunt cu mult sub limita inferioara, dr. meu zice ca una din cauze e tiroida.
cel mai important lucru e ca dupa aceste cure ma simt excelent.
cand uit sa le iau, am probleme cu respiratia (senzatia de gheara in gat), oscilatii de tensiune, oboseala, stare de nervozitate.

Mergi la inceput