in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns malla spune:

DianaMirela, itimultumesc mult de tot, esti o draguta, raman datoate.
Maine fac zacusca de fasole:)


Andrei si Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

quote:
Originally posted by mirela alina

Fetelor am si eu o intrebare: castravetii in saramura ii mai fierbeti dupa ce ia-ti pus in borcane?(eu am pus saramura fierbinte peste ei).
Sunt super retele voastre.
Multumes.


mamica lui Mateut 11.09.2003


nu. eu nu fierb muraturile puse in saramura. cu atat mai mult daca saramura a fost pusa fierbinte. eventual poti sa mai scoti saramura (peste cateva zile) si sa o vanturi bine, dupa care o pui la loc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brendamitran spune:

eu am facut reteta lui scarmanus,picarella,a mai facut-o cineva?
cantitatea de ceapa e corecta? mi s-a parut cam multa....sau tocmai asta e smecheria?

BRENDA

Cu dedicatie:
"E o mare nenorocire de a nu avea destul spirit pentru a vorbi ce trebuie si nici destula minte pentru a tacea.Iata principiul impertinentei." (la Bruyere)
http://community.webshots.com/user/brendamitran

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adina spune:

yamy, yamy
eu am facut reteta lui jokerde la pagina 3, cea cu varza, kapia si hrean. foarte usor de facut si exceptionala la gust! multumesc:)
cu hreanul a fost mai plingacios, dar l-am ras rapid pe razatoarea mare si apoi la robot. a iesit super, numai ca am avut proasta inspiratie sa inspir cind am ridicat capacul robotului:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

GOGOSARI CU CONOPIDA

5 kg gogosari
1l otet
250g zahar
2 linguri de sare
piper boabe,dafin hrean
gogosarii curatati ,spalati se taie felii de 3 cm,conopida se desface si se apala.se pune la fiert amestecul,cand cloloteste se pune conopida se lasa cam 5 min sa se schimbe culoarea,se scoate cu spumiera.apoi se pun gogosarii cat sa se schimbe la culoare nu sa se moaie.racoriti se azeaza straturi de gogosari si conopida in borcane punand mai mult hrean printre ei .deasupra 2 fasii de hrean in cruce sa tina.zeama se da in clocot se raceste si se toarna in borcane.se inchid cu capac sau cu celofan.
se pot face si fara conopida.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulu77 spune:

Muraturi exceptionale

-Conopida ;
-Gogonele ;
-Varza Rosie ;
-Ardei Kapia ;
- Morcov ;
-Usturoi ,
-Hrean ;
-Ardei Iute ;
-Marar uscat ;
-Piper boabe ;
-Boabe Mustar ;


Legumele curatate si spalate se pun in bidon /borcan in straturi astfel :
Gogonele , morcov ,ardei Kapia ,Buchetele de conopida , Varza Rosie (taiata in patru) , ardei iute (dupa gust),catei de usturoi, hrean ,boabe de piper ,boabe de mustar , si tot asa pana se umple bidonul /borcanul .
Deasupra se pune o legatura de marara uscat , conservant si se toarna saramura fierbinte facuta din sare mare grunjoasa neiodata si apa.



"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

VIOLETA 29
MARINATA DE MACROU
pestele se curata de organe si se spala bine insistand pe sira spinarii sa nu ramana sange ,ca se strica.se taie rondele de 1 cm.se trece fiecare rondea prin sare mare se pun inrtru-un vas smaltiut la rece 24 ore.se spala pestele in 2-3 ape sa si stea sa se desareza,gusti.vei constata ca sa intarit.pui pestele in borcane de 800.faci zeama din o parte otet,2 parti apa piper si foi de dafin.o fierbi cam 5 min sa se amestece gusturile.rece o torni in borcane.se tin la rece in frigider nu mai mult de 3 luni ca se rugineste. se poate manca dupa 3 zile.asa se face si din scrumbie. dar macrou se gaseste tot anul si poti face mereu.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:


Brenda, si eu am facut picarella cam acum o saptamana. N-am gustat inca din ea, banuiesc ca nu e gata. Ceapa era cam multa intr-adevar, dar banuiesc ca asa trebuie sa fie, ca sa-i dea gust picant, pe langa ardeiul iute. Cand desfac primul borcan am sa va spun si daca mi-a placut ce a iesit.

Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dianami spune:

GOGOSARI IN OTET, OPARITI (CU POZE )

Ingrediente: 10 kg de gogosari curatati de cotoare, 3 l otet, 6 l apa, 10 linguri rase de sare neiodata, 40 linguri rase de zahar, frunze de telina, hrean, boabe de piper, ienibahar, coriandru.

Preparare: Am spalat gogosarii, apoi i-am taiat felii mari.
Am spalat frunzele de telina si am curatat hreanul.
Intr-o oala mare am pus la fiert otetul, apa si mirodeniile. Cand a dat in clocot am pus gogosarii si i-am oparit 2-3 min, pana si-au schimbat culoarea.
I-am scos la racit. Asa am procedat cu toata cantitatea, pana i-am oparit pe toti.
I-am asezat in borcane, cat mai indesati, iar deasupra am pus telina si hrean. Am dat iar in clocot saramura si am turnat-o peste gogosari, cu tot cu condimente. I-am lasat 5 min, sa intre bine printre felii, iar unde a fost cazul, am completat cu saramura, pana sus.
Am pus capacele si am intors borcanele cu fundul in sus, sa se etanseizeze.

Gata, simplu de facut si deliciosi !

Pozele complete sunt in album .




Diana si Iulia (15 iulie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

azi am executat:castraveti la otet si bulion nefiert,de fapt lam folosit si la pizza fiert cu mirodenii si la paste si in mancaruri

BULION NEFIERT
10 KG ROSII
5 kg ardei kapia(eu am pus si ardei rosu ca asa aveam)
6 gogosari
consevant un plic la fiecare 5 kg de compozitie
sare mai mult decat obisnuit
se cojesc rosiile si se taie sferturi,se curata ardeii.se trec toate prin masina de tocat.se amesteca cu sarea si conservantul.se pune la stcle,borcane.se pot pune si rosii micute la mijloc.nu se fierbe. si iese muuultvreo 16 sticle de 330ml si 5 de 1l,2 borcane de 800 si 6 borcane de 400g.

Poze:http://pg.photos.yahoo.com/ph/ciotica/my_photos
LAURA SI GEORGE STEFAN 22.04.2005

Mergi la inceput