Azoospermie - cap 4 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Dragele mele,
azi nu stiu ce mi-a venit de m-am uitat din nou pe vechea spermograma a sotului meu. Desi credeam ca o stiu pe de rost azi STUPOARE : in fata diagnosticului pe care il stiam,(si care ne streseaza de ceva ani-oligoastenospermie ) am descoperit ceva nou - de parca nu era suficient-HIPERSPERMIE
Desi suna bine(ca e cu HIPER )ma tem ca nu de bine
Cine stie ce inseamna asta si ce efecte negative are ???
Adica cam stiu ce inseamna(cantitatea e prea mare-8.5 ml)dar nu stiu cam nimic despre asta, pe net nu am aflat absolut nimic
Cine ma poate ajuta cu ceva informatii ?
Sanatate si pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns orchis spune:

Avalon Dr. S. trebuia sa se intoarca sapt. asta. Cel putin asa i-a spus sotului meu... In alta ordine de ideei, felicitari sotului tau! Intr-adevar fara a fi prescrise de un medic, unele tratamente pot fi chiar daunatoare !!
Carry eu ti-am raspuns la <35!
Va pup

orchis

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoma spune:

Ciao!

Carry, noi am avut si 10 ml si ni s-a spus ca poate fi de la o infectie vol. mare. Dar spermocultura a infirmat asta. Cauza mai poate fi abstinenta mai lunga inaintea spermogramei.

Mai citeste pe-aici:
http://www.presspro-gineco.ro/articole/diagnostic-71.php
http://health.enotes.com/nursing-encyclopedia/semen-analysis
http://www.fertility-docs.com/sperm_eval_tests.phtml

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carry spune:

Nicoma-cred ca asta e !!!!!!
Sotul meu facea atunci niste cursuri la Bucuresti si nu ne vazusem de o saptamana, ne-am intalnit la cabinet la BIG M
mersi mult, voi citi ce ai postat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Nusy, mersi mult de tot o sa incerc maine la toate nr de telefon, caci sunt cam presata de timp, mai avem 2 luni la dispozitie pana la ziua cea mare.

Orchis, sotul meu e foarte incapatanat, dar n-am ce face, asta e ideea lui fixa, nu ia nici macar vitamine decat daca i le prescrie dr., spre deosebire de mine care am luat multe medicamente 'dupa ureche'... tratamentul cu hormoni nu a dat rezultate la el, ci s-a inrautatit situatia dupa acesta, nu avem de ales... Dr.Soare am inteles ca recoamnda si tratamente naturiste...

Carry, termenul de hiperspermie nu exprima decat o cantitate mai mare de sperma decat este normal, stiu ca pt spermograma se recolteaza sperma dintr-un ejaculat si aceasta in medie ar trebui sa fie in cantitate de 2,5-5,5 ml... Poate sotul tau era dupa o perioada de abstinenta mai mare. Oricum, faptul ca are hiperspermie nu e ceva rau, depinde si cum i-a iesit spermocultura (care arata daca are vreo infectie). Celelalte cifre cum arata pe acea spermograma pe care scrie hiperspermie?

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Nusy,tu i-ai facut vreodata spermocultura sotului?Am tot citit despre asta si cred ca ar trebui si eu sa merg cu sotul sa si-o faca....poate are mare legatura cu aceste pacatoase infectii urinare...
Ce stiti despre spermocultura si unde se face cel mai bine in Bucuresti?
Miki, sa intelegem ca iti place asa de mult in concediu, incat ne-ai uitat?Te pupi si te asteptam cu drag...
Nusy, sper ca zilele astea sa pot "prinde" si eu calculatorul liber si sa vorbim mai multe.
Avalon,Orchis, Tabi, Pisix,va pupi si week-end placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Andra, la SANADOR a facut sotul meu spermocultura, tel.021.331.17.90 (laborator) si 021.322.27.42 sediul central. Desigur, daca a avut nr mare de leucocite, o spermocultura se impune ca sa vedeti daca nu e vorba cumva de o infectie.

A dat cineva de dr.Soare?????

"Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT"
Tablitele de smarald ale lui Toth

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusy spune:

Avalon : inca nu ai reusit sa dai de el? Nici la telefoanele pe care ti le-am dat? Eu nu l-am sunat ca nu am pt.ce deocamdata..asa ca nu-ti pot spune nimic.
Andra : am facut spermocultura la laboratorul de analize medicale unde lucreaza si dr.S. Nu prea aveam indicatii pt. ea deoarece leucocitele erau sub limita, dar totusi dr.S ne-a zis s-o facem. I-a iesit un enterococ (nu stiu exact cu ce se mananca,dar nu afecteaza spermatogeneza, insa i-a dat trat.cu urovaxom, asa ca sa fie tratat totusi).Daca prinzi liber calculatorul,vorbim.
Va pe toate.

Nusy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Fetelor, va multumesc mult pt informatii.Ne-am propus ca in luna august sa scapam de aceasta infectie urinara care tot recidiveaza.De-aceea am zis sa-i fac si o spermocultura.Oricum vom merge la Tg. Mures sa rezolvam "necazul".
Sper sa nu-l fi rapit careva pe dr S....ne-a terminat daca a "disparut"....
Va pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iazminn spune:

Fetelor a reusit vreuna din voi sa ia leg cu dr. Soare?

Mergi la inceput