IR crescute, grad maturiz placenta si grosime max

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

S-a mai discutat pe forum si despre IR si despre grade de maturare. Incercati o cautare. Ca asa m-am mai luminat si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Fetelor, am intrat sa va spun ca acum avem 20 sapt si 4 zile. La 19 sapt am fost la eco si IR-urile laterale scazusera, sunt in jur de 0.4, deci super ok. Cel depe artera ombilicala este mai mare, 0.7 , dar T a zis ca-i ok. Am intrerupt Pregnylul.
Placenta are tot gr 2 de maturitare, grosimea a mai scazut un pic, deci este ok.
Ca sa fac un asa-zis "experiment" am fost si la Medlife, la 4D, la Chitescu si la Iosup, la 2D, la morfologica, la diferenta de 2 zile intre ecografii si Chitescu mi-a zis ca ea nu masoara IR-urile decat dupa 32 sapt de sarcina (si asa este, ca sora mea a fost numai acolo si le avea numai intr-o eco...), pt ca ele sunt mari, ca asa trebuie?! si este normal. Dupa aceea, scad. Asa ca a zis ca nu are sens sa sperie mamicile masurandu-le. A spus ca nici placena nu-i asa de matura. Sa nu-mi mai fac pb, ca's nebuna.
Iosup in schimb, mi-a masurat IR-urile, si mi-a spus ca au scazut f frumos si ca totul e ok.
Oricum ar fi si oricare ar avea dreptate, eu m-am linistit acu si sunt ok. Dar sa stiti ca eu de cand am aflat am lasat-o mult mai usor cu munca, inainte plecam ff tarziu de la serv si dupa nu mai tarziu de 19.00, cu ceva exceptii (putine).
Va doresc si voua acelasi lucru. Am vrut sa va tin la curent, din moment ce eu am fost cea care a deschis acest subiect.

Pupicei, Ingeras 20+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Du-te doar la Iosup. Nu discuta cu Chitescu si e maestru in problema IR-urilor.
Ma bucur ca au scazut valorile.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Nu stiu de ce unii dr nu masoara IR-urile. Eu le-am avut mari de la inceputul sarcinii si inca sunt mari si acum, drept ptr care fac injectii cu pregnyl de la 4 saptamani, asa ca ingerasa felicitari ca ai scapat de el, eu cred ca am facut vreo 60 pana acum. Nu mai sper sa mai scap de el pana la sfarsit. mIe dr T mi-a spus ca aceste IR-uri pot afecta sarcina, fie prin preeclapsie fie prin faptul ca la un mom dat bebe nu se mai alimenteaza corespunzator si capata un retard sever. Eu pot insa sa spun cu certitudine ca e o problema f serioasa cu aceste IR-uri. Am 2 sarcini pierdute. Una un avort spontan si o sarcina oprita din ev la 8 saptamani descoperita la un eco facut tot la Iosup. Ulterior am vazut ca pe hartia care mi-a dat-o atunci am IR-urile 1. Deci cred ca e o cauza cat se poate de plauzibila a opririi din ev a acelei sarcini. La aceasta sarcina am facut tratamentul de sustinere dat de T si iata ca am ajuns , nu foarte cu bine, la 28 de saptamani cu mari sperante ca peste 2 luni imi voi tine bebelusul in brate. Sunt convinsa ca fara tratament nu reuseam. Eu va urez sa aveti parte de dr cel putin la fel de competenti ca al meu.
Numai bine tuturor gravidutelor.

tanima 28+ mami de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Orice medic bine pregatit stie cat de importante sunt aceste IR-uri.
Sunt uimita sa aud ca un medic nu considera necesra masurarea lor inainte de 32 de saptamani sub pretextul ca sunt mari pana atunci.
Eu am facut prima eco morfo la 14 saptamani nu nu au fost mari, in jur de 03, 04. La fel au fost si la urmatoarele ecografii morgilofice, la 20 si respectiv 29 de saptamani, deci.... concluzia o trageti voi.



Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Tanima, imi pare tare rau, stiu povestea ta, dar mai stiu si ca de data asta totul o sa fie ok.
Tocmai pt ca nu am neglijat aceasta problema, am tinut tratamentul cumintica si m-am mai potolit si cu nervii si stressul cat am putut. Nu il contrazic pe Iosup, nici pe T, ca doar sunt dr mei, am vrut doar sa va spun si parerea altui medic. Mie T mi-a spus ca nu mai este nev sa ma duc la Iosup, ca e totul ok. Ma mai duc la T, care mi-a spus ca la urmatorul control ma asteapta o surpriza placuta (isi ia ecograf performant la cabinet, cred).
Nu am glumit cu asta si nici nu glumesc, am citit despre toate problemele care pot aparea datorita IR-urilor crescute.

Va doresc sarcini usoare si bebei sanatosi!

Pupicei, Ingeras 20+ Maya

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Salutare

Aceste IR inseamna ( din ce am inteles eu ) indice de rezistenta a fluxului sanguin. Deci care este rezistenta pe care o intimpina singele cind circula prin artera.

Intre timp am mai facut si eu o eco. Acum am 34 sapt.
La ultima eco IR arterei stingi era tot marit, cel din dreapta era normal. Doctorita mi-a spun ca nu e nici o problema la mine, intrucit placenta este lipita de perete drept... Deci inca o informatie pr mine.. ura... Se vedea si la eco de fapt ca uterul apasa pe artera, ceea ce imi confirma ce mi-a zis ginecoloaga.

Si placenta era grad III.
Eu nu iau nici un tratament ( bag la greu Vit C, de la mine putere ).

Ambele doctorite si ecografista si ginecoloaga mi-au spus ca totul e ok si sa nu-mi fac probleme, mai ales ca bebe e in grafic si nu prezinta retard de crestere.

Deci.......nici eu nu mai stiu ce sa zic.
Unele fete vad ca zic ca doctorii lor le spun ca nu e ok, altii ca e bine.

Daca mie mi-au zis 2 doctori ca bine.. asa o fi.
Nu mai vreau sa ma ingrijorez si din cauza asta, ca si asa am un stol de rindunele pe creier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Ok, ma risc sa va zic si eu cateva chestii, desi presupun ca imi va sari populatia feminina a forumului in cap. Am mai scris chestia asta si o repet: Eco Doppler nu se face de rutina in sarcina. Exista studii intrutotul respectabile care au demonstrat ca nu aduce beneficii ca si examinare de rutina, in plus nu se stie exact daca nu are efecte secundare pt ca intensitatea fasciculului de ultrasunete este mai mare decat la eco 2D. Daca doriti vin si cu citate din literatura de specialitate in sprijinul acestei afirmatii. Eco Doppler este foarte util insa in cazuri selectionate, cu alte cuvinte se face cu anumite indicatii. O placenta hipermaturata poate fi o indicatie, cu conditia ca diagnosticul ecografic sa fie corect.
In al doilea rand, este normal ca rezistenta in arterele uterine sa fie mai mare in primul trimestru si inceputul celui de-al doilea. Sangele din artera uterina merge in placenta, iar fluxul sangvin in placenta creste pe masura ce aceasta se dezvolta si opune mai putin rezistenta in calea fluxului din uterine. Simplist vorbind, e ca si cum diametrul unei tevi s-ar mari progresiv, e normal ca rezistenta sa scada. Daca nu scade atunci cand trebuie sa scada, abia atunci exista motive de ingrijorare.
Eu cam atat am avut de spus deocamdata, daca doriti referinte stiintifice va stau la dispozitie.

P.S. Chestia cu grosimea placentei egal varsta sarcinii ma indoiesc ca e reala, mai ales ca placenta poate sa aiba o grosime de pana la 5 cm fara sa puna probleme, iar sarcina nu merge pana la 50 de saptamani...
Iar gradele de maturare placentara sunt 4, numai ca merg de la 0 la 3. Atentie si la asta, ca se pot crea confuzii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by ingeras26a
Chitescu mi-a zis ca ea nu masoara IR-urile decat dupa 32 sapt de sarcina (si asa este, ca sora mea a fost numai acolo si le avea numai intr-o eco...), pt ca ele sunt mari, ca asa trebuie?! si este normal. Dupa aceea, scad. Asa ca a zis ca nu are sens sa sperie mamicile masurandu-le. A spus ca nici placena nu-i asa de matura.


Mie personal imi inspira incredere, are o atitudinea corecta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catrinik spune:

Am vorbit ieri cu o doctorita si am inteles ca intr-adevar sint 4 grade, care merg de la 0 la 3.

Mergi la inceput