Mamici de ianuarie-februarie 2007(10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aelita spune:

am gasit cateva sfaturi intr-o revista,date de mamici :

pt dureri de picioare: frecati de trei ori pe zi cu otzet de mere.Apoi umeziti o batista cu otet si acoperiti picioarele.stati asa 45 min.

jos suzeta: "cand fetita mea a implinit 2 ani jumate,medicul m-a sfatuit sa ii scot suzeta.am taiat guma de la suzeta; ea incerca sa suga,dar nu putea,pt ca ii cadea din gura. Asa,usor, a uitat-o fara sa-i mai simta lipsa si nu a mai cerut-o "

cam devreme,dar mi-a placut ideea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Buna dimineata dragele mele,
Gio, Ralu, intr-adevar, si io sunt din clubul vostru, acela cu ganduri nu prea albe. Cel predominant acum este ca nu mai simt nimic si daca bebe nu mai traieste. Imi vine sa imi rup capul sa nu mai gandeasca nimic. Dar banuiesc ca foloseste si el la ceva, asa ca o sa il las.
Ieri seara, sotul, care si el e cam panicat, si care mereu imi zicea ca e o prostie sa cred ce scrie pe forum, ma intreaba "fetele de pe forum ce zic, ele ce simt?". M-am bucurat in sinea mea ca in sfarsit a vazut si el valoarea unei comunitati ca aceasta.

Sex? Ce e ala? Nu l-am mai intalnit de .... 3 luni jumate. Si nu prea imi da ghes nimic ... problema asta nu stiu cum sa o rezolv. Dar mi-e tare frica pt bebe, mai ales cu antecedentele mele.

Fetele, voi aveti schimbari de stare asa de la bucurie la deprimare si viceversa? Eu am zile cand mi se pare ca mi s-au inecat toate corabiile. Asa, aparent fara motiv.

Hai va pup sa ma apuc si eu de ceva munca.


Catalina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

buna,

Romaria, ne mai spui ce ai facut la dr? Parca trebuia sa te duci cu rezultatele. te pupam si tinem pumnii.

crisa, te intrebasem la copilasi in ce fel de concediu esti tu, ca pe mine ma omoara concediile astea..atata alergatura. poate aflu si eu o varianta, alta decat spitalizare, ca sa nu mai ma duc de 3/4 ori pe luna la dr pt concediu...m-a distrat fazacu sanii..ai mei sunt identici..astia nu cresc nici daca-i umflu cu pompa...oricum, vorba ta, n-am la ce-i folosi, deocamdata.

catalina..starile alterneaza si la mine f mult..noroc ca are cine sa stea cu copilul, ca altfel banuiesc ca mi-as descarca toti nervii pe el. sotzul n-a scapat oricum...

sa nu ma injurati, incerc sa vad daca pot sa-i fac ceva la listutza, daca tot nu se arata cel care a modificat-o. n ude alta, dar e asa de sumbra...seamana cu un acatist...

va pup

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Vad ca vorbiti de stari ciudate....la prima sarcina am avut din belsug, ca sa nu mai vorbesc de ce cosmaruri aveam noaptea.
Acum la a doua sarcina mai am ganduri negre dar mai putine. Chiar acum dupa ce ne-am intors de la mare mi se parea ca parca scazuse burtica si ma tot gandeam dc nu s-a oprit sarcina din evolutie. M-am linistit ieri cand mai multe persoane din proprie initiativa mi-au spus ca mi-a crescut burtica, ca se vede f bine (fara sa le zic eu nimic de gandurile mele).
Eu acum sunt tare nerabdatoare sa ajung la momentul sa simt miscarile puiutului desi mai am de asteptat ceva.
La prima sarcina le-am simtit pe la 16 sapt, acum sper sa fie mai repede!

Am vazut ca ati discutat si despre nastere. Eu am nascut natural fetita si va spun sincer ca as fi in stare sa nasc zilnic decat sa trec prin prima parte a sarcinii. Am avut epidurala (pe care sincer o recomand tuturor mamicilor care vor sa aiba o amintire placuta de la nastere) si nu am simtit nimic-nimic. La 14.10 am intrat in sala de nasteri si la 14.20 venise pe lume Alexia, fara dureri, fara tipete, fara probleme.
Refacerea a fost rapida iar epiziotomia a fost super ok in sensul ca nu am avut dureri mari dupa.
Contractiile pe care le-am avut pana sa-mi faca epidurala au fost suportabile asta si din cauza unei mamici din sala de travaliu care m-a invatat sa respir cand simt ca incepe o contractie.
Dupa anestezie simteam doar cand mi se intarea burtica fara a avea nici o durere in timp ce fetele fara anestezie urlau de mama focului. Faza draguta a fost ca eu ma tot gandeam ca trebuie si eu sa ajung sa tip inainte sa nasc...si culmea ca am intrat in sala de nasteri fara sa scot un sunet pt ca nu aveam nici cea mai mica durere. Apoi pe masa de nasteri tot la tipat ma gandeam...ca tre sa tip domnule ca nu se poate sa nasti fara tipat...hihihi, sa vedeti si voi ce ganduri de mamica nebuna aveam.

Va pup!


Mihaela si Alexia- Maria26 august 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

Neatza burtici!

Romaria,te asteptam cu sufletul la gura sa ne spui cum a fost la dr.

Catalina,de ce fara sex?Ti-a interzis dr?La noi nu s-a schimbat nimic de cind sunt cu burtica...adica e normal ca inainte si mi-e bine.

Roandre,m-am distrat cu nasterea ta...asa nastere vreau si eu.

Dana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gio spune:

Buna,

am incercat sa modific putin lista, fata de cum era...cred ca mai are nevoie de ajustari, dar cine are initiativa, sau pareri...scrieti, sau incercati sa o mai modificati. eu una ma bucur ca sunt linkurile. pt restul, ramane de vazut.

va pup

...I want a permanent vacation...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catalina spune:

Nu mi-a interzis dr, dimpotriva, el saracu mereu a zis ca e ok, dar am tot citit pe ici pe colo ca se pot declansa contractii sau alte bazaconii si mi se taie cheful instantaneu.

Catalina 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Daconst spune:

quote:
Originally posted by Catalina

Nu mi-a interzis dr, dimpotriva, el saracu mereu a zis ca e ok, dar am tot citit pe ici pe colo ca se pot declansa contractii sau alte bazaconii si mi se taie cheful instantaneu.

Catalina 14+



Ce contractii,ce bazaconii?Pune-te pe treaba ca nu stii ce pierzi
Oricum te ajuta psihic foarte mult si chiar nu are ce sa-i faca rau la bb,el e departe si bine adapostit,n-ai de ce sa-ti faci griji daca dr a spus ca e ok.
Pina in ultima luna e chiar foarte indicat sexul,deci mai bine profita cit poti!

Dana 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinar spune:

neata

Oana si eu am gaze, deci nu cred ca e ceva aiurea. eu nu iau nimic, astept sa treaca perioada asta.

Marina 12+

Mergi la inceput