in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

quote:
Originally posted by akella

Chutney de piersici

Ingrediente: 250 g pere, 250 g piersici, 250 g caise, 350 g zahar, 250 g arpagic, 50 g stafide, 1 pahar otet din vin, 1 lg. mustar dulce, sare, piper

Fructele se curata si se taie in bucati nu prea mari. Se dizolva zaharul in otet, apoi se toarna solutia peste fructe. Se adauga ceapa, tocata si calita in putin ulei, stafidele, mustarul, sare si piper. Se amesteca si se fierbe 15-20 de minute. Se pune in borcane cat este fierbinte si se inchid imediat.


Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.webshots.com/user/miana_dragnea



suna super bine dar cu ce se mananca?

Marina 16+

burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Chutney-ul de fapt, este originar din India si se folosea drept sos sau garnitura la alte mancaruri traditionale. De fapt si de drept, retetele originale sunt cu ingredientele pasate... Eu (ca micul intreprinzator roman , plin de imaginatie) l-am adaptat dupa ureche si nu-mi pare rau... Anul trecut cand am facut chutney-ul asta, am desfacut un borcan la un gratar variat (deh, oameni diferiti, cu gusturi diferite, asa ca am fript si porc, si pui si miel...); am mai scos pe masa si un borcan de ciuperci murate... S-a stins tot...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns esty spune:

quote:
Originally posted by mirelaispir

bubula reteta de zarzavat pt ciorbe nu merge si morcov parca imi imi aduc aminte ca mama punea?

mirela


dragutelor poate va foloseste si reteta mea de zarzavat bun ptr ciorbe,tocanite si la toate,cumnatei mele ii placea sa il pape pe painita.e ca si un fel de zacuca de ciorbe.

ZARZAVAT PTR CIORBE
5 kg de ardei capia rosu,1 kg de morcovi,1kg de ceapa,1kg de rosii,1 litru de ulei.se pune uleiul intr`o cratita mare ,preferabil de aluminiu sau inox cu fund dublu,apoi se pune ceapa data pe masina de carne sau robot si se lasa pana se inmoaie,apoi se pune morcovul si se mai lasa putin impreuna cu ceapa apoi se pun ardeii capia si rosile toate facute marunt (eu am facut cu robotul de bucatarie,dar se poate si cu masina de carne) se pune sare neiodata si se lasa la fiert pana iasa uleiul deasupra .la sfarsit se pune sanicilat si se pune in borcane care se aseaza in paturi si se lasa pana se raccesc.Da o savoare deosebita mancarurilor.

timmmy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Ketchup

Ingrediente: 3 kg rosii, 200 g zahar, 2 lg. otet din vin, 1 ceapa, 5-6 catei usturoi, 1 lg. piper, 1 lingurita sare, 1 lingurita boia, sucul de la 1 portocala, optional – 1 lingurita piure de ardei iute

Rosiile se spala si se taie in 4, inlaturand cotoarele. Se dau prin masina pentru suc de rosii. Sucul obtinut se pune la fiert. Se adauga ceapa tocata marunt, usturoiul pisat, sucul de portocala, zaharul, otetul, piper si sare dupa gust.
Se fierbe amestecul cca 45 de minute, dupa care se toarna fierbinte in sticle preincalzite (se umplu sticlele pana sus). Se inchid ermetic si se lasa sa se raceasca sub o patura.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

merci akella de lamuriri si ... spor la treaba

Marina 16+

burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fetitie spune:

Stie cineva o reteta de salata pt iarna cu ghebe, gogsari, ceapa si ...altele?

am mancat o astfel de salata la Manastirea Dragomirna, in Suceava.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Eu prefer zacusca de ghebe. Intr-un an, am ales deoparte ghebele mici si am umplut cu ele niste gogosari, i-am asezat intr-un borcan de 5 kile (ca doar faceam asa, de control, sa vad cum ies) si am turnat deasupra o solutie fierbinte din otet, apa, zahar, sare, piper negru boabe, mustar boabe, foi de dafin si un pic de ulei. Au iesit o bunatate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

fetele eu am auzit ca se pot pune vinete coapte pentru salate in borcane, stie cineva reteta??? am umplut congelatorul si as mai pune si in borcane....


P.S congelatorul nu l-am umplut cu vinete!!!!!!!!!

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Lamai conservate

Ingrediente: 10 lamai netratate, 30 cuisoare, 1 baton scortisoara, 1 ardei iute, 1 lg. piper negru, 12 lg. sare

Lamaile se spala bine si se cresteaza la codita in forma de cruce. Se pune sare pe fiecare si se aseaza in borcan, indesandu-le una in alta. Se adauga condimentele, se umplu borcanele cu apa, se inchid ermetic si se lasa 3 saptamani intr-un loc umbros si rece, sa se macereze.
Dupa ce a fost deschis borcanul, se pastreaza in frigider. Se consuma doar coaja.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

quote:
Originally posted by Carmen_Marieta

fetele eu am auzit ca se pot pune vinete coapte pentru salate in borcane, stie cineva reteta??? am umplut congelatorul si as mai pune si in borcane....


P.S congelatorul nu l-am umplut cu vinete!!!!!!!!!

Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.




Eu nu te sfatuiesc sa pui in borcan .Am pus eu intr-un an si mama in alt an ,de fiecare data s-au stricat , nu au rezistat nici macar pana in craciun , cu toate ca am fiert borcanele ,am pus conservant .Plus ca cele care am apucat sa le fac inainte sa se strice , aveau un gust fff nasol , un gust de chimic ...oricum nu mi-au placut .
Noi consumam fff multe vinete ,anul acesta(saptamana trecuta ) am copt (la gratar de lemne si carbuni ,au gust mai bun !)45 kg ,mi-au iesit 35 de portii ,si mi-au ocupat exact 1 si 1/2 rafturi din congelator .

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput