in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ghiocela spune:

Scarmanus, merci mult pentru indicatii. Week-end-ul asta am sa ma ocup de aceasta reteta.



Aura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Legume asortate in otet

Ingrediente: 15 gogosari verzi, 30 gogosari rosii, 2 radacini mari morcovi, 2 teline mari, 1 conopida potrivita, 2 capatani de usturoi mari, 1/2 kg arpagic (sau ceapa mai mica decat o nuca); pentru fiecare litru de otet de 9 grade: 1 1/2 pahar apa, 1 lg. cu varf de sare, 2 lg. zahar, 1 lg. miere, cateva foi de dafin, cateva boabe de ienibahar

Gogosarii se spala si se taie in 8 (fara cotor si seminte), morcovii si telina se curata, se spala si se taie cuburi, usturoiul si ceapa se curata si se pun intregi, iar conopida rupta in buchetele. Se asaza in borcan cate putin din fiecare pana se umple.
Otetul cu apa, sarea, zaharul si mierea (daca lipseste mierea, se mai adauga jumatate de lingura de zahar), se pune la fiert, se adauga foile de dafin si boabele de ienibahar si se lasa sa dea cateva clocote. Se toarna fierbinte putin cate putin. Se acopera gura borcanului cu o farfurioara si se lasa pana a doua zi. Otetul, intrand in gogosari, va avea un nivel mai scazut in borcan. Se mai adauga otet fiert cu mirodenii ca sa se umple borcanul. Se lasa 2-3 ore si daca in acest timp nivelul otetului scade se umple din nou borcanul.
La gura borcanului se asaza doua scandurele in cruce, se leaga cu celofan pus in doua (dupa ce s-a racit) si se pastreaza la loc racoros.

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Gogonele

megbeng
Trimis la - 19/09/2006 : 16:55:23
--------------------------------------------------------------------------------

cum puneti gogonelele la murat? nu am pus niciodata si de cand cu sarcina, poftesc non-stop la gogonele, iar in comert nu prea gasesc...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana-alexia spune:

Bubu05, am facut reteta de zacusca(dar fara ciuperci), si a iesit o bunatate.Vreau sa te intreb, tu cum ai pus borcanele in cuptor cu fata in sus sau in jos?
O reteta de gogosari umpluti cu varza rosie stie careva?

DANA & ALEXIA (12.06.2005)
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Dana, ma bucur ca-ti place!

Uite cum am pus eu Gogosarii umpluti:

- 10 gogosari mari
- o varza micuta rosie
- 3 morcovi maricei
- 1 telina

Morcovul si telina se dau pe razatoarea mare, varza se taie fideluta(eu le execut la robot) si se amesteca intr-un castron cu sare, apoi se lasa vreo 15 min sa se inmoaie timp in care scoti cotoarele de la gogosari si ii speli. Se umplu gogosarii si se pune capac cate o felie mai groasa de mar. In Borcan pui frunze de telina, apoi gogosarii, hrean printre ei si buchetele de conopida in spatiile goale si compozitia: 1/2 l otet, 1 l apa, 3 linguri zahar, 1 lingura jumate de sare, foi de dafin, piper, mustar(compozitia fiarta inainte). Apoi fierbi la bain-marie borcanele vreo ora.


Azi am facut si eu o Salata de ardei iuti bulgaresti, inspirata de Scarmanus.

- 1 kg ardei bulgaresti
- 2 cepe mari
- 2 ardei grasi rosii
- 15 bete de telina si cateva frunze

Ardeiul l-am taiat rondele, ceapa solzisori, ardeiul gras, taiat in 4 apoi fideluta, betele de telina rondele iar frunzele fin. Am amestecat toate ingredientele intr-un castron mare. Peste ele am turnat urmatoarea compozitie clocotita: 1/2 l otet, 1 l apa, 3 linguri zahar, 1 lingura jumate de sare, foi de dafin, piper, mustar. Am lasat acoperit 15 min sa se inmoaie putin si apoi le-am pus in borcane(au iesit 7 borcanele de 400g) pe care le-am fiert la bain-marie o ora.


Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Muraturi

Intr-un borcan de 10 l se asaza patlagele verzi, gogonele, morcovi si telina, taiate felii subtiri si rondele, buchetele de conopida, ardei verde lung, ardei rosu lung (intepat in jurul cotorului) si fasole tucara, tanara.
Se aranjeaza zarzavatul variat, deasupra se pune marar uscat si cativa catei de usturoi taiat marunt. Se toarna deasupra urmatoarea saramura:
La 10 l de apa, 450 g sare, un pahar de otet, cateva foi de dafin si 5-6 boabe de ienibahar. Se fierbe si se lasa sa dea cateva clocote.
Se infasoara borcanul in stergare muiate in apa si se toarna saramura fierbinte, treptat, cu polonicul. Se acopera borcanul cu o farfurie, iar dupa 5-6 ore, cand lichidul din borcan a scazut, se mai adauga saramura ca sa se umple borcanul.
Se acopera cu celofan pus in doua si se leaga.
Se tine la loc cald pana se limpezeste saramura, apoi la loc uscat si racoros.

"Pentru Barbye, una dintre noi - trebuie sa ajuti!"
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83472


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Gogonele
Se iau gogonelele, se spala bine. Pe urma se pregateste borcanul, in prealabil spalat si uscat: se pun pe fundul borcanului crengute de cimbru, marar, hrean taiat fisii mai groase si citeva boabe de piper. Pe urma, se incepe cladirea gogonelelor in borcan. Intre timp, se pune apa la fiert, cu sare; la un borcan de cinci litri, se pune cite o ingura de sare la litrul de apa.
Deasupra gogonelelor din borcan se pun din nou crengute de cimbru, marar, hrean si boabe de piper.
Se lasa apa fiarta la racit, iar dupa ce s-a racit bine se toarne peste gogonele.
se leaga borcanul si se lasa la murat. Pofta buna!


Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Muraturi pt.iarna
La un butoi mare de 60 litri. In el pun 3 sau 4 pepeni (mai potriviti ca marime), gogonele, castraveti, ardei capia morcov, telina, conopida (rupta in buchetele potrivite ca marime), sfecla rosie (2 bucati curatate de coaja si taiate in sferturi), cativa ardei iuti, usturoi, marar uscat, boabe de piper. Se umple cu apa rece si se adauga sare grunjoasa 1 lingura la litru de apa. Se sufla cu un furtun din cand in cand. Ies splendide.
ATENTIE! Nu se pune deloc varza, ca se strica gustul muraturilor.



Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirelaispir spune:

carmen marieta super retetele tale de muraturi. le fac si eu cu singura completare ca pun si frunze de visin pt aroma

mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayarna spune:

GOGONELE BUNICA
Se aleg gogonele nu verzi ( pot fi amare ), cele mai gustoase sunt galben deschis, mai mari ( nu cat nuca ), gogonelele se spala si se taie - sunt mai gustoase daca se taie, in plus se aseaza mai bine in borcane ; daca le preferati intregi ele trebuie neaparat intepate cu o furculita in doua - trei locuri.
Se pune doar : hrean, foi dafin, piper boabe, frunze telina, usturoi.
Pe fundul borcanului 1 frunza telina, 2-3 felii subtiri de hrean, 2-3 catei usturoi o foaie dafin si cinci-sase boabe piper.
Se aseaza randuri, printre ele mai 2-3 catei usturoi, mai o jumatate frunza dafin, mai o frunza mica de telina.
La reteta bunicii NU SE PUNE CIMBRU SI MARAR .
Fierbi apa in care pui otet din vin almentar dupa gust ( putin acru ) zahar ( sau miere ) o lingura la un borcan de 800 , si putina sare.
Se torna fierbinte peste gogonele avand grija ca borcanele sa se umple progresiv cu un polonic ( pui un polonic treci la borcanul urmator ) si sub fiecare borcan varf cutit, coada lingura - obiect metalic !
Toate bune,


maya

Mergi la inceput