in camara, pentru iarna

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

quote:
Originally posted by nushulica

quote:
Originally posted by DidiAlex

quote:
Originally posted by nushulica

vreau si eu o reteta sau sa-mi ziceti daca se pot pune ardei copti la borcan intregi ceva cu ulei otet?



Poti pune ardei copti la borcan in otet.
Ardei capia/grasi/gogosari, de obicei rosii la culoare, ii coci, ii cureti de coaja si seminte, si ii asezi soldatzeste in borcan peste care torni un sirop (alta denumire nu imi vine in minte) cu otet, apa, sare, sa iti placa la gust, pe care il torni in borcane si apoi le sterilizezi cateva minute.
Io de regula dupa ce clocoteste apa le mai tine 5-10 minute max ca sa ramana totusi tari.
Da de veste daca nu intelegi ceva.Reteta asta cred ca o gasesti si daca mergi cateva pagini in urma la acest subiect.





Multumesc ....si eu pentru reteta! Dar am niste nelamuriri: ardeii nu pot sa-i pun cu coada si seminte cu tot? Sau din motive de economie de borcane se curata postcoacere? Si depinde de cum stau eu cu gustul ca sa-mi stea peste iarna? Nu vreau sa spun altceva decat ca as fi vrut mai multa exactitate in privinta cantitatilor...te rog! Ca n-as vrea sa dau dovada de "prost gust"! Am citit undeva de "1 l otet, 1 l apa +???" si mi s-a parut cam mult otet la aceeasi cantitate de apa. Asa ca daca o iau prin analogie si tinind cont ca mie nu-mi place foarte acru, ce sa fac?

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Muraturi asortate

Ingrediente:
diverse legume

Mod de preparare
Amestecul de legume se poate alcatui dupa plac; de obicei se face din castraveti, patlagele necoapte, ardei grasi lungi si pepeni mici verzi. Daca se adauga pastai de fasole, acestea trebuie fierte. Morcovii trebuie taiati in felii subtiri. Legumele care se pun la murat trebuie sa fie sanatoase, nepatate si nelovite, neatinse de bruma si proaspat culese. Dupa sortare si spalare, legumele se aseaza la murat, ca si castravetii in butoaie. Pentru a da un gust mai placut muraturilor si pentru a ajuta la conservarea lor, se adauga frunze de visin, de stejar sau de coacaze. Multe dintre acestea sint bogate in vitamina C. La un butoi de 100 l cantitatea totala de adaosuri nu trebuie sa treaca de 4-5 kg. Acestea se aseaza pe fundul butoiului si apoi la mijlocul si la suprafata muraturilor. Borcanul se infunda si se umple complet cu saramura de 7 % concentratie (tarie) pregatita cu 24 de ore inainte. Concentratia saramurii poate fi potrivita cu ajutorul unui ou; saramura este buna pentru patlagele verzi sau murate asortate atunci cind oul pus in saramura se ridica la suprafata solutiei. Pentru ca saramura sa fie cit mai curata, este bine ca sarea sa fie pusa pe o pinza usor cufundata in apa. Dupa umplerea cu saramura, butoaiele trebuie sa stea o zi sau doua la temperatura de 20 grade C. In acest timp, saramura care scade se completeaza; butoiul trebuie sa fie in permanenta plin. Dupa acrire, muraturile se pun la rece, in pivnita sau, intr-un loc cu temperatura foarte scazuta.

Mod de servire
Se serveste cu diverse mincaruri, dupa gust




Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Salata de toamna

Ingrediente:
5kg gogonele; 2kg morcovi; 3kg gogosari; 2-3 capatani de telina; 1l otet; 1l apa; 1kg zahar; 2-3 pliculete Dr.Oetker; sare dupa gust

Mod de preparare
Se taie gogonelele felii, morcovii rondele, telina si gogosarii fasii. Se amesteca toate ingredientele, se fierb (depine cat de moi vreti sa fie), se racesc si se pun in borcane sau bidonase. Pofta buna!

Mod de servire
Ca salata alaturi de friptura.




Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns akella spune:

Usturoi murat

Ingrediente: 500 g usturoi (8 capatani), 1 plic Pikant fix dulce-acrisor Dr. Oetker

Cateii de usturoi se curata si se aseaza in borcan. Se prepara compozitia de Pikant fix conform instructiunilor de pe plic si se toarna fierbinte peste usturoi.
Borcanul se pune pe o tava (min. 2 cm inaltime) plina cu apa fierbinte si se tine in partea de jos a cuptorului preincalzit, 60 de minute. Se lasa la racit si se depoziteaza la loc racoros si ferit de lumina.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Boabe de porumb murate

Ingrediente:
cativa stiuleti, otet, sare, cateva boabe de piper, 2-3 cuisoare, cateva frunze de tarhon

