Mamici de iulie - august 2006 (75)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Scuze, am vrut sa scriu monicutza nu miti. Ma duc sa mai dorm, cred ca nu m-am trezit inca.

Consi 37+ si Luca meu

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060803/k/5be7/preg.png

http://photos.yahoo.com/ph/roconsuela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramoon spune:

'Neata fetele! Multam fain si eu de primire! Eu de la ora 6 nu mai pot dormi, fac arsuri mari noaptea de obicei, dar vad ca acum le-am facut spre dimineata. Se pare ca la Bv o sa fie o zi calduroasa azi ceea ce nu prea ma incanta ca mi se umfla picioarele ingrozitor... dar hai ca mai e un pic
Va pup si mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelli spune:

Buna dimineata mamici si burtici!
Bulinutza
Azi iar l-am fentat pe dr meu, el zicea ca pina pe 19 ne vedem sigur uite ca nu s-a intimplat nimic! Sper sa mai stea bebele pina duminica, am eu un fix! La ultimul control mi-a facut tuseu vaginal si zicea ca am col deschis cu 1 jumate ce inseamna? Dar pe eco s-a mutat DPN prin august wooooooaaa nu cred ca vreau.
Consi azi merg si eu la Dr este azi de garda si imi mai spune ce si cum.
va pup


http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20731;28/st/20060722/dt/8/k/3f0b/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Bulinutza sa ai o nastere usoara si un bebe sanatos!


Mamanati , Garmastan este mai bun din cate stiu eu. Si in plus nu il deranjeaza si nu ii face rau lui pe bebe, pe cand bephantenul trebuie foarte bine spalat de pe san. Cam asta mi s-a spus mie la cursul pentru alaptare.

Chiara 37.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns map spune:

'neata mamicutelor,

am aparut si noi in primul rand sa participam la galerie.

Bulinuta mult curaj, sa ai o nastere usoara, sa-ti revii repede, sa fie bebe sanatos si plin de viata! Abia astepam vesti de la tine. Suntem cu sufletul alaturi de tine. Gata mult a fost dar a trecut!





Mamanati nu mai fii necajita ca bebele meu abia saptamana trecuta s-a asezat cum trebuie si acum sincera sa fiu nu-s 100% sigura ca mai sta cum trebuie ca face niste manevre de ma sperie. Ia burta mea niste forme de naveta spatiala de te pufneste rasul. Dimineata cand m-am trezit era burta ca un munte pe-o parte, dar asa un munte cu varful foarte ascutit



Monica si 35 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Muuh spune:

adelapopp multumesc pentru felicitari. Eu am nascut la Elias si nu am avut nevoie de biberoane, iti dau ele de acolo si nici de pompa de san, au ele si iti pun la dispozitie daca vrei.
Pentru cine intreba de pampersi, trebuie cam 8 pe zi atat iti cer la neonato si servetele umede de sters la fund si baneocin sa fie chiar daca nu e neaparat nevoie.
Eu am perna de alaptat si iti pot spune ca e fix pix. M-a ajutat sa dorm comod in timpul sarcinii acum nu ma ajuta cu nimic decat sa stau sprijinita de ea dar nu e nicidecum mult mai comod. Eu ma foiesc sa imi gasesc o pozitie de zici ce e aia.
Cristina_ioana "LA MULTI ANI!!" pentru Luca. Mie in spital mi-au recomandat HUMANA 1. Ca eu lapte de la mine daca mulg 40 ml odata e record. Vad ca merge si asta. Astazi vine pediatra sa ne cunoastem si sa vad ce zice si ea. A, da draguta mea ai avut dreptate nici nu ma mai doare aproape deloc operatia doar asa din cand in cand ovarasul meu drept salvat cu atata arta de Vlada.
PENTRU BULI hai ca la ora asta mai ai putin si ai scapat. Probabil ca in curand iti vei tine comoara in brate.
Si poze cu Alexei in primele zile.
http://photos.yahoo.com/ph//my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geliza spune:

pentru bulinutza si eu ...sa ai o nastere usoara, sa te refaci rapid iar bb sa fie sanatos, mancacios si necolicios

Eliza 36+ cu Ilinca si Mara (24 ian 2002)
ticker bebe

"Tot ceea ce se petrece are un anumit sens"(Gabriel Garcia Marquez)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Consi spune:

Angelli de abia astept sa vad ca-ti zice dr. Si sa stai cumintica in casa, ca sa poata Andreas veni duminica. Dar eu nu mai inteleg cu masuratorile astea nimic. A slabit Andreas sau de ce ai acum DPN in august?

Consi 37+ si Luca meu

http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20721;104/st/20060803/k/5be7/preg.png

http://photos.yahoo.com/ph/roconsuela/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiara.2005 spune:

Fetelor, am cateva intrebari pentru voi.
In primul rand am vazut ca vorbiti de o solutie de sterilizat la rece. Imi puteti spune de la ce firme se gaseste respectiva solutie, cam cat costa si cum se procedeaza cu ea? Vreau sa evaluez daca sa imi iau un sterilizator sau e mai utile acesta solutie...

Pentru dupa nastere, in caz de epiziotomie..si dureri din cauza acesteia, ce medicamente sunt permise? In unele liste cu medicamente de pus in bagajul pentru spital am vazut supozitoare cu Diclofenac (maxim unul pe zi), in altele fiole de algocalmin sau ketonal. Eu stiam ca algocalminul nu este permis in perioada alaptarii....poate ma ajuta si pe mine cu nise informatii o burticutza sau o mamica mai cu experienta.

Si mai aveam o intrebare legata de "taxele" la nastere.
Acestea ar trebui sa fie pentru medic, medic mana a doua in caz de cezariana (cam cat? ), pentru moasa (cam cat? ), pentru asistenta (cam cat? ), neonatolog (care neonatolog ? cel care preia copilul imediat dupa nastere sau exista un altul care urmareste copilul pe perioada cat se sta in spital? cam cat? ), am uitat pe cineva?
De asemenea ma intereseaza si cand se dau banii? La medicul ginecolog care m-a urmarit toata sarcina, banuiesc ca pot sa-i dau dupa, dar la restul? La moasa de exemplu poate ar fi indicat sa ii dau inainte...desi daca iese din tura si eu raman pe mana alcuiva? Poate imi spuneti si mie voi cum ati procedat?...sau cele care nu ati nascut cum ati fost sfatuite sa procedati?

Stiu ca am o groaza de intrebari dar se apropie momentul si incep sa ma stresez din ce in ce mai tare.

Chiara 37.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anasia spune:

buna, fetele!
am mai scris un mesaj, dar s-a blocat calc si m-am lasat pagubasa;
chiara, solutie de sterilizat la rece am vazut la chicco, n-am retinut cat costa; ideea ca se tin cca 30 min in solutie ce trebuie sterilizat; nu stiu cat este de economicoasa, cred ca sterilizatorul este mai rapid;
de med dupa epiziot. stiam de diclofenac;
la ultima parte vorbeste cu cineva care a nascut la spit unde ai sa nasti;
muuh, ai stat in rezerv care costa 100E?
de crissa, stie cineva ceva?
anasia 37+ Alessia

Mergi la inceput