CIRESE de mai-iunie 2006 (3)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina1702 spune:

ioana daca vrei pot renunta eu la albastru si sa iau kaki...daca ajuta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_Ioana spune:

quote:
Originally posted by adelapop

toti bebelusii vostri sunt superbi, si nici macar cand erau mici nu au fost asa cum stiam eu ca sunt.....fff slabi si cu pielea creata....suuuper

lacra spor la pregatiri, sa aveti un botez frumos si bebe alexandru sa fie linistit, iar tu stai linistita ca o sa fii o frumusica. cat mai ai in plus?
apropo de mangcare si kg: ati dat jos usor din surplus? si e adevarat ca in timpul alaptarii te ingrasi la loc? eu asa am auzit ca dupa ce nasti slabesti si in timpul alaptarii pui iar la loc






Adelutzo, nu stiu cum e la alte mamici, dar mie mi se face o foame si o sete cand alaptez de as manca un camion de bunatatzi...nu o fac si tare ma chinui sa am grija la ce bag in gura, dar cred ca e tare usor sa scapi hatzurile cand alaptezi, sa o iei razna cu kg...eu am dat jos 7kg usor, fara sa stiu cum si cand, mai am 5 si acum ma rog sa nu mai pun...dar pe de alta parte, Luca este cea mai eficienta cura de slabire din cate am tinut, daca o sa tot fac nopti albe poate ajung pe minus cu kg, cine stie?

Cristina lui Luca (21 jun 2006)


http://pg.photos.yahoo.com/ph/cristina_mistodie/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Revin si eu ... Goanga mea nu ma lasa sa citesc din urma, asa ca ma grabesc sa scriu cu ce ma doare si pe urma sper sa mai apuc sa si citesc ...

In primul rand, multumesc VIVIGHE pentru informatiile despre botezul la hotel Majestic, foarte utile.

In al doilea rand, intrebare pt LUANA : parca tu cautai la un moment dat un ortoped, ai gasit unul bun ? Poti sa mi-l recomanzi si mie ? Am fost la unul pt piciorusele un pic strambe ale piticei, dar nu prea-mi place ... i le-a pus in ghips pt o saptamana si de-atunci tot facem masaj ... Ne cheama la control la 2 saptamani, dar nu stiu de ce nu prea am incredere in el, mi se pare superficial ... Daca ati putea sa-mi reocmandati un ortoped ar fi tare bine, sa mai avem si o a doua parere

Pitica mea are acum 2 luni jumate, la 2 luni avea 4650g si 56cm; mananca acum cam la 3 ore, iar dde vreo 2-3 nopti avem un record la somn de 6 ore noaptea ! In schimb e foarte agitata seara, practic dupa masa de dupa-masa de pe la 5-6 nu mai doarme deloc si e tare miortaita ... Dupa masa iesim la plimbare, cand ne intoarcem vine baita si masa de seara, dar e cu cantec mare ...

Mai nou imi cam refuza sanul, si incep sa cred ca biberonul isi face simtita prezenta sau eu nu mai am lapte suficient ... Se agita la san dupa 10 minute, si nu-mi vine mie sa cred ca in 10 minute goleste sanul ! Si se agita si nu pot neam s-o mai cuplez la san ... E drept ca si cu pompa, dupa suptul ei, scot vreo 10-20ml, deci probabil ca nu ramane prea mult ... Dupa care vine biberonul, la inceput urla ca din gura de sarpe, dupa care cred ca se prinde ce e si se cupleaza si trage aproape tot ...

La 2 luni jumate mananca de la un san 10 minute, dupa care din biberon Humana 1 cam 60-70ml (foarte rar 80-90, atunci cand am eu senzatia ca n-a tras suficient de la san). Cum vi se par cantitatile, in conditiile in care are 5 mese pe zi? Mie mi se pare ca manaca mai putin de la o vreme, si nu mai mult, cum ar fi trebuit ... Dar n-ar trebui sa se scoale de foame si sa manance mai des daca i-ar fi foame ?

Va pup si incerc sa citesc din urma, sa vad ce-ati mai facut ...


Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Am gasit albastre, un albastru putin mai intens decat al meu dar frumos. Kaki nu mai era dar am luat un nisipiu-cafe-au-lait frumos. Avem insa o noua problema cu negru: e mai scump decat celelalte. Sa va explic: negru au un material foarte misto , un tricot de bumbac moale dar elastic, subtire. Din acest material mai au grena, portocaliu, turcoaz...mai multe culori ,nu le-am retinut. Doar ca iese cam cu 100.000 mai scump pe wrap, deci cam 350.000 unul. Asa ca nu am luat, astept parerile voastre.
In rest am mai luat deja material pt cine vroia lila, gri deskis si gri inkis.



Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abibrinza spune:

Inaioana, vreau si eu un wrap.Daca se poate, as vrea nisipiu.Ti-am mai spus si la capitolul trecut, daca ai facut din alta culoare nu-i nimic.Multumesc!





Arabela si bebe Victor(22 aprilie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amiss_zip spune:

Inaioana ce rau imi pare ca nu mai ai albastru si ma inscrisesem destul de repede pe "listuta". Eu nu vreau culori calde (marouri, crem, portocaliuetc). Imi sta bine cu o culoare rece. Asa ca as vrea, daca nu ai albastru, gri deschis, rosu am inteles ca nu ai, lila (daca e rece) sau... pe ultimul loc negru.
Multumesc mult!

www.flickr.com/photos/84539179@N00/166696886/in/photostream/" target="_blank">poze cu noi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78768" target="_blank">povestea nasterii micutei Petra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

inaioana, ma trezii si io acu'...eu activez la mamici de iulie august...insa pare interesant wrap-ul asta. Le faci tu? As vrea si eu pe roz...cum fac sa trimit banii. Daca vorbesc aiurea ( asta pentru ca nu am citit din urma) nu dati cu rosii. De la ce varsta sta in wrap ca noi avem doar 11 zile acum.

Poze cu Alexia
http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabyzv23/my_photos

Larisa si Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Arabela, stiu , esti printre primele din lista. Nisipiu este pentru tine!
Deci am luat pana acum: gri inkis, gri deskis, nisipiu, albastru inkis si lila.
Negru si alte culori nu am luat, pt cine vrea ar iesi la 350.000/wrap. Este vorba despre un fel de jerse-tricot de bumbac fin de tot si moale.
Lila nu se mai gaseste, l-am luat pe tot eu.
Gri deskis si inkis la pretul vechi ar mai fi, ca si albastru inkis si nisipiu.

Fetele care vor primi wrapurile prin posta, va rog trimiteti-mi adresele voastre pe mail/pm.
Eu ma interesez de costurile postale si va voi da un nr de cont pt achitat.
De asemenea , cine nu a precizat culoarea, va rog sa alegeti cateva din cele de mai sus in ordinea preferintelor , in caz ca nu am/gasesc din prima, sa am varianta.


Ioana cu Serghei (2 mai 2006) si Katja (30 martie 2004)

pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

Nu prea am reusit sa mai scriu in ultima vreme. Copilul imi ocupa aproape tot timpul. Acum scriu cu el in brate.
Am citit tot ce ati scris la capitolul 2. Se pare ca si noi avem probleme obisnuite : bubite pe fata, cei trei S,colici, etc. Copilul meu nu a vrut sa suga niciodata. Ma mulg si ii dau bibe. 3 pompe de san am dat gata pana acum!

In august, dupa ce facem 2 luni, mergem la spital pentru investigatii legate de rinichi. Sper sa nu ne interneze si sa fie totul ok.

As pune si eu poze dar habar nu am cum!

Vreau sa va intreb si eu ceva: a luat cineva zinnat in timp ce alapta? Parca Luana mai intreba dar nu mai stiu exact ce s-a discutat.

Bogdanai, un ortoped pediatru renumit este dr. Jianu. Il gasesti la Medicover sau la Grigore Alexandrescu. Am mai citit ca si dr Basca ar fi bun dar cel mai bun este Jianu. Pe Basca il gasesti la Diagnosis.

Va pup


Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnica spune:

As mai avea o intrebare: de la ce varsta poti sa pui bebelusul in marsupiu? Dr. mi-a spus ca dupa 2,5 luni dar mi se pare tare tarziu. Voi ce stiti?

Monica si Alex 04.06.2006

Mergi la inceput