Mod de preparare
Se curata de boabe cativa stiuleti de porumb in lapte. Se pun intr-o oala cu apa clocotita si sare, si dupa ce au fiert putin, se scurg si se baga in apa rece. Deoparte se fierbe otet potrivit de tare, se pune sare, cateva boabe de piper, 2-3 cuisoare, si cateva frunze de tarhon. Se pun boabele intr-un borcan mic, se toarna deasupra otetul cu mirodeniile, si se leaga cu hartie pergament. Se pastreaza la rece. Dupa o luna se poate intrebuinta, si pot fi folosite in locul caperelor



Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Rosii si ardei pentru ciorba

Ingrediente:
rosii, ardei, marar, patrunjel, salicil, sare



Mod de preparare
Se aleg rosii coapte si sanatoase, se taie in doua, apoi in felii subtiri. Cativa ardei grasi se taie ca fideaua, precum si frunza verde de marar si de patrunjel. Din toate se pun in proportiile dorite. Se pune totul intr-un vad adanc, adaugand sare dupa gust (ca si pentru mancare). La fiecare kilogram de rosii si ardei se mai adauga cate 2 kg. de salicil. Se amesteca bine, lasand sa stea asa o jumatate de ora, pana incepe sa lase apa. Se pune in sticle, se astupa bine cu dopuri fierte, se acopera cu smoala sau ceara, si se pastreaza sticlele la rece.




Poze nunta..


De-as avea trei dorinte astea ar fi:
Sa fii langa mine/sa fiu langa tine/sa fim impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

quote:
Originally posted by otiliarusu
Multumesc ....si eu pentru reteta! Dar am niste nelamuriri: ardeii nu pot sa-i pun cu coada si seminte cu tot? Sau din motive de economie de borcane se curata postcoacere? Si depinde de cum stau eu cu gustul ca sa-mi stea peste iarna? Nu vreau sa spun altceva decat ca as fi vrut mai multa exactitate in privinta cantitatilor...te rog! Ca n-as vrea sa dau dovada de "prost gust"! Am citit undeva de "1 l otet, 1 l apa +???" si mi s-a parut cam mult otet la aceeasi cantitate de apa. Asa ca daca o iau prin analogie si tinind cont ca mie nu-mi place foarte acru, ce sa fac?



Otilia,sigur ca poti pune ardei cu cotor si seminte dar pt mine cotorul ala nu era tocmai ceva curat. Adika il iei din piata, si prin cate maini or fi trecut.....de asta il arunca..si da si din economie de borcane.
In privinta gustului, ii faci fix cum iti plac tie. pt ca odata sterilizati ei nu fermeteaza si nu se mai tine cont de cantitatea de sare/otet/etc. Io ii faceam ii intindeam pe farfurie fara nici un adaos. Caruia nu ii convenea mai punea sare/otez sau apa, dupa caz.Intrebari?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otiliarusu spune:

Da...intrebari: undeva am specificat(chiar am vrut sa fie un sfat demn de urmat) ca eu coc ardeii in ulei. Pentru reteta ta, DidiAlex, e bine, adica nu are nimic ca ardeii mei sunt copti in ulei?!Ca ei vor avea ceva ulei...deci.
Stiu si eu, din propria experienta ca sterilizarea respectiva e buna, mama mea face la fel cu aprope orice pentru iarna, dar credeam ca si dpdv al continutului trebuia facut ceva la reteta respectiva.Multumesc pentru lamuriri!

Bogdan,minunea pentru care trebuie sa multumim cerului in fiecare clipa(1 noiembrie 2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/drog78/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Otilia,copti in ulei inseamna prajiti? Pai nu are nimik, iti adaptezi reteta cum iti convine..si numai sterilizati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Azi am facut Zacusca:

Ingrediente:
- pt. 10 borcanele de 400g aveti nevoie:
-2 kg de vinete coapte, 2 kg de gogosari copti, 2 kg de ardei capia sau gras rosu copti, 1 kg de ceapa, 1/2 kg de morcov, 1/2 l ulei, un borcan de bulion de 800g, 2 borcane cu ciuperci intregi, sare si piper dupa gust, foi de dafin.

Mod de preparare: Ceapa se taie cubulete mici si se inabuseste in ulei, apoi se adauga morcovul ras pe razatoarea mica si se lasa sa se inmoaie si sa scada. Se adauga gogsarul si ardeiul copt taiate cubulete mici, apoi vinetele tocate mic si se amesteca bine. Se adauga bulionul, condimentele si se baga la cuptor la foc mic, amestecand din cand in cand in oala. Se adauga si ciupercile taiate dupa preferinta(cubulete sau feliute), scurse de zeama. Cand a mai scazut compozitia si este fiarta bine se scoate din cuptor, se pune in borcane, se inchid repede cat sunt fierbinti, apoi se aseaza pe tava de la cuptor si se mai lasa vreo 15 min in cuptor. Se stinge focul si se lasa in cuptor pana se racesc.

Oana si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput